Polacy ćpają, ale nie mają pojęcia co. Kryształy to jedna wielka niewiadoma

"W przeciwieństwie do polityków rozumiemy, że pomimo 150 lat wojny z narkotykami ludzie nadal ich używają. Ostatnio widziałem parkę na imprezie w Warszawie: dziewczyna miała taki szczękościsk, że moim zdaniem trzykrotnie przekroczyła dawkę", czyli Noizz rozmawia z Jerzym Afanasjewem z Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

Rozmawiamy z Jerzym Afanasjewem z Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

Paweł Bagiński: Co najczęściej ćpają Polacy?

Jerzy Afanasjew: Polacy ćpają kryształ i jest to synonim dla prawie każdej substancji. A co naprawdę się za tym kryje? Tego dokładnie nie wie nikt. Niektórzy określają tym MDMA, ale najczęściej są to po prostu dopalacze - głównie pochodne mefedronu. Niektóre substancje są aktywne już w mikrodawce 2 mg (np. Alfa PVP) i mają szczególnie mocne euforyczne działanie, jednak błyskawicznie powodują równie mocną paranoję.

Gdzie kupuje się kryształ?

- Kryształ przynoszą znajomi albo sprzedaje diler: tradycyjny czy taki z internetu. Narkotyk może być dowożony taksówką 24/h. To na ogół legalna substancja lub mieszanka i kosztuje ok. 50-60 zł za gram. Koszt grama czystego towaru hurtownika w Polsce wynosi kilka złotych, a ściąga się to najczęściej z Chin, ale u nas też się go produkuje.

Jakie substancje można znaleźć w krysztale?

- Ostatnio na festiwalu kolega sprawdzał coś, co miało być amfetaminą. Z badań rządowych wynika, że średnia czystość amfetaminy na polskim rynku to 14%. W tym wypadku to w ogóle nie była amfetamina. Kolega sprawdzał to naszymi testerami, które reagują kolorami: na jednym wyszło, że jest to jakaś pochodna mefedronu, a na drugim coś zupełnie nieznanego. W naszych ulotkach opisujemy 300 substancji i nie mogliśmy tego dopasować do niczego, co tam widzimy. To podkreśla, że kryształy to jedna wielka niewiadoma. Ciekawe, że ludzie świadomie nie są zainteresowani tym, co będą brać. Rekomendacja kolegi wystarczy. Ja wziąłbym tylko to, czego skład znam - nie jestem skłonny eksperymentować. A wiele osób jest bardzo szczęśliwych, gdy znajdzie przypadkową torebeczkę z ćpaniem.

W Społecznej Inicjatywie Narkopolityki powtarzamy, że najgroźniejsza substancja to nieznana substancja. Jeśli kupujesz coś i nie wiesz co to jest, to jakiś kompletny absurd. Naprawdę nie może ci być wszystko jedno. Psychodeliczne dopalacze potrafią działać nawet 30 godzin, szczególnie jeśli nieświadomie bierze się za duże dawki.

Czy ten problem wcześniej nie był palący?

- Jest coraz gorzej. Od 2001 roku obowiązuje zakaz posiadania narkotyków - od tego momentu jakość narkotyków zaczęła spadać i popularne stały się nowe substancje, bo były mocne, tanie i bez przypału. W 2011 roku po interwencji Donalda Tuska Sanepid zamknął budy z dopalaczami, wtedy zeszły one do szarej strefy i zaczęły się coraz większe problemy. Wprowadzenie zakazu posiadania narkotyków działa doraźnie, ale dilerzy szybko zaczęli rozprowadzać coraz nowsze substancje przez internet. Dopalacze stawały się coraz gorszej jakości. Na przykład zamiennik marihuany “Mocarz”, po którym wiele osób trafiło do szpitala. Ludziom wydaje się, że wszystko to jest to samo i w ogóle nie wiedzą, jak się dawkuje. Np. kupuje ktoś tabletkę i myśli, że jedna pigułka to jest jedna porcja. Nieważne, czy ważysz 50 czy 100 kilo, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, czy brałeś wczoraj. Ostatnio widziałem parkę na imprezie w Warszawie: dziewczyna miała taki szczękościsk, że moim zdaniem trzykrotnie przekroczyła dawkę. Teraz tabletki mają pomiędzy 150 a 250 mg MDMA, a 15 lat temu miały pomiędzy 50 a 100. Dawka wynosi ok. 1mg/kg masy ciała, więc kiedyś 1 tabletka mniej więcej odpowiadała dawkowaniu. Ta para podeszła do nas po wodę i gumy, ale byli tak nieogarnięci, że odeszli na bok i zgubili się 2 metry dalej. Typ ją całuje, a ona ma szczękościsk - po prostu tragedia.

Czy w takim wypadku MDMA jest zmieszane z jakimś speedem?

- Nie, generalnie jeśli chodzi o tabletki w Europie, to rzadko MDMA jest z czymś zmieszane. Głównym problemem jest dawka: ludzie nie zaczynają od połowy czy ⅓, nie wiedzą, że trzeba poczekać 2 godziny, tylko jeśli nie zadziała w 20 minut, to myślą, że trzeba więcej. A to może się ładować 2 lub nawet 3 godziny, jeśli jest to PMA czy PMMA, szczególnie groźne substancje znajdowane w tabletkach. To może być niebezpieczne dla serca, bo ludzie dorzucają jeden, drugi raz, a potem wszystko nagle zaczyna działać.

Skąd w Polsce ludzie biorą wiedzę o narkotykach i co Polacy tak naprawdę ćpają?

- Niedawno zespół z udziałem prof. Sałustowicza z SWPS robił badanie, które potwierdza, że dzisiaj ludzie czerpią wiedzę o narkotykach od swoich znajomych. Ktoś mówi, że załatwił kryształ. I nikt nie wie, czy to jest 3-MMC, 2-CMC, 2Cl-A-PVP. “Kolega powiedział, że jest ok, trzeba wziąć tyle i tyle, i jest ok”. Według mnie, wielu ludzi szuka w narkotykach oszołomienia. Na przykład, często się mówi, że zioło z czasem traci swoją magię. A mi się wydaje, że ludzie często nie szukają efektów danej substancji, tylko mocnej pizdy. Ostatnio gadałem z organizatorką imprez techno - 15 lat się bawi, a bierze 0,5 piguły. Dziś ludziom wydaje się, że powinni być po prostu oporowo porobieni tymi narkotykami. Podejście do narkotyków jest chore dlatego, że ludzie nie odróżniają ich od siebie i wszystkie są wrzucane do jednego wora. Typowym problemem bywa emka, czyli MDMA. Ludzie mieszają ją z jakimś stymulantem w ogóle nie wiedząc, że to jest pochodna metamfetaminy. Jeżeli cię zamula, to może weź mniej, bo jesteś zbyt porobiony, a nie dorzucaj kolejnego stymulanta. Dobra dawka jest taka: stoisz pod głośnikiem, czujesz muzykę i dobrze ci się tańczy czy gada, a nie że jesteś tak porobiony, że masz ochotę tylko iść spać. Natomiast jeśli po powrocie masz zwałę, to nie znaczy że musisz wziąć klonazepan czy xanax, tylko wyśpij się, następnym razem napij się wody i trochę mniej zarzuć. Nam nie chodzi o to, żeby ludzie brali mniej niż lubią. Tylko nam się wydaje, że ludzie po prostu nie wiedzą, ile lubią.

To nastawienie, że trzeba mocno się porobić i liczyć ze zwałką, jest efektem naszej kultury alkoholowej?

- Tak, to jest problem alkoholowej kultury w połączeniu z brakiem wiedzy o narkotykach. Wielu ludziom wydaje się, że jeżeli jest faza, to potem musi być źle. A narkotyki nie muszą tak działać. Np. narkotyki klubowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny działać wtedy, gdy jesteś na imprezie, bo inaczej to rozmawialibyśmy raczej o klubach narkotykowych. Normalnie (to znaczy podejmując świadome decyzje) to powinno być tak, że narkotyki przestają działać jak wracasz do domu i spokojnie idziesz spać, a na drugi dzień czujesz się mniej więcej OK. Co innego, jak robisz to na umór, dawkujesz palcem lub nie wiesz w ogóle, co dawkujesz. Te wszystkie niewiadome to jest problem.

Na czym polega redukcja szkód?

- Jest to zbiór pewnych “zasad BHP” pozwalających ograniczyć te zagrożenia zdrowia, które są do uniknięcia. Jeżeli chodzi o substancje psychoaktywne czy też ryzykowne zachowania, to najlepiej w ogóle ich unikać. Ale w przeciwieństwie do mainstreamowych polityków rozumiemy, że pomimo 150 lat wojny z narkotykami ludzie nadal ich używają. Redukcja szkód odbywa się na poziomie interwencyjnym i prewencyjnym. Ogólny przekaz brzmi: nie trzeba ćpać w najbardziej ryzykowny sposób. Jeżeli ktoś pali marihuanę, to np. żeby ograniczyć substancje smoliste, może użyć specjalnego filtra z węglem aktywnym, może ją zjeść albo waporyzować. Można przeprowadzić test i sprawdzić, jaką substancję się posiada. Ludzie często używają do wciągania banknotu, a on jest tak brudny, że można się zarazić nie tylko grypą, ale też wirusem HCV - dlatego nie można dzielić się rurką, przecież wkładasz do błony śluzowej substancję niewiadomego pochodzenia, używając do tego najbrudniejszego papierka, jakiego jesteś w stanie znaleźć.

Pracujecie też na imprezach. Co należy do zadań partyworkera?

- To osoba, która dba o komfort i bezpieczeństwo imprezowiczów, zarówno względem używek jak i hałasu, seksizmu czy agresji. Jesteśmy zwłaszcza zaniepokojeni tym, co się dzieje w kulturze zażywania substancji psychoaktywnych. Na imprezach zajmujemy się zwiększaniem świadomości, bezpieczeństwa i komfortu zabawy. Przede wszystkim jest to edukacja rówieśnicza - nie jest to tak, że przychodzi koniecznie specjalista uzależnień czy psychiatra na imprezę - my też mamy między 20-30 lat, też chodzimy na imprezy i lubimy się bawić. Wiemy, że niczym przyjemnym jest wziąć za dużo narkotyków. Robimy to, czego najbardziej brakuje: rozdajemy wodę, gumy do żucia, prezerwatywy, rozmawiamy o tym, jak działają substancje, jakie są mieszanki, oferujemy testy substancji, a jeśli ktoś potrzebuje pomocy prawnej czy zdrowotnej, to dajemy kontakt do dobrych i sprawdzonych miejsc, a nie jakiegoś abstynenckiego piekła.

Jaki jest wasz pomysł na politykę narkotykową?

- Dekryminalizacja posiadania substancji psychoaktywnych na własny użytek. Nie wynika to w pierwszej kolejności z jakiś wolnościowych ideałów, chodzi nam po prostu o efektywną politykę zdrowotną, która nie marnuje środków publicznych i wpływa pozytywnie na jakość zdrowia obywateli, zwłaszcza tych, którzy zachowują się ryzykownie. We wszystkich krajach wzór jest podobny: jeśli państwo zakazuje substancji, w pierwszej kolejności spada dostępność, sprzedawcy muszą się przenieść do czarnego rynku, gdyż popyt w dużej mierze zostaje ten sam, ale wymyka się spod kontroli i w efekcie ludzie używają coraz gorszych środków i trafiają do szpitala. W 2015 roku ogłoszono tak zwaną “małą dekryminalizację”, listę nowych substancji psychoaktywnych, którymi obrót (nie posiadanie) może być karany ze względu na narażenie życia lub zdrowia. Znajdują się na niej nowe dopalacze, ale np. mefedron jest wpisany na starą listę i jego posiadanie jest nielegalne. Tymczasem klefedron który jest jego pochodną, wpisano na nową listę i jego posiadanie jest legalne.

Czym różni się dekryminalizacja od depenalizacji i legalizacji?

- Dekryminalizacja polega na tym, że posiadanie substancji do pewnego limitu nie jest przestępstwem. Wychodzimy z założenia, jak w Portugalii, że używanie narkotyków okazjonalne czy nałogowe, nie jest kwestią kryminalną, tylko zdrowotną. Depenalizacja, tak jak w Czechach, to jest krok pomiędzy - w tym pojęciu narkotyki dalej są nielegalne, ale odstępuje się od karania, bo nie ma to zasadności. Są widełki wagi, w której trzeba się zmieścić. W Polsce każdą sprawą musi zająć się prokurator lub sędzia. Legalizacja to natomiast uregulowanie obrotu substancjami psychoaktywnymi tak, jak alkoholem. Prohibicja nie jest regulacją, bo wszystkie zasady dyktuje mafia, a państwo unika odpowiedzialności za politykę narkotykową. Regulacja może wpłynąć na ograniczenie popytu i negatywnych skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych. W przypadku marihuany, mogę powiedzieć za siebie, że powinno się ją jak najszybciej zalegalizować, ponieważ jej sztuczne zamienniki nie dość, że są popularne, to stają się coraz bardziej toksyczne. Jeżeli pozwoli się na dostęp do marihuany, to spadnie zużycie niebezpiecznych substancji. W Portugalii obowiązuje dekryminalizacja i jakość narkotyków jest bardzo dobra. Zakazano tam handlu dopalaczami i one nie wróciły, nikt ich nie kupuje. Ludzie nie mają potrzeby łamać prawo, żeby eksperymentować, skoro mają lepsze i dostępne substancje.

Co zmienia ustawa o medycznej marihuanie?

- Z jednej strony jest to krok w dobrą stronę, bo nie ma po co zamykać ludzi do więzienia za to, że chcą się leczyć. Z drugiej strony, sprowadzanie marihuany z zagranicy to jest kompletny absurd. Zaletą marihuany jako leku jest bezpieczeństwo (udowodniono, że nie uszkadza zdrowych komórek) i to, że można go tanio produkować w domu. Jeśli lecznicza marihuana ma być sprowadzana z zagranicy, to traci swoją podstawową zaletę ekonomiczną. Ustawa ta spowolni wprowadzenie ustawy o krajowych i domowych uprawach, bo będzie ten argument że jest już jakieś prawo.

Jakie testy oferujecie?

- Produkujemy testy do sprawdzania substancji psychoaktywnych. Taki test nie jest gwarancją bezpieczeństwa i nie zastępuje pełnej analizy laboratoryjnej, ponieważ nie wykrywa on wszystkich możliwych domieszek, nie sprawdza ilości i czystości substancji - sprawdza tylko obecność w próbce. Jest to kropelka odczynnika, do którego wrzuca się ziarenko substancji (rogu kartonika czy ziarnka tabletki, suszu lub proszku). Natychmiast dochodzi do reakcji i test zaczyna zmieniać kolor. Po kilkunastu sekundach na podstawie koloru jesteś w stanie stwierdzić, jakiego rodzaju substancja jest w twojej próbce, ale siłą rzeczy, zawsze pokazuje się jeden kolor, dlatego warto zbadać substancję co najmniej dwoma testami. Sprzedajemy jako cegiełki zestawy jednorazowych testów po 10 zł. To nie zastępuje profesjonalnej analizy laboratoryjnej, ale jest tanim i rzetelnym sposobem na sprawdzenie przed imprezą czy na imprezie, czy w substancji którą masz jest to, co miało w niej być.

Kto wykonuje testy?

- My nie możemy posiadać żadnych substancji, dlatego nie my badamy tylko dajemy narzędzia i instrukcję. Ludzie sprawdzają to sobie sami, najczęściej w kiblu. Przy nas oczywiście nie wolno trzymać żadnych narkotyków, bo to jest nielegalne. Ale w klubach to generalnie jest trochę za późno, bo ludzie są z reguły napaleni i tak mają zamiar to wziąć. Robimy to na imprezach szczególnie po to, żeby przed kolejnym razem osoba przypomniała sobie o testach i zrobiła je wcześniej w domu. Na stronie organizacji prowadzimy bazę danych z analizami składu dopalaczy z różnych miejsc w Polsce.

Wasza działalność to jest jakaś misja i też powołanie, w końcu robicie to non-profit. Co cię przekonuje do tego, że warto tak poświęcać swój czas?

- Każdy zaangażowany w SIN ma doświadczenia z substancjami psychoaktywnymi. Jedne osoby były świadkami, jak ich bliscy znajomi mieli nieprzyjemne doświadczenia, niektórzy sami mieli takie doświadczenia, a niektórzy na przykład mieli złe doświadczenia z policją. Wszyscy za to jesteśmy sfrustrowani stygmatyzują użytkowników substancji psychoaktywnych i mamy poczucie niesprawiedliwości i szkodliwości polityki represji. Mój prywatny powód jest taki, że lubię to co robię i jest to pożyteczne. Czuję, że robimy coś dobrego. Ostatnio na większej imprezie rozdaliśmy 200 gum do żucia. Przyszło 200 osób, które wiedziały, że się naćpają, ale nie wiedziały, że będą miały szczękościsk. Tak wielki jest brak wiedzy o narkotykach w Polsce.

***

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki to organizacja non profit zajmująca się redukcją szkód, edukacją i działaniem na rzecz polityki narkotykowej opartej na faktach. Na stronie organizacji znajduje się wyszukiwarka analiz dopalaczy, ulotki informacyjne miksach substancji i o postępowaniu w sytuacji zatrzymania przez policję oraz sklep z testami substancji psychoaktywnych. Aktualnie SIN prowadzi zbiórkę pieniędzy na druk materiałów informacyjnych.

***

Jerzy Afanasjew: Student piątego roku socjologii i aktywista redukcji szkód. W Instytucie Socjologi Uniwersytetu Warszawskiego pisze pracę magisterską o dopalaczach. Zajmował się problematyką polityki narkotykowej na stażach w „Romanian Harm Reduction Network” w Rumunii oraz w „Check!t” w Portugalii i „Energy Control” w Hiszpanii. W Społecznej Inicjatywie Narkopolityki prowadzi laboratorium poświęcone wykrywaniu nowych substancji psychoaktywnych.

Oceń treść:

Average: 9.3 (47 votes)

Komentarze

user, ale nie userd (niezweryfikowany)

Wielkie dzięki SIN. Ja stosuję zasady Jerzego i nie wchłaniam rzeczy nieznanego pochodzenia. Działajcie dalej, może w końcu pasożyty z Wiejskiej obudzą się i zrozumieją, że dwa plus dwa to cztery, a depenalizacja lub dekryminalizacja posiadania niektórych substancji to same plusy. Kropla drąży skałę. Jeszcze raz thnx i powodzenia.

Czeslaw, chocia... (niezweryfikowany)

Oj Jurek, cenię Waszą akcję, ale dwie sprawy. Wasze materiały dotyczące testów są marnej jakości. Są w nich informacje o testowaniu takich egzotyków, że nie wiadomo, czy jakikolwiek użytkownik w Polsce kiedykolwiek to widział, a jeśli już to raczej wiedział, skąd to ma i co z tym zrobić. Natomiast aby znaleźć popularną substancję, trzeba przeszukać całkiem sporo stron. Niektóre substancje są podane z nazwy angielskiej, niektóre z polskiej. Niektóre z nazwy oficjalnej, niektóre ze zwyczajowych, a niektóre ze skrótów. Nie mam niestety przykładów pod ręką, ale taka właśnie jest prawda. Powinny być pogrupowane według popularności w Polsce, działania albo chociaż budowy chemicznej, tymczasem jest groch z kapustą i majonezem.

Stwierdzenie, że jeśli zamula Cię MDMA, to może bierzesz za dużo, jest mało prawdziwe. To jest substancja, która na niektórych tak działa - niezależnie od dawki. A ja chodzę na imprezy bez gum do żucia, bo podczas szczękościsku jest mi jeszcze gorzej żuć gumę i bardziej boli mnie szczęka. Ale pewnie zdaniem Jurka mam za małą wiedzę.

juzef (niezweryfikowany)

W PL jest mega lipa. pracy nie ma. jak jest to za stawki nie wystarczajace na przezycie.
jestesmy obozempracy... kolonia.
ludzie nie widza zadnych przyjemnosci
to pija cpaja i zagryzaja sie o ochlapy.
polska i tak ma sie zmiejszyc do 10mln ludzi. depopulacja trwa....

Regina Hruszowicz (niezweryfikowany)

Dziękuję za wiedzę... Swiadomosc i wiedza, ktora moze pomoc nie jednemu przy silnej woli lub leczeniu specjalistycznym...Należy leczyć mózg, a nie serce, ktore nieraz placze jako skrucha...To mozg jest chory to jest przyczyna, kazdej patologii...Pozdrawiam

Omg (niezweryfikowany)

Jakie głupoty

Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Inne

Bezsenność, stany lękowe! Trzeba było jakoś temu zaradzić!

Nieraz miewam bezsenne dni. Higiena umysłu jest tak samo ważna jak higiena ciała, a ja często zaniedbuję jedno i drugie. Skutkiem myślenia o problemach matematycznych przez cały dzień i przed zaśnięciem są dziwne sny, nieprzespane noce, poty i uczucie ciężkiego zmęczenia mimo 10 godzin snu. Jestem cholernym leniem jeśli chodzi o robienie czegoś dla ciała, a z drugiej strony strasznym pracoholikiem. Na dodatek interesuję się etnobotaniką, więc postanowiłem spróbować czegoś nowego.

  • Chloropromazyna

DAWKA: nie pamiętam, ale na pewno przekroczyliśmy dzienną kilkukrotnie :)

  • 5-MeO-MiPT
  • Bad trip

SET: stan psychiczny rozchwiany, nastrój pozytywny, chęć przeżycia nowych doznań seksualnych. SETTINGS: mieszkanie w bardzo jaskrawym kolorze z wielkim pejzażem na ścianie, podniecająca partnerka.

A wiec jak amator nastawienie pozytywne, kompletnie odwrotne do hołdującego motta: ,, znaj umiar, zachowaj przytomność, odrób lekcje, kupuj najczyściej lub wcale", brak przygotowania, spontan.

  • 4-HO-MET
  • Retrospekcja

Ciepłe czerwcowe popołudnie w parku miejskim. Pierwszy psychodeliczny trip.

 

Trip, który wam dziś wam opiszę, miał miejsce w czerwcu 2014 roku, a więc wieki temu w skali internetu (i ustawodawstwa narkotykowego). W zasadzie nawet nie powinienem mówić „trip” w liczbie pojedynczej, bo to były dwie osobne przygody – czas jednak zatarł większość szczegółów i ciężko dziś powiedzieć co kiedy miało miejsce. To, co wam tu przedstawiam, to rekonstrukcja zdarzeń i odczuć sporządzona na bazie wspomnień, zdjęć i nagrań z dyktafonu.

--------

randomness