Konferencja dla Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej

Tagi

Odsłony

6212

Raport z otwarcia kampanii Przesilenie 2004 - Ekonomiczne i zdrowotne zalety reformy polityki narkotykowej.

Miejsce: Warszawa, Polska
Data: 30 Kwiecień, 2004

30 Kwietnia polski ruch na rzecz legalizacji konopi Kanaba oficjalnie rozpoczął kampanie Przesilenie 2004. Nastąpiło to podczas Alternatywnego Forum Ekonomicznego w Warszawie. Na odbywający się z tej okazji panel ekspertów zatytułowany "Ekonomiczne i zdrowotne zalety reformy polityki narkotykowej" zaprosiliśmy Joepa Oomena koordynatora Europejskiej Rady NGO d/s Polityki Narkotykowej, której członkiem jest także nasz ruch, Fredrika Polaka z Holenderskiej Fundacji Polityki Narkotykowej oraz profesor Grazie Zuffe z Forum Droghe włoskiej organizacji walczącej o reforme polityki narkotykowej, moderatorem panelu był Artur Radosz - koordynator ruchu Kanaba.

Panel rozpoczęto przedpremierową projekcją reportażu filmowego z polskiego miasta Żuromin. Szczególnego miasta w którym kilka lat temu rozpoczęto swoisty społeczny eksperyment, wypowiadając totalną wojnę narkotykom. Dzięki wprowadzeniu systemu kamer, rewizjom przy wjeździe i wyjeździe z miasta i innym totalitarnym rozwiązaniom 50% przestępstw narkotykowych w całym województwie Mazowieckim wykryto właśnie w tym najmniejszym i obecnie najbiedniejszym polskim powiecie. Mimo tego narkotyki wciąż nie opuściły Żuromina. Doprowadzono natomiast do marginalizacji i stygmatyzacji ludzi ich zażywających i wytworzenia drugiego świata , brutalnego świata żurominskiej ulicy. Po zaprzestaniu sprzedaży strzykawek w Żurominskich aptekach miasto stanęło przed realną groźbą epidemii HIV i innych chorób przenoszonych poprzez krew.

Po części filmowej nastąpiła prezentacja pani profesor Grazi Zuffa, która przedstawiła nam pomysł i drogę realizacji dobrego cięcia budżetowego poprzez odejście od prohibicyjnej polityki narkotykowej. Następnie Fredrik Polak omówił zdrowotne aspekty reformy polityki narkotykowej, zaznaczając przy tym, iż jego zdaniem na prawdziwie racjonalną dyskusję nad odejściem od prohibicji powinno wystarczyć 10 minut. Dużym zainteresowaniem ze strony publiczności okazało się jego stwierdzenie, iż heroina powoduje znacznie mniejsze szkody dla zdrowia niż alkohol. Na zakończenie konferencji swoje przemówienie wygłosił Joep Oomen, który po krótkiej prezentacji platformy ENCOD skupiającej ludzi dotkniętych lub zaniepokojonych obecną polityką narkotykową przystąpił do frontalnego ataku na prohibicję narkotykową.

Jednym z ważniejszych argumentów użytych w jego przemówieniu jest fakt, iż każdej sekundy, na całym świecie, ponad 12 500 EURO jest wydawane na zakup narkotyków, co daje każdej godziny zawrotną sumę 45 milionów EURO. Ponieważ wiemy, iż koszty produkcji stanowią mniej niż 1% tej sumy, widać wyraźnie, że handel nielegalnymi narkotykami jest kluczową machiną napędzającą zorganizowaną przestępczość i czego przykłady mieliśmy niedawno, terroryzm. Proponowana przez ENCOD zmiana uderzy w najistotniejsze źródło dochodu wymienionych i pozwoli zaoszczędzić minimum 10 milionów EURO które co dzień wydawane są na represyjne działania aparatu przymusu tylko w starej Europie. Te pieniądze mogły by zostać przeznaczone na służbę zdrowia, rozwój kooperacji lub wielu innych sposobów aby poprawić warunki życiowe dla milionów ludzi na całym świecie. Pełne teksty przemówień dostępne będą wkrótce na portalu internetowym http://kanaba.info. Dzień później, pierwszego maja, odbył się także Million Marihuana March. Niestety miasto z powodu strachu przed alterglobalistami było wtedy praktycznie puste. Manifestacja przybrała więc postać pikniku na placu zamkowym w którym wzięło udział około stu osób oraz zainteresowani wydarzeniem gapie i turyści.

Po otwarciu kampanii, Kanaba planuje szereg akcji. Rozpoczęliśmy przygotowania do oficjalnego rozpoczęcia zbiórki podpisów pod projektem legalizacji konopi, które nastąpi podczas największego polskiego festiwalu muzycznego Woodstock w Kostrzyniu. W zeszłym roku uczestniczyło w nim prawie 400 000 ludzi. Na jesieni planujemy także przeprowadzenie szeregu otwartych spotkań z naukowcami i politykami w najważniejszych polskich miastach. Nasza kampania zostanie zakończona podczas konferencji ,,Dialog dla Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej" w Warszawie. Niedługo potem naszą inicjatywą obywatelską zajmie się Sejm. Pełną agendę kampanii Przesilenie 2004 możesz znaleźć na naszej stronie internetowej||http://hyperreal.info/kanaba/go.to/sec/435]. Jeśli możesz wesprzeć Nas w jakikolwiek niekoniecznie finansowy sposób skontaktuj się:
kontakt@kanaba.info.

JEŚLI CHCESZ BYĆ INFORMOWANY O NASZYCH AKCJACH DOŁĄCZ DO NAS!

Profile Ekspertów

Prof. Grazia Zuffa

- jest psychologiem. Pracuje na polu uzależnień narkotykowych i naucza Psychologii Uzależnien Narkotykowych na wydziale psychologii, Uniwersytet Florencki. Od 1987 do 1994 była członkiem Senatu, gdzie skupiała się na problemach kobiet, marginalizacji społecznej, prawach cywilnych i problemach narkotykowych. W 1995 była jednym z założycieli Forum Droghe, stowarzyszenia walczącego o reformę polityki narkotykowej. Od 1995 do 1999 była prezydentem Forum Droghe. Od 1998 była redaktorem we Fuoriluogo, miesięcznikiem traktującym o problemach narkotykowych, wydanym jako dodatek do narodowego dziennika Il Manifesto. Napisała między innymi: "I drogati e gli altri", 2000 (Ćpuny i inni) i "Droghe e riduzione del danno. Un approccio di psicologia di comunit", 2001 (Narkotyki i Redukcja Szkód. Podejście Psychologii Społecznej], współtworzonym z Patrizia Meringolo. [internal://31d7f232b4b7b05ee3b4ffb6833ee357.jpeg]

Joep Oomen

- jest dziennikarzem, koordynatorem platformy ENCOD (Europejskiej Rady NGO d/s Polityki Narkotykowej). Był organizatorem ogólnoeuropejskich kampanii na rzecz rewaloryzacji liści koki, programów edukacyjnych dla młodzieży i koordynatorem europejskiego ruchu społecznego przeciwko wojnie z narkotykami. W 1998 był jednym z założycieli Międzynarodowej Koalicji NGO na Rzecz racjonalnej Polityki Narkotykowej, do której obecnie należy prawie 200 organizacji z 40 krajów. W 2003 brał udział w organizacji publicznych manifestacji Rozsiejmy ziarna w czasie Zjazdu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu. Wypuszczenie tysięcy balonów wypełnionych nasionami konopi i maku podczas manifestacji miało zaapelować o reformę Międzynarodowych Konwencji Narkotykowych.

Fredrick Polak

- członek Holenderskiego Funduszu Polityki Narkotykowej, psychiatra. Pomiędzy 1990 i 2003 konsultant-psychiatra w Departamencie d/s Narkotyków GG&&GD (Centrum Zdrowia) Amsterdam. Autor między innymi: 1994 (wraz z Mario Lap) A View on the Board, Odpowiedź na doroczny raport INCB, Int. J. of Drug Policy, 5, 3, 147-156. 1996, (wraz z Mario Lap) Gründe für eine Legalisierung: Das Gesundheitsargument. In: Wider besseres Wissen, Nolte/Quensel/Schulze (Hg.), Bremen. 2000, (wraz z Peter Webster) Letter to the Editor, "Regarding "The Swiss Heroin Trials: scientifically sound?" Journal of Substance Abuse Treatment, 19, 209. 2002, Medicalization Can Only Be Part Of The Solution Presentation at the Conference "Drugs and Society: Implementing the Changing Agenda", 24 and 25 October 2002, Ashford, Kent, UK [internal://ba0448fbd03da6108d4216214fba5c20.jpeg]

Artur Radosz
- pracował przez 4 lata dla dwóch z dziesięciu największych polskich koroporacji jako konsultant/programista. W Lutym 2003 po emisji programu w którym gościł, zatytułowanego "Lubię palić!" został zwolniony z swojej pracy. Zdecydował poświęcić swój czas reformie polityki narkotykowej i wkrótce został koordynatorem Ruchu na Rzecz Legalizacji Konopi - Kanaba. Poprzez organizację i udział w demonstracjach, konferencjach oraz spotkaniach z ekspertami, politykami i społeczeństwem próbuje ponownie skierować polską politykę narkotykową w stronę bardziej liberalnych, opartych na redukcji szkód rozwiązań.

Kontakt:

*Joep Oomen

EUROPEJSKA RADA NGO D/S POLITYKI NARKOTYKOWEJ
Lange Lozanastraat 14
2018 Antwerpen
Belgium
Tel. 00 32 (0)3 237 7436
Fax. 00 32 (0)3 237 0225
E-mail:encod@glo.be
Website: [www.encod.org|http://www.encod.org/]

*Artur Radosz
Kanaba - Ruch na rzecz legalizacji Konopi
Polska
E-mail:artur@kanaba.info
Website: [kanaba.info|http://kanaba.info/]

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


  • nazwa substancji - dropsy kolorki, baczka (ecstasy i marihuana - redaktorka)

  • poziom doświadczenia użytkownika - hehe .. zaawansowany :) (już nie dziewice - redaktorka)

  • dawka - 3 dropsy , 2 doustnie jeden w nocha ..

  • "set & setting" - dwa światy ...

  • efekty - piekne czarne oczy :) delikatnie zmieniona twarz, błogostan


  • Bad trip
  • Marihuana

Bardzo dobry set & settings: sam na stancji, zaliczona sesja letnia, piwo i szama w lodówce. Znakomity humor i wielka ochota na bombę.

To mój drugi w życiu bad trip z MJ, chociaż wydawało mi sie, że jest to niemożliwe w warunkach w jakich zapodałem inhalację. W skrócie - nie lubię palić w towarzystwie, bo właśnie w taki sposób doznałem naprawdę nieprzyjemnego bad tripa i od tamtej pory wolę robić to gdy jestem sam. Kiedy jestem sam faza jest znakomita, bądź po prostu łapie mnie zwykła zamułka. Tym razem było inaczej...

  • Grzyby halucynogenne

Zastanawiam się trochę nad sensem pisania tego trip-reportu ale

postaram się spróbować coś sklecić z tego co mi w głowie zostało,

trochę dziwnie się czuje bo fakt faktem większość tripu to moje

własne, wyjątkowo osobiste przemyślenia którymi raczej nie mam ochoty

się dzielić, podejdę wiec do tematu bardziej -technicznie- i

przedstawię z tego co zapamiętałem trochę rzeczy które działy się

niejako na zewnątrz mnie a działo się aż za dużo.

  • LSD-25


najpotezniejszy mix jakiego w zyciu zapodalem i ktorego byc moze jeszcze zapodam ale sie baaardzo boje bo chyba od tamtej pory nie jestem taki jak bylem wczesniej, choc niewiem czy nie bylo to spowodowane ciągiem kwasowym było

DXM + LSD w dawce 420mg DXM + 3 papierki (wrony) LSD, powiem krotko.To te:

Rano zjedlismy po 3 kwasniki z Y., był jeszcze z nami ewangelik Ł. który w dalszych epizodach pragnął wyssać suczkę, ale nie o nim mowa .