William Szekspir palił dla przyjemności czy leczniczo?

Naukowcy z Johannesburga odkryli ślady marihuany na fajkach należących do Williama Szekspira

Anonim

Kategorie

Źródło

South African Journal of Science

Odsłony

10236

Ekspertyzie poddano 24 fragmenty glinianych fajek, które są eksponatami w domu-muzeum Szekspira w Startford-upon-Avon w Anglii. Na 8 elementach odkryto ślady marihuany. Na 2 innych były pozostałości kokainy.

Eksponaty, które wywołały sensacje na całym świecie, do tej pory można było oglądać w domu Williama Szekspira w Stratford-upon-Avon.

Południowoafrykańscy naukowcy znaleźli też ślady nikotyny, kamfory i chemikaliów o własnościach halucynogennych.

„- Wcale nie twierdzimy, że te fajeczki należały do Szekspira” - zastrzegają się naukowcy. „Wiemy jednak, że pochodzą z XVII wieku i z miejsca, w którym Szekspir żył”.

Georgianna Ziegler z Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie twierdzi jednak, że naukowcy nie mają żadnego dowodu na rzekomą narkomanię Szekspira.

„- Szekspir mógł używać marihuany ze względów leczniczych; tak robiono w jego czasach. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że robił to dla przyjemności” - mówi Ziegler.

John Henry, toksykolog i profesor z londyńskiego Imperial College of Medicine, mówi, że to możliwe, iż XVII-wieczni Anglicy palili liście koki. Co prawda sama kokaina trafiła do Wielkiej Brytanii dopiero w XIX wieku, ale już w XVII stuleciu Hiszpanie przywieźli do Europy liście koki, używane w Ameryce m.in. przez Inków.

Rezultaty badań południowoafrykańskich naukowców można znaleźć w "South African Journal of Science".

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

gFe (niezweryfikowany)
a to cpunek. ;D;D
Mith (niezweryfikowany)
Wcale nie palił dla przyjemności, i jeszcze nosem dym wciągał żeby się bardziej pomęczyć z lekarstwem. Pozatym palił ale się nie zaciągał.
KRET (niezweryfikowany)
wiadomo ja tez tylko tak leczniczo od czasu do czasu. niewielkie ilości;)
rhoxi (niezweryfikowany)
no popatrz :) a to ci niespodzianka :D zawsze istniala teoria ze sam nie pisal swojich dziel bo kazdy watpil ze kiedykolwiek mogl byc ktos na tyle genialny... :D a tu sie okazuje ze jednak cos poszerzalo mu swiadomosc :D
gFe (niezweryfikowany)
Tak jak Clinton sie niezaciągał. ;)
roxyk (niezweryfikowany)
a tam.... każdy lubi się odpreżyć ;-)
.chudy. (niezweryfikowany)
każdy ma prawo się zrelaksować, Szekpsir też lubił ;)
d[es]pp (niezweryfikowany)
żadna róznica czy dla przyjemności czy leczniczo, musze być na to samo chory, tak myśle.. prosze mi to jak najszybciej przepisać ..i ..i refundować :D <br> <br>LEGALIZE IT!
ole Will Jizzmo... (niezweryfikowany)
why, let the stricken deer go weep <br>the hart ungalled play; <br>for some must watch while some must sleep, <br>so runs the world away.
jahguar (niezweryfikowany)
why, let the stricken deer go weep <br>the hart ungalled play; <br>for some must watch while some must sleep, <br>so runs the world away.
wojciech (niezweryfikowany)
I bardzo dobrze palił bo uwarzał to za słuszne dlaczego bo poniewarz uwalniał się od problemów codziennego zycia które go otaczało a zarazem odkrywał świat na nowo i tworzył dzieła które do dzisiejszego czasu sa inspiracja dla młodych ludzi.Dzieło sie tworzy wtedy gdy uciekasz od niego.Kazdy człowiek potrzebóje natchnienia a natchnieniem szekspira była MARICHUANA.
RYBA HWDP (niezweryfikowany)
AVE AMSTERDAM
skunik (niezweryfikowany)
myśle , że nie tylko szekspir palił zioło a także robili to polscy i inni pisarze. a teraz tych poetów zastępują raperzy i tez pod natchnieniem szuwaxu piszą teksty,które do nas docierają w niesamowity sposób.to ze szekspir jarał powinno potwierdzić, że marihuana jest jedynie używką taką jak browar i nalezy ją zalegalizować.. elo
PAJK (niezweryfikowany)
hehe
kret (niezweryfikowany)
spoko ze kurwa jakas tam kurwiszon pierdoli kocopoly ze szekspir byl cpunem.On niebyl cpunem tylko jaral skuna tak jak ja.O kurwa ja sie tez zajawilem i zlapalem natchnienie.GDZIE JEST KURWA WIADRO???
Rumcajs (niezweryfikowany)
Ludzie szacuken dla Szekspira :-p Kto nie lubi sobie przypalic ??? To ze pali to cpun od razu ??? Nie no chlopak leczyl sie tak... Hehe <br>Po co z tego problem robic ???
perzot (niezweryfikowany)
elo ziomy pozdrowka dla jaraczy zielonych specyfikow
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Lekkie poddenerwowanie przed zażyciem substancji, ale ogólnie spokojnie w swoim mieszkaniu, z miłym towarzystwem wieczorkiem, w dobrych humorach i przy muzyce.

Jest to mój pierwszy Trip-raport, chciałbym zaznaczyć, że mam nikłe doświadczenie z dysocjantami, a z DXM miałem okazje poromansować z 2-3 razy, z czego tylko raz zażyłem w miare mocną dawkę.

Zaczynając, mamy 2 dni do sylwestra, wyluzowani, siedzimy w pokoju wieczorkiem i słuchamy muzyki. Na stole czeka grzecznie MXE i zaczynamy. Jest około 19. (Przepraszam w dalszej część za brak umieszczenia czasu, ale przy tej substancji on po prostu nie istnieje.)

  • Benzydamina

Substancja: Miks: Benzydamina + DXM (BXM)Dawka: 450mg/1gDoświadczenie: Mj, DXM (7raz), Benzydamina (3 raz), Ronson, Efedryna, Feta,Wiek: 17 lat.Metoda zażycia: Benzydamina wyekstraktowana metodą wodną.Set&Settings: Nie zarzucałem tego mixu z wielką ochotą. Na poczatku mieliśmy siedzieć u kumpla w domu przez cały dzień, ale to nie wypaliło i byliśmy zmuszeni przesunąć czas i miejsce

  • Marihuana
  • Tripraport

Rzecz działa się na imprezie urodzinowej kolegi, także nastawienie bardzo dobre. Liczyłem na jakiś grubszy lot ale się przeliczyłem :)

Czuję się jakbym zapominał słów w języku polskim. A jeśli w polskim to pewnie w jakimkolwiek innym tymbardziej. Trochę jakbym wracał, cofał się w rozwoju do dzieciństwa. Niewinnego przekręcania, pacholęcego słowotwórstwa. Kurwa mać, nie było mi do śmiechu. Czułem się jakbym z minuty na minutę coraz bardziej głupiał. Myśli rozjeżdżają się we wszystkie strony, przekraczam wcześniej nie zdobyte przeszkody, choć chyba tego nie chcę. Starczy. Już bardziej czuję niż myślę. A czuję że jest grubo bo nawet nie umiem podnieść dobrze głowy.

  • MDMA (Ecstasy)

Nazwa substancji: piguły


Poziom doświadczenia: MJ w duuużych ilościach, piguły w bardzo małych (ost. razem ponad rokod opisywanego zdarzenia), alk


Dawka: 2 szt. w odstępach chyba godzinnych, zakrapiana alkiem


"set&setting": sylwester z moją dziewczyną i gronem znajomych... czyli zapowiadało sięnieźle...

Zaczęło się tak że kiedyś rozmawiając z dziewczyną nt. imprez, dragów itp umówiliśmy się że


randomness