Szkolna analiza moczu, czyli jak liceum walczy z narkotykami

Dyrektor w każdej chwili może podejść do ucznia lub uczennicy i powiedzieć: "Zapraszam do łazienki". Tam pobierana jest próbka moczu

Anonim

Kategorie

Źródło

wp.pl

Odsłony

3300

Próbki moczu uczniów 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego przy Bednarskiej w Warszawie poddawane są badaniom na obecność marihuany w organizmie. Jeżeli ktoś palił w ostatnich dniach, wpadnie. Wtedy podpisuje kontrakt, nie wolno mu odmówić kolejnej kontroli, a jeśli da ona wynik pozytywny, zostanie usunięty ze szkoły. - Chcemy piętnować palenie trawy. Uważa się ją za mniej szkodliwy narkotyk i dlatego jest popularna - mówi dyrektor Jan Wróbel.

Badania są wykonywane w szpitalnym laboratorium. Za jedno szkoła płaci 25 zł.

Pomysł sprawdzano już w zeszłym roku, wzbudził kontrowersje. Na przeprowadzenie badań moczu musiał się zgodzić i uczeń, i jego rodzice. - Ja się zgodziłam, bo mam zaufanie do swojego syna. Ale nie wszyscy chcieli - mówi Grażyna Szurgocińska, mama pierwszoklasisty.

I wtedy sprawą zajął się Sejm Szkolny (1 SLO to specyficzna szkoła - panuje tam ustrój demokratyczny, a społeczność tworzą cztery stany - uczniowski, nauczycielski, rodziców oraz absolwentów, które mają swoje przedstawicielstwa m.in. w szkolnym Sejmie). Przegłosowano ustawę moczową - dyrekcja ma prawo badać. Badania przeprowadza się tylko za zgodą ucznia, zgoda rodziców nie jest już potrzebna. Raczej nie zdarza się, by ktoś odmówił. W roku 2005 przebadano już 60 osób. U kilku - mówi dyr. Wróbel - wykryto obecność narkotyków. Wyleciały ze szkoły.

Kilkakrotnie zdarzyło się też, że wytypowani do badań sami przyznawali się, że palili marihuanę. Dzięki temu nie wylecieli ze szkoły - musieli tylko podpisać kontrakt, że zobowiązują się nie palić i nie odmówią więcej zgody na badanie.

- Nie robimy nagonek, bo to nie jest zabawa w policjantów i złodziei - zapewnia dyrektor Wróbel. - Gdyby nasza szkoła była instytucją restrykcyjną, można by tę akcję odebrać jako kolejną szykanę, ale tak nie jest. Te badania są i dla nas żenujące. Udanie się z dziesiątką uczniów do toalety i poddanie ich takiemu testowi nie jest niczym przyjemnym. Robimy to, bo uważamy, że narkotyki są groźne.

Co na to uczniowie? - Najpierw byłam za, ale teraz się waham - mówi Julia z II klasy. - Szkoła nie jest konsekwentna. Miały być wywieszane listy przebadanych oraz tych, którzy się nie zgodzili, a także jawne zasady losowania do badania. Nic takiego nie ma.

W poniedziałek na posiedzeniu szkolnego parlamentu dyrektor przeprosił za niewywieszanie list i obiecał poprawę. Ustalono także zasady losowania uczniów do badania.

- Dałem się przebadać raz i uważam, że spełniłem już swój obowiązek - dodaje Wojtek, rówieśnik Julii. - Teraz bym się nie zgodził. Szkoła nie powinna się interesować tym, co robimy po lekcjach.

Bednarska jest nietypowa - ma odwagę przyznać, że może mieć problem z narkotykami. Dyrektor Wróbel nie łudzi się, że uda mu się wyeliminować zagrożenie. - Chodzi nam raczej o to, żeby dać sygnał: deklarujemy walkę z narkotykami w szkole i coś w tej sprawie robimy.

Jak oceniają sposób SLO przy ul. Bednarskiej dyrektorzy warszawskich liceów

Jolanta Lipszyc, LXIV LO im. Witkacego

Jestem ostatnią osobą, która powie, że w moim liceum nie ma narkotyków: dostęp do nich jest zbyt łatwy, a dilerzy zbyt aktywni. Nie wiem, jak rozwiązać ten problem. Wiadomo, co robić z uzależnionymi, ale nie wiadomo, jak radzić sobie z tymi, którzy próbują narkotyków, a ich jest znacznie więcej. Jeśli akcję badania moczu na Bednarskiej akceptują rodzice i uczniowie, ma szansę powodzenia. Chylę czoła. Czy powinnam zrobić to samo? Nie wiem.

Barbara Wetesko, 4 SLO przy Hawajskiej

Każda walka z narkotykami dobra, o ile skuteczna. Ale tu trzeba taktu, bo można posądzić dziecko, które jest czyste, i zrobić mu krzywdę. Rozważyłabym taką akcję u siebie, gdybym miała pewność, że mam w szkole problem z narkotykami.

Alicja Stańczyk, Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 przy Włościańskiej

Ja bym nie miała odwagi na taką akcję. Możemy tylko wskazywać, prosić, kierować na konsultacje z psychologiem czy pedagogiem. Ostatnio podejrzewałam jedną dziewczynkę o palenie marihuany, wezwałam matkę i zasugerowałam badania. Nie mamy jednak prawa ingerować w sprawy prywatne uczniów - nawet przeszukać plecaka bez odpowiednich procedur. W małej społeczności szkolnej, z poparciem rodziców, taka akcja ma szanse. W publicznych szkołach - nie.

Włodzimierz Taboryski, 21 SLO im. Grotowskiego

Nie podoba mi się. Co z tego, że złapię ucznia, który podejrzanie się zachowuje, każę mu nasikać i wyrzucę ze szkoły? To nie rozwiązuje problemu. Ja stosuję inną metodę: jeżeli dziecko zabrnęło w ślepy zaułek, rozmawiam z nim na zasadzie pełnego zaufania. Bez restrykcji.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Ariel Sharon (niezweryfikowany)
Jeszcze raz mamy sposobność przyjrzeć się, że demokracja w praktyce jest jeszcze jednym rodzajem władzy <br>absolutnej. Ja bym tą demokrację raczej określił mianem: totalitaryzmu gabinetowo-parlamentarnego. <br>Ponieważ nie wierzę, by większość uczniów i rodziców zaakceptował te &quot;dobrowolne &quot; badania na narkotyki w <br>łazience, które i tak w praktyce stają się badaniami przymusowymi. Może się mylę, ale wątpię. <br>Ciekawe, czy ci sejmowi przedstawiciele chociaż się skonsultowali ze swoimi &quot;wyborcami &quot;, zanim solidarnie i <br>zdecydowaną większością poparli pomysł dyrektora ? Wybory to tylko formalniść, wyniki są już i tak z góry wcześniej ustalone. <br>strzała!!!! <br>
... (niezweryfikowany)
&quot;Demokracja to najgorszy z ustrojow, poniewaz rzadzi wiekszosc, a wiekszosc to glupcy.. &quot;
dTox (niezweryfikowany)
lol poprostu mozna sie nie zgodizc na badania wiec co za problem ? <br>ja bym sie kazal kolesiowi pałować pomimo że nie bakam juz od jakichs 3 lat, co oni kurwa sobie mysla
xil (niezweryfikowany)
kurwa badanie dobrowolne, jak nie przystąpisz do nich to wypiszą cie na liście, co to kurwa jest? to jest szkoła? wypierdalają ze szkoły za co, jakieś podstawy powinny być, bo wg mnie że kiedyś zapalił to za mało. w chuj z taką szkołą.
.chudy. (niezweryfikowany)
kurwa badanie dobrowolne, jak nie przystąpisz do nich to wypiszą cie na liście, co to kurwa jest? to jest szkoła? wypierdalają ze szkoły za co, jakieś podstawy powinny być, bo wg mnie że kiedyś zapalił to za mało. w chuj z taką szkołą.
heh (niezweryfikowany)
no to przynajmniej wiemy skad sie biorom politycy;)
Spikee_P (niezweryfikowany)
jak ci powie że masz &quot;iść z nim do łazienki &quot; , to mu mówisz : <br>- Przyznaje sie ! jarałem !, jarałem i to dużo &quot;, - po czym odpalasz lolka i lejesz na kolesia =) <br> <br>Dajcie spokój dzieciom JAH !!!
k-j (niezweryfikowany)
juz to widze... ty jarasz trawe, idziemy do kibla i zaraz tu ci pobierzemy mocz do analizy , a ja, wiedzac, ze faktycznie jaram ide do tego kibla i daje mu probke albo jeszcze lepiej, przyznaje, ze i owszem, pale, ale juz nie bede lol, a oni mnie wyjebia ze szkoly :D <br>sorry, ale juz chyba wole sie nie zgodzic i miec tak czy tak spokoj, bo zmusic mnie nie moga. <br>jakby podszedl i oskarzyl mnie, ze pije piwo po lekcjach to tez bym sie przyznal? o... pewnie tak...
tyr (niezweryfikowany)
tak dluzej byc nie moze ! wyrzucaja niewinne dzieciaki ze szkoly za palenie blantow? czym one zawinily zabily kogos etc? I jak zwykle od dupy strony sie do tego zabieraja i walcza z maria.
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie bardzo pozytywne, gralnia i dużo więcej ludzi (praktycznie sami artyści) niż się spodziewałem.

Witam. Przedstawiam krótką relację z pewnego hipotetycznego wydarzenia. Zapraszam wszystkich ciekawskich, ale nie wścibskich do lektury.

 

   Zakupione 100 świeżutkich grzybków od pewnego podróżnika czekało 2 dni na weekend, bym wyruszył na spotkanie z kosmicznym duchem zaklętym w tych szczuplutkich, wysokich, ale jakże malutkich istotach rodzaju nijakiego, bądź takowego. Plan był na 50 Łysiczek, jednak podróżnik ów powiedział, że 20 już robi magię. Ok, - pomyślałem - więc wrzucę 30. W końcu to pierwsze spotkanie z naszym polskim dobrem psychodelicznym. 

 

  • LSD-25

O JA CIE KRECE NA NIEBIOSA!!!!PISZE DO WAS , BO NIE MA NIKOGO INNEGO DO KOGO MOGLBYM WYKRZYCZEC TE

SLOWA:

JAK ZAJEBISCIE BYC s...OBĄ!!!!!!!!!!!!!!!!
o... JA CIE KRECE NAD NIEBIOSA!!!!!!

Dopiero teraz rozumiem te wszystkie opowiadania o wezach zjadajacych

swoje ogony i w ogole...JA

  • Dekstrometorfan

Pewnej slonecznej soboty kumpela (G) zorganizowała ognisko w pobliskiej piwiarni leśnej, umiejscowionej na skarju lasu. Postanowiliśmy wraz z (S) i jeszcze 4 kumpelami najeść się acodinów. Skoczylismy z rana do apteki i kupilismy 2 opakowania w cenie 5,55zł za jedno.


  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

piękny poranek, własny przytulny pokój i intuicyjne odczucie, że zaraz przeżyję coś wyjątkowego

Tego poranka otworzyłem rozespane jeszcze oczy i w jednej chwili całkiem jasno poczułem: To będzie doskonały dzień na zapalenie changi! Przez okno do pokoju wpadało miliony świetlistych ambasadorów jesiennego słońca, puchowa kołderka otulała mnie miękko, cały świat wydawał się sprzyjać mojemu świetnemu nastrojowi. Z całą pewnością miało to związek z wczorajszym wieczorem. Wtedy to wraz z moim przyjacielem i jego dziewczyną zapoznaliśmy się z tą magiczną roślinną mieszanką.