Zacznę od małego wprowadzenia, więc wiecie że w Stanach i ogólnie jest moda na kodeine,double cupy,dirty sprite itp. prawda? Ja jako doświadczony kodeiniarz biorący jednak tylko thiocodin poczułem wielką chęć skosztowania takiego "leana" no ale u nas w polsce niestety nie ma tego sławnego fioletowego syropu więc zadowoliłem się zwykłym syropem Thiocodin za 9.99zł 100ml.
Rewolucja w dostępie do leczenia substytucyjnego?
Do 12 grudnia br. można zgłaszać uwagi do zgłoszonego przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt ten ma na celu rozwiązanie problemu ograniczonego dostępu do leczenia substytucyjnego.
Kategorie
Źródło
Odsłony
227Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Do 12 grudnia br. można zgłaszać uwagi do zgłoszonego przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Projekt ten ma na celu rozwiązanie problemu ograniczonego dostępu do leczenia substytucyjnego. Szacuje się, że obecnie jedynie 15% pacjentów uzależnionych od opiatów jest objętych takim leczeniem, niestety obowiązujące ramy prawne nie dają możliwości zmiany takiego stanu rzeczy.
W obecnym stanie prawnym leczenie substytucyjne może prowadzić podmiot leczniczy po uzyskaniu w drodze decyzji administracyjnej zezwolenia marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu, wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Projekt wprowadza możliwość prowadzenia leczenia substytucyjnego przy stosowaniu doustnych preparatów łączonych zawierających buprenorfinę i nalokson przez lekarzy wykonujących zawód w podmiotach leczniczych innych niż prowadzące leczenie substytucyjne w ramach programu leczenia substytucyjnego lub lekarzy wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej na podstawie skierowania wydanego przez kierownika programu leczenia substytucyjnego lub upoważnionego przez niego lekarza.
Regulacje te mają przyczynić się do znacznego zwiększenia dostępności leczenia substytucyjnego oraz do częstszego stosowania w ramach leczenia substytucyjnego innych niż metadon, bezpieczniejszych środków jakimi są buprenorfina i nalokson. Są też zgodne z rozwiązaniami obowiązującymi w krajach UE, gdzie coraz częściej odchodzi się od specjalistycznych ośrodków leczenia na rzecz ośrodków bardziej dostępnych, co ułatwia zniesienie stygmatyzacji choroby i powrót do społeczeństwa.
Należy jednak zwrócić uwagę, że warunkiem otrzymania skierowania na leczenie substytucyjne preparatem łączonym zawierającym buprenorfinę i nalokson zgodnie z projektem ustawy będzie odbycie 3 miesięcznego leczenia takim preparatem w ramach programu substytucyjnego, co będzie rodzić konieczność zmiany miejsca terapii w trakcie jej trwania. Ponadto barierę w korzystaniu z nowych rozwiązań dla wielu pacjentów będzie stanowić pełna odpłatność substytutu dostępnego na receptę.
Źródła
Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 7.11.2016 r. wraz z uzasadnieniem.
OSR projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 7.11.2016 r.