REKLAMA
Psychodeliczna herbatka w Pradze

Czy słyszeliście już o Międzynarodowej Konferencji Transpersonalnej? Czeski profesor Stanislaw Grof, ojciec chrzestny badań nad psychoterapią z wykorzystaniem LSD, zbiera w Pradze ponad setkę ekspertów od świadomości, psychodelików i duchowości z całego świata. Impreza odbywa się w tym tygodniu, w weekend 28 września – 1 października.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Narkopolityka
Jerzy Afanasjew

Odsłony

246

Czy słyszeliście już o Międzynarodowej Konferencji Transpersonalnej? Czeski profesor Stanislaw Grof, ojciec chrzestny badań nad psychoterapią z wykorzystaniem LSD, zbiera w Pradze ponad setkę ekspertów od świadomości, psychodelików i duchowości z całego świata. Impreza odbędzie się w tym tygodniu, w weekend 28 września – 1 października. Interesuje was medyczny potencjał psychodelików, nauka o świadomości albo po prostu tripowanie? To wasza szansa, by uczyć się od ekspertów!

Profesor Stanislaw Grof nie jest naukowcem marginalnym. W swoim czasie praktykował na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, gdzie przeprowadził setki spełniających naukowe kryteria sesji LSD ze swoimi pacjentami. Zapisał wiele niewytłumaczalnych przeżyć, od wizji badanych o własnych narodzinach, zgadzających się z wcześniej nieznaną dokumentacją medyczną, do wspomnień sprzed narodzin. Badania Grofa doprowadziły go ostatecznie do napisania książki Poza mózgiem, w której proponuje nowy paradygmat wyjaśniania rzeczywistości; taki, w którym świadomość jest czymś więcej niż wynikiem przepływu impulsów elektrycznych między neuronami. Eksperymenty Grofa z oddychaniem holotropowym udowodniły, że przeżycia psychodeliczne, nawet osiągane bez udziału narkotyków, mają potencjał zmiany ludzkiej świadomości.

Kwasowy Corbinizm

Jeremy Gilbert postawił podobną hipotezę w artykule omawiającym pojęcie „kwasowego Corbynizmu” i sposoby, w jakie „radykalna polityka laburzystowska może znaleźć inspirację w utopizmie kontrkultury”. Autor, miłośnik absurdu, formułuje jednak przynajmniej jeden bardzo ważny argument: w toku dziejów status quo często podważały narkotyki, na przykład LSD brane przez protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie.

Psychodeliki mają historię towarzyszenia ideom wizjonerskim i utopijnym, inspirując pisarzy takich jak Aldous Huxley i Michel Foucault, napędzając złoty wiek kontrkultury hipisowskiej, a wreszcie animując trwający właśnie psychodeliczny renesans. Utopia psychodelii zmieniła się w czasie, zresztą podobnie jak zmienia się każdy indywidualny trip.

Dzisiaj mikrodawkowanie LSD jest nową zajawką w Dolinie Krzemowej. Badania na psychodelikach prowadzi kompleks korporacyjno-przemysłowy, jak i wojskowo-przemysłowy, a substancje psychoaktywne wykorzystywane w rytuałach rdzennych Amerykanów, takie jak ayahuasca, zostały już w pewnym stopniu skomercjalizowane.

Ideały przewodnie rewolucji duchowej lat 60. zostały zastąpione śrubowaniem wydajności pracy. Dziś stosowanie psychodelików przeważnie ogranicza się do nowoczesnych rytuałów, takich jak festiwale Psytrance, które zapewne służą bardziej rekreacji niż ideowemu oświeceniu. Nie znaczy to jednak, że tripowanie nie doprowadza już do doniosłych przeżyć zmieniających całe życie.

Czy istnieje jedna "pełnia"? 3h>

Filip Tyls (badacz psylocybiny w Czeskim Narodowym Instytucie Zdrowia) za jeden z głównych sposobów oddziaływania psychodelików uważa amplifikację. Przyjmowanie psychodelików łączy się z doświadczeniami mistycznymi i, według najnowszych badań, może ono również wywoływać zachowania korzystne dla środowiska, chociaż przyczyna tego powiązania nie jest jeszcze znana. To, co amplifikowane, zależy od przyjmującego: jednej osobie może zwłaszcza zależeć na recyklingu, ale innej na przykład na losie uchodźców.

Psychodeliki mogą potencjalnie pomóc w osiąganiu „pełni”. Ale czy idea całościowości mogła się zmienić w ciągu 25 lat od pierwszej Międzynarodowej Konferencji Transpersonalnej? Chociaż dzisiaj popularności znów nabierają nacjonalizm i izolacjonizm, to – jak powiedział kiedyś ceniony filozof Alan Watts – „chaos na jednym poziomie to harmonia na wyższym”. To, co rozdziera jeden świat, może w innym być postrzegane jako pokój i porządek. Jeśli transpersonalny paradygmat „pojedynczej świadomości” jest w dużej mierze owocem hipisowskiego populizmu, to czy jest on tożsamy z globalizacją, czy raczej stanowi jej przeciwieństwo? Wielu imponujących mówców na konferencji poruszy temat potencjalnego wpływu utraty ego na kształt naszego świata.

Ego na ratunek

W Pradze wystąpią wybitni myśliciele, tacy jak Erwin Laszlo, ocalały z Holocaustu filozof, dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, oraz Raymond Moody, autor książki Życie po życiu, która zmieniła nasze myślenie o śmierci i życiu po niej. Ponadto, konferencję odwiedzą jedni z najsłynniejszych badaczy w dziedzinie psychodelików, na przykład Rick Doblin, twórca MAPS [Multidyscyplinarnego Stowarzyszenia na rzecz Studiów nad Psychodelikami], który od 30 lat pracuje nad legalizacją MDMA do użytku w terapii, oraz małżeństwo Mithöferów, prowadzące popierane przez rząd testy MDMA, a obecnie zajmujące się szkoleniem kolejnych terapeutów. Przyjedźcie do Pragi, aby posłuchać najbardziej znanych ekspertów z dziedzin transpersonalnej psychologii, ekologii głębokiej, psychodelików, fizyki kwantowej, technologii, szamanizmu, religii, duchowości i sztuki – ale przede wszystkim, przyjedźcie, by spotkać się z tymi pionierskimi psychonautami. Kliknij, by dowiedzieć się więcej o konferencji.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Klonazepam

Nazwa substancji : Klonazepam


Poziom doświadczenia : hasz, gałka, feta, extasy, aviomarin


Dawka : łącznie 4 sztuki + thc i alk.


Metoda zażycia : doustnie - połknięcie


Set & setting : Experyment .
  • Dekstrometorfan
  • dxm 345mg

  • doświadczenie: marysia,tusipek,avio,extasy, dxm pierwszy raz.

  • stan umysłu: jest loozik, pozytwynie, chętnie bym coś zapodał sobie ;]

  • inne: dom, rodzina na dole z gośćmi, ja z kumplem (przypadkowo) on nie doswiadczony i nie wie o mojej fazie.


20.20- zapodaje 23 tabletki , popijam wodą

ide na dół, zjadłem cos itp. po ok 15-20 minutach zaczynam lekko czuć to.


  • Grzyby halucynogenne

Substancja: Grzyby w ilości 100 sztuk na głowę.
  • alfa-PVP
  • Pierwszy raz

Na nogach od 16h (w tym 8 h pracy fizycznej), lekko zmęczony, zirytowany (ceną i trudnością w zoorganizowaniu acodinu) Szybka kąpiel, kufel zimnego piwa i odpalony komputer, słuchawki na uszach i w ciemnościach przemierzam czeluści internetu. Kilka godziń wcześniej weszło 300mg kodeiny (ale tolerancja już taka, że prawie nie poczułem jej działania). Zajadając się jabłkiem, starą bankomatową kartą kruszę kryształ w drobny mak. Kto by pomyślał, że przede mną kilka godzin intensywnego twórczego myślenia i tworzenia.

 

Jest to mój pierwszy kontakt z tą substancją jak i pierwszy TRIP RAPORT jaki zamieszczam na portalu - proszę o wyrozumiałość i konstruktywną krytykę.

Lekko sceptycznie podszedłem do substancji. Mało rzeczy już mnie rusza i daje oczekiwany efekt. Stąd też posypałem 1 kreskę i oddałem się substancji całkowicie. Sniff wszedł gładko, nie było nieprzyjemnego spływu do gardła, nos nie piecze, nie ma skrzepów i krwawienia - stosunkowo łagodna substancja.

T + 15 (22 15) 100mg

randomness