W piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne, która umożliwia aptekom sprzedaż leków OTC podmiotom nieprowadzącym działalności leczniczej. Zmiana jest wyczekiwana przez apteki, które od 6 czerwca mogą tego typu podmiotom zbywać wyłącznie leki dostępne w obrocie pozaaptecznym.
– Ustawa ma na celu rozszerzenie katalogu produktów leczniczych, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą, o wszystkie produkty lecznicze dostępne bez recepty, z wyłączeniem produktów zawierających substancje psychoaktywne, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 71 a ust. 5 Prawa farmaceutycznego, tj. produktów leczniczych, których obrót jest dodatkowo ograniczony – informuje Kancelaria Prezydenta.
W praktyce oznacza to, że apteki będą mogły sprzedawać podmiotom nieprowadzącym działalności leczniczej (szkoły, domy pomocy społecznej, fundacje, zakłady pracy) leki dostępne bez recepty. Wyjątek będą stanowić produkty lecznicze zawierające takie substancje jak pseudoefedryna, kodeina i dekstrometorfan.
Zbycie leków OTC będzie mogło dodatkowo podlegać ograniczeniu także ze względu na zawartość w nich substancji czynnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 6 Prawa farmaceutycznego, które z uwagi na dawkowanie lub możliwość wystąpienia działań niepożądanych mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub skuteczność stosowania produktów leczniczych. Oznacza to, że Minister Zdrowia będzie mógł stworzyć wykaz substancji, z którymi produkty lecznicze nie będą mogły być sprzedawane wspomnianym podmiotom.
Zmiany dotyczą przede wszystkim brzmienia art. 86a ustawy – Prawo farmaceutyczne. Aktualnie przepisy zakładały, że podmioty inne niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą zaopatrywać się w aptece ogólnodostępnej wyłącznie w produkty lecznicze dopuszczone w obrocie pozaaptecznym. Ministerstwo po licznych protestach uznało jednak, że takie ograniczenie jest zbyt daleko idące w kontekście celu ustawy, tj. przeciwdziałania nieprawidłowościom w obrocie produktami leczniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.