Popularny lek przeciwbólowy ma jeszcze jedno dodatkowe działanie, które nie każdemu się spodoba

"Jeśli pokłócisz się z żoną i weźmiesz paracetamol, znacznie mniej będzie cię to obchodziło."

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wiedzoholik
Bartek Faryna

Odsłony

5281

Każdego z nas od czasu do czasu coś po prostu boli. Czy to ząb, czy to głowa, czy to choćby kręgosłup. Jedni wolą zacisnąć zęby i przeczekać, inni mają na to swoje metody. Wśród owych metod najczęściej znajduje się przyjmowanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych. Statystyki pokazują, że duża część Polaków nie odmawia sobie tego typu tabletek. Przynajmniej raz w tygodniu przyjmuje je 18% społeczeństwa, a chociaż raz w miesiącu 58%.

Oczywiście w tych statystykach nie chodzi tylko i wyłącznie o leki zawierające w sobie paracetamol lecz także o te, w których składzie głównie znajdziemy ibuprofen czy naproksen. O co jednak chodzi z tym paracetamolem? Naukowcy z Ohio State University postanowili sprawdzić, czy lek ten nie wywołuje efektów ubocznych. W tym celu przeprowadzono całą serię badań na grupie 82 ochotników.

Na samym początku podzielono ich na dwie grupy. Członkowie jednej z grup przyjęli 1000 mg paracetamolu – odpowiednik dwóch tabletek – podczas gdy ochotnicy należący do drugiej grupy przyjęli placebo. Naukowcy odczekali następnie około godzinę – czas potrzebny aby lek w ogóle zaczął działać – i przystąpili do właściwej części eksperymentu.

W pierwszym z nich wystawiono ochotników na działanie tzw. „białego szumu”. Mieli oni ocenić uciążliwość hałasu w skali od 1 (nie przeszkadza mi to) do 10 (przeszkadza mi to) zarówno dla siebie, jak i dla innych. Wyniki jasno pokazały, że osoby które przyjęły lek, były znacznie bardziej znieczulone na uciążliwość hałasu. Ocenili go bowiem znacznie niżej zarówno dla siebie, jak i dla innych.

W kolejnym badaniu ochotnicy mieli za zadanie zapoznać się ze scenariuszem, w którym bohaterowie cierpią fizycznie lub emocjonalnie. Następnie uczestnicy badania mieli za zadanie ocenić, jak duży ból – zarówno fizyczny jak i psychiczny – odczuwali bohaterowie ich zdaniem. Wyniki jasno pokazały, że znacznie bardziej wyczuleni na ból bohaterów były osoby, które przyjęły placebo.

W kolejnym badaniu uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć 40 różnych fotografii. Następnie meli oni określić jak bardzo pozytywne – czy też negatywne – uczucia towarzyszą im w trakcie oglądania zdjęć.

Zdjęcia przedstawiały m.in. zwierzęta w ciasnych klatkach w niewoli, płaczące dzieci oraz – nieco bardziej pozytywne – radosne dzieci bawiące się na trawie. Wyniki pokazały, że osoby które przyjęły paracetamol, oceniały zdjęcia znacznie mniej skrajnie od osób, które przyjęły placebo.

Podobnie przedstawiała się ich reakcja emocjonalna. W tym samym badaniu mieli oni za zadanie ocenić, jak bardzo poszczególne zdjęcia dotykają ich emocjonalnie. Wyniki podawano w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało całkowitą „znieczulicę” a 10 wybitną wrażliwość. Średni wynik osób, które przyjęły placebo wyniósł 6,76 podczas gdy średni wynik osób, które zażyły paracetamol wyniósł już tylko 5,85.

Badania wprawdzie zostały przeprowadzone na stosunkowo niewielkiej liczbie osób, to jednak wykonano ich całkiem sporo. Eksperci zapytani do czego mogą posłużyć wyniki eksperymentu żartobliwie odpowiadają:

"Jeśli pokłócisz się z żoną i weźmiesz paracetamol, znacznie mniej będzie cię to obchodziło."

Pozostaje nam więc trzymać ich za słowo i wypróbować ten sposób przy najbliższej okazji.

Oceń treść:

Average: 9.8 (11 votes)

Komentarze

doktor_koziełło
Po co komu ten efekt? Weź etizolam i nie będziesz się kłócił z żoną w ogóle. Albo się nie żeń.
syntex (niezweryfikowany)
Trzeba było mi to 8 lat temu powiedzieć.
Anonim (niezweryfikowany)
82 osobowa próba badawcza jest zwyczajnie śmieszną wartością w kontekście jakichkolwiek prac badawczych tego typu.
rjtj (niezweryfikowany)
paracetamol to trucizna, bardzo łatwo przedawkować, rocznie zabija ok 250 osób w samej europie. niezłe łapówki muszą iśc do ministerstwa jeśli to jeszcze jest na rynku.
Zajawki z NeuroGroove
  • Szałwia Wieszcza

Panna Salvia Divinorum



"varium et mutabile semper femina"



Wergiliusz






  • N2O (gaz rozweselający)

  • Narkoza
  • Retrospekcja

Zapalenie wyrostka.

Wiek w momencie doświadczenia: 12+(?)lat

Będzie to opis nie tylko efektu działania narkozy na mój małoletni wówczas mózg, ale przy okazji pewnego fenomenu zdarzającego się mi od dzieciństwa, jeszcze przed tym pierwszym zabiegiem chirurgicznym. Sam w sobie jest już niezwykły, a o tyle bardziej, że żaden ze znanych mi sposobów prócz narkozy go nie wywołał. Jeśli już się zdarza to spontanicznie nocą, o czym przy końcu, teraz skupie się na historii zabiegu, i tego czego doświadczyłem, czyli opisie samego fenomenu.

  • LSD-25
  • Tripraport

Nastawienie bardzo pozytywne, z lekką nutą adrenaliny i niepewności w obliczu nieznanej jeszcze substancji. Oczekiwania inne niż samo doświadczenie - myślałem, że nad LSD da się zapanować. Set - lekkie znużenie monotonią życia i chęć zmiany na lepsze, setting - dwie bliskie i znane mi osoby, znane mieszkanie, kwasowa playlista i doświadczona tripsitterka.

 

Postanowiłem zażyć LSD. Od czasu zetknięcia z muzyką Cream, Jimiego Hendrixa, czy Pink Floyd interesowała mnie ta substancja i chciałem przekonać się, jakie jest jej działanie w praktyce. Udało mi się zdobyć 2 kartoniki, jak się potem okazało były one wyprodukowane przez jedno z najlepszych deep-web'owych laboratoriów. 195 ug / kartonik. Szczęśliwy traf, przy rzekomym zanieczyszczeniu rynku na poziomie 85 %. Z jednej strony trójkąt Sierpińskiego otoczony okręgami, z drugiej kolorowe wzory.

randomness