
"Jeśli pokłócisz się z żoną i weźmiesz paracetamol, znacznie mniej będzie cię to obchodziło."
Każdego z nas od czasu do czasu coś po prostu boli. Czy to ząb, czy to głowa, czy to choćby kręgosłup. Jedni wolą zacisnąć zęby i przeczekać, inni mają na to swoje metody. Wśród owych metod najczęściej znajduje się przyjmowanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych. Statystyki pokazują, że duża część Polaków nie odmawia sobie tego typu tabletek. Przynajmniej raz w tygodniu przyjmuje je 18% społeczeństwa, a chociaż raz w miesiącu 58%.
Oczywiście w tych statystykach nie chodzi tylko i wyłącznie o leki zawierające w sobie paracetamol lecz także o te, w których składzie głównie znajdziemy ibuprofen czy naproksen. O co jednak chodzi z tym paracetamolem? Naukowcy z Ohio State University postanowili sprawdzić, czy lek ten nie wywołuje efektów ubocznych. W tym celu przeprowadzono całą serię badań na grupie 82 ochotników.
Na samym początku podzielono ich na dwie grupy. Członkowie jednej z grup przyjęli 1000 mg paracetamolu – odpowiednik dwóch tabletek – podczas gdy ochotnicy należący do drugiej grupy przyjęli placebo. Naukowcy odczekali następnie około godzinę – czas potrzebny aby lek w ogóle zaczął działać – i przystąpili do właściwej części eksperymentu.
W pierwszym z nich wystawiono ochotników na działanie tzw. „białego szumu”. Mieli oni ocenić uciążliwość hałasu w skali od 1 (nie przeszkadza mi to) do 10 (przeszkadza mi to) zarówno dla siebie, jak i dla innych. Wyniki jasno pokazały, że osoby które przyjęły lek, były znacznie bardziej znieczulone na uciążliwość hałasu. Ocenili go bowiem znacznie niżej zarówno dla siebie, jak i dla innych.
W kolejnym badaniu ochotnicy mieli za zadanie zapoznać się ze scenariuszem, w którym bohaterowie cierpią fizycznie lub emocjonalnie. Następnie uczestnicy badania mieli za zadanie ocenić, jak duży ból – zarówno fizyczny jak i psychiczny – odczuwali bohaterowie ich zdaniem. Wyniki jasno pokazały, że znacznie bardziej wyczuleni na ból bohaterów były osoby, które przyjęły placebo.
W kolejnym badaniu uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć 40 różnych fotografii. Następnie meli oni określić jak bardzo pozytywne – czy też negatywne – uczucia towarzyszą im w trakcie oglądania zdjęć.
Zdjęcia przedstawiały m.in. zwierzęta w ciasnych klatkach w niewoli, płaczące dzieci oraz – nieco bardziej pozytywne – radosne dzieci bawiące się na trawie. Wyniki pokazały, że osoby które przyjęły paracetamol, oceniały zdjęcia znacznie mniej skrajnie od osób, które przyjęły placebo.
Podobnie przedstawiała się ich reakcja emocjonalna. W tym samym badaniu mieli oni za zadanie ocenić, jak bardzo poszczególne zdjęcia dotykają ich emocjonalnie. Wyniki podawano w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało całkowitą „znieczulicę” a 10 wybitną wrażliwość. Średni wynik osób, które przyjęły placebo wyniósł 6,76 podczas gdy średni wynik osób, które zażyły paracetamol wyniósł już tylko 5,85.
Badania wprawdzie zostały przeprowadzone na stosunkowo niewielkiej liczbie osób, to jednak wykonano ich całkiem sporo. Eksperci zapytani do czego mogą posłużyć wyniki eksperymentu żartobliwie odpowiadają:
"Jeśli pokłócisz się z żoną i weźmiesz paracetamol, znacznie mniej będzie cię to obchodziło."
Pozostaje nam więc trzymać ich za słowo i wypróbować ten sposób przy najbliższej okazji.
Substancja: 750mg bromowodorku dekstrometorfanu w tabletkach po 15mg
Wiek, waga: 19lat, 60kg
Exp: Benzydamina, DXM, THC (marihuana, haszysz), Etanol, nikotyna, kofeina
S&S: Magiczna polanka w lesie otoczona zewsząd drzewami, wnętrze fiata 126p, dom T
Towarzysze podróży: A (600mg), S (450mg), T (trzeźwy opiekun)
Zaczeło się o godzinie 18, poszedłem do apteki i kupiłem 3 saszetki Tantum Rosa.
Nie bawiłem się w oddzielanie benzydaminy tylko wsypałem proszek do butelki wody i całość wypilem na 3 razy.
Zbierało mi sie na wymioty ale się powstrzymałem, żeby nie zmarnować wysiłku jakim bylo wypicie tego (smak naprawde ochydny).
Około godziny 19 zaczołem mieć problemy ze wzrokiem, rozmazanie podczas obracania głowy, opóźniona reakcja oczu na światło.
Znajomy zerwał kilka liści bielunia meksykańskiego z krzaka w ogrodzie botanicznym. Zrobił z tego wywar (najzwyklej w świecie gotując liście z wodą przez kilkanaście minut) i trochę wypił, potem wypił jeszcze trochę. Ponieważ jego doznania były dość interesujące (w jego odczuciu), ja, on i jeszcze trzy dziewczyny postanowiliśmy na drugi dzień sprobować tego co mu zostało.
Komentarze