REKLAMA
Petycja: obecna polityka narkotykowa jest niemoralna

Polska polityka narkotykowa jest obok prawa na Białorusi, najbardziej restrykcyjna w Europie, z badań ESPAD wynika, że aż 43% polskich uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych paliło marihuanę - pisze autor petycji do MZ.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

MZ/ rynekaptek.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

383

Polska polityka narkotykowa jest obok prawa na Białorusi, najbardziej restrykcyjna w Europie, z badań ESPAD wynika, że aż 43% polskich uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych paliło marihuanę - pisze autor petycji do MZ.

Do ministra zdrowia trafiła petycja w sprawie zmiany polityki narkotykowej. Jej autor domaga się depenalizacji posiadania posiadania narkotyków.

Żądam natychmiastowej zmiany prowadzonej dotychczas przez polskie władze polityki narkotykowej. Zamiast karać konsumentów, konieczne jest przejście na system, który problem narkomanii traktuje jako problem zdrowotny oraz społeczny, a nie kryminalny. Wiele lat restrykcyjnej i bardzo kosztownej polityki narkotykowej, nie przyniosło pozytywnych zmian. Spożycie narkotyków stale rośnie, na sprzedaży narkotyków zyskują niebezpieczne grupy przestępcze, a zwykłym obywatelom, którzy wybrali jointa zamiast piwa, niszczy się życie. Już czas na humanitarne i bardziej skuteczniejsze podejście do tego problemu" - napisano w petycji.

Jak przekonuje, warto zmienić ten kurs ponieważ obecna polityka narkotykowa (treść petycji):

1. Jest niemoralna.

Karanie konsumentów, którzy wybrali inne używki od alkoholu czy tytoniu, to kompletna pomyłka naszych czasów. Narkomania to problem zdrowotny i społeczny, nie kryminalny. Szkodliwość społeczna posiadania porcji marihuany jest zerowa, tak jak w przypadku posiadania choćby butelki wina czy cygara. To „przestępstwo” bez żadnej ofiary.

2. Jest całkowicie nieskuteczna.

Mimo tego, że polska polityka narkotykowa jest obok prawa na Białorusi, najbardziej restrykcyjna w Europie, z badań ESPAD wynika, że aż 43% polskich uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych paliło marihuanę. W związku z tym, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem spożywania narkotyków, jakie jest uzasadnienie dla kontynuowania tej nieefektywnej polityki narkotykowej, która konsumentów marihuany i często osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych traktuje jak kryminalistów?

3. Jest bardzo kosztowna.

Co każde 7 minut policja odkrywa kolejne przestępstwo narkotykowe – to aż 10% wszystkich wykrywanych przestępstw kryminalnych w naszym kraju. Raport Instytutu Spraw Publicznych sprzed 6 lat dowodził, że karalność posiadania narkotyków kosztowała polskich podatników 80 mln złotych rocznie. Dziś to może być jeszcze większa kwota.

4. Uderza w pacjentów.

Karanie pacjentów walczących o zdrowie, a niekiedy przeżycie, to barbarzyństwo zasługujące na największe potępienie. Państwo nie może odbierać obywatelom prawa do walki ze swoim cierpieniem, ani też zmuszać do zakupu bardzo drogiej tzw. medycznej marihuany w aptekach, gdy istnieje możliwość uprawy tej rośliny bez większych kosztów.

5. Tworzy rynek dający źródło dochodu niebezpiecznym grupom przestępczym.

6. Na całym świecie powoli odchodzi w przeszłość.

Kolejne państwa liberalizują swoją dotychczasową politykę narkotykową, dając dobry przykład innym. Popatrzmy w kierunku choćby Portugalii, która 16 lat temu zdekryminalizowała posiadanie wszystkich narkotyków. Dokładnie wtedy w Polsce zaczęto karać za posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków. Dziś to właśnie Portugalia jest wzorem do naśladowania jeśli chodzi o efektywność walki z narkomanią, a Polska, no cóż... ma z tym spory problem.

Mam nadzieję, że dożyję czasów, gdy wojna z narkotykami będzie jedynie mglistym wspomnieniem, a dla mojego synka tylko jednym z wielu niechlubnych faktów historycznych, gdzieś obok palenia czarownic na stosach i handlu niewolnikami.

Oceń treść:

Average: 10 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

To było już dość dawno. Może dwa lata temu. Nie, nie. To było miesiąc przed

maturą, czyli w tamtym roku. Pomimo tego, że zdarzyło się już tyle

ciekawego, to tamte chwile to jedne z najpiękniejszych (do tej pory) chwil w

moim życiu. Takich chwil się nie zapomina.

Było przed maturą i w związku z tym zielona część klasy postanowiła sobie,

że do matury palić nie będzie. Warto tu jeszcze wspomnieć, że szara część

klasy była stosunkowo antagonistycznie nastawiona do tej zielonej.

  • Narkoza

Opis przeżyć z dnia 15.04.05 wywołanych za pomocą Narkozy :D
Nazwa Substancji - Narkoza Dożylnie


Poziom doświadczenia - MJ bardzo często, XTC, Narkoza drugi raz


"Set and Setting" - Lekkie poddenerwowanie, Szpital


Efekty - Dziwne uczucie braku czucia ciała, niemożność ruchowa choć umysł jeszcze nie śpi

Było to moje drugie spotkanie z Narkozą, pierwszym razem byłem po "Głupim Jasiu" wiec szybko zasnęłem i wiele niepamiętam.
  • Bieluń dziędzierzawa

Wydarzenia te miały miejsce w październiku 1997. Był dzień nauczyciela więc nie było szkoły

i postanowiłem przyjechać do domu. I tak jakoś wyszło że znalazłem się na imprezie u kumpla.

Nic nadzwyczajnego, każdy coś pił, leciala muza itp. W pewnym momencie kumpel wyciągnął kilka

  • Heroina
  • Kokaina

by yakamuchi

randomness