Psychodeliki wkradły się do mojego życia zupełnie niespodziewanie. Pamiętam siebie sprzed trzech lat i muszę przyznać, że kiedyś nie do uwierzenia było dla mnie zażywanie tak mocnych substancji. Los miał najwidoczniej w stosunku do mnie nieco inne plany. Stało się, ciekawość i fascynacja ostatecznie wygrała z silną wolą. Dnia 18 października postanowiłem zjeść te owiane mistyczną tajemnicą, niepozorne grzybki. Duża ilość jak na pierwszy raz wynika z tego, iż dzień wcześniej zarzuciliśmy z kolegą po półtora blottera miksu 25B/25C-NBOMe.
Nowe narkotyki na liście Ministerstwa Zdrowia. Projekt przekazano do konsultacji
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt zmiany wykazu substancji psychoaktywnych i psychotropowych oraz środków odurzających. Wykaz zostanie poszerzony.
Kategorie
Źródło
Odsłony
348Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych, uzgodnień i opiniowania projekt zmiany wykazu substancji psychoaktywnych i psychotropowych oraz środków odurzających. Wykaz zostanie poszerzony.
Jak przekazał resort w Ocenie Skutków Regulacji, zmiany są konieczne w związku z szybkim tempem pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, mając na względzie dostępność tych substancji, m.in. za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji.
- Konieczne jest wprowadzenie zmian do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1665 oraz z 2023 r. poz. 744). Zmiany te uwzględniają: postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych o kontroli narkotyków, w tym decyzje 66. Sesji Komisji ds. Środków Odurzających (CND) – Wiedeń, 13–17.03.2023 r. oraz rekomendacje Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych - wyjaśnia resort zdrowia.
Jak czytamy, w projekcie rozporządzenia zostaje rozszerzony: „Wykaz substancji psychotropowych z podziałem na grupy, o których mowa w art. 32 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii”, zawarty w załączniku nr 1, w części „2. Substancje psychotropowe grupy II-P” o dwa związki chemiczne: ADB-BUTINACA i 3-MMC.
- Ponadto, uzupełnia się „Wykaz środków odurzających z podziałem na grupy, o których mowa w art. 31 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz ze wskazaniem środków odurzających grupy IV-N dopuszczonych do stosowania w lecznictwie zwierząt zgodnie z art. 33 ust. 2 tej ustawy”, zawarty w załączniku nr 2, w części „1. Środki odurzające grupy I-N” o trzy związki chemiczne: ETAZEN, ETONITAZEPINĘ i 2-METYLO-AP-237. Nowelizacja wprowadza także zmiany do „Wykazu nowych substancji psychoaktywnych”, zawartego w załączniku nr 3, poprzez dodanie jednego związku chemicznego: 1V-LSD oraz grupy nowych substancji psychoaktywnych VII-NPS – pochodne arylocykloheksyloaminy.
W projekcie rozporządzenia zaktualizowano oznaczenie chemiczne dla substancji KETAMINA ujętej w części „2. Substancje psychotropowe grupy II-P” w załączniku nr 1 w lp. 19.
Nieuprawnione posiadanie nowych substancji psychoaktywnych objęte jest odpowiedzialnością karną. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współpracy z Prezesem Biura do spraw Substancji Chemicznych są zobowiązane do sprawowania nadzoru nad legalnym zastosowaniem nowych substancji psychoaktywnych.