Metadon w krakowskich więzieniach - kontrowersje.

Zakład karny w Krakowie rozważa stosowanie kuracji metadonem w zwiazku z pojawieniem się w listopadzie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Kraków 10.02.2001
Anna Wątor

Odsłony

3427
Zakład karny przy ul. Montelupich w Krakowie jako jeden z dwóch w kraju rozważa możliwość zastosowania kuracji metadonowej dla więźniów uzależnionych od narkotyków.
Idea kuracji metadonowej dla narkomanów przebywających w polskich więzieniach zrodziła się w Centralnym Zarządzie Więziennictwa. Obok warszawskiego więzienia na Służewcu programem pilotażowym miałby zostać objęty krakowski zakład przy ulicy Montelupich.

- Uważam, że to dobry pomysł - mówi dr med. Jan Chrostek-Maj, kierownik Poradni Uzależnień Kliniki Toksykologii Collegium Medicum UJ. - Pozbawieni możliwości zażywania narkotyków, zwłaszcza tych szczególnie silnych, jak heroina i morfina, cierpią na tzw. chorobowy zespół odstawienny. Jednym z objawów jest niekontrolowana agresja. Wprowadzenie kuracji metadonowej w więzieniach pomogłoby wyeliminować te negatywne skutki. Środek ten przyczyniłby się też do resocjalizacji skazanych narkomanów.

Program metadonowy popierają również sami więźniowie. Wierzą, że syntetyczny narkotyk ułatwi im wyjście z nałogu.

- Tutaj wszyscy byliby za - zapewnia w rozmowie z "Gazetą" jeden z osadzonych na Montelupich narkomanów, proszący o zachowanie anonimowości. - Jeszcze na wolności leczyłem się metadonem. Dzięki niemu mogłem podjąć studia. Tu jestem na psychotropach. Ledwo chodzę. Metadon może pomóc wielu z nas.

Pracownicy więziennictwa są bardziej powściągliwi w ocenach. Zdaniem podpułkownika Zygmunta Koniecznego, zastępcy dyrektora Aresztu Śledczego w Krakowie, polskie więzienia nie posiadają odpowiednio przeszkolonej załogi. Poza tym kuracja metadonowa jest bardzo kłopotliwa. Wskazane jest, umożliwienie leczonym znacznie częstszych widzeń z rodziną. Poddani leczeniu więźniowie muszą ponadto przebywać w oddzielnych celach pod stałą opieką psychoterapeuty. Tymczasem większość zakładów karnych jest znacznie przeludniona.
- Z drugiej jednak strony, po uchwaleniu w listopadzie zeszłego roku nowelizacji do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii znaleźliśmy się w potrzasku - mówi podpułkownik Z. Konieczny. - Dzięki zaostrzonym zasadom karania za posiadanie narkotyków zakłady karne niedługo zaleje fala uzależnionych więźniów. Tradycyjne metody nie wystarczą do uporania się z tym problemem.

(tinta)

Metadon jest syntetycznym odpowiednikiem związków opiatowych zawartych np. w heroinie. Zażywa się go doustnie w postaci syropu lub tabletek. Regularnie przyjmowany zastępuje narkomanom codzienną dawkę "kompotu". Pacjent nie przeżywa bolesnych głodów, charakterystycznych dla tradycyjnej terapii odwykowej. Po zażyciu nie pojawia się jednak uczucie euforii. Wynaleziony jeszcze przed II wojną światową, w czasie wojny, kiedy brakowało morfiny, podawany żołnierzom dla uśmierzenia bólu. Na świecie jest powszechnie znany od 30 lat. We Francji eksperyment metadonowy nie sprawdził się. Lekarze stracili kontrolę nad jego dystrybucją. Narkomani brali duże dawki metadonu, nawet dożylnie. W USA szacuje się, że na 100 osób wchodzących do programu metadonowego siedem-osiem pomyślnie go kończy. W Polsce od dwóch-trzech lat podaje się go eksperymentalnie uzależnionym od heroiny.

AnW

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

bobixx (niezweryfikowany)
Kiedyś brałem heroinę i inne narkotyki. Teraz jestem na metadonie (prawie 5 lat) i dzięki niemu ŻYJĘ!!! Nie muszę komentować co znaczy być na <br>metadonie dla długoletniego narkomana, który <br>już nie wierzy w żadne wyjście... <br>
ZoHow (niezweryfikowany)
7 lat temu zaczałem brac tramal, klony i morfine.Od 4lat jestem w Angli i tu zacząłem brac hel i go sprzedawac. Ponad rok temu poszedłem za to siedziec i zaczeto w wiezieniu moja terapie methadonem. Zacząłem od 30ml, ale przez to że sprzedawałem hel, brałem go ile chciłem wiec to niewystarczało. Wiec zwiekszali moja dawke aż do skutku. Teraz jestem na 100ml + 200mg tramadolu na dzień, dzieki temu moge legalnie pracowac i jestem czysty od 10 miesiecy. Teraz nawet niemyśle o helu, albo innych dragach! To cud! Methadon zmienił moje życie! Na lepsze! Macie pytania, piszcie: zohow@onet.eu
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Tripraport

---

Witam serdecznie. Jakiś czas temu miałem do czynienia z afrykańskim korzeniem snów i byłem zachwycony jego możliwościami, a nawet bardziej samym faktem śnienia i tego, jak ciekawy jest to stan. Postanowiłem wypróbować kilka specyfików mających za zadanie wzmocnić moc kreacji marzeń sennych. Zdaję sobie sprawę, że są ciekawsze, toteż, gdy nadejdzie okazja, skosztuję również ich. Na razie jednak mam za sobą próbę z czterema "umilaczami" zupełnie legalnymi i chcę zdać recenzję. Trochę w tym raporcie będzie rozczarowań i trochę bardzo miłych niespodzianek.

  • Grzyby halucynogenne

Czas: Jesień 2004.

Miejsce: Kraków.

Ilość: 40 naprawdę małych "krasnalskich czapek".

  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Tripraport

Nastawienie pozytywne, 18stka znajomego, lekko boląca głowa na początku i chęć przeżycia niezapomnianej imprezy.

Error 404

  • Dekstrometorfan


Nazwa substancji : Dextrometorfani hydro-bromidum :P (Acodin-tabsy)


Doswiadczenie : Maria , Haszyk , DXM , Feta , Salvia Divinorum , Aviomarin , oraz wszelkie alkohole . . . Czyli w miaredoswiadczony :)


Dawka : 450mg DXM, doustnie


"set & setting" : Drugi raz 450mg, lekka obawa po pierwszej dosyc mocnej jezdzie. Pusty zaladek. Dom i reszta miasta . . .


Efekty : Dżizys... MASAKRA

randomness