REKLAMA
Groźny narkotyk wycieka z lecznic i trafia na ulice

W Polsce na czarnym rynku pojawił się nowy środek odurzający. To metadon, czyli lek używany w terapii narkotykowej. Młodzi ludzie traktują go jako substytut heroiny. Bo jest tani i zaspokaja głód narkotykowy.

Koka

Kategorie

Źródło

www.polskatimes.pl

Odsłony

2719

W Polsce na czarnym rynku pojawił się nowy środek odurzający. To metadon, czyli lek używany w terapii narkotykowej. Młodzi ludzie traktują go jako substytut heroiny. Bo jest tani i zaspokaja głód narkotykowy. Metadon działa dłużej niż heroina, więc wystarczy go wziąć raz dziennie. Na czarnym rynku buteleczka 50 ml kosztuje 10 zł (heroina jest ok. 8 razy droższa). Nic dziwnego, że preparat szturmem zdobywa zwolenników. A jego źródłem są... placówki leczenia narkomanów. Proceder wygląda tak: skierowany na leczenie narkoman dostaje codziennie dawkę metadonu do wypicia. Musi go połknąć na miejscu. Po jakimś czasie, gdy terapeuci nabiorą do niego zaufania, dostaje zapas preparatu do domu. Na przykład na cały tydzień. I to jest właśnie słaby punkt. Bo jak się okazuje, wielu narkomanów upłynnia towar, a sami dalej szprycują się heroiną. Ewentualnie biorą inne dopalacze, np. psychotropowy lek klonazepam, wraz z metadonem. Terapeutów sprawdzających skuteczność kuracji najczęściej oszukują, podsuwając do badań cudzy mocz. Policjanci szacują, że w Warszawie nawet połowa narkomanów, którzy brali heroinę, jest teraz uzależnionych od fundowanego przez państwo metadonu. Jest to kilka tysięcy osób, a w całym kraju - nawet 10 tys. Nielegalny handel metadonem kwitnie wszędzie tam, gdzie prowadzone są terapie narkomanów - w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie, Starachowicach, Wrocławiu, Zgorzelcu, Szczecinie. Zjawisko jest nowe, policja dopiero zaczyna je rozpracowywać. Na razie ostrzega o nim komenda miejska w Szczecinie na swojej stronie internetowej.

Funkcjonariusze piszą, że ten syntetyczny narkotyk "to jeden z najczęściej nadużywanych przez narkomanów środków". W rezultacie powstał już rynek uliczny, na którym handluje się metadonem. Komenda Główna Policji nie ma jeszcze danych na temat skali zjawiska. - Za sprzedaż tej substancji grozi tyle samo co za sprzedaż każdego narkotyku, czyli do 8 lat więzienia - mówi tylko Grażyna Puchalska z biura prasowego KGP. W piątkowe przedpołudnie pojechaliśmy na róg Dzielnej i Karmelickiej w Warszawie. To jeden z punktów sprzedaży metadonu. Grupa osób wymieniała między sobą małe brązowe buteleczki. Takie jak po syropie. Tuż obok, na Dzielnej 7, w stowarzyszeniu Eleuteria znajduje się punkt wydawania metadonu. Mimo tak łatwego dotarcia do dilerów organizacje antynarkotykowe nie zauważają problemu. - Nie odnotowaliśmy wzrostu sprzedaży metadonu na czarnym rynku - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii. Biuro zamierza do 2010 roku aż czterokrotnie zwiększyć liczbę osób objętych leczeniem metadonem: z 1,2 tys. do 5 tys. osób. Ale wniosek z tego jest prosty: przy braku kontroli wydawania preparatu to tylko zwiększy dostępność metadonu na czarnym rynku. - Większa liczba terapii nic nie da - uważa Katarzyna Petrikowska, psycholog pracujący przy kuracji metadonowej. - Ważniejsza jest lepsza selekcja uczestników terapii, by trafiali do niej ci, którzy mają realną szansę wyjścia z uzależnienia. Metadon stosowany jest w 55 krajach, m.in. we Francji, Holandii czy Niemczech. Ale postępy leczenia są tam rygorystycznie kontrolowane. W Polsce leczeniu metadonem poddanych jest 1,2 tys. osób.

***

Najpopularniejsze narkotyki w Polsce

Oprócz metadonu najczęściej używane środki odurzające to: crack - krystaliczna pochodna kokainy, którą się pali. Narkotyk silnie i szybko uzależnia. Wywołuje intensywną euforię, daje poczucie siły, usuwa zmęczenie i senność. Pobudzenie jest jednak krótkotrwałe. heroina - narkotyk półsyntetyczny otrzymywany z maku. Jest uważany za najsilniej uzależniającą substancję, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Powoduje intensywną euforię, a potem odczucie relaksu, odprężenia i zobojętnienia. Czas działania od 2 do 6 godzin. amfetamina i metamfetamina - substancje syntetyczne. Środki bardzo silnie uzależniające psychicznie. Powodują pobudzenie psychoruchowe i eliminują uczucie zmęczenia. Przy zażyciu metamfetaminy zwanej speedem może wystąpić agresja.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

POLAKOV (niezweryfikowany)
Co tu kurwa rozdmuchiwac herusi nic nie znacza niech se gowno z szczochem wpompowuja byle by nie gineli . HUJ IM W DUPE
Anonim (niezweryfikowany)
Moze to troche glupie - przeczytalem tylko poczatek artykulu - ale ten "wielki problem" wydaje mi sie nie do rozwiazania - bo albo usuna z leczenia ten jeden z niewielu dostepnych w polsce sybstytotow albo sprawa przejdzie po cichu i tyle. Poza tym nie lubie ten gazety(patrz zrodlo) - troche podchodzipod SE.
can u dig it (niezweryfikowany)
A moze by tak filtrowac wrzucane newsy? Artykul o metadonie jest wtorny i malo ciekawy, potezna liczbe takich sie juz opublikowalo i nie ma chyna potrzeby serwowac czytelnikom kolejengo. Informacja jest dobra wtedy kiedy jest wartosciowa, wzbogadza nas lub tez od biedy jest zabawna ;] Artykul powyzej zadnych z tych zasad nie spelnia, takze moze wystarczylby link do portalu dziennika Polska? Zainteresowani mogli by sobie go tam przeczytac, jak tez z pewnoscia cala mase innych fajnych rzeczy ;)
dajmon (niezweryfikowany)
Tak, a wkleić tu dzisiejszy artykuł o nowych zastosowaniach metadonu z kopalniawiedzy.pl
Anonim (niezweryfikowany)
wprowadzić do użytku ibogaine, i wystarczy
dmt (niezweryfikowany)
Crack i heroina najpopularniejszymi narkotykami w Polsce?! HAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAAHAHA x1000
ConrPL (niezweryfikowany)
To chyba dobrze, że użytkownicy drugów, zamiast heroiny używają mniej niebezpiecznego i czystszego metadonu, prawda? Redaktorzy artykułu powinni si cieszyć, że Wolny rynek rozwiązuje za nich politycznie trudny (a więc wymagający z ich strony niewygodnych również dla nich nacisków na polityków, jeżeli chcą być prawdziwymi dziennikarzami) problem dostępności metadonu w każdej aptece bez recepty;)
Chilum (niezweryfikowany)
Skoro robi się testy na obecność narkotyków u pacjentów Programoow Metadonowych, to IMO wystarczy dodać testy na stężenie metadonu w surowicy. Porównac z odpowiednią do dawki stosowanej u u pacjenta. Jeśli wynik nie odpowiada przewidywanemu, tzn , że dany pacjent nie zużywa całego zapisanego mu leku. Pytanie do pacjenta :"Co się dzieje z resztą metadonu???" greetz Chilum
Anonim (niezweryfikowany)
crack metamfetamina i heroina najpopularniejszymi narkotykami w polsce ahahhah :DDDDDD
Anonim (niezweryfikowany)
Wole zapalić...a oni potrzebują mocniejszego jebnięcia..:// jebać ICH!!
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Uzależnienie

Acodin biorę od kilku lat. Zaczęło się po prostu od chęci spróbowania czegokolwiek. Był pierwszym lekiem, który brałam w celach rekreacyjnych. Szczerze? Nienawidzę fazy po tym specyfiku. Nie lubię tego zamieszania w głowie, tego panującego wokół chaosu. Lek nie wyostrza zmysłów. Czasem zdarza się, że powoduje miłość do całego świata i chęć czynienia dobra.  Jednak więcej ma wad niż zalet. Nigdy więcej.

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Ciekawość Chęć na wyższe loty Głód adrenaliny Głód wiedzy Własny, ciemny pokój

WRACAM :)

Szybciej niż mogłem się tego spodziewać.

Przed państwem historia o fazie, która rozkurwiła wszystko, co się dało.

W formie mojego monologu spisanego na GG.

 

 

ja, 6 gru, 19:55

 

>19:50- tussidex w ilości 15 kapsułek wchodzi do japy

>Teraz, czyli 19: 55- czuję pierwszy efekt <rotfl>

>To będzie amejzin trip

>Bolała mnie głowa dziś.

>Teraz czuję takie przyjemne naciski zamiast bólu :))

  • LSD-25
  • Tripraport

SET Stan psychiczny - ok, brak zmartwień Oczekiwania - 1. przetestować microdosing, 2. przeżyć psychodeliczne doświadczenie nad morzem. Podszedłem do sprawy niestety trochę bezrefleksyjnie i nie miałem żadnych oczekiwań psychicznych, chociaż i tak w tym raporcie nie skupiam się zbytnio na mojej psychice, więc nie ma to większego znaczenia SETTING Znani mi ludzie, tolerujący stosowanie psychodelików (jednak tym razem trzeźwi), chill na plaży nad morzem, wakacje, ciepło, słonecznie

Jakoś tak wyszło, że w mojej lodówce leżał sobie jeden, hipotetyczny, starannie zawinięty, kartonik [znany europejski vendor na G (albo P), 155 ug], czekając na odpowiedni na jego spożycie dzień. I jakoś tak wyszło, że podzieliłem go w bardzo nierównych proporcjach. Opiszę 2 hipotetyczne spotkania z LSD, jedno w tak zwanym "microdosingu" (chociaż chyba przegiąłęm trochę z dawką...), a drugie w normalnej, optymalnej dawce.

Spotkanie nr 1

  • Szałwia Wieszcza

mieszkanie, pokój, przyciemnione światło, muzyczka (metal), godzina 20.

17.06.2008