Czy William Szekspir zaciągał się marihuaną?

Naukowcy znaleźli ślady marihuany na fajkach, których używał słynny William Szekspir.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl 02.03.2001

Odsłony

6348


Ślady marihuany w fajeczkach, które można oglądać w domu Williama Szekspira w Stratford-upon-Avon, odkryli naukowcy z Johannesburga - podał amerykański kanał FoxNews.

Naukowcy badali 24 fragmenty glinianych fajek, które są eksponatami w domu-muzeum Szekspira w Startford-upon-Avon w Anglii. Na 8 elementach odkryto ślady marihuany. Na 2 innych były pozostałości kokainy.

Południowoafrykańscy naukowcy znaleźli też ślady nikotyny, kamfory i chemikaliów o własnościach halucynogennych.

"Wcale nie twierdzimy, że te fajeczki należały do Szekspira" - zastrzegają się naukowcy. "Wiemy jednak, że pochodzą z XVII wieku i z miejsca, w którym Szekspir żył".

Georgianna Ziegler z Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie twierdzi jednak, że naukowcy nie mają żadnego dowodu na rzekomą narkomanię Szekspira. "Szekspir mógł używać marihuany ze względów leczniczych; tak robiono w jego czasach. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że robił to dla przyjemności" - mówi Ziegler.

John Henry, toksykolog i profesor z londyńskiego Imperial College of Medicine, mówi, że to możliwe, iż XVII-wieczni Anglicy palili liście koki. Co prawda sama kokaina trafiła do Wielkiej Brytanii dopiero w XIX wieku, ale już w XVII stuleciu Hiszpanie przywieźli do Europy liście koki, używane w Ameryce m.in. przez Inków.

Rezultaty badań południowoafrykańskich naukowców można znaleźć w "South African Journal of Science".

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

djdx (niezweryfikowany)
Ach czemuż, ach czemuż wyczyszczono ten dział.........?
simo (niezweryfikowany)
Georgianna Ziegler z Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie twierdzi jednak, że naukowcy nie mają żadnego dowodu na rzekomą narkomanię Szekspira. &quot;Szekspir mógł używać marihuany ze względów leczniczych; tak robiono w jego czasach. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że robił to dla przyjemności &quot; - mówi Ziegler. <br> <br>... <br> <br>droga Pani Ziegler, niech Pani zapali sobie jointa z przyczyn zdrowotnych to juz nastepny raz zapali go Pani dla przyjemności... <br> <br>pozd <br>simon <br>www.jointy.prv.pl <br>
gooosia (niezweryfikowany)
nawet gdyby byłaby to prawda...oznacza to że marihuana wpływała na artystę pobudzająco.nikt przecież nie moze zarzucić że nie był on wielkim człowiekiem:)
grdhg (niezweryfikowany)
jebać go~~!!
Moniśka (niezweryfikowany)
uwaszam sze szekspir byl sopoko kolesiem jesli sobie popalał:) moze i swe dziela posał pod wpływam no wiecie czego... jesli tak to inni pefnie tesz. bo watpie ze normalni ludzie nie pisza tak zajebiscie... oki narazie.
Monka (niezweryfikowany)
on biedny palił sobie bo miał doła możliwe żę pod wpływem maryśki napisał Hamleta albo inne dzieła!! <br>
ksaiter (niezweryfikowany)
Dlaczego niema nic w tym dziale ?
neem (niezweryfikowany)
Dlaczego niema nic w tym dziale ?
gooosia (niezweryfikowany)
nawet gdyby byłaby to prawda...oznacza to że marihuana wpływała na artystę pobudzająco.nikt przecież nie moze zarzucić że nie był on wielkim człowiekiem:)
kot (niezweryfikowany)
witam <br>mam problem za hujowo sieka mnie material ktory biore, pytanie z czym to wymieszac zeby lepiej klepalo, slyszalem ze ze strychnina. <br>
ZarooVa (niezweryfikowany)
Nie ważne czy palił nie ważne czy dmuchał bo prawdy sie nigdzy nie dowiemy ale ważne że napisał dobre dzieła:) I niech profesorkowie sie od niego odczepią bo i tag gówno wiedzą!!
petrick (niezweryfikowany)
chce zeby mi ktos powiedzial jak zrobic here do palenia!! ona jest taka droga ze trzeba sie wziasc za robote jesli ktos wie to prosze mi odpisac moj mail to petrick@vp.pl
ZarooVa (niezweryfikowany)
Nie ważne czy palił nie ważne czy dmuchał bo prawdy sie nigdzy nie dowiemy ale ważne że napisał dobre dzieła:) I niech profesorkowie sie od niego odczepią bo i tag gówno wiedzą!!
ZIolmax (niezweryfikowany)
dlaczego hera jest tak droga mogli by ja sprzedawc w supermarketach bez recepty prosze zalatwcie mi tansza pls pls pkl,s :P:P:P:P:P:P jestem cpunem z rzadu im lepper
ania (niezweryfikowany)
korwa nie macie sie czego czepiac !!!!!!!! tacy z was naukowcy jak ze mnie baletnica . co was to obchodzi co robil wiiliam w wolnym czasie nawet jesli to prawda to nic wam do tego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! he he he :+)
skoda (niezweryfikowany)
Po ile chodzi hera? Gdzie trzeba iść żeby kupić? Odpowiedzcie prosze
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne
 • Tytoń

Luzik

Witaj,

Po bardzo długim odstawieniu THC i łykaniu DXM w moje ręce wpadły 3 gramy. Przez przypadek w sumie. Nie planowałem sesji z THC więc musisz mi uwierzyć, że to naprawdę był przypadek.

Właśnie rozminiłem złotą myśl... Marihuana jest jak kobieta - im więcej masz pozytywnych uczuć tym więcej ona ci ich da. Tak napisałem dla potomności na fazie :)

 • Gałka muszkatołowa


Doświadczenie: gałka 1 raz (oprócz tego marihuana, amfetamina, ectasy, alkohol)

Nazwa substancji – gałka muszkatołowa (a także marihuana i alko)

Dawka- 2 opakowania całej (niezmielonej) gałki po 13 g, przyjęte oczywiście doustnie
 • Kannabinoidy
 • Marihuana
 • Mieszanki "ziołowe"
 • Przeżycie mistyczne

Ogólnie było pozytywnie sytuacja miała miejsce w Niemczech... Spotkanie z kumplami ja i dwóch kolegów, w mieście w którym byłem pierwszy raz także wszystko było nowe. Byłem trochę nie wyspany i po dwóch piwach. To był trochę spontan nie mieliśmy jarania ale mieliśmy ochotę zapalić...

 Ogólnie mówiąc nie nazwałbym tego badtripem choć z punktu widzenia moich znajomych tak to wyglądało.

to było raczej jak „sen” ...

Było to 2 dni temu także sytuacja jest świeża.

Mieszkam od kilku lat w Niemczech... zgadałem się z kolegą że pojedziemy odwiedzić znajomego do Norymberg tj. około 220 km od nas. 

Mieliśmy ogarnąć jakieś palenie ale się nie udało, także pojechaliśmy bez.

Jak byliśmy już na miejscu około 12:30 w południe w Norymbergi

 • Ketamina
 • Kokaina
 • MDMA
 • Pozytywne przeżycie

Domowe zacisze.

Dzień zapowiadał sie wybornie - niedziela, znajomi których nie widziałem dłuższy okres czasu i wolny poniedziałek. 

Z racji że znajomi jedynie palą mj i nic wiecej, pilismy spokojnie piwo i gadaliśmy wspominając to i tamto, okazyjnie wychodząc na balkon przyćmić bata. I tak do popołudnia, kiedy oni zdecydowali sie wyjśc na spacer po oklicy w nowym mieście. Tak więc ostałem sie ja, ze swoimi zabawkami.

 

randomness