Brutalna walka z narkotykami, jaką toczy ISIS, odzwierciedla globalny charakter prohibicji

Społeczność międzynarodowa potępia ISIS w związku z charakteryzującymi tę organizację formami przemocy, ale zastanawiającym milczeniem zbywa jej okrucieństwa popełniane w imię kontroli narkotyków — być może dlatego, że tak dobrze odzwierciedlają one represyjne prawa antynarkotykowe funkcjonujące w wielu miejscach na całym świecie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TalkingDrugs
Avinash Tharoor

Odsłony

649
Społeczność międzynarodowa potępia ISIS w związku z charakteryzującymi tę organizację formami przemocy, ale zastanawiającym milczeniem zbywa jej okrucieństwa popełniane w imię kontroli narkotyków — być może dlatego, że tak dobrze odzwierciedlają one represyjne prawa antynarkotykowe funkcjonujące w wielu miejscach na całym świecie.

ISIS, zbrojne ugrupowanie, która przejęło kontrolę nad znacznymi obszarami Iraku i Syrii, od 2013 roku sprawuje autorytarną władzę nad wszystkimi mieszkańcami zajętego przez siebie terytorium. Zgodnie ze swoją surową wykładnią prawa szariatu, liderzy ISIS wszystkie środki odurzające traktują jako haram, czyli zakazane przez islam.

Dokładne zasady pozostają niejasne, ale aktywiści działający w regionie w ukryciu – oraz posty na portalach społecznościowych zamieszczane przez członków ISIS — rzucają pewne światło na sposób, w jakie organizacja ta egzekwuje na swoim terytorium prohibicję narkotykową, obejmującą zarówno produkcję i handel, jak posiadanie i używanie.

Władze ISIS prowadzą w ramach swojej jurysdykcji systematyczne niszczenie narkotycznych upraw. Film nakręcony w 2014 roku w Akhtarin (miasto w północnej Syrii) pokazuje kilku członków ISIS wyrywających i palących dziesiątki wyrośniętych roślin konopi indyjskich. International Business Times (IBT) poinformował, że syryjscy uchodźcy narażają życie uprawiając konopie w Dolina Bekaa — żyznym regionie w Libanie, zaledwie kilka mil od Damaszku: "Jeśli [ludzie z ISIS] dowiedzieliby się, że pracujemy przy wyrobie haszyszu, pościnaliby nas" - opisał sytuację jeden z nastoletnich uchodźców.

Przemyt narkotyków, co na terytorium ISIS obejmuje również alkohol i tytoń, jest surowo karany, często śmiercią. W marcu 2016 roku IBT poinformował, że ISIS była dokonało w Syrii egzekucji pięciu osób w Syrii za handel narkotykami: "zastrzelono ich po uprzednim napiętnowaniu przez ISIS jako plugawiących ziemię". Trzy miesiące później, jaka podało lokalne ARA News, bojownicy ISIS publicznie stracili sześciu mężczyzn złapanych na sprzedaży papierosów.

Zażywanie i posiadanie narkotyków są przez ISIS surowo karane, ugrupowanie zamieściło na tweeterze zdjęcia zamaskowanych mężczyzn wykonujących karę publicznej chłosty na "narkomanach" w Syrii. Konkretne kary stosowane ISIS za korzystanie z narkotyków nie są podane do wiadomości publicznej, jednakże wg. IBT za palenie papierosów grozi minimum 40 batów, zaś za picie alkoholu co najmniej 60. Pochwycenie po raz kolejny grozi więzieniem lub egzekucją, jak to miało miejsce w przypadku pechowego urzędnika ISIS urzędnika, któremu włożono w usta papierosa po ścięciu jego głowy w roku 2015.

Wiele rządów krytykuje ISIS za prześladowania kobiet i mniejszości religijnych. Jednak żaden z nich otwarcie nie potępił przywódców ISIS za ich haniebne traktowanie przestępców narkotykowych. Powodem niechęci władz tych krajów do zajęcia takiego stanowiska może być to, że one same również winne są łamania praw obywatelskich w imię polityki narkotykowej. Wielkoskalowe niszczenie upraw, łamanie praw człowieka i masowe egzekucje nie są wyłączną domeną tyranii ISIS. Mają one długą tradycję jako cechy międzynarodowej polityki narkotykowej.

Likwidacja upraw, której na ogół towarzyszy znikome zainteresowanie faktem, że oznacza to zniszczenie źródła utrzymania ubogich rolników uprawiających kokę czy mak, jest powszechnie praktykowana od dziesięcioleci. Nie różniąc się w tej sprawie specjalnie od ISIS z ich zaangażowaniem w wyrywanie roślin, rząd kolumbijski poddał miliony akrów ziemi fumigacji z powietrza, zwalczając uprawy koki glifosatem, substancję chemiczną, która wg. WHO "prawdopodobnie ma u ludzi działanie rakotwórcze".

Egzekucje za handel narkotykami nie są specyficzne tylko dla ISIS. Szacuje się, że w Chinach stracono w 2014 roku za przestępstwa narkotykowe co najmniej 600 osób, a reżimy Iranu i Arabii Saudyjskiej nie pozostają daleko w tyle.

Karanie ludzi za posiadanie narkotyków jest, rzecz jasna, powszechne w większej części świata. Chociaż użycie bezpośredniej przemocy pozostaje czymś nadzwyczajnym, pozbawianie wolności — poprzez osadzenie w więzieniu lub skierowanie na obowiązkowa "leczenie" - jest powszechne i często odbywa się w nieludzkich warunkach.

Okrucieństwa, jakich dopuszcza się ISIS, w zestawieniu z globalnymi normami polityki narkotykowej, można postrzegać nie jako odstępstwo, a przykład z natury despotycznego charakteru prohibicji. Milczenie świata wobec zbrodni popełnianych przez ISIS w ramach wojny z narkotykami jest znamienne.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
gdzieś czytałem, że całe ISIL chodzi nafurane Captagonem, bardzo popularnym stymulantem na Bliskim Wschodzie
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Użycie medyczne

Codzienna depresja

Cześć wszystkim,

dzisiaj nie będzie o kosmitach, czy sigma Plateau. Dzisiejsza opowieść to opowieść o upadku i ponownych narodzinach. Opowiem Wam jak zaczęła i jak zakończyła się moja przygoda z amfetaminą, a na koniec jako bonus dorzucę historię o pożegnaniu z kodeiną. Mam nadzieję, że komukolwiek to pomoże, jeśli zobaczy, że nie jest sam i rozpozna u siebie pułapki myślenia, w które wpadałem ja.

Moja historia z amfetaminą

  • Bad trip
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Tytoń

letni poranek, własne mieszkanie, nastrój dobry

Choć miewałam już nieprzyjemne stany po paleniu, zarówno ziółka jak i ziołopodobnych syntetyków, to jednak przejść z tego dnia nie można porównać z niczym, co przeżyłam do tej pory.

Osoby dramatu: ja oraz mąż mój, dalej zwany X.

Jest niedziela, późny ranek, ale jeszcze przed śniadaniem. X. od kilku dni zawzięcie gra w The Last of Us popalając przy tym sowicie wyrób marihuanopodobny o nazwie Mocarz.

  • Dekstrometorfan

Nazwa : Acodin 300 mg ( syrop )


EXP : Srednie tj. : Mary.J , sHit , White Dope , XTC , efedryna.HCL , Galka M ...


Dawka : ok 200 mg


S&S : zajebisty nastroj , zajaranie Acodinem supa dupa itp , czysty sprawny umysl az szkoda odurzac...


Czy mnie zmienilo : NIE

Ta... no dobra jakos sie zebralem do napisania tego reportu. Caly czas mam mieszane uczucia co do DXMu a to dlatego...:

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Pokój, nocna wyprawa w towarzystwie muzyki. Niezupełnie świadome szukanie "czegoś".

Po przeczytaniu wielu różnych opisów wielu różnych substancji z kategorii RC zdecydowałem się na spróbowanie MXE. Pozostałe substancje, zwłaszcza stymulanty czy MDMA-podobne zastępniki jakos mnie nie interesują. MDMA mam w planach spróbować, czysty kryształ, w towarzystwie partnerki, a ponieważ takowej nie ma to i do substancji się nie spieszę.

randomness