Marihuana zwiększa wpływ alkoholu

Aktywny składnik marihuany zwiększa toksyczny wpływ alkoholu na rozwijający się mózg płodów i noworodków - wskazują najnowsze badania na gryzoniach, o których informuje pismo "Annals of Neurology".

Alicja

Kategorie

Źródło

wp.pl/PAP

Odsłony

3330
Aktywny składnik marihuany zwiększa toksyczny wpływ alkoholu na rozwijający się mózg płodów i noworodków - wskazują najnowsze badania na gryzoniach, o których informuje pismo "Annals of Neurology". Badania naukowe dowodzą, że różne leki, używki czy narkotyki mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na rozwijające się mózgi płodów i noworodków. Wiadomo np., że picie alkoholu w ciąży prowadzi do poważnych zaburzeń w rozwoju umysłowym dzieci. Pojawia się też coraz więcej doniesień, że dzieci narażone w życiu płodowym na działanie marihuany mogą mieć problemy z koncentracją uwagi, nauką oraz zaburzenia zachowania. Wiadomo bowiem, że obecna w marihuanie najsilniejsza substancja psychoaktywna, tj. 9-tetrahydrocannabinol (THC), może przechodzić przez łożysko. W swoich wcześniejszych doświadczeniach naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie i z Uniwersytetu Technologicznego w Dreźnie wykazali, że etanol i leki uspokajające, znieczulające czy przeciwdrgawkowe powodują obumieranie komórek w wielu obszarach mózgu młodych gryzoni. Nie wiadomo było jednak, czy podobnie działa THC z marihuany. Aby to sprawdzić badacze wstrzykiwali THC lub jego syntetyczny odpowiednik noworodkom szczurzym i mysim. Część gryzoni otrzymywała też etanol w różnych dawkach - zarówno toksycznych dla tkanki nerwowej, jak i mniej szkodliwych. Okazało się, że zarówno THC, jak i jego odpowiednik, samodzielnie nie powodowały uszkodzenia neuronów. Nasilały jednak toksyczne działanie etanolu tak, że niszczył on komórki nerwowe w mniejszych stężeniach niż zwykle. Efekt ten był tym silniejszy, im wyższe były dawki THC. THC nasilało też toksyczne działanie leku uspokajającego oraz przeciwdrgawkowego na tkankę nerwową. Zdaniem autorów pracy, THC zwiększa wrażliwość niedojrzałego mózgu na alkohol i leki poprzez aktywację receptorów kanabinoidowych CB1. Gryzonie, które z powodu modyfikacji genetycznych nie produkowały prawidłowych receptorów CB1 były mniej wrażliwe na toksyczną kombinację THC i etanolu. Wrażliwość tę obniżał również lek blokujący CB1. Autorzy pracy liczą, że przyszłe badania pozwolą ocenić możliwość wykorzystania inhibitorów CB1 w prewencji uszkodzeń mózgu u płodów i noworodków narażonych na działanie alkoholu lub różnych leków.

Oceń treść:

Brak głosów

Komentarze

safsddg (niezweryfikowany)
"Marihuana zwiększa wpływ alkoholu" phii ja to juz wiedzialem dawno, wystarczy napic sie wodki a potem przypalic
Anonim (niezweryfikowany)
albo wypić kilka piw, przyjarać dość sporo a potem iść na wódkę! Wierzcie mi ze po tej mieszańce będziecie ostro zajebani
olkaa (niezweryfikowany)
no jasne ze mocniej kopie ;) a tu w temacie o czym innym pisze ze THC w czasie ciazy szkodzi dzieciom ...
Anonim (niezweryfikowany)
Ja mam tak - wypije parę piw, mam dość, zapalę i mogę dalej jechać z koksem :)
SubDBC (niezweryfikowany)
mnie dziwi jaki debil robił takie badania?? /tja niech sprawdzą jakie działanie ma THC z herą lub LSD czy tak samo negatywny?? może trzeba wszystko na raz łyknąć??
SubDBC (niezweryfikowany)
mnie dziwi jaki debil robił takie badania?? /tja niech sprawdzą jakie działanie ma THC z herą lub LSD czy tak samo negatywny?? może trzeba wszystko na raz łyknąć?? Nie lepiej sprawdzić jak mocno trzeba kopnąć w noworodka by jego mózg znalazł się na ścianie... chore chore chore! Ech innym to się naprawdę nudzi
Astacus (niezweryfikowany)
Póki to szczurze noworodki, nie widzę w tym nic strasznego. Każde badania są dobre, by uświadomić kobiety o tym jak ogromny wpływ ma ich styl życia ma na zdrowie, inteligencję i przyszły rozwój ich dzieci...
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

05-01-04 from chilum v.1.1:


Saluto junkies!

  • Mefedron

S&S: ja i R, noc po przeprowadzce do pierwszego wspólnego mieszkania, co samo w sobie jest już bardzo euforycznym doświadczeniem.

Wiek: 19

Dawka: 1g mefedronu na pół

Doświadczenie: MJ, amfetamina, kodeina, efedryna, dxm, bieluń, benzydamina, haszysz

  • 2C-P
  • Pierwszy raz

S&S: nastawienie pozytywne, aczkolwiek strach przed nieznanym, „z tyłu głowy” myśl, że mnie wystrzeli i nie ogarnę fazy. Miejscówa, ciepła, bezprzypałowa klatka schodowa, później miasto i moje mieszkanie.

 

Spodziewaj się niespodziewanego. Tak chyba najlepiej mogę określić słowami to co mnie spotkało, w konfrontacji z tym, czego oczekiwałam. Raport spisuję żeby ten, jak teraz mi się wydaje, sen nie umknął mi jak wszystkie inne.

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Latanie po lesie w ciepły, choć grudniowy dzień z dwoma ziomkami. Byłem przygotowany na jedzenie 25I-NBOME, a że miałem miłe wspomnienia z 25B-NBOME, to byłem bardzo pozytywnie nastawiony.

Na ten dzień czekałem bardzo długo. Od mojej ostatniej psychodelicznej podróży minęło grubo ponad pół roku, więc zdążyłem zatęsknić za kolorami, fraktalami, wyginaniem wszystkiego wokół i abstrakcyjnym myśleniem. Niebawem pojawiła się okazja - mój kumpel P. miał przywieźć kilka kartonów z odległych krain i zaproponował wrzucenie tego razem. Do zabawy zwerbowaliśmy M., który po moich licznych opowieściach również poczuł chęć przeżycia kwasowej przygody, a także drugiego ziomka, który z pewnych przyczyn nie mógł się zjawić, więc ostatecznie fazowaliśmy we trzech.