LPR: Więzienie za sprzedaż alkoholu nieletnim

Karę do dwóch lat więzienia za sprzedaż alkoholu nieletnim zakłada projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez posłów LPR.

a.

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1503

Karę do dwóch lat więzienia za sprzedaż alkoholu nieletnim zakłada projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez posłów LPR.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych krytykuje ten pomysł i opowiada się za propozycją resortu zdrowia, by karać sprzedawców zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie za sprzedaż alkoholu nieletnim grozi jedynie kara grzywny. Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowywany w resorcie zdrowia jest już po konsultacjach społecznych, niebawem ma trafić pod obrady kierownictwa Ministerstwa. Za sprzedaż alkoholu nieletnim zakłada karę zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 3 do 5 lat.

Projekt LPR trafił już do trzech komisji sejmowych: Zdrowia, Rodziny i Praw Kobiet oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Być może posłowie zajmą się nim na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Według dyrektora PARPA Krzysztofa Brzózki, rozwiązanie proponowane przez resort zdrowia byłoby bardziej dotkliwe dla właścicieli sklepów z alkoholem, czy lokali gastronomicznych, niż kara więzienia, która według niego w praktyce byłaby orzekana "ogromnie rzadko". W swojej opinii do projektu Brzózka podkreślił, że można się spodziewać, iż w takich przypadkach będą orzekane kary w zawieszeniu, mniej dotkliwe dla sprawców, bo "właściwie nie nakładają na nich żadnych konkretnych ograniczeń ani obowiązków". Jego zdaniem, rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia wyeliminowałoby z obrotu gospodarczego osoby, "które swoją postawą wykazały, że nie są zdolne prowadzić działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych w sposób praworządny i odpowiedzialny".

Pomysł LPR skrytykował też Sąd Najwyższy. W opinii do projektu przedstawiciele SN napisali, że należałoby się raczej skoncentrować na istniejących instrumentach prawnych, w tym - możliwości karania karą dwóch lat więzienia za rozpijanie nieletnich. Z przedstawionego na początku roku raportu "Polska młodzież o alkoholu" wynika, że 94 proc. nieletnich w Polsce przyznaje się do spożywania alkoholu, a 32 proc. - do utraty przytomności w wyniku spożycia alkoholu. Wśród młodych ludzi 78 proc. pije alkohol okazjonalnie, na imprezach i spotkaniach towarzyskich, zaś 11 proc. - próbowało alkoholu raz w życiu. 9 proc. badanych zadeklarowało, że pije alkohol często, zaś 2 proc. przyznało, że codziennie. Badanie pokazało, że głównym motywem sięgania przez młodzież po alkohol jest moda, a więc presja środowiska i znajomych. Taki motyw deklaruje 41 proc. badanych. Drugim istotnym czynnikiem jest niska cena, na co wskazało 35 proc. badanych.

Oceń treść:

Average: 3 (1 vote)

Komentarze

Biznesman z podwórka (niezweryfikowany)
Znowu beznadziejny pomysł... dla nich jedyną alternatywą dla przestępstw jest kara więzienia, a więzienia jak każdemu wiadomo od dawna są przepełnione i powinny być ostatecznością jeśli inne środki zawiodłyby (a najprawdopodnie nie stałoby sie tak) a oni od razu więzienie kurwa.. Pewnie ustawa wejdzie w życie bo pan Giertych i spółka oczywiście zawsze wiedzą lepiej i wszelkie słowa krytyki mają w dupie. Kurwa, czy my sie kiedys doczekamy normalnego rządu? Mam wrażenie, że Giertych i jego partia jest cofnięta w rozwoju bo ciągle popełnia te same błędy co kiedys inni politycy popełniali. Poza tym ciekawe dlaczego tak bardzo zależy mu na tych pieprzonych mundurkach w szkołach, pewnie nie lubi garniaku i musi wyładować gdzies swoje chore frustracje..Niech sie później nie dziwi ze on i jego partia tak jest odbierana jak jest skoro nie potrafi sesnsownie zargumentować swoich pomysłów. Czy mundurki to taki wielki problem? Niech lepiej sie zajmie innymi problemami które w szkole są codziennością a nie.. mundurki pfffffff to jakis zart chyba w sumie juz niczego więcej nie spodziewam sie po nim bo on nie potrafi zająć sie czyms konkretnym bo nie umie i zajmuje sie jakimiś kurwa głupotami. Jedyna pozytywna rzeczy które chce wprowadzić do szkół to: wychowanie patriotyczne. Poza tym nie ma nic innego sensownego do zaproponowania. Giertych odejdź zanim się jeszcze bardziej skompromitujesz, o ile to możliwe..
a.
glupia duma narodowa i kompleksy. masz racje, trzeba to pielegnowac. -- a.
Anonim (niezweryfikowany)
Głupia duma narodowa? Jakie kompleksy? Człowieku ochłoń.. Widzisz coś złego w wychowywaniu w duchu patriotycznym? Patriotyzm dawno przestał być uważany jako cnota, chyba najwyższa pora to zmienić no nie?
a.
mieszanina megalomanii i okrutnych kompleksow. zyjemy tym, ze polska byla od morza do morza, ale jakos nie pamietamy o tym, ze wszyscy nas kochali, i kochaja w pupe. nie ma co sie oszukiwac, jestesmy zjebanym narodem. czas to sobie uswiadomic, zaakceptowac i wyciagnac wnioski. inaczej nigdy nie przestaniemy byc skansenem europy. polaka pozansz po wasach i skurze pozszywanej z latek. po absurdalnej mnieszaninie wyzszosci i upodlenia. kundle, oto czym jestesmy. jedyne co nam pasuje, to bycie meczennikami. nie widze zadnych powodow, zeby kultywowac te piekna tradycje. -- a.
Anonim (niezweryfikowany)
Czy wg ciebie polska to taki zjebany kraj ze gorzej być nie moze, nie widzisz rzadnych pozytywów? Bo jeśli tak to wnioskiem jest wprowadzenie wychowania patriotecznego w szkołach.
a.
i dalsze robienie ludzia wody z muzgu. wychowanie patriotyczne, poziom absurdu. patriotow sie nie wychowuje, ludzie sami musza do tego dojsc. lepiej bylo by uczyc samodzielnego myslenia i leczenie dzieciakow z kompleksow. na cholere kolejne pokolenie przekonane o swojej wyzszosci. niech sie w koncu dowiedza, ze zyja w skansenie, sa posmiewiskiem calego swiata i wszyscy maja ich w dupie. wychowanie patriotyczne, tez mi dobre. przyda sie kiedy polska zniknie z mapy. partyzanci, wieszcze i meczennicy za sprawe. ostoja katolicyzmu i zadupizmu. trzeba to wszystko rozpierdolic i zbudowac nowy porzadek. nie moge sie doczekac wojny, jedyna szansa dla tego zjebanego narodu to jego zaglada. -- a.
Armageddon (niezweryfikowany)
Wystarczy jego zagłada w umysłach ludzi. A patriotyzm jak wszelka miłość nie może być wartością negatywną. Tak czy siak. Tylko że miłość nie ma granic i gdy się ogranicza do jednego narodu to jest to tylko nacjonalizm - czyli zwyczajna nienawiść i tępota spojrzenia
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

17:00 różowe listeczki LSD

1. Tusz i eyeliner - wodoodporny!

2. I lecimy po kanałach. Z Tymi kilogramami szczęścia zza uszu. Śladem Ikara

3. Nie będziemy więcej chodzić do sklepu po lsd. NEVER! Ani do apteki. We will promice. 

4.Więc daj Skarbie. Co zostanie.

5. Pójdziemy do piekła.

Ludzie są kosmitami, ale są raczej mili. Dlaczego ona nie ma włosów? Ma raka? Nie stałaby na drabinie. Może jest lesbijką? Czemu ten ochroniarz tak dziwnie na nas obcina? Pewnie to jej chłopak.

Ten sklep jest taki miły i pluszowy. Wyjdźmy stąd. Ej, ale my trochę też jesteśmy - tylko w środku.

  • Grzyby halucynogenne

Autor: PrezesSkt, 02.05.2007

Set & settings Pazdziernik 2004, dokładnej daty nie pamietam. Wieczór , chata mojej panny, ja i czterej kolesie. Nastawienie jak zwykle pozytywne do grzybowych tripów, choć miałem lekkie obawy.

Dawkowanie 55 suszonych łysiczek.

Wiek i doświadczenie wiek wtedy 17 lat w tej chwili 20.

  • Inne
  • Przeżycie mistyczne

Podróż do lasu i spowrotem, a następnie łóżko. Pozytywne nastawienie, czekałem na to długo. Niestety pogoda niezbyt ładna, pochmurno i chłodno.

 

Słowem wstępu:

  • MDMA (Ecstasy)
  • Pozytywne przeżycie

Ja i moje 3 przyjaciółki: S., M. i B. Mieszkanie, przytulny pokoik, świeczki, muzyka. Wszyscy cieszymy się, że wreszcie spotkaliśmy się w tak dobranym i bliskim sobie gronie. Dziewczyny są nieco zdenerwowane i podekscytowane – to ich pierwszy raz z tego typu substancją. Ja cieszę się, bo wiem, że za chwilę nastąpi coś wspaniałego.

22.00.
Otwieramy woreczki strunowe i konsumujemy niepozornie wyglądającą ilość proszku. Gorzkie, ale przecież najlepsze lekarstwa muszą być gorzkie. Popijamy gazowaną wodą.

Dziewczyny, pamiętajcie, żeby wylizać woreczki – przypominam.

randomness