Leczyć dramą

Drama to jedna z form pracy z młodzieżą, mająca dobroczynne działanie. Wychowawcy wykorzystują dramę w pracy zagrożonymi uzależnieniami i już uzależnionymi od narkotyków czy alkoholu.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl

Odsłony

1791

Choć Elbląg nie wyróżnia się negatywnie na tle innych polskich miast, zorganizowano tu już po raz kolejny konferencję pt. Profilaktyka, rehabilitacja i postrehabilitacja. Konferencja zorganizowana w kościele Bożego Ciała miała pokazać, jak pracować z dziećmi i młodzieżą, żeby nie było uzależnień. Jednym z ciekawszych tematów był referat dotyczący dramy, wygłoszony przez Adama Jagiełłę-Rusinowskiego, psychologa z Gdańska.

— Teatr jest lepszy od szkoły. Jest to dla młodzieży przestrzeń neutralna — mówił Adam Jagiełło-Rusinowski. — W dramie młodzi aktorzy zakładają bezpieczną maskę. Nie mówią o sobie, tylko o innych.

Ważny temat

Na konferencję przybyli nauczyciele i wychowawcy z elbląskich szkół i ośrodków. Przyjechali również psycholodzy z Kaliningradu.

— Ten temat jest nam bliski i ważny. Ta konferencja daje nam praktyczne techniki: drama, kreatywna psychoterapia — mówi Jelena Własik, psycholog z Kaliningradu. — Drama to dla nas nowość. Wprowadziliśmy u nas na razie elementy dramy.

Niektórzy nauczyciele i wychowawcy już stosują w swojej pracy dramę z pozytywnym skutkiem.

— Pracuję w świetlicy szkolnej — mówi Magdalena Bonk, kierownik świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 21. — Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w dramie, bardzo dobrze się przy tym bawią.

— Zainteresował mnie referat dotyczący dramy. Prowadzę grupę socjoterapeutyczną — mówi Dorota Prorok, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. — Szkoda, że tak mało w tym praktycznych informacji.

Uwrażliwić na problem

— Konferencja ma uwrażliwić na problem uzależnień. Skończył się mit, że tylko dzieci z rodzin patologicznych są uzależnione — mówi Małgorzata Decyk, zastępca przewodniczącego KARAN oddział w Elblągu. — Robimy wszystko, żeby młodzież nie sięgała po narkotyki. Organizowanie im czasu wolnego, zajęć teatralnych, szukanie ich mocnych stron — to profilaktyka, która kosztuje dużo mniej niż leczenie.

Gdzie szukać pomocy?

Pomoc związaną z uzależnieniami można uzyskać w Domu Zacheusza, przy ul. Królewieckiej 197. Jest tam ośrodek KARAN, a w nim ośrodek ambulatoryjny. Jest możliwość skorzystania z pomocy terapeutów w problemie uzależnień. Znajduje się tam również Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W poradni przyjmuje psychiatra dziecięcy i psycholog kliniczny oraz dziecięcy

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Kenaz (niezweryfikowany)
Drama lepsza od grama...;)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


Swojego dzisiejszego tripa uznalem za szczegolnego z niejednego powodu.

Po pierwsze i najwazniejsze primo: ostatni raz palilem pod koniec grudnia

wiec calosc podrozy odczulem bardzo mocno. Po raz kolejny przekonalem sie

rowniez, ze stafik w worku strunowym jest miszanka przynajmniej roznych

roslin. Podczas 2 podejsc wyczuwalem zupelnie inny zapach i smak dymu...

jak i diametralnie inne skutki dzialania tegoz dymu:]


  • Powoje

Wiek: 25 lat

Doświadczenie: MJ, Haszysz, Gałka muszkatołowa, LSD, XTC, tabletki Ufo, Aviomarin, łasiczki, amfetamina, LSA, Ilex guayusa, tabletki z grupy benzodiazepin/diazepin

Doświadczenie: 6 kapsułek Druid's fantasy

Set & Setings: Mój warsztat jako miejsce spożycia i uzupełnienia płynów i aplikacji cud kapsułek.Później las w zimowej pokrywie

  • Bad trip
  • Marihuana
  • Marihuana

Witam, jestem tu nowa i chciałam podzielić się z wami swoją historią. Jestem młoda, niedoświadczona etc.. nieświadomie, ale jednak, miałam derealizację kilka ładnych lat. Pierwszy raz spotkało mnie to bodajże w 1 klasie gimnazjum, ale to zignorowałam. Później co jakiś czas miewałam owo odczucie, zaczęłam się martwić, latałam po kardiologach, neurologach i nic... Nikt nie wiedział co to, ja również. Dawałam sobie z tym radę, paliłam rzadko, lecz regularnie po 3-4 buszki ze skręta, było fajnie, miło, aż do czasu...

  • Marihuana


A więc zacznę od tego, że benzodiazepiny wcinałem długo przed tym jak zacząłem na dobre przygodę z THC, i trzeba przyznać że w przeciwieństwie do thc nie przyniosły mi pozytywnych wrażeń... Jednak nie mogłem nie spróbować połączenia thc i benzodiazepin; dodam że połączenie bz z alkoholem nie odniosło dobrych skutków...

randomness