Lęki władzy, lęki mieszkańców

Ełk. Powstanie ośrodek leczenia narkomanów

Anonim

Kategorie

Źródło

Andrzej Mielnicki

Odsłony

3523

W gminie Ełk lub w jednej z sąsiednich gmin powstanie ośrodek leczenia narkomanów. Pieniądze " 100 tys. zł na ten cel zarezerwował już w tym roku sejmik wojewódzki. W obawie przed protestami mieszkańców jego lokalizacja jest na razie utrzymywana w tajemnicy.

Zdaniem Iwony Walczuk, kierownik poradni leczenia uzależnień, taki ośrodek w Ełku jest bardzo potrzebny. Najmłodszy zarejestrowany narkoman ma 13 lat, ale żadne statystyki nie oddają ogromu problemu. " Dawniej dominowali "wąchacze", dzisiaj obok marihuany i amfetaminy, na czoło wysuwa się liczba uzależnionych od heroiny " mówi Walczuk. " Mamy zarejestrowanych w poradni – dzieci, ale to czubek góry lodowej.

" W tym roku musimy znależą lokalizację i przeprowadzią stosowny remont " mówi Tomasz Andrukiewicz, członek zarządu powiatu. " Wcześniejsze przykłady w Polsce pokazują, że nie zawsze inicjatywa taka znajduje akceptację mieszkańców.
" Uważam, że leczenie narkomanów jest koniecznością " mówi Małgorzata Borkowska, mieszkanka Ełku. " Mam dwie córki, z którymi rozmawiam o tym problemie.

Nie wszyscy jednak są tak tolerancyjni.

" Boję się o moje dzieci, dlatego lepiej, żeby takiego ośrodka nie było w mieście " twierdzi z kolei Beata Sadowska. " Może na obrzeżach, albo na wsi.

Anita Jabłońska, zastępca wójta gminy Kalinowo sąsiadującej z Ełkiem uważa, że to delikatna sprawa i najpierw powinni wypowiedzieą się mieszkańcy z konkretnej miejscowości.

Ośrodek ma być prowadzony przez organizację pozarządową "Karan" z Elbląga. " To Katolicki Ruch Antynarkotyczny, który powstał w 1992 roku i ma doświadczenie oraz efekty w leczeniu uzależnień " informuje Andrukiewicz.

Pierwsi narkomani mają być przyjęci do ośrodka jesienią. Anna Baj

nasza rozmowa

Janusz Strzelecki szef olsztyńskiego Monaru

" Ile jest ośrodków leczenia narkomanów w województwie warmińsko-mazurskim?

" Nie licząc ośrodka w Elblągu, są zaledwie dwa i to dla osób pełnoletnich w Gaudynkach i w Różewcu. Nie ma placówki dla osób poniżej 18 lat.

" To gdzie jest leczona młodzież z Warmii i Mazur?

" W poradniach leczenia uzależnień. Jeśli to nie pomaga, wysyłamy młodzież do Łodzi, Gdańska, Kołobrzegu.

" Dlaczego nie mamy żadnego ośrodka? Bo warmińsko-mazurska młodzież nie bierze narkotyków?

" Zagrożenie narkomanią rośnie. Powodem jest bieda, brak pracy. Młodzi ludzie nie widząc dla siebie perspektyw sięgają po narkotyki. Im wcześniej podejmiemy terapię, to szanse chorego rosną.

" Ludzie boją się ośrodków leczenia narkomanów, nie chcą takich placówek w swojej okolicy.

" Ludzie protestują, bo mówią, że narkomania to AIDS, to HIV, co jest nieprawdą, bo przecież do zakażenia może dojść również poprzez stosunki heteroseksualne."

" Ile osób w województwie może być uzależnionych od narkotyków?"

" Resort zdrowia szacuje liczbę narkomanów w kraju na 40-50 tysięcy osób, a Monar na 200 " 300 tysięcy. Kto ma rację?

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa

Nazwa substancji: gałka muszkatołowa


Doświadczenie: marihuana, haszysz, gałka, amfetamina


Dawka, metoda zażycia: ok. 8-10g całych gałek muszkatałowych, doustnie


set & setting: mroźny poranek, ferie, przejrzystość umysłu i chęć odurzenia się :)
  • Metkatynon

Autor: blueberry

To jest nie tyle trip raport (no bo i jaki to trip po stymulancie) co zlepek z nich wszystkich w celu wyciągnięcia na wierzch co ciekawszych efektów.

Set & Setting:

Zwykle u kogoś w domu, sam lub z kolegami

Dawkowanie:

Zwykle jedna pacza przyjęta doustnie, max 1,5

Wiek i doświadczenie:

Mam 21 lat, ze stymulantów to tylko to i amf

  • Mieszanki "ziołowe"

S&S:Garaż znajomego,zimno jak cholera.Zimowy wieczór,dobry nastrój po mentalnym "odrodzeniu",nastawiony raczej na chillout.

Dawka:0,5G.Mieszanki "Smart Shiva".

Wiek:18 lat.

Doświadczenie:Mj,kodeina,DXM,rozmaite mieszanki,hasz,reszty nie pamiętam,raczej średnie.

  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.

randomness