Lęki władzy, lęki mieszkańców

Ełk. Powstanie ośrodek leczenia narkomanów

Anonim

Kategorie

Źródło

Andrzej Mielnicki

Odsłony

3528

W gminie Ełk lub w jednej z sąsiednich gmin powstanie ośrodek leczenia narkomanów. Pieniądze " 100 tys. zł na ten cel zarezerwował już w tym roku sejmik wojewódzki. W obawie przed protestami mieszkańców jego lokalizacja jest na razie utrzymywana w tajemnicy.

Zdaniem Iwony Walczuk, kierownik poradni leczenia uzależnień, taki ośrodek w Ełku jest bardzo potrzebny. Najmłodszy zarejestrowany narkoman ma 13 lat, ale żadne statystyki nie oddają ogromu problemu. " Dawniej dominowali "wąchacze", dzisiaj obok marihuany i amfetaminy, na czoło wysuwa się liczba uzależnionych od heroiny " mówi Walczuk. " Mamy zarejestrowanych w poradni – dzieci, ale to czubek góry lodowej.

" W tym roku musimy znależą lokalizację i przeprowadzią stosowny remont " mówi Tomasz Andrukiewicz, członek zarządu powiatu. " Wcześniejsze przykłady w Polsce pokazują, że nie zawsze inicjatywa taka znajduje akceptację mieszkańców.
" Uważam, że leczenie narkomanów jest koniecznością " mówi Małgorzata Borkowska, mieszkanka Ełku. " Mam dwie córki, z którymi rozmawiam o tym problemie.

Nie wszyscy jednak są tak tolerancyjni.

" Boję się o moje dzieci, dlatego lepiej, żeby takiego ośrodka nie było w mieście " twierdzi z kolei Beata Sadowska. " Może na obrzeżach, albo na wsi.

Anita Jabłońska, zastępca wójta gminy Kalinowo sąsiadującej z Ełkiem uważa, że to delikatna sprawa i najpierw powinni wypowiedzieą się mieszkańcy z konkretnej miejscowości.

Ośrodek ma być prowadzony przez organizację pozarządową "Karan" z Elbląga. " To Katolicki Ruch Antynarkotyczny, który powstał w 1992 roku i ma doświadczenie oraz efekty w leczeniu uzależnień " informuje Andrukiewicz.

Pierwsi narkomani mają być przyjęci do ośrodka jesienią. Anna Baj

nasza rozmowa

Janusz Strzelecki szef olsztyńskiego Monaru

" Ile jest ośrodków leczenia narkomanów w województwie warmińsko-mazurskim?

" Nie licząc ośrodka w Elblągu, są zaledwie dwa i to dla osób pełnoletnich w Gaudynkach i w Różewcu. Nie ma placówki dla osób poniżej 18 lat.

" To gdzie jest leczona młodzież z Warmii i Mazur?

" W poradniach leczenia uzależnień. Jeśli to nie pomaga, wysyłamy młodzież do Łodzi, Gdańska, Kołobrzegu.

" Dlaczego nie mamy żadnego ośrodka? Bo warmińsko-mazurska młodzież nie bierze narkotyków?

" Zagrożenie narkomanią rośnie. Powodem jest bieda, brak pracy. Młodzi ludzie nie widząc dla siebie perspektyw sięgają po narkotyki. Im wcześniej podejmiemy terapię, to szanse chorego rosną.

" Ludzie boją się ośrodków leczenia narkomanów, nie chcą takich placówek w swojej okolicy.

" Ludzie protestują, bo mówią, że narkomania to AIDS, to HIV, co jest nieprawdą, bo przecież do zakażenia może dojść również poprzez stosunki heteroseksualne."

" Ile osób w województwie może być uzależnionych od narkotyków?"

" Resort zdrowia szacuje liczbę narkomanów w kraju na 40-50 tysięcy osób, a Monar na 200 " 300 tysięcy. Kto ma rację?

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Plaża, dobry humor.

Zrozumienie życia i stanie się Bóstwem

Będąc na wakacjach nad morzem, wraz z moją dziewczyną Martą planowaliśmy kolejny wspólny trip, dla niej było to drugie takie doświadczenie, jednak dla mnie nie było to coś nowego.

  • Lobelia Inflata
  • Lophophora williamsii (meskalina)
  • Marihuana
  • Szałwia Wieszcza


trip1:

 


Spalono 1,2 g mieszanki (stosunek 1:1) Lobelia Inflanta i Ganjii (a
jednak :)). Nastepnie 40 mg SD i 3,2 g wysuszonego i skruszonego Peyotla
(biedaczek zmarl dwa dni temu, zostalolo jeszcze 6 roslin o ktore bardzo
dbam, no i San Pedrosy sztuk 6, wielkie jak.... niewazne jak co wielkie :)).

 

  • Powój hawajski


LSA w postaci wilca purpurowego (ipomea purprea) firmy plantico.


Wyprawa planowana była przez dłuższy czas i odkładana w nieskończoność dzięki moim domniemanym współtowarzyszom (miało być ich trzech o zrobił się jeden, nazwę go „zdziwiony”).


  • acodin
  • Dekstrometorfan
  • Pierwszy raz

złe samopoczucie psychiczne od kilku dni, spontaniczna decyzja w porywie

 

T-2h

Czułam się koszmarnie psychicznie przez ostatni tydzień. Idę na spotkanie z S, S ma duże doświadczenie z deksem, ja pierwszy raz. Ostatecznie S coś wypadło, a ja nadal czuję się okropnie psychicznie. Cieszyłam się, na to spotkanie, żeby w końcu się oderwać, a tu znowu nie wyszło.