Ustawa uchwalona

W zeszły Piątek Sejm RP głosował poprawki Senatu do nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tym samym prace Parlamentu zostały zakończone. Teraz po podpisaniu ustawy przez Prezydenta prawdopodobnie zacznie ona obowiązywać od końca Września 2005 roku.

Tagi

Odsłony

3030

Warszawa, 01.08.2005.

W zeszły Piątek Sejm RP głosował poprawki Senatu do nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tym samym prace Parlamentu zostały zakończone. Teraz po podpisaniu ustawy przez Prezydenta prawdopodobnie zacznie ona obowiązywać od końca Września 2005 roku. Niestety nie zawiera ona proponowanej przez Ministra Zdrowia Marka Balickiego (SDPL) depenalizacji posiadania niewielkich ilości narkotyków. Nie zawiera też rządowej propozycji zamiany kary za posiadanie narkotyków na terapie, lub w przypadku użytkowników okazjonalnych na udział w programie edukacyjnym. Do przyjęcia tej propozycji zabrakło zaledwie 4 głosów (https://hyperreal.info/info/polscy-reformatorzy-bliscy-zwyciestwa). Za depenalizacją opowiadało się wielu ekspertów. Także podczas zorganizowanego na początku roku wysłuchania publicznego głos ludzi, którzy przejmują się losem osób używających narkotyków i znają problem narkotyków z codziennej praktyki - w większości wskazywał na potrzebę depenalizacji, a niejednokrotnie pójścia znacznie dalej.

Niestety mieli oni zbyt małą siłę przebicia, aby dotrzeć do Posłów i Senatorów. Wygląda jednak na to, iż mogą oni mieć kolejną szanse w nowym, niestety znacznie trudniejszym, bo prawdopodobnie zdominowanym przez prawicę Sejmie. Podczas sejmowej debaty wolę jeszcze lepszego przygotowania ustawy, niż uczynił to Minister Zdrowia Marek Balicki, wyraziła Platforma Obywatelska. "Do sprawy należy powrócić rychło w nowej kadencji, z projektem zgłoszonym przez nowy rząd, projektem przemyślanym i dojrzałym. Narkomania to zbyt tragiczna i poważna sprawa dotykająca tysięcy osób i ich rodzin, aby w atmosferze przedwyborczego bałaganu i pośpiechu ją rozwiązywać"

Artur Radosz z Europejskiej Koalicji dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych ENCOD, który od początku uczestniczył w pracach nad nowa ustawa, także skrytykował jakość pracy Parlamentu - "Przede wszystkim, z powodu pośpiechu w pracach Sejmu - rola organizacji pozarządowych została sprowadzona do roli obserwatorów. Niestety Polski Sejm wciąż okazuje się znacznie bardziej zamknięty dla społeczeństwa obywatelskiego niż Parlament Europejski, a samo społeczeństwo obywatelskie bardzo słabe. Dodatkowo znaczna część posłów zamiast konsultować się z ekspertami i szukać najlepszych rozwiązań, wolała uciekać w demagogie, traktując użytkowników narkotyków nie jak ludzi, a jako problem." Efektem jest zła legislacja, która ignoruje zalecenia Parlamentu Europejskiego odnośnie przyszłych polityk narkotykowych UE. Mamy nadzieję, iż zapowiedzi PO nie są tylko przedwyborczą grą. Czekamy na poważne podejście do tematu i kontynuację dialogu z społeczeństwem obywatelskim. - dodaje.

Niestety, wypowiedź Poseł Ewy Kopacz (PO), udzielona przed piątkowym głosowaniem, wskazuje, iż może to być bardzo trudny dialog: "Czy spróbować - może chociażby bardzo dyskusyjnymi metodami - ograniczać to pod groźbą karania, przymusowego leczenia, kierowania na to leczenie osób uzależnionych?".

Nowe prawo tak jak poprzednie karze za posiadanie narkotyków, jednakże teraz uzależnieni i okazjonalni użytkownicy narkotyków wystąpić mogą do prokuratora o zamianę kary na odpowiednio terapię lub specjalny program leczniczo-terapeutyczny. Kompletną innowacją i precedensem jest rozszerzenie obowiązywania polskiego prawa narkotykowego na terytoria innych Państw. Dzięki artykułowi 55 Polacy kupujący legalnie w holenderskich coffeshopach popełniać będą polskie przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. Po szeroko skrytykowanym przez Nas w mediach pomyśle zakazania symbolów kojarzących się z narkotykami np. na koszulkach czy nawet w książkach i piosenkach, kontrowersyjne przepisy zastąpiono proponowanym przez Nas prostym zakazem reklamy narkotyków, z wyjątkiem ich zastosowań medycznych. Niestety była to jedyna poprawka z zgłoszonych przez reprezentantów organizacji pozarządowych, która została uwzględniona. Pozytywną zmianą jest rozszerzenie możliwości stosowania konopi przemysłowej o branże spożywczą, kosmetyczną, farmaceutyczną i materiały budowlane. Choć do zwycięstwa zabrakło tylko 4 głosów, ostatecznie przegraliśmy tą batalię. Zabrakło czasu, funduszy i zaangażowania ludzi, którzy bezpośrednio odczuwają przecież skutki obecnego i przyszłego prawa narkotykowego.

Tymczasem ENCOD rozpoczął prace nad przygotowywaniem następnej kilkuletniej kampanii, której celem będzie zagwarantowanie dorosłym Europejczykom prawa posiadania i uprawy każdej rośliny, jaka istnieje. Będziemy kontynuować społeczną mobilizację, także w Polsce.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Otoz jakies cztery miesiace wczesniej czesto zagladalem na ta strone aby sie dowiedziec o psyloscybkach w celach oczywistych;] uparlem sie bardzo i znalazlem te male diabelki bylo ich z pietnascie cieszylem sie nie ziemsko ze je mam pelen w uczuciu szcescia i radosci zjadlem je ok 22 w domu. gdzies tak pol godziny po tym przyszla matka i zaczela mowic jaki ze mnie len ze ze szkola do dupy i takie pierdoly - jak to matka;].

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Chęć doświadczenia Cienia dostrzeżonego podczas poprzedniej podróży. Nie pierwszy raz taka dawka. Środek lasu, dom.

Jest 03.03.2019, 17:56. 

Powykręcanymi z bólu palcami, stawiając czerwone stemple o metalicznym zapachu zaczynam pisać sprawozdanie z podróży. Każde uderzenie w klawiaturę wysyła przez ciało falę ognia i lodu. Smak palonego mięsa i łez, ból w kościach, ogień w płucach.

Zacznę od tego czym kończę podróże, od dialogu z samym sobą.

- Jak myślisz czym to jest?

- Ciężko powiedzieć. Autonomicznym bytem, częścią jakiegoś większego, może całkowicie nieświadomym tworem.

- Wydaje mi się raczej, że to druga strona medalu, yin, brakujące ogniwo...

  • Gałka muszkatołowa

Spróbuję streścić tę całą historię jak tylko się da. O gałce muszkatołowej wiedziałem tyle że trzeba zjeść tego dużo i że jest coś na kształt LSD tripu.


Tak więc było to na wyjeździe ze znajomymi do Czech (nie załatwiłem kwasu) i postanowiliśmy z kolesiem zarzucić gałę. Poprosiliśmy więc dziewczyny żeby kupiły nam 10 opakowań. Te spełniły naszą prośbę i kupiły 10 x 15 gram czeskiej gałki.


  • LSD-25
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Samotny wieczór i noc w swoim mieszkaniu. Pierwszy kwas:)

Mam prawo zapalić tego papierosa!

 

Dawkowanie:

lsd - 400 uq

mj - kilka wbitek

 

Ten raport to bardziej ciekawostka dla wyjadaczy niż coś, co pomoże nowicjuszowi zrozumieć ocb. 

To był moj pierwszy raz z lsd. Akcja działa się w niedziele. Następnego dnia wolne w pracy, strasznie chciałem właśnie wtedy wziąć kwas - bo w dzień. Jednak, nie wiedziałem jak na mnie podziała, czy blottery to nie jakaś dzika substancja która wyjebie mnie na 30h i potem ciężko będzie w pracy. Wiec padło na ową niedzielę.