Ustawa uchwalona

W zeszły Piątek Sejm RP głosował poprawki Senatu do nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tym samym prace Parlamentu zostały zakończone. Teraz po podpisaniu ustawy przez Prezydenta prawdopodobnie zacznie ona obowiązywać od końca Września 2005 roku.

Tagi

Odsłony

3030

Warszawa, 01.08.2005.

W zeszły Piątek Sejm RP głosował poprawki Senatu do nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tym samym prace Parlamentu zostały zakończone. Teraz po podpisaniu ustawy przez Prezydenta prawdopodobnie zacznie ona obowiązywać od końca Września 2005 roku. Niestety nie zawiera ona proponowanej przez Ministra Zdrowia Marka Balickiego (SDPL) depenalizacji posiadania niewielkich ilości narkotyków. Nie zawiera też rządowej propozycji zamiany kary za posiadanie narkotyków na terapie, lub w przypadku użytkowników okazjonalnych na udział w programie edukacyjnym. Do przyjęcia tej propozycji zabrakło zaledwie 4 głosów (https://hyperreal.info/info/polscy-reformatorzy-bliscy-zwyciestwa). Za depenalizacją opowiadało się wielu ekspertów. Także podczas zorganizowanego na początku roku wysłuchania publicznego głos ludzi, którzy przejmują się losem osób używających narkotyków i znają problem narkotyków z codziennej praktyki - w większości wskazywał na potrzebę depenalizacji, a niejednokrotnie pójścia znacznie dalej.

Niestety mieli oni zbyt małą siłę przebicia, aby dotrzeć do Posłów i Senatorów. Wygląda jednak na to, iż mogą oni mieć kolejną szanse w nowym, niestety znacznie trudniejszym, bo prawdopodobnie zdominowanym przez prawicę Sejmie. Podczas sejmowej debaty wolę jeszcze lepszego przygotowania ustawy, niż uczynił to Minister Zdrowia Marek Balicki, wyraziła Platforma Obywatelska. "Do sprawy należy powrócić rychło w nowej kadencji, z projektem zgłoszonym przez nowy rząd, projektem przemyślanym i dojrzałym. Narkomania to zbyt tragiczna i poważna sprawa dotykająca tysięcy osób i ich rodzin, aby w atmosferze przedwyborczego bałaganu i pośpiechu ją rozwiązywać"

Artur Radosz z Europejskiej Koalicji dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych ENCOD, który od początku uczestniczył w pracach nad nowa ustawa, także skrytykował jakość pracy Parlamentu - "Przede wszystkim, z powodu pośpiechu w pracach Sejmu - rola organizacji pozarządowych została sprowadzona do roli obserwatorów. Niestety Polski Sejm wciąż okazuje się znacznie bardziej zamknięty dla społeczeństwa obywatelskiego niż Parlament Europejski, a samo społeczeństwo obywatelskie bardzo słabe. Dodatkowo znaczna część posłów zamiast konsultować się z ekspertami i szukać najlepszych rozwiązań, wolała uciekać w demagogie, traktując użytkowników narkotyków nie jak ludzi, a jako problem." Efektem jest zła legislacja, która ignoruje zalecenia Parlamentu Europejskiego odnośnie przyszłych polityk narkotykowych UE. Mamy nadzieję, iż zapowiedzi PO nie są tylko przedwyborczą grą. Czekamy na poważne podejście do tematu i kontynuację dialogu z społeczeństwem obywatelskim. - dodaje.

Niestety, wypowiedź Poseł Ewy Kopacz (PO), udzielona przed piątkowym głosowaniem, wskazuje, iż może to być bardzo trudny dialog: "Czy spróbować - może chociażby bardzo dyskusyjnymi metodami - ograniczać to pod groźbą karania, przymusowego leczenia, kierowania na to leczenie osób uzależnionych?".

Nowe prawo tak jak poprzednie karze za posiadanie narkotyków, jednakże teraz uzależnieni i okazjonalni użytkownicy narkotyków wystąpić mogą do prokuratora o zamianę kary na odpowiednio terapię lub specjalny program leczniczo-terapeutyczny. Kompletną innowacją i precedensem jest rozszerzenie obowiązywania polskiego prawa narkotykowego na terytoria innych Państw. Dzięki artykułowi 55 Polacy kupujący legalnie w holenderskich coffeshopach popełniać będą polskie przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. Po szeroko skrytykowanym przez Nas w mediach pomyśle zakazania symbolów kojarzących się z narkotykami np. na koszulkach czy nawet w książkach i piosenkach, kontrowersyjne przepisy zastąpiono proponowanym przez Nas prostym zakazem reklamy narkotyków, z wyjątkiem ich zastosowań medycznych. Niestety była to jedyna poprawka z zgłoszonych przez reprezentantów organizacji pozarządowych, która została uwzględniona. Pozytywną zmianą jest rozszerzenie możliwości stosowania konopi przemysłowej o branże spożywczą, kosmetyczną, farmaceutyczną i materiały budowlane. Choć do zwycięstwa zabrakło tylko 4 głosów, ostatecznie przegraliśmy tą batalię. Zabrakło czasu, funduszy i zaangażowania ludzi, którzy bezpośrednio odczuwają przecież skutki obecnego i przyszłego prawa narkotykowego.

Tymczasem ENCOD rozpoczął prace nad przygotowywaniem następnej kilkuletniej kampanii, której celem będzie zagwarantowanie dorosłym Europejczykom prawa posiadania i uprawy każdej rośliny, jaka istnieje. Będziemy kontynuować społeczną mobilizację, także w Polsce.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Klonazepam
  • Kodeina
  • Marihuana
  • Miks

Nastawienie: bardzo pozytywe. Po ciężkim, acz wyjątkowo udanym tygodniu w pracy (udało mi się zarobić więcej $ niż szacowałem i to sporo więcej), w towarzystwie dziewczyny, która akurat była w posiadaniu w/w substancji psychoaktywnych. Ah, jak cudowny zbieg okoliczności- akurat gdy miałem ochotę celebrować, wpadła (nazwijmy ją: Anka) z klonami i ziołem. Kodę kupiłem w aptece za rogiem. Gdzie? : u mnie w domu

Ważę 70 kg, przy 175 cm wzrostu.Postanowiłem się klasycznie "naćpać", motywacja tej jazdy była z założenia skutkowa - byłem bardziej nastawiony na mocne uwalenie, aniżeli na konkretną substancję.

Dokładnej rozpiski czasowej nie pamiętam, bo było ostro.

Pamiętam, że napierw przyjąłem podjęzykowo 2 mg klonazepamu, następnie zrobiłem roztwór z Antidolu w postaci 300 mg kodeiny, które wypiłem ok 20 min po klonie (="T")

  • Marihuana

nazwa substancji: Marysia Konopnisia (Przynajmniej o to prosiliśmy...)

poziom doświadczenia użytkownika: mj, #, extazy, feta i coś co jest dla mnie pewną zagadką...

dawka, metoda zażycia: Podobno 0,5g.. ale na oko jakies 2 nabicia sportowej fifki w porzadnym joincie

"set & setting": Niezbyt chętnie... ale z braku ciekawszych zajęć..

jeżeli to nie był Twój pierwszy raz z danym środkiem, czym różnił się od poprzednich: Zdecydowanie wszystkim...

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

nastawienie – wieczny optymista, miejsce – dom w małej pięknie położonej miejscowości.

Spotkałem na mieście kumpla. Pokazał mi z uśmiechem na twarzy swoje zakupy, w reklamówce znajdowała się paczka aco i 2 saszetki proszku do mycia cipek. Przypomniał mi się mój pierwszy i w tan czas jedyny, bardzo mocny trip po aco. Wyrzuciło mnie wtedy w kosmos a ciało rozpadło się w nicości, nawet myśli momentami rozpływały się i przestawały istnieć, byłem przez jakiś czas na 4 plateau.  Znając potencjał niewinnego leku na kaszel postanowiłem to powtórzyć, tym razem zmniejszając dawkę.