Szkocja może być krajem z największą w całej UE liczbą zgonów spowodowanych narkotykami

Dane opublikowane przez National Records of Scotland sugerują, że w Szkocji notuje się obecnie najwyższy odsetek zgonów spowodowanych narkotykami spośród wszystkich krajów UE. W roku 2016 na milion osób przypadało tam 160 zgonów spowodowanych narkotykami - w porównaniu z 65.8 zgonami na milion osób w Anglii i Walii oraz europejską średnią 20.3 zgonów na milion osób.

Tagi

Źródło

TalkingDrugs
Avinash Tharoor

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Odsłony

851

Liczba zgonów spowodowanych narkotykami sięga obecnie w Szkocji najwyższego z dotąd odnotowanych pułapów, a odsetek tych zgonów może być teraz najwyższy w całej UE. Podkreśla to pilną potrzebę podjęcia kroków w kierunku wdrażania instrumentów redukcji szkód, takich jak tworzenie bezpiecznych pomieszczeń do konsumpcji narkotyków.

Dane opublikowane 15 sierpnia przez National Records of Scotland sugerują, że w Szkoci notuje się obecnie najwyższy odsetek zgonów spowodowanych narkotykami spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. W całej Szkocji, czytamy w raporcie, w roku 2016 na milion osób przypadało 160 zgonów spowodowanych narkotykami - w porównaniu z 65.8 zgonami na milion osób w Anglii i Walii oraz europejską średnią 20.3 zgonów na milion osób. Europejskie Centrum ds. Monitorowania Narkotyków i Uzależnień (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) szacuje, że jedynym krajem UE ze zbliżonym odsetkiem zgonów spowodowanych narkotykami jest Estonia, z liczbą 102 takich zgonów na milion osób dorosłych.

Liczba zgonów spowodowanych narkotykami rośnie w Szkocji w bezprecedensowym tempie; wzrosła o 23 procent pomiędzy między rokiem 2015 a 2016, osiągając 867 – najwyższą liczbę [bezwzględną] kiedykolwiek odnotowaną. Ponad 54 procent tych zgonów związanych było z użyciem heroiny lub morfiny.

Choć wzrost liczby takich zgonów notuje się wśród większości grup wiekowych, jest on szczególnie widoczny wśród starszej populacji. Pomiędzy rokiem 2000 a 2016 rokiem, liczba zgonów związanych z narkotykami wzrosła z 16 do 213 wśród osób w wieku 45-54 lat, natomiast wśród osób pomiędzy 55 a 64 r.ż z 3 do 66. Średnia wieku dla tych zgonów wzrasta nieprzerwanie od ponad 20 lat; z 28 lat w roku 1996, przez 34 lata w 2006, do 41 w 2016.

Ta starsza grupa, nazwana „generacją Trainspotting”, umiera w większej liczbie bez przyciągania większej uwagi ze strony mediów czy polityków. Niamh Eastwood, dyrektor Release, centrum eksperckiego ds. narkotyków i dotyczących ich legislacji, opisuje, że „gdy umiera żyjący w biedzie i samotności 40-latek, nie trafia to do wiadomości. Ta grupa jest niesamowicie zmarginalizowana, a zgony w jej obrębie wydają się nie przyciągać uwagi”.

Żeby zredukować wzrastającą liczbę zgonów wśród użytkowników heroiny i morfiny, zwłaszcza w obrębie grup zmarginalizowanych, w Glasgow mają zostać otwarte pomieszczenia do bezpiecznej konsumpcji narkotyków (drug consumption room, DCR) DCR-y ratują życia dzięki umożliwieniu osobom używającym narkotyków robienia tego w obecności personelu medycznego, który dostarczy sterylnych akcesoriów do wstrzykiwania, zaoferuje porady z zakresu redukcji szkód oraz – w razie potrzeby – podaje nalokson, stanowiący antidotum na przedawkowanie opioidów. W żadnej z placówek typu DCR na całym świecie nie odnotowano dotąd ani jednego zgonu z przedawkowania.

Uruchamianie DCR-ów przynosi również korzyści osobom, które nie używają narkotyków, ponieważ redukuje liczbę ponarkotykowych odpadków na ulicach oraz rozprzestrzenianie chorób takich jak HIV, poprawiają dostęp do pogotowia, a także pozwalają policji skoncentrować się na poważnych przestępstwach.

Lokalizacja pierwszego DCR w Szkocji w Glasgow nie jest przypadkowa. Okręgi Greater Glasgow i Clyde mają największą w całej Szkocji liczbę zgonów spowodowanych narkotykami. Ta niezbyt chwalebna przewaga utrzymuje się przez całą ostatnią dekadę. Fakt, że okrąg ten ma najwyższą w całej Szkocji populację w nie jest przyczyną tego stanu rzeczy, ma on bowiem również największy odsetek zgonów spowodowanych narkotykami – 170 takich zgonów na milion, wedle stanu notowanego między rokiem a 2012 a 2016.

Przeważająca większość zgonów spowodowanych narkotykami w Glasgow, 225 z ogólnej liczby 257, spowodowana była użyciem opioidów – gdzie 195 przypadków związana było z heroiną, morfiną, metadonem oraz buprenofiną. Wciąż ilustruje to jak ważne jest powstanie DCR w tym mieście, a także jak duże jest zapotrzebowanie na więcej takich placówek w całej Szkocji.

Gdy Anglia i Walia przechodzą kryzys zdrowia publicznego w kwestii zgonów spowodowanych narkotykami, sytuacja w Szkocji jest znacząco gorsza. Nadchodzące uruchomienie DCR-u w Glasgow zredukuje szkody powodowane przez narkotyki – zwłaszcza opioidy – ale potrzebne są dalsze kroki i szersze działania. Sytuację pogarsza dodatkowo ciągłą kryminalizacja użytkowników narkotyków, ponieważ związane z tym piętno zniechęca ludzi do szukania pomocy lub poradnictwa.

Władze Szkocji, oraz całej Wielkiej Brytanii mogą rozważyć rozwiązanie przyjęte w Portugalii. Portugalia, która zdekryminalizowała posiadanie wszystkich narkotyków w roku 2001, ma obecnie wskaźnik zgonów spowodowanych narkotykami na poziomie 5.8, a zatem jeden z najniższych w Europie.

Oceń treść:

Average: 8 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski


powtorzylem swoje doswiadczenie z i. tricolor. z silniejsza dawka (wczesniej jakies 300-350 ziaren) teraz 2 x wiecej.

tym razem poswiecilem na to calom noc, poprzednio dzien.


I.....


I przezycia byly niesamowite a wrecz unikalne nigdy wczesniej z czyms takim sie nie spotkalem


Najpierw oczywiscie zadbalem o techniczna strone przygotowan :

  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nie mogę się doczekać, było już parę prób palenia (dopiero po pewnym czasie nauczyłem się jak się zaciągać), nastawienia pozytywne, chętnie zdobycia nowego doświadczenia. Palenie na łonie natury, zimny marzec, ja oraz grupa 3 kolegów mających już doświadczenie w jaraniu

Od kiedy kolega wspomniał że posiada dojście do MJ to nie wahałem się i chciałem spróbować. Aura czegoś zabronionego i trudno dostępnego dodatkowo mnie przyciągała. Pierwsza próba była wraz z nim niestety nieudana miał tylko jedną lufkę zioła i postanowił zrobić wodospad, on jako pierwszy wciągał i niefortunnie prawie wszystko wciągnął (niewiele dla mnie zostało), nie umiałem też wtedy się zaciągać wiec efekty były bardzo słabe na pograniczu placebo.  

  • Marihuana
  • Odrzucone TR
  • Tripraport

Pewien poniedziałek godzina 13.15, szkoła , przerwa między lekcjami( po wf )

Ja, Sandra, Ola, Marta, Ania, Dominika ,Aga

Razem z Sandra stwierdziłyśmy , że najaramy dziewczyny wymienione wyżej. Oprócz Ani i Dominiki wszystkie przeżyły przynajmniej swój pierwszy raz z jaraniem.( Dominika z nami nie paliła)

 

Miałyśmy gdzieś ok. 3g. Oprócz 2 lufek nie miałyśmy żadnego sprzętu wiec zabrałyśmy sie za robotę.

Godzina 13.25

  • Marihuana
  • Pierwszy raz
  • Tytoń

Rozluźniony, spokojny, "słoneczny, siebiepewny i rad", brak jakichkolwiek lęków/przekonań/oczekiwań względem tripa; mnóstwo znajomych i przyjaciół wokół, kolorowy dom, szary garaż, zimno przez większość czasu.

11.11.2011