Rekomendacje z Okrągłego Stołu

10 Grudnia 2005 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbył się w Warszawie okrągły stół organizacji praw człowieka, podczas którego rozpoczęto pracę nad rekomendacjami dla instytucji rządowych. Poniżej przedstawiamy rekomendacje dotyczące polityki kontroli narkotyków.

Tagi

Źródło

ENCOD

Odsłony

786

Warszawa, 14 Grudnia 2005

Dla ludzkiej polityki kontroli narkotyków rekomendacje Europejskiej Koalicji dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych ENCOD dla polskiego Rządu, Parlamentu i instytucji im podległych.

1) Przyjąć do wiadomości i natychmiast rozpocząć adoptowanie wydanych 15 Grudnia 2004 roku rekomendacji Parlamentu Europejskiego| odnośnie przyszłych strategii narkotykowych Unii Europejskiej. W szczególności, zamiast wdrażania strategii represyjnych, które często graniczą z łamaniem praw człowieka i często prowadziły do łamania tych praw, przyjąć zrównoważone i zintegrowane podejście do problemu, dając pierwszeństwo ochronie życia i zdrowia osób zażywających legalne i nielegalne substancje odurzające i poprawiając ich byt.

2) Rozszerzyć stosowanie w ramach istniejącej legislacji alternatywy do kar pozbawienia wolności, co jest także wytyczną Planu Działań UE w zakresie narkotyków (2005-2008). W oparciu o art. 72 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wydać stosowna instrukcje nakazującą prokuratorom - na wniosek użytkowników narkotyków oskarżonych o posiadanie lub uprawę/produkcję narkotyków na własne potrzeby - stosowanie warunkowego zawieszenia kary i kierowanie na wskazany przez nich program profilaktyczny, tak aby zaprzestać ich kryminalizacji i marginalizacji. W przypadku osób uzależnionych popełniających przestępstwo inne niż narkotykowe, ale w celu finansowania swojego nałogu, podobnie na podstawie art. 72 i 71, jeśli oskarżony będzie o to wnioskował, skierować na terapię i umorzyć postępowanie po jej pomyślnym zakończeniu. Jednocześnie zapewnić, iż programy profilaktyczne mają na celu zachęcenie do abstynencji w oparciu o naukowe wiedzę, rzetelną edukację i zasadę nie stosowania przymusu, przekazują wiedze na temat szkodliwości legalnych i nielegalnych narkotyków, sposobów ich używania redukujących ryzyko i szkody dla zdrowia oraz informacje o skutkach nadużywania substancji odurzających.

3) W myśl Planu Działania UE w zakresie HIV/AIDS radykalnie zwiększyć na terenie całego kraju dostęp do usług redukcji szkód, a w szczególności do programu metadonowego. Dodatkowo, znieść progi dostępu do tego programu i umożliwić prowadzenie terapii metadonowej odpowiednim organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności uniom użytkowników narkotyków. Obecnie w Polsce dostępnych jest około 700 miejsc na programie metadonowym, co przy około 70 000 uzależnionych daje dostęp do metadonu tylko dla około 1% potrzebujących. Dla porównania w Hiszpanii, która wprowadziła programy metadonowe na początku lat 90-tych, czyli w tym samym czasie co Polska, obecnie dostęp do niego wynosi około 90%. Biorąc pod uwagę, iż tradycyjna terapia abstynencyjna jest nieskuteczna dla prawie 80% uzależnionych od heroiny, niewielki dostęp do leczenie substytucyjne stanowi pogwałcenie prawa tych osób do właściwej opieki medycznej.

4) Zapewnić natychmiastową pomoc i opiekę dla uzależnionych przebywających w aresztach i więzieniach. Z powodu postępującego od kilku lat przepełnienia więzień uzależnionymi od narkotyków, obecny około półtoraroczny czas oczekiwania, powoduje często, iż uzależnieni wychodzą z więzienia bez otrzymania jakiejkolwiek pomocy. Brak dostępu do metadonu w przypadku uzależnionego od heroin jest równoznaczny z stosowaniem tortur.

5) Umożliwić dostęp do terapii antyretrowirusowej (ARV) dla aktywnie przyjmujących narkotyki zakażonych wirusem HIV/AIDS, gdyż obecna sytuacja prowadzi do pogwałcenia ich podstawowego prawa do leczenia.

6) Monitorować i właściwie reagować na przypadki odmowy lub utrudniania dostępu do usług medycznych osobom używającym narkotyków.

7) W myśl stosownych zaleceń Platformy Etycznej Rady Europy, uwzględniając brak dowodów na skuteczność testów narkotykowych w ograniczaniu liczby uzależnionych od narkotyków oraz powodowanych przez nie naruszeń praw człowieka i sprzeczność z etyka, zaprzestać stosowania testów na narkotyki w polskich szkołach. Ze względu na marginalizacje, dyskryminacje i możliwe wykluczenie społeczne, zakazać stosowania testów na narkotyki w procesie rekrutacyjnym na stanowiska w zakładach pracy oraz podczas samej pracy, za wyjątkiem okresów czasu w których pracownik wykonuje czynności od których poważnie zależy życie lub zdrowie innych. W wymienionym wyżej przypadku oraz podczas kontroli prowadzącego pojazd mechaniczny stosowane powinny być wyłącznie testy wykrywające fakt bycia pod wpływem środków odurzających w ostatnim czasie, co wyklucza miedzy innymi stosowanie testów na obecność THC w moczu, które dają pozytywny odczyt nawet po intoksykacji odbytej kilka miesięcy temu.

8) Mając na uwadze prawo obywateli do racjonalnego gospodarowania publicznymi pieniędzmi oraz przejrzystość, zapewnić udział społeczeństwa obywatelskiego w pracach nad ocena i tworzeniem strategii narkotykowej na szczeblu narodowym i lokalnym. Dodatkowo, w corocznych raportach z postępu realizacji strategii, zbadać naruszenia swobód obywatelskich i praw człowieka oraz dokonać szczegółowej oceny obecnej skuteczności i przeanalizować alternatywne metody:

*zapobiegania uzależnieniu,
*ograniczenia podaży nielegalnych narkotyków i popytu na nie,
*ograniczenia szkód społecznych (np. marginalizacji i wykluczenia),
*ograniczenia szkód dla zdrowia,
*ograniczenia drobnej przestępczości związanej z narkotykami oraz przestępczości zorganizowanej,
*wydatków na profilaktykę i terapie w zestawieniu z kosztami działań aparatu sprawiedliwości

Artur Radosz (!slu@action.encod.org)
Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych - ENCOD

Komitet Sterujący/ENCOD Task Force
http://www.encod.org/
http://action.encod.org/
tel. +48 506 766 604

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Subst: fosforan kodeiny w ilości 200 mg (na 100kg masy)



  • S&s ; ciekawość w warunkach zmiennych ,

  • Dośw: z opiatami ? makowiec overdose;P





  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pozytywne przeżycie

dobre samopoczucie, podekscytowanie, wieczór, mój pokój

Moje gabaryty:

52kg

174cm

Nie wiem ile wzięłam mg, na pewno zbyt mało, zęby czuć się jak na mocnej bombie. Podobno w jednym cukierku miało być 200-280mg. Był to volkswagen zloty. Żółty niby najsłabszy. Wzięłam połowę około 20:15 doustnie i popiłam sokiem jabłkowym. Czułam ten chemiczny smak na jeżyku, nie był on najgorszy, a na pewno sto razy lepszy od cipacza.

Chciałabym jeszcze wspomnieć, że przed przyjęciem tabsy bardzo dużo jadłam. Mój błąd.

  • 4-FMA
  • alfa-PVP
  • Beta-ketony
  • Bufedron
  • Tripraport

Zmiana testu smakosza w niezwykłą podróż ^.^

Witam!

 

Początkowo moja przygoda miała być degustacyjna w celu dalszego kolekcjonowania, lecz zamieniła się w fajne doświadczenia i fajny TRIP. Zamówiłem w niedzielę 2g Alfy PvP, 1g 4-FMA oraz 0,5g "CoCo Euphoric", doszło we wtorek, w gratisie dostałem dwie mieszanki ziołowe, które odsprzedałem znajomym oraz odsprzedałem 1g Alfy PvP.

  • Dekstrometorfan

nazwa substancji: DXM (dekstrometorfan)

poziom doświadczenia: DXM brałem przez dwa lata.

dawki: od 100mg do 900mg

metoda zażycia: zawsze doustnie



Nie opiszę tu konkretnej jednej fazy na DXM, lecz chciałbym na DXM spojrzeć z perspektywy dwóch lat brania, od czasu gdy zaczynałem do czasu gdy skończyłem z tym środkiem raz na zawsze.



A więc od początku...