O ważkim zagadnieniu terminu przydatności popularnych narkotyków imprezowych

Oto próba odpowiedzi na pytanie spedzające sen z powiek niejednemu...

Tagi

Źródło

Vice US
Nilu Haidari |

Odsłony

7325

Poimaginujmy razem przez chwilę. Jest początek stycznia. Wokół wciąż walają się pamiątki po noworocznym kaca: trzy na wpół pełne puszki po piwie przyklejone do blatu, kosz zapchany pudełkami po pizzy, na kuchennym stole prawie nienaruszona torebka kokainy, który kupiłeś o 6 rano i wciągnąłeś raptem dwie kreski, nim przytłoczony poczuciem winy padłeś na łóżko. Wyrzucasz śmieci i ukrywasz koks, mówiąc sobie, że w tym roku wszystko będzie szło lepiej i nie będziesz kupował narkotyków za każdym razem, gdy wlejesz w siebie parę puszek.

Teraz jest już kwiecień. Na dworze na tyle ciepło, że nie potrzebujesz kurtki. Ktoś ze znajomych proponuje na czacie wspólne powitanie nowej pory roku. W twoim mózgu zapala się lampka: cały gram kokainy wciąż zalega gdzieś w twojej szufladzie na bieliznę. Czy nie stracił jednak aby na mocy? Czy powinieneś wziąć więcej niż zwykle, aby zrównoważyć jego zleżałość? Wszystkie leki w aptece opatrzone są terminem przydatności - czy nie wygasa on zatem i dla nielegalnych narkotyków?

Jeśli chodzi o leki, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy można czy też raczej nie powinno się używać ich po terminie ważności, najważniejsze to rodzaj leku oraz czas i sposób jego przechowywania. Z wyjątkiem nitrogliceryny, insuliny i płynnych antybiotyków, większość leków jest bezpieczna w użyciu nawet przez rok po ich oficjalnej dacie ważności, o ile tylko będą prawidłowo przechowywane. Prawidłowe przechowywanie oznacza, że lek nie był wystawiony na działanie bezpośredniego światła słonecznego, wysokiej temperatury lub wilgoci, tudzież skrajnie wysokich lub niskich temperatur.

Niektóre badania naukowe wskazują, że leki mogą działać nawet jeszcze dłużej. Badania przeprowadzone przez FDA w 2000 roku wykazały, że 90 procent niewykorzystanych leków zgromadzonych przez US Military pozostało całkowicie aktywnymi po kilku latach od upływu terminu ważności. Odkrycia te sugerują, że twórcy leków postepują z datami ważności bardzo zachowawczo, być może w celu utrzymania popytu na rynku. Określenie "data przydatności" jest prawdopodobnie mylące; daty te są po prostu punktem, do którego firmy farmaceutyczne mogą gwarantować maksymalną skuteczność leku.

Cóż: w porządku, niech będzie. Co z jednak z narkotykami imprezowymi? Wedle (ponoć) popularnej analogii: gdyby Egipcjanie wiedzieli, jak zrobić MDMA, znajdywalibyśmy w pomieszczeniach piramid MDMA, które nadal nadawałoby się do konsumpcji.

Ta teoria została wysunięta przez użytkownika Reddit, który od tego czasu usunął swoje konto - jest jednak częściowo wspierana przez dr Fernando Caudevilla, AKA Doctor X , hiszpańskiego eksperta internetowego zajmującego się marihuaną, kokainą i narkotykami syntetycznymi.

Większość popularnych narkotyków rekreacyjnych ma długi termin ważności

- informuje mnie przez e-mail.

Amfetamina i pochodne amfetaminy - speed, metamfetamina, MDMA, MDA itd. - są szczególnie stabilne i zachowują swoje działanie farmakologiczne przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Narkotyki wyodrębniane z roślin - w tym kokaina - są trochę mniej stabilne.

Wracając zatem do Twojej torebki koksu... Narkotyki nigdy nie są w 100 procentach bezpieczne - każdy z nich ma swój własny zestaw zagrożeń, które można łagodzić, stosując rozsądne techniki redukcji szkód. No dobrze, ale ta torebka: czy jej zawartość jest bezpieczna do spożycia? I czy nie powinieneś sypać większych kresek, aby zrównoważyć czas, jaki narkotyk spędził w towarzystwie twoich skarpetek?

Tak naprawdę zależy to od ilości światła i wilgoci, na jakie [substancja] była narażona, a także od temperatury, w jakiej się znajdowała

- mówi Guy Jones, kierownik techniczny w Reagent Tests w Wielkiej Brytanii.

Nie ma formuły, na podstawie której można by powiedzieć:" Po X miesiącach narkotyk straci 1 procent, a po Y miesiącach 2 procent mocy", ponieważ warunki są zmienne. Z reguły: jeśli znalazłeś coś w szufladzie po roku i nie podejmowałeś żadnych specjalnych środków ostrożności, nie byłbym zaskoczony, gdyby straciło to 2 do 3 procent mocy, jeśli jednak substancja nie została literalnie rozmoczona, nim trafiła do szuflady, nie sądzę, by utrata mocy była tego rzędu, by trzeba było dostosować dawkę; jeśli kokaina jest przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu bez wilgoci, będzie zazwyczaj w stanie przeżyć człowieka. Podsumowując: nigdy nie będziesz musiał brać jej więcej z powodu domniemanej utraty mocy.

MDMA jest jeszcze bardziej stabilną cząsteczką; samo w sobie w ogóle nie absorbuje wilgoci z powietrza. Według Jonesa:

Jeśli nie będzie dosłownie wilgotne w dotyku, prawdopodobnie przeżyje człowieka, bez względu na wszystko. Jeśli zostawisz je w miejscu z bezpośrednim dostępem promieni słonecznych, może powoli się rozpaść, ale jeśli po prostu przechowujesz go w normalnym miejscu, w żaden sposób nie ulegnie rozkładowi. Czasami pigułki mają w sobie coś, co w jakimś stopniu pochłania wilgoć z powietrza, ale to powoduje jedynie, że rozpada się sama pigułka.

Chociaż związki te są względnie stabilne, im lepsze warunki przechowywania narkotyków, tym dłużej mogą one przetrwać. Ogólnie rzecz biorąc, cztery rzeczy, których powinieneś unikać, to powietrze, ciepło, światło i woda. Optymalne warunki przechowywania są miejsce suche, ciemne i pozbawione dostępu tlenu.

Im więcej z tych warunków możesz zapewnić, tym lepiej, jeśli więc możesz trzymać swoje narkotyki w szczelnym pojemniku, w którym nie będzie dostępu tlenu, zdołają one przetrwać wieki.

- mówi Jones.

Zasadniczo zatem, jeśli nie jesteś idiotą, który zostawia swoje dilpaki na parapetach i w wilgotnych szafkach łazienkowych, Twoje narkotyki prawdopodobnie Cię przeżyją. Jedynym wyjątkiem jest LSD, który jest szczególnie wrażliwe na światło; pozostawienie go w bezpośrednim świetle słonecznym przez stosunkowo krótki czas spowoduje potencjalnie zauważalny spadek mocy ze względu na kruchość cząsteczki. Jones zaleca stosowanie bibułek, owijanie ich folią aluminiową i umieszczanie w środku woreczka, ponieważ cynfolia zatrzymuje światło, woreczek zaś tlen. Jeśli wszystko to będzie przechowywane w zamrażarce, przetrwa lata, ale nawet przechowywanie w zamkniętym pojemniku w szufladzie wystarczy do zabezpieczenia kwasu na rok lub dłużej.

Jeśli planujesz przechowywać kokainę przez długi czas, suchy żel krzemionkowy wewnątrz torebki pochłonie wilgoć, która już tam jest, i każdą, której udaje się przedostać przez plastik.

Podsumowując: jeśli z jakiegoś powodu nie upuścisz swoich narkotyków do kałuży lub nie przechowujesz ich w solarium, pozostaną zazwyczaj tak mocne, jak zawsze.

Oceń treść:

Average: 8.9 (7 votes)

Komentarze

DopalaczyĆpun (niezweryfikowany)

A pamiętacie dopalacz Charge +? Zmieniał się w brązową papkę już po paru godzinach na stole. Składnikiem aktywnym miała być 4-FC lub 4-FMC. Co za tym idzie, wniosek z artykułu jest mocno dyskusyjny i możemy to od odnosić tylko do "klasyków".

nieĆpajDopalaczy (niezweryfikowany)

Możesz mnie oświecić co niby przykład higroskopijnego charge'a ma tu zmieniać, nie widzę też niczego w czym się by się rozminął autor z rzeczywistością. Ma być sucho, zimno, bez dostępu powietrza i światła. To warunki optymalne przechowywania każdego sytetycznego narkotyku,

Spawarotti (niezweryfikowany)

Jak porównujesz dopy z narkotykami to widzę, że słabo już z Tobą. Pomijam, że marihuana jest naturalem a inne nie to warunki przechowywania są ważne dla każdego produktu. Nawet dla jedzenia. Wiele rzeczy wywietrzeje nawet w kuchni więc twoje porównanie jest z dupy. Dopy to typowo chemia a inne tylko w części.

Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

nazwa substancji - Bromowodorek dxm (Tussidex 450 Mg + Acodin 450 Mg)


poziom doświadczenia użytkownika - ganja,dxm,amfetamina,extasy,signopan


dawka, metoda zażycia - 5 Tussi + 10 Acodinów co 5 minut


set & setting - pełen luzik,na powietrzu
  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

Słowem wstępu: przygodę z kodeiną zaczęłam parę miesięcy temu, początkowo dwie - trzy tabletki Antidolu lub Thiocodinu na łatwiejsze zaśnięcie i żeby zlikwidować wieczorny głód. Z czasem tabletek było więcej, aż wreszcie zaczęłam robić ekstrakcję. Najpierw z 1,5 opakowania, potem z 2. Ale w sumie nie było to nic ciekawego - po prostu wychillowanie na wieczór. A wczoraj uznałam, że muszę wreszcie coś naprawdę mieć z picia tego obrzydlistwa, więc wzięłam trzy opakowania...

  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

Dom.

Moja historia z psychodelikami trwa od około pół roku. Ten okres czasu jest krótki, ale za to intensywny.
Zdążyło dużo się wydarzyć. Głównie za pomocą LSD, ale też DMT, Salvii Divinorum i LSA. Było to między innymi:
Otwarcie czakry Trzeciego Oka oraz czakry Korony (jednokrotne złączenie się ze strumieniem Boskości),
bogate w przeróżne doświadczenia podróże mistyczne, odkrycie jednego ze swoich poprzednich wcieleń oraz przekonanie o posiadaniu daru jasnowidzenia. Kwestie, rzeczy i istoty, które są do pojęcia przez ludzki rozum