Lulek czarny

Zbiór różnych informacji na temat lulka czarnego.

Tagi

Źródło

Zatrucia roślinami wyższymi i grzybami Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1984. str. 152-153
doc. dr hab. farm. Maria Henneberg, dr frarm. Elżbieta Szkrzydlewska

Odsłony

22934
Zbiór różnych informacji na temat lulka czarnego.

Rodzina Solanaceae - psiankowate

Rodzaj Hyoscyamus L.- Lulek


841. Hyoscyamus niger L. - Lulek czarny (ryc.). Roślina o niemiłej woni. Łodyga wzniesiona, gałęzista, gruczołowato omszona. Liście odziomkowe w różyczce, podługowatojajowate, zatokowo pierzastowrębne, ogonkowe; łodygowe wpół obejmujące łodygę, prawie zbiegające, jajowate lub podługowate, grubo-zatokowo-ząbkowane. Kwiaty prawie siedzące, w kątach liści na szczytach pędów. Korona nieco grzbieciasta, brudnożółta, z fioletowymi żyłkami; kielich o długiej rurce, ząbki kielicha ostre, u nasady lepkie. Torebka otwierająca się wieczkiem. VI - do IX. Przydroża, pustkowia, ogrody, przychacia. Pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Roślina dwuletnia, 30-60 cm wys. 2n=34. Silnie trująca.

Liście, nasienie lulka (Folium, Semen Hyoscyami) zawierają alkaloidy (L-hioscyjamina, atropina), w liściach ok. 0,1% poza tym flawonoidy (rutyna), saponiny triterpenowe; działanie podobne do Atropa belladonna.

 • Bolesław Borda, Jakub Mowszowicz: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 1997. str. 600


  Hyoscyamus niger L., - Lulek czarny (tabl. 5)
  (lulek jadowity, szalej czarny)
  Rodzina: Solanaceae - Psiankowate

  Charakterystyka botaniczna. Roślina roczna lub dwuletnia, spotykana w ogrodach oraz jako roślina stanowisk ruderalnych. Łodygę ma gałęzistą, w dotyku lepką, osiągającą wysokość do 60 cm. Liście gęsto ustawione, szerokie, w zarysie jajowate, o brzegu zatokowo-pierzasto-wrębnym. Odziomkowe liście są większe i ogonkowe, natomiast łodygowe siedzące mniejsze. Barwa liści jasnozielonożółtawa. Kwiaty brudnożółte, liczne w kątach liści. Kielich zrośnięty w rurkę, owłosiony, z pięcioma ząbkami, obejmuje zalążnie, a po dojrzeniu owoc. Owocem jest sucha torebka, otwierająca się czapeczką. Nasiona są liczne, jasnobrązowe, matowe, z wyraźnie zaznaczonym siateczkowaniem, w zarysie okrągłe. Wymiary nasion: długość 1,2-1,6 mm, szerokość 1-1,4 mm, grubość około 0,05 mm.

  Główne związki czynne We wszystkich częściach rośliny występują alkaloidy tropanowe - głównie L-hioscyjamina (w wysuszonym surowcu częściowo zracemizowana do atropiny), skopolamina, w korzeniach także kuskohigryna oraz niewielkie ilości zasad ubocznych (apotropina, tropina, skopina). Zawartość sumy alkaloidów dochodzi do 0,1%, w nasionach nawet do 0,3% przy dość znacznej domieszce skopolaminy, Liście lulka mają małe zastosowanie w postaci extractum siccum (0,3% alkaloidów) w formach recepturowych. Duże ilości używane są do wyrobu Oleum Hyoscyami.

  Charakterystyka toksykologiczna. Wszystkie części rośliny są trujące, prawdopodobnie najbardziej korzeń, a z części nadziemnej nasiona. Efekt toksyczny liści polega praktycznie na działaniu L-hioscyjaminy i atropiny (patrz Atropa belladonna). Na działanie nasion wywiera wpływ obecna tu w większych ilościach skopolamina. W rezultacie w obrazie zatrucia nasionami lulka zaznacza się bardziej udział skopolaminy z przewagą objawów ośrodkowego porażenia (tj. narkotycznych), natomiast w zatruciach liśćmi lub korzeniem występują objawy atropinowe pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. Działanie obwodowe parysympatykolityczne będzie występowało w obu rodzajach zatrucia.

  Okoliczności zatruć. Zatrucia zdarzają się u dzieci przez żucie i jedzenie nasion, jakkolwiek nie tak często jak zatrucia jagodami pokrzyku. Bywają również zatrucia pokarmowe, także u dorosłych, nasionami lulka na skutek pomylenia ich z nasionami maku oraz korzeniem przez pomylenie z korzeniem skorzonery (Scorzonera hispanica) albo pasternaku (Pastinaca sativa). W 1931 r. w Niemczech zanotowano masowe (66 osób) zatrucie kaszą jaglaną, która była zanieczyszczona przez około 2% Sem. Hyoscyami [57]. Na jednego z jedzących tę kaszę robotników przypadło około 3,5 g nasion lulka. Był nawet podobny przypadek kryminalny: zatrucie 4-osobowej rodziny potrawą z kaszy jęczmiennej, do której dodano około 125 cm3 lulka. Zdarzają się także zatrucia jatrogenne, zwłaszcza przy przeciwskazaniach (choroba Basedowa) oraz zatrucia samobójcze.

  Objawy zatrucia. W zatruciach nasionami lulka dominują objawy skopolaminowe - narkotyczne (patrz Datura innoxia). Typowe jest także rozszerzenie źrenicy i wyszuszenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, natomiast zaczerwienie skóry może nie wystąpić albo może być tylko nieznaczne zaczerwienie twarzy. Może również nie wystąpić przyspieszenie tętna, lecz nie zawsze, zależy to od stanu zatrucia [149]. Obraz zatrucia liśćmi oraz korzeniem lulka jest taki sam, jak zatrucia pokrzykiem, tj. typowy zespół atropinowy, opisywany barwnie przez niektórych autorów: "hot as a hare, blind as a bat, dry as a bone, red as a beet and mad as a wet hen" (zatruty pacjent jest gorący jak zając, ślepy jak nietoperz, suchy jak kość, czerwony jak burak i wściekły jak mokra kura) [109]. Niektórzy podkreślają, że w stanie halucynacji wywoływanych przez liście lulka dominuje duże pobudzenie ruchowe, co jest charakterystyczne i odróżnia te zatrucia od zatruć pokrzykiem lub bieluniem [111]. Przy miejscowym zastosowaniu mogą wystąpić objawy skórne, np. obrzęki, czerwone plamy i wyrzuty, swędząca i piekąca pokrzywka. Nawet w zatruciu lulkiem per os może dojść do obrzęków rąk i nóg.

 • doc. dr hab. farm. Maria Henneberg, dr frarm. Elżbieta Szkrzydlewska, Zatrucia roślinami wyższymi i grzybami Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1984. str. 152-153
 • Oceń treść:

  0
  Brak głosów

  Komentarze

  (niezweryfikowany)

  Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?

  dobroizlo (niezweryfikowany)

  Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?

  (niezweryfikowany)

  Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?

  Black Panther (niezweryfikowany)

  Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?

  (niezweryfikowany)

  Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?

  shahid - flirtu... (niezweryfikowany)

  to sie nie cykaj bo lulek ma 5x mniej alkaloidów
  niż bieluń a poza tym to powinien byc inny efekt bo w lulku dominuje skopolamina która działa depresyjnie(a więc inaczej niż atropina,która pobudza...aż nadto)

  tencogoniema (niezweryfikowany)

  tego nie próbowałem, skąd mam wziąć nasiona ?? Na AR powinny być ?

  Anonim (niezweryfikowany)
  [quote= ]Mam od chuja nasion lulka i co mam z tym zrobić ?[/quote] to wal na priva, odkupie troche chempharma [malpa] o2.pl
  drjerkyl (niezweryfikowany)

  to sie nie cykaj bo lulek ma 5x mniej alkaloidów
  niż bieluń a poza tym to powinien byc inny efekt bo w lulku dominuje skopolamina która działa depresyjnie(a więc inaczej niż atropina,która pobudza...aż nadto)

  (niezweryfikowany)

  to sie nie cykaj bo lulek ma 5x mniej alkaloidów
  niż bieluń a poza tym to powinien byc inny efekt bo w lulku dominuje skopolamina która działa depresyjnie(a więc inaczej niż atropina,która pobudza...aż nadto)

  Anonim (niezweryfikowany)

  W lulku czarnym dominuje hioscyjamina.

  tencogoniema (niezweryfikowany)

  tego nie próbowałem, skąd mam wziąć nasiona ?? Na AR powinny być ?

  dr Jacky (niezweryfikowany)

  tego nie próbowałem, skąd mam wziąć nasiona ?? Na AR powinny być ?

  Zajawki z NeuroGroove
  • Chinina
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

  Dobre samopoczucie, melancholijny dzień w sposób urokliwy, bez większych oczekiwań. Miło spędzony dzień z narzeczoną.

  14:00
  Ruszyłem z narzeczoną na polowanie do aptek. Panie farmaceutki jak zwykle życzliwe i pełne pomocy. Acodinu nie było, poszliśmy w zamienniki.
  14:15
  Wszystko kupione. Względem aptek. Trzeba kupić należytą popitkę do tabletek. Bio-chemia, medycyna, farmacja zawsze były mi bliskie. Z tego względu zdecydowaliśmy się kupić tonic z chininą. Atrakcyjnym wydawało mi się połączenie chininy z DXM.
  14:30

  • 4-HO-MET
  • Miks

  Po dwumiesięcznym odpoczynku od sajko, naszła mnie ochota na tripa i wtedy przyszedł pomysł zmiksowania  Metocyny z 5-MAPB do miksu w sposób zupełnie nie planowany doszło dopalenie kilku lufek maczanki na BB-22.

  15:40

  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Retrospekcja

  Pozytywne

  Każdy z nas ma historie ze swojego życia, które są ciekawą i nieprawdopodobną opowieścią, ale powtórzyć ich raczej nie chciałoby się z pewnych względów. Właśnie to jedna z moich historii.

  Byłem wtedy po 2 razach z MDMA i pierwszy raz brałem sam. Set i setting prawie puste mieszkanie, tylko jedna współlokatorka była, mój pokój lampki, kocyki, poduszki, gumy, papierosy, słuchawki.

  • Mieszanki "ziołowe"
  • Szałwia Wieszcza
  • Tripraport

  wolna chata koleżanki, ciekawa efektów substancji, pozytywnie, ale minimalny dyskomfort psychiczny spowodowany koleżanką 'X'

  Uradowana wbijam do wolnej chaty koleżanki. Jesteśmy tylko we dwie. Jest zajebiście, siedzimy, gadamy, myjemy sie i 
  w końcu zabieramy sie do jarania. Wieczór, koło 20h - kompletnie zapominam, że nabijam lufe dopem a nie zielonym i zaczynam podpalać. Ściągam buch za buchem i wszystko w porządku chill prawie jak zwykle, aż w końcu zawartość szkła się wyzerowała, powoli uświadamiam sobie, że grubszy festyn sie zaczyna [hell yeah!].

  randomness