REKLAMA
List ENCOD do Posłów RP

Otwarty list ENCOD do posłów na Sejm RP w sprawie głosowanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. (Głosowanie: 7.IV.2006)

Tagi

Źródło

ENCOD

Odsłony

1632

Otwarty list ENCOD do posłów na Sejm RP w sprawie głosowanie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. (Głosowanie: 7.IV.2006) Szanowni Posłowie, W piątek rozważać będziecie Państwo przyjęcie sprawozdania o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Mimo sygnalizowania przez nas wielu wątpliwości, które zostały wyrażone na posiedzeniu komisji sejmowych przez pana Posła Zbigniewa Podrazę (SLD), jedynego z Państwa, który[zechciał nas wysłuchać, Komisje nie zdecydowały się na przeprowadzenie szerszych konsultacji ani nie uznały za stosowne naprawić rażącego niedopatrzenia, jakim jest ograniczenie możliwości stosowania oddziaływań leczniczych na znaczną część uzależnionych, które to uzależnienie stało się przyczyną ich wejścia w konflikt z prawem.

Poprzez ustanowienie granicy wielu kar związanych z przestępstwami narkotykowymi na 8 lat pozbawienia wolności, odbieracie im Państwo szanse na skorzystanie z art. 71 i art. 72 i wyjście z nałogu, który doprowadził ich do popełnienia czynów zabronionych. Artykuły te bowiem można stosować tylko gdy maksymalna kara pozbawienia wolności wynosi 5 lat. Nie ulega wątpliwości, że większość czynów, za które chcecie Państwo podnieść kary, popełnianych jest przez osoby czerpiące korzyści z narkotyków, co jest zachowaniem społecznie nagannym. Oczywiście, zgadzamy się z Decyzją Ramową UE, iż dystrybucja narkotyków twardych bez zezwolenia i czyny z nią związane powinny być efektywnie karane. Nie zgadzamy się jednak z wyłączeniem znacznej części uzależnionych z możliwości podjęcia terapii w ramach rozwiązań zawartych w art. 71 i 72. Wielu z nich, wcześniej czy później, aby sfinansować swój nałóg, zaczyna zajmować się handlem narkotykami. To uzależnienie, będące chorobą, a także stworzony w 1997 roku system, zmusza ich do tego. Dlaczego odbieracie im Państwo, możliwość wyjścia z tej choroby?

Nowelizacja, nad która głosować będziecie w piątek, została przygotowana bez jakichkolwiek konsultacji z ludźmi na co dzień stykającymi się z problematyką uzależnień, mającymi wiedzę i doświadczenie w zakresie realizowania polityki przeciwdziałania narkomanii. Konsultacje takie znacznie poprawiłyby jakość prawa, czyniąc równocześnie zadość wymogowi dostosowania go do wszystkich wytycznych Unii Europejskiej w dziedzinie narkotyków i HIV/AIDS. Dlatego jeszcze raz prosimy o odrzucenie sprawozdania z prac nad nowelizacja (druk 420), i zwrócenie sprawy do komisji, by ta mogła przeprowadzić niezbędne konsultacje.

Artur Radosz
ENCOD Polska Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych

ENCOD - jest siecią europejskich organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego i obywateli dotkniętych i/lub zaniepokojonych obecnymi politykami narkotykowymi, którzy chcą zastąpić je zrównoważonym i racjonalnym podejściem. Od 1993 roku promujemy bardziej racjonalne i efektywne polityki narkotykowe, które zawierają zintegrowane rozwiązanie wszystkich problemów związanych z globalnym fenomenem narkotyków

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana

Wiek, waga: 23 lata, 100 kg masy ciała;

Doświadczenie: marihuana, szałwia wieszcza, powój hawajski, grzyby psylocybinowe, kratom, amfetamina, xtc

Substancja: łysiczki kubańskie: 25g świeżych + 1g suszonych; marihuana: 0,2g

Set & settings: wyjdzie w trakcie czytania...

Prologue: Jemy grzyby.

- Masz grzyby, może zjemy razem? Pyta się mnie kolega "K",

- Przyjadę za godzinę!

Wiedziałem że nie mogę mu odmówić, nie dzisiaj...

  • Dekstrometorfan

Set & Setting - jeden z krakowskich akademików, piękna sobota około godziny 13, początek czerwca, skład: ja oraz współlokator, początkujący ćpun,

Wiek i doświadczenie - 21 lat, 68 kg, 184 cm, od 19 roku życia ogromne ilości THC w każdej postaci, do tego amfetamina oraz niemal wszystko co można "legalnie kolekcjonować",

Dawki - na początek 15x15mg acodinu, w sumie 45x15

  • Muchomor czerwony

Mężczyzna, 24 lata, ok 70 kg

doświadczenie: mj (regularnie od prawie dziesięciu lat), #, xtc, tramal, dxm, alprazolam, grzyby psylocybinowe, 2ce, 2ci, 4aco-dmt, salvia

Mieliśmy ok 9 kapeluszy na dwóch, ale to bardzo niepewny przelicznik, bo przecież każdy kapelusz ma inną wielkość, a nasze były bardzo rozmaite, ze dwa naprawdę dużo, dwa malutkie, reszta raczej przeciętna.

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Audioriver Festival, pierwszy dzień

Całość rozegrała się na festiwalu Audioriver w Płocku. Audioriver jest dwu i pół dniowym festiwalem muzyki elektronicznej ściągającym ludzi na plażę nad Wisłą od dobrych kilku lat. Jego motto to „Intependent Worlds Festiwal” jednak te „niezależne światy” to głównie techno, drum and bass i ogólnie IDM. Był to nasz pierwszy wyjazd na tego typu festiwal i jako tabula rasa postanowiliśmy poznać to wszystko będąc pod wpływem LSD.