Chcemy płacić podatki... za legalną trawkę

Manifestacja 12 kwietnia 2003 - kim jesteśmy i jakie mamy cele?

Tagi

Źródło

Kanaba

Odsłony

6498

Już od sześciu lat z małymi przerwami, w polskiej sieci działa nasz serwis - Hyperreal. Zajmujemy się wszelką tematyką alternatywną, która nie znajduje sobie miejsca w popularnych mediach. Najbardziej rozwiniętą gałęzią naszej działalności jest serwis o używkach, zarówno legalnych jak i nielegalnych. Podchodząc do tego tematu obraliśmy strategię odmienną od powszechnie obowiązującej - zamiast straszyć i wyolbrzymiać negatywne skutki zażywania narkotyków, staramy się udostępniać jak najwięcej różnorodnych informacji na ich temat. Publikujemy zarówno wyniki badań naukowych, jak i osobiste wrażenia użytkowników substancji psychoaktywnych. Panująca w sieci wolność słowa oraz ochotniczy i niedochodowy charakter naszej działalności pozwalają nam uniknąć wszelkich form cenzury.

Nasza działalność w widoczny sposób kontrastuje z powszechnym w naszym kraju podejściem do problemu narkomanii. Polskie prawo prezentuje nietolerancyjny stosunek do narkotyków, bardzo przypominający amerykańską "War on drugs", próbując zakazami i represjami wymusić zmniejszenie ich spożycia. My natomiast opowiadamy się za wolnością indywidualnego wyboru w kwestii używania substancji psychoaktywnych. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że narkotyki towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów i nie wierzymy by jakiekolwiek zakazy były w stanie zmusić ludzkość, by zaprzestała ich stosowania. Co więcej, staramy się zwrócić uwagę na szkody wynikające z obecnej polityki antynarkotykowej i potencjalne korzyści płynące ze zmiany przepisów.

Nasze poglądy postanowiliśmy wprowadzić w życie. Tak powstała nasza inicjatywa...

Ruch na rzecz legalizacji konopi "Kanaba"

Prohibicja na konopie, wprowadzona w XX wieku (choć z powodzeniem używamy ich od ponad 5000 lat) jest dla nas absurdem. W sytuacji gdy wśród młodych Polaków odsetek uzytkowników konopi sięga jednej czwartej populacji, karanie kilkuletnim więzieniem za posiadanie każdej ilości marihuany bądź haszyszu nie ma najmniejszego sensu. Sami jesteśmy młodzi i widzimy, jak wśród naszych rówieśników upada szacunek dla tego nierealnego prawa i ludzi, którzy je ustanawiają. Widzimy, z jakim elementem przestępczym zadają się ludzie kupujący te używki na czarnym rynku (wg. polskiego prawa za finansowanie w ten sposób mafii grozi mniejsza kara niż za samodzielną uprawę na własne potrzeby). Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nielegalnego towaru nikt nie kontroluje pod względem jakości i składu, a handlarze dobrze wiedzą, że im mocniej środek uzależnia, tym więcej stałych klientów znajdą.

O absurdach prohibicji i korzyściach z legalizacji można długo opowiadać. Teraz nadarza się ku temu szczególna okazja.

Wiedeń 2003 - www.vienna2003.org

W dniach 8 - 18 kwietnia 2003r w Wiedniu spotykają się reprezentanci rządów państw (w tym i Polski), które pięć lat temu popdpisały Konwencję ONZ o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. W myśl ówczesnych postanowień, sygnatariusze w ciągu 10 lat mieli wyeliminować lub znacznie ograniczyć podaż i popyt na narkotyki. Minęła już połowa wyznaczonego czasu i wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie siłowe nie ma szans powodzenia. Wiele państw, głównie europejskich, obrało już inną drogę, polegającą na poszanowaniu praw jednostki i redukcji szkód ("harm reduction"). Niestety, zmiany często są blokowane przez postanowienia zawarte we wspomnianej konwencji.

ICN - Międzynarodowa Koalicja na rzecz Efektywnej Polityki Narkotykowej

Pod tą nazwą zawiązała się sieć organizacji obywatelskich (wśród nich jest nasza Kanaba) wspieranych przez niezależne autorytety naukowe. ICN ma na celu przekonanie władz państw-sygnatariuszy by na spotkaniu w Wiedniu zrewidowały dotychczasową politykę antynarkotykową i uwzględniły obecne realia przy planowaniu dalszych działań.

Na konferencji UE, która odbyła się 6 i 7 marca w Atenach, uznano że obecne przepisy międzynarodowe bardzo pomogły w zorganizowaniu systemu zbierania informacji o obrocie nielegalnymi substancjami. Poważnie skrytykowano jednak praktyczną realizację przedstawionych celów. Ogromnym minusem represyjnej polityki okazał się fakt, że ponad połowa więźniów skazanych za przestępstwa narkotykowe, to użytkownicy i drobni przemytnicy. Skrytykowano także nieaktualny podział substancji psychoaktywnych, nie uwzględniający obecnego stanu wiedzy, np. odkrytych niedawno wielu medycznych zastosowań konopi, które na mocy postanowień ONZ znajdują się w grupie środków "niebezpiecznych i o niewielkim lub żadnym zastosowaniu w medycynie".

19 marca Komitet Praw Obywatelskich UE zaakceptował rezolucję, w której otwarcie stwierdzono że to właśnie za sprawą prohibicji narkobiznes ma coraz większy negatywny wpływ na ekonomię, zdrowie oraz wolność jednostki. Autorzy zaapelowali by przywódcy państw członkowskich wzięli pod uwagę pozytywne doświadczenia płynące z programów opartych na redukcji szkód. Szczególny nacisk położono na dekryminalizację konopi oraz opiaty przepisywane uzależnionym od heroiny (np. metadon). W ostatnim punkcie rezolucji wzywa się państwa UE do odrzucenia konwencji z 1998r i rewizji postanowień zawartych we wcześniejszych umowach miedzynarodowych z 1961 i 1971 roku.

12 kwietnia

Tego dnia w wielu miastach na świecie odbywają się podobne demonstracje. W Wiedniu, gdzie trwa konferencja ONZ, organizatorzy planują koncerty, teatry uliczne oraz uroczyste wypuszczenie tysięcy balonów z nasionami konopi i koki w ramach akcji "Rozsiejmy ziarna" ("Spread the seed"). W Warszawie spotykamy się pod Sejmem, by pokazać że ten temat dotyczy w równym stopniu Polski.

Więcej informacji:

Demonstracja to nie jedyna nasza inicjatywa. Rozpoczęliśmy też akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy legalizującej konopie.

Z publikowanych przez nas informacji szczególnie polecamy:

  • Nasze tłumaczenie Raportu WHO porównującego szkodliwość marihuany i haszyszu z innymi popularnymi używkami, czyli tytoniem, alkoholem i opiatami. Autorzy podsumowują informacje z ponad stu źródeł naukowych.
  • Zastosowania medyczne konopi - w ostatnich latach w tej dziedzinie dokonano wielu odkryć. Przedstawiamy też opinie pacjentów.
  • Krótki film o dragowaniu... czyli czym teraz zajmuje się polska policja.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

..:MadaFaka:.. (niezweryfikowany)

Dobra spoko..ja też chcę legalizacji itd.ale chyba jest jeszcze jeden problem oprócz sejmu-a mianowicie Papież..tak właśnie on:D...Jestem ciekawy co by powiedział gdyby w polsce weszła ustawa o legalizacji...chyba zmieniłby swoją narodowość, bez kitu...:P

Następca (niezweryfikowany)

Dobra spoko..ja też chcę legalizacji itd.ale chyba jest jeszcze jeden problem oprócz sejmu-a mianowicie Papież..tak właśnie on:D...Jestem ciekawy co by powiedział gdyby w polsce weszła ustawa o legalizacji...chyba zmieniłby swoją narodowość, bez kitu...:P

Lufek (niezweryfikowany)

wy wszyscy jestescie pojebani co wy tu pierdolicie legalizacja i huj a jak nie najazd na chate i wpierdol:] legalizacja bendzie lepsza młodzi ludzie w samym koncu w wolnych chwilach bendą mogli sie wyluzowac zapomniec o szkole i zyciowych problemach.:>

nieznajomy (niezweryfikowany)

z legalizaci trawki prząd polski miał by korzyci materialne i nietylko poniewarz co jest zakazane to jest gitt a po legalizacji było by mniej zwolenników mam nadzieje ze legalizacja sie powiedzie.

Joint (niezweryfikowany)

Qrwa, musza to zalegalizowac, przeciez tyle ludzi jz siega po ganje.

ozi (niezweryfikowany)

z legalizaci trawki prząd polski miał by korzyci materialne i nietylko poniewarz co jest zakazane to jest gitt a po legalizacji było by mniej zwolenników mam nadzieje ze legalizacja sie powiedzie.

andrzejberg (niezweryfikowany)

Nie wiem jak Wy, ale ja wole palic trawke nielegalnie, poniewaz jak ostatnio rozliczalem swoj pit online i zobaczylem ile kasy wydalem to poplakalem sie prawie.

Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

hmmm ja jestem klijetka ktora uwielbia imprezki techniczne...no i jakby nie bylo na takich imprach drops idzie w ruch... pewnego razu udalam sie na mocno skrecona imprezke razem z moja najlepsza kumpelka ktora wlasnie wtedy namowilam na dropa...to byl jej 1 krażek w życiu...tylko miala najlepsza jazde nie mogla go polknac...bi niby jej sie zatrzymywal w przelyku..wiec G.

  • 4-HO-MIPT
  • Pierwszy raz

Dobry humor, bardzo pozytywne nastawienie na trip. Pogoda dość słoneczna, ciepło. Wsparcie znajomego, który też jadł. Ogólnie przygotowałem wszystko tak by wyszło dobrze i nic mi nie przeszkodziło.

Wprowadzenie

  • Inhalanty

Opiszę jedno z ciekawszych przeżyć, które doświadczyłem po kleju. Osiagałem je stopniowo (za każdym kiraniem coraz bogatsze w szczegóły, głębsze, ciekawsze tym bardziej, iż był to cev.)


  • Metkatynon
  • Przeżycie mistyczne

Za pozwoleniem autora wrzucam po delikatnej korekcie opis ostatnich wydarzeń:

Postaram się tu opisać w kolejności zdarzenia, o których po wytrzeźwieniu wiem, że to już była psychoza. Wcześniej były halucynacje itd. ale tylko po injekcji stima.

randomness