Kofeina


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wzór chemiczny

[] CN1C=NC2=C1C(=O)N(C(=O)N2C)C

Inne nazwy substancji

teina, mateina, guaranina, 1,3,7-trimetylo-1H-puryno-2,6(3H,7H)-dion, 1,3,7-trimetyloksantyna, 1-metyloteobromina , Coffeinum

Odmiany nazwy substancji

kofeiny, kofeinę, kofeiną, kofeinie, mateinę, mateinie, mateiną, mateiny, teiny, teinę, teiną, teinie, guaraninę, guaraninie, guaraniną, guaraniny


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/kofeina

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Wyodrębnianie z liści herbaty

Umieszczenie oryginalnej preparatyki : Heroine2 , 7 maja 2009

Redakcja preparatyki: Czeslaw , 2 stycznia 2017


Odczynniki

 • Liście herbaty
 • Alkohol etylowy
 • Tlenek magnezu
 • Kwas siarkowy 10%
 • Chloroform
 • Wodorotlenek sodu roztwór 10%
 • Węgiel aktywnySprzęt

 • Blender
 • Aparat Soxhleta
 • Kolba kulista 500 ml
 • Łaźnia elektryczna
 • Chłodnica zwrotna
 • Łaźnia wodna
 • Parownica porcelanowa
 • 3 kolby stożkowe 2 l, 1 l i 100 ml
 • Zestaw do destylacji (do oddestylowania rozpuszczalników oraz zagęszczania roztworów pod zmniejszonym ciśnieniem)
 • Łaźnia chłodząca (niekoniecznie)
 • Rozdzielacz 1 l
 • KrystalizatorPreparatyka

W gilzie ekstraktora Soxhleta umieszcza się 100 g dokładnie sproszkowanych liści herbaty, ekstraktor łączy się z kolbą kulistą (poj. 500 ml) zawierającą 300 ml etanolu i chłodnicą zwrotną. Herbatę zwilża się dokładnie małymi porcjami etanolu (ok.100 ml), po czym ogrzewa zawartość kolby na łaźni elektrycznej w temperaturze wrzenia. Ekstrakcję prowadzi się tak długo, aż spływający wyciąg będzie bezbarwny (ok. 15 godz.) [1] . Następnie przygotowuje się gęstą zawiesinę 50 g tlenku magnezowego w 300 ml wody, dodaje do niej porcjami, dokładnie mieszając, otrzymany wyciąg alkoholowy, po czym odparowuje do sucha na łaźni wodnej. Szarozieloną sypką pozostałość ekstrahuje się 3-krotnie wrzącą wodą (500, 2 x 250 ml). Do połączonych wyciągów wodnych dodaje się 50 ml 10% kwasu siarkowego i zagęszcza do ok. 1/3 objętości [2] . Pozostałość, po ochłodzeniu do temperatury pokojowej, przenosi się do rozdzielacza i ekstrahuje 5-krotnie 30ml porcjami chloroformu. Połączone wyciągi chloroformowe przemywa się 5-10 ml 10% roztworu wodorotlenku sodowego, a następnie taką samą objętością wody i po dokładnym oddzieleniu odparowuje całkowicie rozpuszczalnik. Pozostałość (ok. 2.7 g), stanowiącą surową jasnożółtą kofeinę, oczyszcza się przez krystalizację z niewielkiej ilości wody (ok.8 ml) lub rozcieńczonego alkoholu (4 ml / 1 g) [3] . Otrzymuje się 2 g czystej kofeiny o temperaturze topnienia 236-237 °C.


Uwagi

[1] Podany czas wystarcza praktycznie do ilościowego wyekstrahowania kofeiny.
[2] Ewentualnie wytrącony osad odsącza się z gorącego roztworu na lejku sitowym i po odparowaniu ekstraktu łączy z pozostałością.
[3] Z powodu dobrej rozpuszczalności krystalizacja kofeiny z wody i rozcieńczonego alkoholu (1:1) jest dość trudna. Jeżeli wydajność po krystalizacji jest zbyt niska, przesącz należy zagęścić na łaźni wodnej do bardzo małej objętości.


Źródła

 1. Gatterman L. Wieland H., Preparatyka chemiczna organiczna (tłum. pol); KTW, Kraków 1949; s. 404
 2. Zofia Jerzmanowska, Preparatyka organicznych środków chemicznych ; PZWL, 1972

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zmniejsza odczucie zmęczenia fizycznego i przywraca ostrość umysłu w warunkach słabości lub sennego nastroju. Kofeinę i inne pochodne metyloksantyny stosuje się do leczenia bezdechu u noworodków oraz regulacji rytmu serca. Kofeina wpływa głównie na wyższy szczebel układu nerwowego, działając pobudzająco, zwiększając koncentrację i uwagę, ułatwiając formułowanie myśli i ogólną koordynację ciała. Dopiero w większych dawkach wywiera efekt również na poziomie rdzenia kręgowego.

Zastosowanie rekreacyjne

Spożywana w umiarkowanych ilościach usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wyostrza uwagę zwiększając funkcje kognitywne, np. pamięć roboczą.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Przy przedawkowaniu powyżej 0,5 g powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Dostępna w aptece pod postacią kofeiny bezwodnej oraz w ziarnach kawy.

Chemia i farmakologia substancji

Światowe spożycie kofeiny szacuje się na poziom około 120 000 ton rocznie, dzięki czemu jest ona najbardziej popularnie stosowaną substancją o działaniu psychoaktywnym. Taka liczba odpowiada średnio jednej filiżance kawy spożywanej przez każdego człowieka na planecie raz dziennie. Kofeina stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz zwiększa metabolizm i jako taka jest używana zarówno w celach konsumpcyjnych oraz leczniczych.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Kofeina powoduje uzależnienie fizyczne, choć słabsze niż np. nikotyna. Zespół abstynencyjny przejawia się zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często także bólem głowy. Nierzadko występuje również uzależnienie psychiczne. Ryzyko nadużywania kofeiny jest jednak znikome. Przyjmowanie większych dawek nie powoduje przyjemniejszych doznań, a wręcz przeciwnie, zwiększa subiektywne odczucia negatywne, m.in. lęk, niepokój, zdenerwowanie i ogólne pogorszenie nastroju. W badaniach klinicznych zademonstrowano wręcz unikanie dużych dawek przez ochotników. Tak więc kofeina, mimo że jest środkiem psychoaktywnym i do pewnego stopnia uzależniającym, nie zagraża funkcjonowaniu społeczeństwa, ponieważ ograniczenie spożywania następuje tutaj niejako samoistnie.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Kofeina jest w Polsce legalna i dostępna bez żadnych (prawnych) ograniczeń wiekowych w postaci m.in. kawy, herbaty, napoi energetycznych oraz jako składnik niektórych suplementów diety (np. Guarana, Sesja).

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Kofeina - Wątek Ogólny

Dział dotyczący roślin wykazujących działanie pobudzające, w tym: guarana, herbata, kawa, khat, tytoń, yerba mate.

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Stymulanty

Posty: 494 Strona 1 z 50
Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 150 / 3 / 0


kawa i herbata zawieraja kofeine, ale tylko kawa dziala tak jak dziala, herbata juz nie ma takich wlasciwosci-dlaczego? podobno zawieraja porownywalne ilosci kofeiny tylko kofeina sie czyms rozni w herbacie i w kawie?

ile max. mozna wypic kaw (ile g kawy) na dobe?

co lepiej pic-kawe czy kofeine kupiana w aptece? moze da sie ja podac dozylnie, tylko czy efekty roznilyby sie znaczaco?

 

Rejestracja: 2005
 • 1641 / 195 / 0


Herbatę należy zaparzyć, żeby nie straciła kofeiny przez rozkład, czy jakoś tak. Pisze z resztą o tym na wikipedii.

Kaw czy herbat można pić kilka, większe dawki kofeiny działają odwrotnie do ich spodziewanego działania. A ogromne dawki są szkodliwe dla zdrowia i życia.

Lepiej pić kawę/herbatę bo są smaczne, niż łykać/pić kofeinę z apteki.
Dożylnie? Po co? :/

Zastosowanie substancji psychoaktywnych w medycynie

Czasami działanie psychoaktywne jest skutkiem ubocznym substancji, a czasami właśnie ten wpływ jest pożądanym działaniem sprawiającym, że dana substancja jest lekiem.

Znaczna ilość amfetaminy z wekami w tle – tymczasowy areszt

W ręce wolskich policjantów wpadł 41-letni mężczyzna w związku z podejrzeniem posiadania znacznej ilości amfetaminy. Jest on również podejrzany o włamanie do piwnicy i kradzież słoików z przetworami.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 313 / 1 / 0


Co do kofeiny w herbacie to jest jej więcej niż w kawie. Lecz należy tutaj dodać, że nie w zwykłej herbacie(fermentowanej) lecz w zielonej (czyli takiej zerwanej prosto z herbacianego krzaka i zasuszonej).
Kofeiny dożylnie pakować nie ma sensu. Można kupić w aptece silniejsze tabletki(niedrogie są) i darować sobie kłucie.
Różnice w ilości kofeiny łatwo jest wytłumaczyć. Herbata, którą pije większość osób(np Saga, Tetley itp) była już poddawana różnym zabiegom aby była taka jaka jest. Dokładniej poddaje się ją odpowiedniej fermentacji a później znów suszy, przez co nie jest wartościowym napojem. Z kolei zielona herbata jest bardzo bogata pod wzgledem przydatnych organizmowi substancji oraz alkaloidów (takich jak kofeina). Tu podam przykłady:

Semen Coffeae- Nasienie kawy ( 0,3 - 2,5 % kofeiny)
Folium Theae- Liść herbaty ( 1,2 - 4,5 % kofeiny)
Embrio Colae- Zarodek Kola ( 0,6 - 3,0 % kofeiny)
Semen Cacao- Nasienie kakaowca ( 0,3 % kofeiny)

Nie podałem ilości kofeiny jaka jest w nasieniu Guarany bo nie jestem pewny :P

 

Rejestracja: 2005
 • 12 / / 0


herbata zawiera poza kofeiną garbniki które, powodują ze stymulacja po herbacie jest słabsza, ale jest tez nieco dłużej odczuwalna jesli wypijesz odpowiednio dużo herby

kawe czy herbate możesz pic w takich ilościach w jakich dobrze na Ciebie one działają, max. jest tak jak w przypadku każdego narkotyku inne dla każdej osoby, a granice łatwo poznasz po tym że po jej przekroczeniu kofeina zamiast pobudzać powoduje ból głowy i niemożność koncentracji - dla jednych będą to 2 kawy dla innych 10 - i to jest znak że pijesz za duzo (słuchaj swojego organizmu zamiast sugerować się jakimiś tabelkami z dawkami)
a jeśli chcesz naukowo to LD50 = 10g / za maksymalną dawke dobową można przyjać 500mg

spróbuj pić mocną zieloną herbate w większych ilościach, na mnie kiedyś działała lepiej niż kawa no ale z powodu nadużywania niestety szybko przestała :)

poza tym z kofeiną jest tak że im częściej ja w siebie wlewasz tym słabiej działa (tolerancja)
druga kawa w ciągu dnia nie pobudzi Cię już tak jak pierwsza, a piąta może co najwyżej wywołąc ból głowy, i tak samo kawa mocneij pobudza tych którzy pijają ją raz na pare tygodni niż tych którzy piją ją codziennie

swoją drogą kofeina jest jedynym narkotykiem na który tolerancja wytwarzana jest już od okresu prenatalnego bo przecież w ciąży tez mamusie piją herbatke :) każdy z nas w wieku gdy pierwszy raz brał się za kawe miał już wyrobioną sporą tolerancje - dlatego cieżko znależc kogoś kto po kofeinie ma "odlot". ja pijam kawe tylko wtedy gdy na prawde tego potrzebuje - czyli raz na kilka dni, a na przykłąd w wakacje czy ferie nie piajm jej w ogóle i dzięki temu kofeina jeszcze na mnie jako tako działa i bądz co bądz wole ją niż jakąś badziewną efedryne która choć świetnie pobudza fizycznie nie poamaga na pewno w nauce (mówie o swoich osobistych odczuciach - jak ktos lubi efedryne to prosze bardzo)

 

Rejestracja: 2005
 • 12 / / 0


Semen Coffeae- Nasienie kawy ( 0,3 - 2,5 % kofeiny)
Folium Theae- Liść herbaty ( 1,2 - 4,5 % kofeiny)
Embrio Colae- Zarodek Kola ( 0,6 - 3,0 % kofeiny)
Semen Cacao- Nasienie kakaowca ( 0,3 % kofeiny)ale zwróć też uwage że na przygotownie filiżanki kawy potrzeba więcej kawy niż herbaty na przygotowanie smacznej filiżanki herbaty - dlatego ilość kofeiny w filiżance kawy będzie większa niż w filiżance herbaty

ale i tak zielona mniam :)

 

Rejestracja: 2006
 • 640 / 1 / 0


drag pisze:
Jak tak dalej pójdzie to będzie się ładować etanol dożylnie żeby był większy kop alkoholowy, a śniadanie wpychać do dupy, żeby się było bardziej sytym.
;-P.
Proponuje spirytus iniekcyjnie,ale nie domiesniowo,tylko dozylnie-ciekawe czy piecze :cool:


A najlepiej kupic mnostwo herbatki LISCIASTEJ,zagotowac w blaszanym duzym garncu,szczelnie przykryc,odstawic na 2,5 miesiaca,a potem lutnac sobie tego ze 2 szklaneczki.....to jet to...naturalny haj,a nie zaden proton
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2006 przez sieka, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 313 / 1 / 0


Spirytus dożylnie :nuts:
Alkohol jest zabójczy dla komórek. W tym miejscu wręcz "wypali" wszystko co tam było. Nie odkarzałeś sobie nigdy rany spirytusem?

Tamto co opisałeś niby o tym naturalnym haju to nie ma nic wspólnego z kofeiną. Zrobisz jakis czaj dziwny, który pewnie po tych 2,5 miesiącach będzie już porządnie sfermentowany :-P

 

Rejestracja: 2006
 • 640 / 1 / 0


[quote="Norberto"]
Spirytus dożylnie ]

To byl taki zart..."ciekawe czy piecze"
A herbatke sie robi tak by sfermentowala

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
 • 313 / 1 / 0


Hehe to przepraszam, pomyślałem, że może Ci brakuje jakiejś klepki :) :D
Tylko po co dodatkowo fermentować herbatę?

 

Rejestracja: 2006
 • 640 / 1 / 0


[quote="Norberto"]
Hehe to przepraszam, pomyślałem, że może Ci brakuje jakiejś klepki ]

A to mnie ten drug nauczyl robic pewien Ziomus recydywek
Posty: 494 Strona 1 z 50
Wróć do „Stymulanty roślinne”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości