Fentanyl - Wątek Ogólny

Należące do grupy anilidopiperydyn substancje opioidowe, o krótszym i silniejszym efekcie.
Więcej informacji: Fentanyl w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Opioidy

Posty: 3461 Strona 1 z 347
Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 248 / 3 / 0

Informacje ogólne:
Fentanyl– syntetyczny lek przeciwbólowy, pod względem chemicznym należący do pochodnych fenylpiperydyny. Podobnie jak np. morfina jest agonistą receptorów opioidowych i w ten sposób wywiera swoje działanie.

Historia:
Po raz pierwszy zsyntetyzowany w Belgii pod koniec lat 50. XX wieku, a wprowadzony do lecznictwa w latach 60.

Analogi:
Znane jest 12 analogów fentanylu. Wszystkie wykazują podobne właściwości. Najbardziej znane z nich to: alfentanil, sufentanil, remifentanil i karfentanil.

Działanie:
W małych dawkach powoduje efekty podobne do innych narkotyków opioidowych powodując rozluźnienie mięśni, senność, zanik lęku i bólu. W większych dawkach powoduje długotrwałą śpiączkę (do 24 godzin), po której, przez kilka dni występują silne stany depresyjno-lękowe. Przy przedawkowaniu powoduje zgon przez depresję układu oddechowego. Fentanyl działa już w bardzo małych dawkach - jego skuteczność jest około 100 razy większa od morfiny. Dokładne dawki graniczne fentanylu powodujące śpiączkę oraz śmierć nie są obecnie znane.

Fentanyl jest niezwykle aktywną substancją. Dawka 500 µg dożylnie powoduje absolutne znieczulenie. W medycynie używana w formie plastrów 25,50,100 µg/h ( plastry zaczynają działać po około 15 godzinach od przyklejenia i wtedy dopiero odpowiednia dawka dostaje się do krwi) i ampułek 100 i 500 µg do iniekcji.

Fentanyl jest lekiem przeciwbólowym z grupy agonistów receptorów opioidowych (silny antagonista receptora mi, i słaby delta i kappa). Działa natychmiast po podaniu (do 2 minut), i działa dosyć krótko (20-30 minut), co wymaga wielokrotnego podawania go podczas operacji. Duże dawki mogą utrzymywać efekt znieczulenia nawet kilka godzin. Ma niewielki wpływ na układ krążenia. Wykazuje wszystkie typowe dla opioidów działania ośrodkowe, w tym zmniejszenie wrażliwości ośrodka oddechowego, wywoływanie nudności i wymiotów. W 84% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest głównie w wątrobie (około 90% - N-dealkilacja, utlenianie), metabolity wydalane z moczem, około 10% wydalane w postaci niezmienionej a około 75% podanej dawki jest usuwane z organizmu w ciągu 24 h

Zastosowanie:
Fentanyl jest używany w postaci ampułek do iniekcji (w formie wodorocytrianu fentanylu) dożylnych oraz plastrów (system transdermalny), w leczeniu bólu ostrego (np. zawał mięśnia sercowego, ból pooperacyjny) i przewlekłego (np. ból nowotworowy), a także w anestezjologii w czasie znieczulenia oraz w premedykacji. Obecnie około 70% operacji w USA przeprowadzanych jest z użyciem fentanylu. Jest także stosowany w oddziałach intensywnej terapii w celu uzyskania analgosedacji.

Fentanyl jest substancją silnie uzależniającą i z tego względu jest obrót i stosowanie podlega takim samym przepisom jak innych narkotycznych leków przeciwbólowych. Przewlekłe stosowanie fentanylu powoduje wystąpienie tolerancji farmakologicznej.

Przeciwwskazania:
Nie należy stosować fentanylu w przypadku nadwrażliwości na lek a także podczas jednoczesnego leczenia inhibitorami MAO. Jeśli chory nie jest wentylowany mechanicznie może wystąpić depresja ośrodka oddechowego i choroby zaporowe płuc. Należy zachować ostrożność u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, miastenią, niedoczynnością tarczycy, ciężkim upośledzeniem czynności wątroby. Fentanyl nie może być zastosowany przy operacjach cesarskiego cięcia do czasu wydobycia płodu. Fentanyl przechodzi do mleka matki.

Działania niepożądane:
Depresja ośrodka oddechowego, czasami nudności, wymioty, bradykardia, hipotonia, wyjątkowo skurcz oskrzeli. Po dużych dawkach obserwuje się niewielką sztywność mięśni klatki piersiowej, co może utrudniać sztuczną wentylację.

Interakcje:
Nasila działanie leków wpływających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i ketaminy. Alkohol nasila działania niepożądane. Czyści antagoniści receptora opioidowego (np. nalokson) znoszą działanie fentanylu.

Pozamedyczne zastosowania fentanylu:

Właściwości bojowe:
Fentanyl i jego pochodne są stosowane przez rosyjskie siły specjalne SPECNAZ. Według agencji informacyjnych władze rosyjskie potwierdziły użycie tych gazów 26.10.2002 w Moskwie w akcji odbijania zakładników przetrzymywanych w teatrze na Dubrowce. W trakcie tej akcji zginęło około 100 osób. Już po zakończeniu akcji zmarło następne kilkadziesiąt osób. Według władz Rosji przyczyną śmierci nie był sam gaz, lecz osłabienie zakładników.

Właściwości narkotyczne:
Fentanyl i jego pochodne są produkowane na małą skalę nielegalnie z przeznaczeniem na wykorzystanie odurzające. Produkcja tego narkotyku istnieje również w Polsce, aczkolwiek na bardzo małą skalę. Fentanyl używany jest jako substytut heroiny. W celach narkotycznych przeważnie jest palony i zażywany doustnie, fentanyl bardzo dobrze się wchłania przez błony śluzowe jamy ustnej. Fentanyl ma niską temperaturę parowania, około 40°C. Rozprowadzany jest w formie proszku i roztworu, który podgrzewa się, nie dotykając go ogniem i wdycha opary. Ten sposób zażywania niesie za sobą najmniejsze ryzyko śmierci. Fentanyl jest niezwykle niebezpiecznym narkotykiem ze względu na ograniczoną możliwość dawkowania. Przedawkowanie fentanylu powoduje depresję ośrodka oddechowego, co prowadzi do śmierci w mechaniźmie uduszenia. Fentanyl powoduje błogostan, znieczulenie, przyjemne otępienie, rozluźnienie mięśni, "rozleniwienie", senność, delikatną euforię, po za tym posiada charakterysyczne dla innych opioidów działanie powodujące odsunięcie wszelkich problemów, uczucie że "zło zniknęło". W większych dawkach powoduje senność nie do pokonania oraz wymioty. Sny w trakcie odurzenia fentanylem są niezwykle realistyczne, w niektórych przypadkach są to sny świadome (LD). Właściwości te sprawiają, że jest to niezwykle silnie uzalezniająca substancja. Fentanyl powoduje uzależnienie fizjologiczne.

 

Nof

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 291 / 17 / 0

Fentanyl nie jest substytutem heroiny. Nawet nie jest do niej specjalnie podobny. Ani chemicznie, ani farmakologicznie. No chyba że będziemy używać słowa 'substytut' w odniesieniu do wszystkich mocnych opioidów?

Swoją drogą - Jaki jest sens przeklejania informacji z Wikipedii na forum? Od siebie nic nie dodałeś. Brałeś to wogóle?

Żeby wnieść coś konkretnego do tematu napisze że używałęm fentanylu w postaci plastrów transdermalnych Duragesic o mocy 50 ug/godzinę mający działać 3 doby/72 h. Łącznie było tam 5 mg - Więcej niż wynika z kalkulacji dawki i czasu działąnia, ale to fakt - po prostu nadwyżka fentanylu marnowała się przy podaniu przezskórnym. Plaster był kilka miesięcy przterminowany. Próbowąłem różnych dawek zaczynając od małej kropelki na język. Działąły jedynie dawki bardzo duże, co było spowodowane prawdopodobnie zanikiem mocy ze względu na przekroczenie daty przydatności. Całość plastra powina mi starczyć na kilkadziesiąt mocnych razy, podczas gdy starczyłą, nie licząc prób, na około 4. Po dłuższym czasie przeczytałem że sam plaster ma w swoim budulcu też troche fentanylu. W jakimś temacie na zagranicznym forum gdzie ostrzegano przed paleniem tej części plastra. Podzieliłem to. Zostawiłęm w zamknietym naczynku zalane 5 mililitrami wody z witaminą C. Zaciągnołęm płyn do strzykawki i przyjąłem dodupnie. Dawka okazała się wyjątkowo duża i zaowocowała intensywnym opiatowym hajem, po którym nastąpił drugi w moim życiu nod dream.
Ogólnie fentanyl jest dość przyjemny, jednak morfina jest nieporównywalnie bardziej euforyczna.
Fentanyl jest też niezwykle niebezpieczny. Mama osób przez niego umarła. Z tym cholerstwem trzeba naprawde uważać. Nawet przyklejenie sobie plastra 75 ug/h może zaowocować depresją oddechową.

A jednak wolno palić marihuanę?

O jednolitości orzecznictwa, zapomnianej wyjaśnionej już rozbieżności i o tym, jak nie pisać kasacji…

Handlarz dopalaczami w rękach policji. Detektywi obserwowali go od kilku dni

Sądził, że uda mu się pozostać anonimowym. Z błędu bardzo szybko wyprowadzili go policyjni detektywi, codziennie zbierający informacje oraz wszelkie sygnały o pojawiających się na rynku narkotykach.

 

Rejestracja: 2006
  • 640 / 2 / 0

Kiedys ktos gdzies polecil komus nasaczyc mala karteczke papieru mikroskopijna iloscia substancji z tego plastra "Durogesic" o ile sie nie myle i zarzucic to pod jezyk....dopiero ludzie maja w tych baniach :-D

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 7 / 0

sieka pisze:
Kiedys ktos gdzies polecil komus nasaczyc mala karteczke papieru mikroskopijna iloscia substancji z tego plastra "Durogesic" o ile sie nie myle i zarzucic to pod jezyk....dopiero ludzie maja w tych baniach :-D
Ćpuny zawsze mają wyobraźnię :)

 

Rejestracja: 2005
  • 244 / 5 / 0

hah soty za oftopik jak juz mowicie o tych pomyslach moj zjajomy popsikal gazem lzawiacym chusteczke higieniczna oderwal taki kawalek nabil do lufki i spalil :/

 

Nof

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 291 / 17 / 0

sieka pisze:
Kiedys ktos gdzies polecil komus nasaczyc mala karteczke papieru mikroskopijna iloscia substancji z tego plastra "Durogesic" o ile sie nie myle i zarzucic to pod jezyk....dopiero ludzie maja w tych baniach :-D
W sumie jest to całkiem sensowny pomysł. Trzeba tylko bardzo uważać z ilością przy nieprzeterminowanym plastrze, naprawde powinna być mikroskopijna.
zork pisze:
...zjajomy popsikal gazem lzawiacym chusteczke higieniczna oderwal taki kawalek nabil do lufki i spalil ]
W przeciwieństwie do tego pomysłu.
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 2006 przez Nof, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 7 / 0

A ja właśnie dostałem w prezencie od kolegi Fentanyl w plastrach (nieprzeterminowany).
2 plastry... 50ug/h

Mam zamiar ich użyć tak jak się powinno czyli nakleję sobie na ciało.
Kolega mówił że jeden plaster trzyma przez 3 dni.
Wprawdzie fentanyl jest bardzo wolno uwalniany, ale jest mocny, a ja mam to szczęście mieć bardzo wrażliwe receptory, mimo że opioidy biorę już sporo czasu, więc powinno być przyjemnie.

Czy ktoś mi może napisać jaka jest siła fentanylu podanego w ten sposób ?
wiem że to być może marnotrawstwo, ale palić tego nie mam zamiaru, ani dawać po kablach. Wolę działanie słabsze, ale dłuższe.

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 67 / / 0

zjedz kawalek, wsadz pod jezyk, wsadz sobie w odbyt tylko nie przyklejaj ;x
a najlepiej daj mi ;D

 

Rejestracja: 2005
Użytkownik nieaktywny
  • 185 / 7 / 0

Plaster nakleiłem dziś rano, działać zaczyna dopiero teraz, czyli gdzieś około po 10 godzinach...
I muszę przyznać że nie jestem zawiedziony :rolleyes:
Zobaczymy co będzie jak działanie się rozkręci...

Słyszałem że plastry przeterminowane bardzo tracą na mocy działania, ten był nieprzeterminowany, pewnie dlatego działa porządnie mimo podania taką drogą.

 

Rejestracja: 2006
  • 640 / 2 / 0

Ja mialem do tego leciutki dostep...ale oddalem umierajacej na raka babci...na bank miala VERYGOOODTRIPA
Posty: 3461 Strona 1 z 347
Wróć do „Fentanyl i pochodne”
Na czacie siedzi 594 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości