Weź udział w badaniu ATTUNE - "Przyczyny prowadzące do używania substancji psychostymulujących"

Jest to badania przeprowadzane w Europie równolegle przez 5 krajów, dotyczące różnych sposobów używania psychostymulantów i odpowiedzi na różne pytania, np. dlaczego niektóre osoby mimo, że miały możliwość użycia substancji nigdy jej nie użyły, albo używały intensywnie ale nigdy się nie uzależniły.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Akademia Pedagogiki Specjalnej
Michał Szulawski

Odsłony

198

Z maila, który otrzymaliśmy od uczestniczącego w badaniu dr Michała Szulawskiego:

Są to badania przeprowadzane w Europie równolegle przez 5 krajów - Polskę, Niemcy, Holandię, Czechy i Wielką Brytanię. Badanie dotyczy różnych sposobów używania psychostymulantów i odpowiedzi na różne pytania, np. dlaczego niektóre osoby mimo, że miały możliwość użycia substancji nigdy jej nie użyły, albo używały intensywnie ale nigdy się nie uzależniły. Badanie ma charakter naukowy z wszelkimi tego konsekwencjami, tj, całkowitą anonimowością badanych i możliwością odstąpienia w dowolnym momencie. Badani otrzymują niewielkie wynagrodzenie w postaci bonu za udział w badaniu (40 PLN).

Przyczyny prowadzące do używania substancji psychostymulujących: badanie czynników indywidualnych, społecznych i kulturowych kształtujących przyczyny prowadzące do używania psychostymulantów na terenie Europy (ATTUNE).

Projekt realizowany w okresie wrzesień 2016 – sierpień 2019 w ramach ERANID (European Research Area Network on Illicit Drugs), współfinansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii

Opis projektu:

Psychostymulanty (ATS – amphetamine type stimulants), takie jak amfetamina, metamfetamina czy MDMA są jednymi z najczęściej używanych w Europie substancji psychoaktywnych. Mimo dużej częstości używania substancji psychostymulujących, wiedza na temat czynników, które kształtują sposoby używania substancji w dłuższym okresie jest niewielka. Teorie zachowań ryzykownych i uzależnień wyróżniają grupy czynników, m. in. różnice indywidualne, czynniki społeczne, czy czynniki środowiskowo-kulturowe, które mogą wpływać na sposób używania psychostymulantów.

Celem projektu ATTUNE jest zbadanie sposobów używania nielegalnych substancji psychostymulujących w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polsce i Czechach. Projekt zweryfikuje różne sposoby używania psychostymulantów, tj. nie używanie substancji mimo takich możliwości, kontrolowanie używania i/lub zakończenie używania po pewnym czasie, używanie w sposób ryzykowny i/lub uzależnienie od substancji.

Badanie będzie składało się z dwóch następujących po sobie części (modułów). W module pierwszym zostaną zastosowane metody ilościowe, tj. wywiady częściowo-ustrukturalizowane (270 uczestników). Celem wywiadów jest poznanie indywidualnych doświadczeń oraz perspektyw na zamianę w sposobach i nawykach używania substancji psychoaktywnych. W module drugim natomiast zostaną użyte metody ilościowe, w postaci ustrukturalizowanych kwestionariuszy (2000 uczestników). Badania ilościowe zweryfikują i pozwolą w większym stopniu zgeneralizować wiedzę uzyskaną z wywiadów. Rekrutacja uczestników będzie przeprowadzona przy pomocy zmodyfikowanej metody kuli śnieżnej, gdzie osobami rozpoczynającymi badanie będą osoby używające psychostymulantów, które są leczone.

Przeprowadzenie badania na różnych grupach użytkowników psychostymulantów (włączając w to osoby używające substancji w przeszłości i osoby nieużywające) pozwoli uzyskać ważne informacje dla prewencji skierowanej dla ogólnej populacji, oraz dla konkretnych grup ryzyka oraz pozwoli lepiej przygotować leczenie dla osób używających psychostymulantów.

Partnerzy projektu:

Zentrum für interdisziplinäre Suchtforschung der Universität Hamburg, Hamburg, Deutschland (project leader)
Institute of Health and Society, Newcastle University (UNEW), New Castle, United Kingdom
De Regenboog Groep (RG), Amsterdam, the Netherlands
Office of the Government of the Czech Republic (OGCR) Charles University Prague, Prague, Czech Republic

Osoby uczestniczące w projekcie:

prof. dr hab. Czesław Czabała

dr Magdalena Rowicka (kierownik projektu) mrowicka@aps.edu.pl

dr Michał Szulawski

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Wiesh czym jest DXM? Hmm? No, pomysl sobie chwilkę... . Jush

wiesh czy jeshcze nie? Tak, mash rację, to dekstrometorfan.

Substancja znajdująca się w lekach przeciwkaszlowych. W jakich?

A np. Tussal Antitussicum. Takie bardzoardzo fajne pilsy. :-)))

Można ten lek kupić w aptece bez recepty (jedno op. 5 zełek).

Jeśli nie chcesz, to nie bierz, ale...ja chcę brać. I biorę.

  • Dekstrometorfan

Dnia dzisiejszego, tj. 07.12.2002 postanowiłem wraz z dwoma kumplami

pierwszy raz spróbować dekstrometorfanu, w skrócie DXM. Wybór padł na lek

Acodin, mimo tego że jest on tylko i wyłącznie dostępny na receptę.

Acodin udało się kupić dopiero w trzeciej aptece, przy ściemnianiu że mama jest

chora, i znajomy lekarz ją zbadał w domu, i niefartem zapomniał recept :-P

Pani przystała na to, i podała specyfik, 30 tabletek 5,60 groszy.

Po powrocie na osiedle rozeszliśmy się na obiady do domów (zjadłem

  • 25I-NBOMe
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Impreza z ostrą muzyką hardcorowo, breakcorowo, speedcorowo, terrorcorową :)

   Tak sobie pomyślałam, że warto by było uzupełnić neurogroove o moje doświadczenia :) Publikowałam tutaj trip raporty z początków mojej psychoaktywnej kariery, które były średnio udane. Nie jest łatwo teraz opisać te długie lata licznych doświadczeń. 

    Niedawno wpadłam na pomysł, żeby wkleić tutaj fragment mojej (nieskończonej jeszcze) książki, w której opisałam najpiękniejszego tripa w moim życiu. Wycięłam zbyt osobiste momenty a zostawiłam te, które dotyczą samego tripa. Miłej lektury :)

  • 1P-LSD
  • Amfetamina
  • Etanol (alkohol)
  • Kannabinoidy
  • MDMA
  • Mefedron
  • Przeżycie mistyczne

W raporcie, edytor mi się krzaczy.

Cześć. To będzie pierwszy i prawdopodobnie ostatni (:D) raport w moim  życiu. Nie chodzi o to, że wbrew temu co mówiłem wczoraj nie zamierzam więcej ćpać, ale dlatego, że chyba nigdy więcej nie przeżyje czegoś tak głębokiego i realnego jak to.