REKLAMA
Sopot walczy z narkotykami w nowatorski sposób. "Jasna strona nocy" znów na ulicach

Psychoterapeuci uzależnień wracają na ulice Sopotu. Od 1 maja będzie można ich spotkać w okolicach sopockiego deptaka i w klubach.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Radio Gdańsk
Piotr Puchalski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

201

Psychoterapeuci uzależnień wracają na ulice Sopotu. Od 1 maja będzie można ich spotkać w okolicach sopockiego deptaka i w klubach. Celem programu "Sopot. Jasna strona nocy" jest ograniczenie szkód wynikających z nadużywania substancji psychoaktywnych.

Nowy pomysł na walkę z narkotykami w Sopocie został zaakceptowany przez władze kurortu w ubiegłym roku. Nie chodzi w nim o karanie lub stygmatyzowanie, ale o pomaganie osobom mającym problem z alkoholem lub narkotykami poprzez umożliwienie natychmiastowego kontaktu z doświadczonymi psychoterapeutami terapii uzależnień.

PIERWSZY KONTAKT

- Ten pierwszy kontakt bywa najważniejszy. Od niego zależy, czy później ktoś będzie miał większe czy mniejsze szanse na zmianę. W konsekwencji ma to często wpływ na to, jak potoczą się jego losy, losy jego rodziny, bliskich - mówi Tomasz Jamroz psychoterapeuta terapii uzależnień z Monaru w Gdańsku. - Czas, w którym ruszamy, nie jest przypadkowy. W majówkę przyjeżdża tu bardzo dużo turystów. Odwiedzający Sopot w wielu przypadkach nastawiają się na imprezy, udział w różnego rodzaju wydarzeniach. To często wiąże się z sytuacjami, gdy nadużywany jest alkohol, pojawiają się narkotyki. Ludzie są na wakacjach, czują się luźniej. Zdarzają się przez to sytuacje trudne, wręcz ekstremalne. My staramy się być na miejscu, w odpowiednim czasie - dodaje.

PIONIERSKI SOPOT

W ubiegłym roku, rozpoczynając program, terapeuci i władze miasta obawiały się jego odbioru. Wiara w moc "walki z narkotykami" za pomocą ich kryminalizacji zaczyna jednak słabnąć, a eksperci wskazują na skuteczność m.in. modelu portugalskiego, gdzie zamiast zamykać użytkowników narkotyków do więzień, kieruje się ich na terapie. Sopot, który wyasygnował dodatkowe środki na większą liczbę patroli oraz oddziały wywiadowcze policji, które w sezonie będą m.in. wtapiać się w tłum, by wyłowić dilerów, wprowadzając pionierski w skali kraju program pokazał, że próbuje różnych sposobów, by "imprezowa stolica Polski" była miejscem bezpiecznym.

WSPARCIE PREZYDENTA

- Mimo obaw, spotkaliśmy się z bardzo dobrym oddźwiękiem. Media lokalne i ogólnopolskie nie tylko nas nie skrytykowały, ale zaczęły dawać Sopot i ten program, jako przykład. Wcześniej w żadnym wakacyjnym kurorcie nie było takiego pomysłu. Chcemy ten program modyfikować i urozmaicać. Wsłuchujemy się w potrzeby zarówno "ulic", jak i w komentarze ze strony instytucji i autorytetów. Wielkie podziękowania należą się panu prezydentowi Jackowi Karnowskiemu, który od początku nas wspiera - mówi Urszula Jaryczewska, koordynatorka projektu "Sopot. Jasna strona nocy".

Psychoterapeutów będzie można spotkać w centrum Sopotu, w okolicach ulicy Bohaterów Monte Cassino oraz pasa nadmorskiego w soboty. Są też dostępni bezpłatnie w poniedziałki od godziny 18 do 21 i we wtorki od godziny 17 do 20 w punkcie przy al. Niepodległości 811. Służą rozmową, zapewniają dyskrecję, a w razie potrzeby kierują na oddziały detoksykacji lub terapie. Tel. 506 564 879. Program jest utrzymywany dzięki finansowaniu Miasta Sopotu.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Szałwia Wieszcza

Substancja: Salvia Divinorum

Dotychczasowe doswiadczenia: THC, THC i THC :), LSD, grzyby, amfetamina,
extasy


Na informacje o istnieniu takiej rosliny jak szalwia divinorum natknalem
sie na hypciu. Na poczatku po wnikliwszym wczytaniu sie stwierdzilem, ze
to zbyt grozna substancja, jednak po paru dniach postanowilem sprobowac.
Suszone liscie nabylem pod www.getsalvia.com (na adres w Niemczech). 15
gram wraz z kosztami przesylki kosztowalo mnie 23,5 euro, przesylka

  • Szałwia Wieszcza

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Salvią, paliłem wcześniej zarówno ekstrakt jak i liście, nie uzyskałem jednak satysfakcjonujących efektów. Tym razem się przyłożyłem, skonstruowałem wymyślny cybuch do równie wymyślnej fajki wodnej, sprawdziłem po jakim czasie palnik się wypala. Minuta, czyli w sam raz. Do dyspozycji(Thanks for dr. Zielarz) miałem 3 duże, 2 małe liście i łodygę, która podobno również zawiera Salvinorin. Pocięłem łodygę na kwałeczki, pokruszyłem liście i podzieliłem wszystko na dwie części po około 0,7g.

  • Pozytywne przeżycie
  • Zolpidem

Nastawienie: dobre, lekkie podniecenie, ciekawość. Miejsce: dom, strych. Czas: wczesny wieczór. Oczekiwania: doświadczenie halucynacji i czegoś jeszcze, niczego konkretnego.

Wróciłem z krótkiego spaceru do domu. Wszedłem do kuchni i otworzyłem opakowanie orzeszków ziemnych w skorupce paprykowej. Tata przyniósł 3 piwa do domu, więc żartowałem sobie, że możemy razem wypić XD Moi rodzice są ogólnie przeciwko temu, żebym pił alkohol więc oczywiście się nie zgodził (pazera). Zresztą jestem jeszcze niepełnoletni, więc co w tym dziwnego. Ostatnio jak byłem na wizycie u psychiatry zmienił mi leki (na przewlekłą chorobę) na inne, bo dostałem reakcji uczuleniowej. Po prostu wysypało mnie pryszczami na całym ciele.