REKLAMA
Prezydent Wenezueli oferuje pomoc Donaldowi Trumpowi

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaoferował Stanom Zjednoczonym pomoc w walce z handlem narkotykami.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita
arb

Odsłony

83

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaoferował Stanom Zjednoczonym pomoc w walce z handlem narkotykami.

Wiceprezydent Wenezueli Tareck El Aissami oraz szefa MSW Nestor Reverol znaleźli się na czarnej liście Departamentu Skarbu USA w związku z oskarżeniami, że pomagają w przerzucie narkotyków z Kolumbii do Ameryki Północnej.

Maduro nazywa te zarzuty "kampanią oszczerstw" i przekonuje, że władze USA muszą zrobić więcej, by ograniczyć popyt na narkotyki w swoim kraju.

- Prezydencie Trump, jeżeli naprawdę chcesz walczyć z handlem narkotykami, który zniszczył amerykańską młodzież i doprowadził do zalania kraju narkotykami z Kolumbii, masz we mnie sojusznika - zapewnił Maduro w transmitowanym przez telewizję przemówieniu.

- Przyjedź poznać nasze doświadczenia w walce z handlem narkotykami, możemy połączyć siły - dodał.

Maduro nie przedstawił jednak żadnych szczegółów ewentualnej współpracy z USA w tym zakresie.

USA nałożyły w ostatnim czasie sankcje na Wenezuelę w związku z zarzutami o łamanie przez Maduro demokracji. W kraju przez wiele miesięcy dochodziło do demonstracji ulicznych, które były brutalnie pacyfikowane przez siły porządkowe (śmierć w czasie tych demonstracji poniosło ok. 100 osób). Opozycja domagała się od Maduro ustąpienia i rozpisania przedterminowych wyborów. Prezydent zamiast tego powołał Zgromadzenie Konstytucyjne, o mandaty w którym ubiegali się jedynie kandydaci popierani przez władze. Po ukonstytuowaniu się nowy organ przejął kompetencje zdominowanego przez polityków opozycji parlamentu.

Maduro w przeszłości proponował Donaldowi Trumpowi spotkanie. Biały Dom odpowiedział, że dojdzie do spotkania prezydenta USA z prezydentem Wenezueli dopiero wtedy, gdy Wenezuela powróci do demokracji.

Oceń treść:

Brak głosów