O co chodzi z aferą wokół LimeBands? Ofeminin pyta eksperta ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

Jerzy Afanasjew ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki zaalarmował, że informacja na stronie dystrybutora daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Na czym dokładnie polega problem?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

ofeminin.pl
Sylwia Chamera
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

257

Sieć podbiła informacja o tym, że na polskim rynku pojawiła się opaska niemieckiego producenta Xantus, która jest testem na obecność GHB, "zwanej pigułką gwałtu". Dystrybucją zajęła się LimeBands, firma założona przez 19-letnią Dominikę z Krakowa. Jerzy Afanasjew ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki zaalarmował, że informacja na stronie dystrybutora daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Na czym dokładnie polega problem? Poprosiłyśmy eksperta o wypowiedź, a dystrybutora o wyjaśnienie.

O co chodzi w aferze LimeBands?

W ciągu paru dni sieć podbiła informacja na temat firmy LimeBands, która zajęła się dystrybucją opasek niemieckiej firmy Xantus. Bransoletki miały wykrywać substancję GHB, zwaną potocznie "pigułką gwałtu". Owszem, LimeBands informuje, że bransoletka wykrywa tylko substancję GHB oraz, że "nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa i nie zastąpi zdrowego rozsądku i uwagi". Ale Jerzy Afanasjew ze Społecznej Inicjatywy Narkopolityki zaalarmował, że dystrybutorzy zatajają ważne informacje i sprzedają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego? LimeBands w swoim przekazie sugeruje, że bransoletki są "testem na GHB, czyli pigułkę gwałtu". To uproszczenie można mylnie zinterpretować, a ich zamienne stosowanie może wprowadzić w błąd. Substancji, które działają jak GHB jest o wiele więcej, a sama opaska chroni jedynie w 25 proc. Poprosiłyśmy aktywistę i edukatora o wypowiedź.

Dlaczego Społeczna Inicjatywa Narkopolityki wytyka LimeBands kłamstwo?

LimeBands wprowadza klientów w błąd sugerując, że substancja, którą wykrywa test (GHB) jest „potocznie zwana pigułką gwałtu”. Tak naprawdę z badań wynika, że nawet 3/4 „pigułek gwałtu” zawiera inne substancje. Ponadto firma zataiła publicznie dostępną w internecie listę drinków, w których test nie zadziała.

O wypowiedź poprosiliśmy Dominikę Sysło, która zajmuje się dystrybucją opasek. Założycielka LimeBands powiedziała: “Nasza strona internetowa nie podaje żadnych fałszywych informacji. Korzystaliśmy z materiałów, które udostępnił nam producent bransoletek”. Na czym dokładnie polega dezinformacja?

Ciężko to skomentować. Listę drinków, w których bransoletka daje błędne wyniki znaleźliśmy na oficjalnej stronie brytyjskiego dystrybutora w 5 minut. Jest nawet opatrzona oryginalnym logiem producenta. Trudno uwierzyć, że polski sklep nie miał dostępu do tych samych informacji przez cały czas, jaki zajęło zarejestrowanie działalności i uruchomienie sklepu. Podmiot wprowadzający towar na rynek nie może zasłaniać się niewiedzą - jest za niego odpowiedzialny.

Dlaczego jest to takie groźne?

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa może być niebezpieczne. Tak naprawdę, z bransoletką LimeBands mamy mniej niż 25 proc. szans na wykrycie „pigułki gwałtu”. Opaska w ogóle nie działa na 3/4 używanych w tym celu środków. To jednak nie wszystko, ponieważ część drinków ukryje obecność GHB (np. Sex On The Beach) a inne błędnie wykażą domieszkę (np. Margarita). Dochodzi więc kolejne ryzyko: niesłusznego oskarżenia i jego konsekwencji.

Czy wszystkie informacje na stronie LimeBands są nieprawdziwe?

Informacje na stronie LimeBands są nie tyle nieprawdziwe, co wprowadzające w błąd. Firma udaje, że nie wiedziała o drinkach, w których test nie działa, mimo że producent informuje o tym publicznie. LimeBands informuje, że GHB jest nazywane „pigułką gwałtu”, ale nie dodaje, że nie jest to jedyna ani nawet główna substancja używana w tym celu. Brakuje uczciwych informacji czym jest „pigułka gwałtu”, ale to oczywiście byłoby niewygodne, ponieważ tłumaczyłoby czemu test jest zawodny.

W wiadomości do nas napisał Pan, że “(LimeBands - przyp.red) na swojej stronie kłamliwie zataja informacje o znanych fałszywych wynikach testu z różnymi napojami” - czy mógłby Pan rozszerzyć tę wypowiedź, co dokładnie zostało zafałszowane?

Na stronie czytamy: „Nie ma informacji na temat nieprawidłowej interakcji testu z jakimkolwiek napojem.”. Sprzeczne informacje można znaleźć na stronie brytyjskiego dystrybutora: https://drinkcheck.co.uk/XANTUS_CCC.pdf. Część napojów nie wykaże GHB, część wykaże je błędnie, a część ma w ogóle trudne do rozróżnienia wyniki.

Czy w Pana opinii producent Xantus celowo zataja informacje i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa?

Na to wygląda, ponieważ nie informuje w jasny sposób o ograniczeniach testu. Produkt ma poważne wady i nigdy nie powinien był wejść do produkcji. Podobne testery są na ogół opatrzone pokaźną listą napojów w których nie działają. Pewnie dlatego w ostatnich latach nie trafiły na rynek zapowiadane w mediach testy na „pigułkę gwałtu” w formie lakieru do paznokci czy słomki. W każdym razie producent Xantus jednak upublicznił dane, a LimeBands celowo je zataja.

Czy wiadomo w takim razie, w jaki sposób tego rodzaju produkt został dopuszczony na rynek, jakie są regulacje prawne?

Nie wiemy nic na ten temat.

Co Pana zdaniem LimeBands powinno teraz zrobić?

W naszej ocenie LimeBands powinno: 1) usunąć stwierdzenie „Nie ma informacji na temat nieprawidłowej interakcji testu z jakimkolwiek napojem.” i umieścić link do listy napojów od producenta; 2) usunąć stwierdzenie: „GHB, potocznie zwane pigułką gwałtu” i zaznaczyć, że GHB jest jedną z wielu różnych substancji nazywanych „pigułką gwałtu”; 3) ponownie przemyśleć, czy wprowadzanie do obrotu LimeBands / Xantus nie naraża klientów na utratę życia lub zdrowia.

GHB nie jest więc jedyną groźną substancją, którą można nazwać “pigułką gwałtu”. Czym jest dokładnie pigułka gwałtu” i jakie jeszcze substancje wchodzą w jej skład?

Najczęściej rolę „pigułki gwałtu” pełnią substancje z grupy depresantów, które spowalniają układ nerwowy. Należy do nich też alkohol i dlatego potęgują jego działanie. Można wymienić pochodne GHB (GBL, BDO), leki nasenne (np. zolpidem, Stilnox) lub przeciwlękowe (np. alprazolam, Xanax). Warto dodać, że „pigułka gwałtu” często dotyczy przestępstw rabunkowych, nie tylko seksualnych.

Co pan sądzi na temat innych, podobnych do opaski produktów, jak lakiery do paznokci, słomki itp.?

Tak jak wspomniałem, mimo szumnych zapowiedzi w mediach te produkty nie weszły na rynek. Według mnie dlatego, że ich twórcy wykazali się większą społeczną odpowiedzialnością, niż w tym przypadku.

Czy w takim razie istnieją na polskim rynku inne produkty, które wykrywają tego rodzaju narkotyki?

Wiemy, że istnieją, bo sami dostaliśmy je fizycznie nad Wisłą od zaprzyjaźnionych edukatorów, bodajże w formie podstawki do piwa. Są jednak oparte na tej samej, zawodnej technologii. Nie ma taniego i w pełni skutecznego testu do wykrywania w napojach tak wielu różnych substancji, które mogą wchodzić w grę w „pigułce gwałtu”.

“Pigułki gwałtu” kojarzą się głównie ze środowiskiem klubowym. Czy słusznie?

Trzeba by spojrzeć do statystyk, ale na pewno pojawią się wszędzie tam, gdzie jest alkohol. Typowa będzie też restauracja lub pole namiotowe. Wszystko dlatego, że każda substancja z grupy depresantów potęguje działanie alkoholu. No i oczywiście sam drink pozwala przemycić obezwładniający środek.

Co statystyki mówią na temat "pigułki gwałtu”: czy mężczyźni padają jej ofiarami równie często, co kobiety? Liczby rosną czy maleją? Jak na tle innych państw Polska wypada w walce z narkotykiem? Jak skutecznie walczyć z tym zagrożeniem?

Warto przywołać wypowiedź samej twórczyni opaski Xantus, według której większość klientów to mężczyźni (tutaj). Jeśli chodzi bezpośrednio o to jak uniknąć zostania ofiarą „pigułki gwałtu”, to jedyną w pełni skuteczna metodą jest pilnować swojego drinka: być przy otwieraniu butelki i nie przyjmować napojów od nieznajomych. Jednak możemy zrobić o wiele więcej aby przeciwdziałać przemocy seksualnej. Potrzebna jest ogromna narodowa dyskusja o ZGODZIE. Zgodzie na dotyk i szacunek dla granic drugiej osoby. Jeśli chcesz się zaprzyjaźnić, ale usłyszysz „nie”, wyluzuj i spróbuj następnym razem. Takich komunikatów potrzeba więcej aby skuteczniej walczyć z seksizmem w Polsce.

Jerzy Afanasjew. Aktywista i edukator Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Zajmował się problematyką polityki narkotykowej na stażach w „Romanian Harm Reduction Network” w Rumunii oraz w „Check!t” w Portugalii i „Energy Control” w Hiszpanii. W SIN prowadzi działania związane ze sprawdzaniem składu i bezpieczeństwa substancji psychoaktywnych.

Strona Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

Poprosiłyśmy o wypowiedź Dominikę Sysło, założycielkę LimeBands. 19-latka z Krakowa napisała:

W żadnej informacji nigdy nie podałam, że bransoletka została wynaleziona przez nasz zespół. W żadnej z wypowiedzi, ani również na naszych stronach, nie wprowadzamy w błąd. Nie podajemy fałszywych informacji. Wkradł się drobny błąd, dotyczący braku napojów, z którymi wynik może być nieprawidłowy. Wynika to z błędnej informacji, którą wcześniej otrzymaliśmy od producenta i aktualnie wyjaśniamy tą sprawę z firmą Xantus.

Pragniemy również zauważyć, że podajemy do wiadomości (na stronie internetowej), że bransoletka nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa i nie zastąpi zdrowego rozsądku i uwagi. To samo jest napisane w ulotkach dostarczanych wraz z bransoletką.

Bardzo nam przykro, że niesłusznie zostaliśmy okrzyknięci oszustami, ponieważ żadne nasze działanie nie ma tego na celu. Artykuł u Państwa nie był sponsorowany".

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)

09.07.2007

Od razu ostrzegam, że całe zdarzenie miało miejsce jakiś czas temu, a odurzenie było tak mocne, że wiele mogłem popierdolić, albo zapomnieć. Dlatego trip może być trochę chaotyczny, niespójny i przeinaczony. Trochę mogłem poprzestawiać, trochę pominąć, a trochę dorobić, ale generalnie wszystko powinno być OK.

  • Bad trip
  • Marihuana
  • Marihuana

Set: radosny humor, setting: lasek w okolicy miasteczka oraz część misteczka.

../

  • Gałka muszkatołowa
  • Pozytywne przeżycie

Piątek. 15-02-2013 Godzina 15.00. Dzwoni ziomek z którym umówiliśmy się na palenie słodkiej baczki. Cały uśmiechnięty mimo złej pogody wyszedłem na spotkanie. Chociaż na zewnątrz było bardzo wilgotno i deszczowo w naszych okolicach okazało się być bardzo SUCHO. Zupełnie tak jak by dzień wcześniej cały świat wypalił stuff od wszystkich pobliskich zielarzy . Zdemotywowani tym faktem poszliśmy w strone sklepu celem wypicia napoju gazowanego, z dodatkiem chmielu oraz 6% zawartością etanolu. Po krótkiej przechadzce pomiędzy żelbetonowymi blokami, które rażą swoimi pstrokatymi kolorami wpadłem na pomysł odwiedzenia słodkiej krainy. Udaliśmy się więc do sklepu samoobsługowego, w którym zakupiłem dwa opakowania Indonezyjskiej gałki KAMISIA, oraz bardzo pyszny jogurcik o smaku wielu owoców leśnych. Kilka chwil później siedziałem w swoim cieplutkim pokoju mieszając drinka na wieczór, w proporcjach jedna paczka uśmiechu do połowy szklanki jogurtu. Zjedzenie tego zajęło mi mniej więcej 20 minut, ponieważ ten smak skutecznie mnie odrzuca od tego specyfiku, ale nie dałem się, zjadłem całą paczkę. Została mi jeszcze jedna, którą zalałem wrzątkiem a do kubka wpakowałem dwie saszetki czarnej herbaty. Tym razem wypiłem sam wywar, plus mniej więcej dwa łyki pestkowej mielonki. Smak herbaty dość dobrze zamaskował smutną i gorzką stronę gałki.

Godzina 21:00

Mija druga godzina odkąd wypiłem wywar. Czułem się dużo lepiej niż wcześniej, stawało mi się coraz cieplej na ciele jak i na duszy. Humor znacznie mi się poprawił. Przez cały czas rozmawiam z moim bratem na skype. On też zaczyna zauważać zmiany w moim sposobie mówienia oraz zachowaniu.

Godzina 22:20

  • Benzydamina

Autor: Barysh

Substancja: Benzydamina z Tantum Rosa

Set And Settings: WWesoło, hęć przeżycia czegoś nowego, nastawienie mega pozytywne, wieczór, godzina 19.

Dawkowanie: Roztwór z dwóch saszetek Tantum Rosa, wypity duszkiem, przy zamkniętym nosie.

Doświadczenie: 18 lat. THC, Benzydamina [mój pierwszy raz tutaj opisany], Dimenhydrynat, Bromowodorek Dekstrometorfanu, Kodeina, Efedryna, Klonazepam, Gałka [ostatnio doszła]

randomness