Nowe substancje psychotropowe w grupie IV-P

Ministerstwo zdrowia skierowało do opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Wprowadza ono nowe substancje do kolejnych wykazów stanowiących załączniki do rozporządzenia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm/ŁW/RCL
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

327

Ministerstwo zdrowia skierowało do opublikowania w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Wprowadza ono nowe substancje do kolejnych wykazów stanowiących załączniki do rozporządzenia.

W stosunku do obecnego brzmienia rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r., w którym ujęto trzydzieści siedem nowych substancji psychoaktywnych: 4-CEC, 5-Cl-UR-144, 2-CMC, 4-EEC, 5F-AB-PINACA, 5F-AMB, 3-Me-MAPB, 4-metylo-N,N-DMC, NM-2201, PV8, THJ-2201, alfa-PVT, NEP, 5-DBFPV, 4-Cl-α-PVP, NEMNP, 5F-AMBICA, TH-PVP, N-propylopentedron, N-izopropylopentedron, α-PHiP, 3-CEC, AMB-CHMICA, MDPHP, 4-FLUOROPENTEDRON, MPHP, ETIZOLAM, BENZYLOFENTANYL, 3-FLUOROFENMETRAZYNA, KLONAZOLAM, FLUBROMAZOLAM, DIKLAZEPAM, 3-HYDROKSYFENAZEPAM, 4-HO-MiPT, ALD-52, ETH-LAD, pF-4-METYLOAMINOREKS, w projektowanej nowelizacji, wykaz nowych substancji psychoaktywnych został rozszerzony o kolejnych piętnaście substancji o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy i jednocześnie, jak powyżej określono, na podstawie decyzji 63 CND, z wykazu nowych substancji psychoaktywnych przeniesiono dwie substancje o nazwie ETIZOLAM do wykazu „4. SUBSTANCJE PSYCHOTROPOWE GRUPY IV-P” i 5F-AMB do wykazu „2. SUBSTANCJE PSYCHOTROPOWE GRUPY II-P – nowy wykaz w postaci nazw i oznaczeń chemicznych będzie zawierał czterdzieści siedem substancji psychoaktywnych.

– Zmiany te są odpowiedzią na pojawiający się szybki rozwój rynku nowych substancji psychoaktywnych, które stwarzają wysokie ryzyko zatruć, również ze skutkiem śmiertelnym, a także rozwój uzależnienia – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Z punktu widzenia aptek najistotniejsze są zmiany, które zachodzą w grupie IV-P, gdzie pojawiają się dwie nowe substancje psychotropowe – flunitrazolam i etizolam. Pierwsza z substancji stanowi nowość, natomiast druga do tej pory znajdowała sięw grupie nowych substancji psychoaktywnych (czytaj również: Coraz więcej Polaków nie potrafi żyć bez psychotropów). Flunitrazolam należy do grupy benzodiazepin, który strukturalnie jest spokrewniony z klonazolamem. Wykazuje również podobieństwo do substancji o nazwie flunitrazepam.

Flunitrazolam powoduje dużą utratę pamięci i znaczne zaburzenia poznawcze, a także silne efekty uspokajające i przeciwlękowe. Do działań niepożądanych flunitrazolamu należy zaliczyć zawroty głowy, amnezję, rozluźnienie mięśni, senność, spowolnienie myśli czy tłumienie emocjonalności. Farmakokinetyka i szlaki metaboliczne „NSP-benzodiazepin” nie są obecnie dobrze poznane i mogą istnieć różnice w parametrach farmakokinetycznych między poszczególnymi związkami.

– Najczęstszą drogą przyjmowania benzodiazepin, a tym samym flunitrazolamu, jest podawanie doustne, a także domięśniowe, dożylne lub doodbytniczo. Po zażyciu flunitrazolamu występują efekty silnego działania uspokajającego oraz przeciwlękowego. Substancja ta została zidentyfikowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii i w Niemczech. W Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy flunitrazolam został zidentyfikowany w pierwszej połowie 2018 r. przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP). W 2018 r. odnotowano 34 przypadki identyfikacji przedmiotowej substancji o łącznej masie 116 g. Kontrolowana jest na Litwie – czytamy w uzasadnieniu.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Po pięcioletnim maratonie regularnej hiperwentylacji gandzi (najczęściej warszawskiej, niestety) do płuc wydawało mi się, że już zawsze będzie się świecił mały zielony neonik przed moimi oczyma. Nadszedł jednak czas, kiedy brak rutyny także stał się rytuną, ale tą jedyną, którą przyjęłam z entuzjazmem. Później jakoś tak wyszło, że nie było kiedy, albo za co, w każdym razie opaliłam już chyba cały zestaw fifek, jakie zalegały chałupie, zasiane niczym zalążki myśli. A potem nie wiedziałam dlaczego tak cholernie mi się dłużą te dwa miesiące przerwy, skoro nie jestem uzależniona...

  • Inne

Rok temu otrzymaliśmy z dziewczyną sadzonkę Turnera diffusa jako prezent do nowego mieszkania . Wiedziałem o afrodyzjakalnym działaniu tego ziółka , ale moja kobieta jest wielką miłośniczką roślin i nie pozwalała mi nawet skubnąć listka z jej zielonego pupilka . Wreszcie kilka tygodni temu przyszedł czas , aby damianę troszeczkę przyciąć , gdyż wyrosła z niej prawie 1,5 metrowa smukła panienka , a przycinanie pomaga w rozkrzewianiu się .

  • Amfetamina

To już mój kolejny raport w ostatnim czasie, ale tak się jakoś złożyło :-)
Zatem jedziem!

  • Dimenhydrynat

Mam tu tripa pewnego goscia po avio:


Jazda miala miejsce okolo rok temu dlatego nie pamietam jej zbyt dokladnie,

ale postaram sie ja opisac. Tego dnia nie chcialo mi sie isc do szkoly.

Okolo 8 rano odprowadzilem qmpla do jego szkoly. Los chcial, ze akurat wtedy

przyjechal do niej moj stary spotkac sie z dyrkiem (brrr) sciemnilem go, ze

teraz mam religie i odwiozl mnie na chate. Wiec poszedlem do apteki po

aviomarin (20 sztuk) kosztowaly jakies 17 zlotych. Mialem jeszcze jedna

randomness