W ubiegłą środę 16-letni Darek, siedząc na osiedlowej ławeczce na Przymorzu, wdychał gaz do zapalniczek. Obok zatrzymał się ambulans, ale odurzony nastolatek nie otrzymał pomocy lekarskiej, kierowca karetki wezwał jedynie straż miejską. Funkcjonariusze zawieźli Darka na posterunek. Tam wezwano lekarza. Kiedy okazało się, że życiu nastolatka nie zagraża niebezpieczeństwo, chłopaka odwieziono do ojca.
Już w piątek Darek wrócił na tę samą osiedlową ławeczkę. Znów wdychał gaz.
Nikt nie pomógł chłopakowi. Straż Miejska zrobiła wszystko, co było w jej kompetencjach, lekarz przyjechał do innego pacjenta i to jemu pomagał. Całą sytuację opisaliśmy w poniedziałkowej "Gazecie".
- Ta sytuacja to typowy przykład uciekania od odpowiedzialności - komentuje Jolanta Koczurowska, prezes zarządu głównego stowarzyszenia Monar. - Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli, jak w tym wypadku Straż Miejska, przeważnie robią tylko pierwszy krok. Ale nie może być tak, że jest to zarazem krok ostatni...
Koczurowska jest doświadczonym pedagogiem. Stworzyła gdański oddział Monaru, zorganizowała pierwszy w Polsce ośrodek dla uzależnionych dzieci Mrowisko. - To nieprawda, że policja czy straż miejska nie mogą przekazywać nam dzieci, które są pod wpływem środków odurzających [tak tłumaczyli się strażnicy - red.]. Za zgodą rodziców bardzo często przyjmujemy do siebie takie zbłąkane dzieciaki. Jesteśmy od tego, by kierować młodzież na właściwe tory.
Szefowa Monaru podkreśla, że wszystkie środki wziewne, a szczególnie gaz do zapalniczek, są bardzo groźne. - W przypadku kleju, marihuany czy twardszych narkotyków trzeba się uzależnić, aby istniało zagrożenie życia. Jeśli chodzi o gaz, nawet po jednorazowym zażyciu może nastąpić zgon.
Problem w tym, że gaz do zapalniczek jest środkiem powszechnie dostępnym, dozwolonym przez prawo i zażywania takiego środka nie można nikomu zabronić. - Wiele osób nie rozumie powagi i zagrożenia, jakie niesie wdychanie gazu do zapalniczek. Nauczyciele, pedagodzy, a w szczególności rodzice nie nadążają za pomysłowością młodzieży - dodaje Koczurowska.
Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko, podopieczny lub znajomy może mieć problem z narkotykami albo innymi środkami odurzającymi, nie pozostawajmy obojętni. Oto gdzie można uzyskać pomoc:
- telefon zaufania Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko - (058) 340 76 75 (czynny przez cały tydzień w godz. 15-21)
- Poradnia Młodzieżowa Ośrodka Terapeutycznego Mrowisko, Sopot, al. Niepodległości 817 A ( pn.-wt. 12-20, śr.-pt. 10-20)
- Ośrodek Krótkotrwałej Terapii, tel. (058) 550 26 69 (czynny całą dobę)
- Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar, Gdańsk, ul. 3 Maja 6, tel. (058) 302 04 42, (058) 302 63 89.
Komentarze