REKLAMA
Narkotyki mogą wyłączać instynkty rodzicielskie u ludzi

Smutny i niepokojący wniosek wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wskazują one, że opioidy wydają się zagłuszać naturalne instynkty rodzicielskie u ludzi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

portal.abczdrowie.pl
Kinga Ludwik

Odsłony

368

Smutny i niepokojący wniosek wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wskazują one, że opioidy wydają się zagłuszać naturalne instynkty rodzicielskie u ludzi.

Nieodpowiedzialność czy uzależnienie?

W ostatnich miesiącach w wiadomościach często pojawiały się historie ludzi, którzy przedawkowali opiaty na receptę lub heroinę i zostawiali swoje dzieci same.

Miliony ludzi, którzy widzą te historie, nie mogą zrozumieć, co skłania rodziców do takich zachowań. Wyniki badań mogą to wyjaśnić, ale nie sprawią, że te historie staną się łatwiejsze do oglądania.

We wrześniu bardzo głośna w mediach była sprawa 4-letniego chłopca ze Stanów Zjednoczonych. Policja z Ohio opublikowała zdjęcie 2 dorosłych, którzy przedawkowali heroinę i wsiedli do samochodu oraz przestraszonego dziecka na tylnym siedzeniu.

W badaniu naukowcy skanowali mózgi 47 mężczyzn i kobiet przed i po leczeniu uzależnienia od opioidów.

Uczestnicy oglądali różne wizerunki dzieci, podczas gdy naukowcy rejestrowali działanie mózgu. Wyniki uczestników badania zostały porównane z wynikami ludzi zdrowych.

Uczestnicy nie byli świadomi, że zdjęcia były manipulowane tak, aby odpowiadały "dziecięcemu schematowi”. Ten termin opisuje zestaw cech twarzy, takich jak okrągły owal i duże oczy, które sprawiają, że nasze mózgi "widzą" dzieci jako bezradne, urocze stworzenia i wyzwalają nasze instynkty rodzicielskie.

W niektórych przypadkach, naukowcy manipulowali obrazem tak, aby twarze stały się jeszcze bardziej ujmujące, zaś w innych przypadkach zdjęcia niemowląt zostały pozbawione części „uroczych” cech.

Badania wskazują, że widok dziecka aktywuje rejon zwany prążkowiem brzusznym, części kluczową dla uczucia nagrody. Badania 2009 pokazały, że patrzenie na twarz dziecka powoduje, że mózg reaguje w sposób, który wyzwala instynkty rodzicielskie.

Gdy mózgi uczestników zostały porównane z mózgami zdrowych ludzi, okazało się, że ludzie uzależnieni od opioidów nie mają silnej reakcji na widok zdjęć dzieci.

Spada liczba recept na opioidy

Jednak, gdy osoby uzależnione od opioidów otrzymały lek naltrekson, który blokuje działanie opioidów, ich mózgi działały w normalniejszy sposób.

"Kiedy uczestnicy zażyli bloker opioidów, ich schemat reagowania na dzieci stał się bardziej podobny do schematu osób zdrowych. Te badania stawiają również pytanie, czy leki opioidowe mogą wpływać na zachowania społeczne" - mówi dr Daniel D. Langleben, jeden z badaczy.

Badanie to, jako jedno z pierwszych, pokazało skutki uzależnienia od opioidów i jak leczenie uzależnienia wpływa na funkcje społeczne. Odkrycia zostały zaprezentowane we wrześniu na Kongresie Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii w Wiedniu.

Dodatkowo statystyki dostarczone przez Narodowy Ośrodek ds. Uzależnień Dzieci z 2014 roku pokazują, że w 29 państwach, że średnio 17,9 proc. śmierci dzieci wiązało się winą opiekuna, który miał był [? - red.] zagrożony narkomanią.

Trochę lepsza wiadomość została ogłoszona w maju, jednak gdy firma IMS Health udostępniane informacje o tym, że od 2012 roku nastąpił 12 proc. spadek liczby recept na opiaty.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Katastrofa
  • Mieszanki "ziołowe"

Tak naprawdę to była moja pierwsza substancja psychoaktywna jaką w życiu zażyłem..Szczerze to nastawienie miałem na śmiechawę itp, a nie wiedziałem nawet ile ta substancja trzyma, jaki ma skład i co powoduje..

Bardzo długo się namyślałem czy opisać ten trip, a wydarzył się on bardzo bardzo dawno, widać po doświadczeniu... Dodam że mało z tego pamiętam, ale i tak zostanie to ze mną do końca życia.

Południe: Ja, kumpel B, kumpel M. Załatwiłem 13zł i chciałem skonsumować pierwszego dopalacza i mieć pierwszą porządną fazę... Kumpel M mówił, że poskładam się tym w uj bo przedtem paliłem tylko siejkę i w ogóle nie mam expa. Nie słuchałem go, ale on miał 18 lat, więc kupił nam owy dopalacz ,,konkret'' i dał radę, żebyśmy nie palili tego od razu na dwóch, bo źle może się stać..

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

SET Ja: podekscytowany, podniecony, nieco przestraszony P:wyluzowany, podniecony R:troche zestresowany SETTING piękna pogoda, dobre wibracje

Potrzebuje wieczności na zgłębienie tego, na co patrzę
a za chwilę patrzę
na coś innego

Dzieci z mięsa

 

  • 3-MeO-PCP
  • Problemy zdrowotne

oboje podeksytowani przed wyjazdem, pełen luz, królowa życia i król.

  Dopiero dzisiaj uswiadomiłam sobie, ile czasu mineło od mojego ostatniego upadku. A może on nastepuje własnie teraz, kiedy o pierwszej w nocy piszę te słowa popijajac piwo gaszące zewnętrzny żar, przykrywające wewnętrzną pustkę.

  • MDMA (Ecstasy)

nazwa substancji: extasy, alko, THCpoziom doświadczenia użytkownika: sredni (4 lata jaram bake; w zeszle wakacje zaczolem przygode z tabletkami; przez 2 miesiace w ciagu amfetaminowym, obecnie juz staram sie unikac scierwa; raz w zyciu grzyby; raz LSD-ale mnie nie porobilo; raz tusipect ktory moim zdaniem jest chujowy). mam 18 lat, 180 wzrostu jakies 70kg wagi. to chyba wszystko...dawka, metoda zażycia: 2 tabletki znaczek: koperta; doustnie, po ok 2 godz kolejna doustnie


randomness