REKLAMA
Narkotyki mogą wyłączać instynkty rodzicielskie u ludzi

Smutny i niepokojący wniosek wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wskazują one, że opioidy wydają się zagłuszać naturalne instynkty rodzicielskie u ludzi.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

portal.abczdrowie.pl
Kinga Ludwik

Odsłony

362

Smutny i niepokojący wniosek wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wskazują one, że opioidy wydają się zagłuszać naturalne instynkty rodzicielskie u ludzi.

Nieodpowiedzialność czy uzależnienie?

W ostatnich miesiącach w wiadomościach często pojawiały się historie ludzi, którzy przedawkowali opiaty na receptę lub heroinę i zostawiali swoje dzieci same.

Miliony ludzi, którzy widzą te historie, nie mogą zrozumieć, co skłania rodziców do takich zachowań. Wyniki badań mogą to wyjaśnić, ale nie sprawią, że te historie staną się łatwiejsze do oglądania.

We wrześniu bardzo głośna w mediach była sprawa 4-letniego chłopca ze Stanów Zjednoczonych. Policja z Ohio opublikowała zdjęcie 2 dorosłych, którzy przedawkowali heroinę i wsiedli do samochodu oraz przestraszonego dziecka na tylnym siedzeniu.

W badaniu naukowcy skanowali mózgi 47 mężczyzn i kobiet przed i po leczeniu uzależnienia od opioidów.

Uczestnicy oglądali różne wizerunki dzieci, podczas gdy naukowcy rejestrowali działanie mózgu. Wyniki uczestników badania zostały porównane z wynikami ludzi zdrowych.

Uczestnicy nie byli świadomi, że zdjęcia były manipulowane tak, aby odpowiadały "dziecięcemu schematowi”. Ten termin opisuje zestaw cech twarzy, takich jak okrągły owal i duże oczy, które sprawiają, że nasze mózgi "widzą" dzieci jako bezradne, urocze stworzenia i wyzwalają nasze instynkty rodzicielskie.

W niektórych przypadkach, naukowcy manipulowali obrazem tak, aby twarze stały się jeszcze bardziej ujmujące, zaś w innych przypadkach zdjęcia niemowląt zostały pozbawione części „uroczych” cech.

Badania wskazują, że widok dziecka aktywuje rejon zwany prążkowiem brzusznym, części kluczową dla uczucia nagrody. Badania 2009 pokazały, że patrzenie na twarz dziecka powoduje, że mózg reaguje w sposób, który wyzwala instynkty rodzicielskie.

Gdy mózgi uczestników zostały porównane z mózgami zdrowych ludzi, okazało się, że ludzie uzależnieni od opioidów nie mają silnej reakcji na widok zdjęć dzieci.

Spada liczba recept na opioidy

Jednak, gdy osoby uzależnione od opioidów otrzymały lek naltrekson, który blokuje działanie opioidów, ich mózgi działały w normalniejszy sposób.

"Kiedy uczestnicy zażyli bloker opioidów, ich schemat reagowania na dzieci stał się bardziej podobny do schematu osób zdrowych. Te badania stawiają również pytanie, czy leki opioidowe mogą wpływać na zachowania społeczne" - mówi dr Daniel D. Langleben, jeden z badaczy.

Badanie to, jako jedno z pierwszych, pokazało skutki uzależnienia od opioidów i jak leczenie uzależnienia wpływa na funkcje społeczne. Odkrycia zostały zaprezentowane we wrześniu na Kongresie Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii w Wiedniu.

Dodatkowo statystyki dostarczone przez Narodowy Ośrodek ds. Uzależnień Dzieci z 2014 roku pokazują, że w 29 państwach, że średnio 17,9 proc. śmierci dzieci wiązało się winą opiekuna, który miał był [? - red.] zagrożony narkomanią.

Trochę lepsza wiadomość została ogłoszona w maju, jednak gdy firma IMS Health udostępniane informacje o tym, że od 2012 roku nastąpił 12 proc. spadek liczby recept na opiaty.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • DOC
  • Katastrofa
  • Klonazepam
  • N2O (gaz rozweselający)

Humor dobry, gotowy na pierwsze od 7 miesięcy doświadczenie z psychodelikami, jednak trochę zmęczony podróżą i głodny. | Impreza typu psytrance w Gdańsku.

Po kilku miesiącach uprawiania sajkoszamanizmu, postanowiłem dać sobie spokój. Zauważyłem, że to nie jedyna dobra ścieżka w życiu oraz, że pod pretekstem niszczenia swojego ego, budowałem je coraz to większe. Mimo to, po siedmiu miesiącach od ostatnich grzybów, postanowiłem spróbować DOCa - substancji, która obrosła w legendy.

T+0

  • Ayahuasca
  • Ruta stepowa

Pusty salon meblowy, będący jeszcze wcześniej restauracją. Noc, brak światła, muzyka Carbon Based Lifeforms.

14.05.2008

Jest to wspomnienie podróży, którą odbyłem jakoś w styczniu tego roku. Było to najsilniejsze psychodeliczne doświadczenie, jakiego miałem okazję doświadczyć. 

  • Marihuana

Nazwa substancji: marihuana

Poziom doświadczenia: lekko doświadczony

Dawka: 0,5grama na 3 osoby


  • Dimenhydrynatrandomness