Środki odurzające lub psychotropowe będą mogły być przepisane jedynie po obligatoryjnym osobistym zbadaniu przez wystawiającego receptę. Nie będzie możliwości wystawienia jej za pośrednictwem teleporady. Nowe przepisy mają wejść w życie od czwartku 7 listopada.
Tak zakłada znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
Dotychczas recepty na leki o działaniu odurzającym można było uzyskać bez wywiadu medycznego lub po tzw. wywiadzie pozorowanym, m.in. za pośrednictwem receptomatów. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie tego zjawiska. Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, jest to odpowiedź m.in. na apel Naczelnej Izby Lekarskiej, która wskazywała, że należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania z uwagi na rosnącą w zatrważającym tempie liczbę sprzedawanych wyrobów na bazie konopi.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że celem nowych przepisów jest wzmocnienie "nadzoru nad preskrypcją substancji kontrolowanych, a tym samym ograniczenia negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem tego rodzaju substancji, w tym ich nadmierną preskrypcją, co skutkuje uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji lub dalszego leczenia farmakologicznego, co oprócz ww. wskazanych negatywnych następstw zdrowotnych i społecznych, powoduje również zwiększone nakłady publiczne na ochronę zdrowia".
Rozporządzenie obejmuje: fentanyl, morfinę, oksykodon oraz konopie ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywicę konopi.
Zgodnie z rozporządzaniem wystawienie recepty na wskazane substancje będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta przez osobę wystawiającą receptę, z wyjątkiem przypadków, gdy dotyczy to kontynuacji leczenia, a osobą wystawiającą receptę jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowe przepisy mają wejść w życie od czwartku 7 listopada.