Medyczna marihuana legalna tylko na papierze?

"Pacjenci pokazywali receptę, a policjanci nie wiedzieli, że coś takiego istnieje"

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

tokfm.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

90

Rządzący dali Polakom legalną medyczną marihuanę, ale za ustawą nie nadąża prawo i wiedza policjantów - przekonywał w TOK FM Andrzej Dołecki. - Pozostałe kraje dopracowały to aktami wykonawczyni, rozporządzeniami, szkoleniami. W Polsce ustawa funkcjonuje grubo ponad trzy lata, a dopiero w grudniu zeszłego roku komendant główny poinformował podległe mu piony, że coś takiego jest w aptekach - mówił prezes Wolnych Konopi.

Jak wygląda sytuacja prawna osób stosujących marihuanę medyczną? Sprawa ta w ostatnich dniach wzbudza kontrowersje w związku z aferą wokół aktora Antoniego Królikowskiego. 34-latek w sobotę 18 lutego został zatrzymany przez policję na warszawskiej Woli. - Narkotest wykazał, że znajduje się pod wpływem środków odurzających - poinformowała stołeczna policja.

Sam Królikowski oświadczył, że dzień przed zatrzymaniem zastosował marihuanę medyczną, która łagodzi objawy stwardnienia rozsianego. Aktor poinformował opinię publiczną o swojej diagnozie w kwietniu zeszłego roku.

Andrzej Dołecki, prezes Wolnych Konopi, który przygląda się przypadkowi Antoniego Królikowskiego od początku, stanął w obronie aktora. - Narkotest wykazał obecność metabolitów konopi, czyli substancji, które powstają po rozpadzie danego związku. Ślad metabolitów może utrzymywać się dwa lub dwa i pół tygodnia. Gdyby porównać to z alkoholem, to załóżmy, że pijemy w sylwestra, a 10 stycznia jesteśmy zatrzymani przez policję, która stwierdza metabolity alkoholu w naszym organizmie i na podstawie tego rozpoczyna się cała uciążliwa procedura - tłumaczył ekspert w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Gość weekendowej audycji zwrócił uwagę, że narkotesty używane przez polską policję są dużo mniej zaawansowane od tych stosowanych na Zachodzie. Powołał się też na niemieckie badania, z których wynika, że dla użytkowników medycznej marihuany wpływ substancji na motorykę jest liczony w kilku godzinach. - Użytkownik od dwóch do czterech godzin po użyciu jest w stanie prowadzić pojazd, a użyta substancja nie zaburza jego czynności psychomotorycznych. W Polsce często mamy bardzo duże pole do nadinterpretacji tej sytuacji przez policję. Takie testy mogłyby być inaczej skonstruowane i o to apelujemy od dłuższego czasu - mówił Andrzej Dołecki.

"Dali produkt, ale nie powiedzieli społeczeństwu nic na ten temat"

W Polsce medyczna marihuana jest legalna od 1 listopada 2017 roku, a kupić można ją w naszym kraju na receptę od 17 stycznia 2019 roku. Jak poinformował prezes Wolnych Konopi, szacuje się, że nad Wisłą z takiej formy leczenia korzysta 100 tys. osób.

Mimo to, jak wskazał gość TOK FM, poziom wiedzy policji na ten temat pozostawia wiele do życzenia. - Wprowadzenie konopi medycznych do aptek nie pociągnęło za sobą kwestii edukacyjnej. Pozostałe kraje, w których została zalegalizowana medyczna marihuana, dopracowały to ustawowo, aktami wykonawczyni, rozporządzeniami, szkoleniami. W Polsce ustawa funkcjonuje grubo ponad trzy lata, a dopiero w grudniu zeszłego roku komendant główny policji poinformował podległe mu piony, że coś takiego jest w aptekach. Policjanci zatrzymywali pacjentów, aresztowali ich ze względu na to, że znaleziono przy nich marihuanę. Pacjenci pokazywali oryginalne apteczne opakowanie, receptę, zaświadczenie od lekarza. A policjanci nie wiedzieli, że istnieje coś takiego - argumentował Andrzej Dołecki.

Z lekarzami i farmaceutami nie jest lepiej. - Współorganizujemy różne szkolenia i sympozja dla lekarzy, staramy się dotrzeć z wiedzą do tego środowiska. Z naszych wewnętrznych badań oraz badań firm, które zajmują się dystrybuowaniem suszu konopnego w Polsce, wynika, że taką wiedzę ma 1 proc. lekarzy. (Rządzący - red.) dali nam produkt, ale nie powiedzieli społeczeństwu, władzom, nikomu nic na ten temat - mówił Andrzej Dołecki w rozmowie w TOK FM.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove

Set & Setting: Mała ciemna piwnica. Pokój w mieszkaniu na 2 pietrze. Ciemna, chlodna pazdziernikowa noc.

Substancja/ilość: 178 cm / 65 kg:

25 g Mirystycyny + 0.5 l zimnej wody.

0.5 g Mirystycyny spalone z odrobina tytoniu, sposobem przez wiadro.

Exp: To i owo.

Godzina 9:00:

Sobotni poranek. Za oknem zimno, w glowie mysl co by tu dzisiaj zrobic. . .

Leze spogladam na sufit i mowie mam! "Mirystycyna" hy hy hy.

  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Miks
  • Ruta stepowa

Szeroka plaża nad jeziorem w dość wietrzny, raczej pochmurny i niezbyt ciepły wrześniowy dzień (ok. 17-18st. ), las (przelotowo) oraz rozległy obszar łąkowy, otoczony z 3 stron lasem, bez widoku na ślady cywilizacji. Nastawienie: wyluzowane podejście do nadchodzącego tripa.

To, co opisze w trip raporcie, to nie są jakieś szczególnie odkrywcze spostrzeżenia, ale inaczej jest to wiedzieć normalnie a inaczej czuć. Jest różnica pomiędzy świadomością  smaku czekolady, zimnego piwa lub ostrej papryki a jedzeniem ich, jest różnica pomiędzy znajomością tego, jak grzeje wschodzące słońce po chłodnej nocy, a odczuwaniem tego. Jeszcze większa jest różnica pomiędzy znajomością tego, jak to jest być zakochanym, a odczuwaniem tego.

  • Dekstrometorfan
  • Inne
  • Przeżycie mistyczne

Lekki strach, duża ciekawość, duże oczekiwania, duża wiara w siebie i fazę, spokojne otoczenie,

Godzina 9:30- Łykam 11 kapsułek, w których zamknąłem mieszankę imbiru i pieprzu czarnego. Obie te przyprawy mają za zadanie wzmocnić moje doznania. Kumpel (nazwijmy go Kleofas) łyka 10, ponieważ waży troszkę mniej. A przez "troszkę" rozumiem jakieś 10 kilo :) Moja waga to w chwili obecnej 88 kilogramów.

Całość popijamy sokiem z grejpfruta (ułatwia wchłanianie leków) zmieszanym z AAKG (kolejny wzmacniacz faz). Dodajemy do tego po 12 ml syropu Atussin.

  • Kodeina
  • Problemy zdrowotne

W miarę dobry humor. Lekki zjazd po wczorajszym Tramalu, średnie samopoczucie. Tabletki zażyte w domu. Oczekuję rozluźnienia, poprawy humoru i miłego rozleniwienia.

Obudziłam się rano z okropnym samopoczuciem. Byłam na zjeździe po wczorajszym wzięciu Tramalu. Czułam się tak źle, że stwierdziłam, że dzisiaj daruję sobie wyprawę do "ukochanej" szkoły i zostanę w domu. Bez długiego namysłu stwierdziłam, że zapodam sobie dzisiaj kodeinę. Brałam ją już kilka razy ale nie działała tak jak bym się tego spodziewała. Czułam, że dzisiaj będzie inaczej. 

8:00