Medyczna marihuana legalna tylko na papierze?

"Pacjenci pokazywali receptę, a policjanci nie wiedzieli, że coś takiego istnieje"

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

tokfm.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

127

Rządzący dali Polakom legalną medyczną marihuanę, ale za ustawą nie nadąża prawo i wiedza policjantów - przekonywał w TOK FM Andrzej Dołecki. - Pozostałe kraje dopracowały to aktami wykonawczyni, rozporządzeniami, szkoleniami. W Polsce ustawa funkcjonuje grubo ponad trzy lata, a dopiero w grudniu zeszłego roku komendant główny poinformował podległe mu piony, że coś takiego jest w aptekach - mówił prezes Wolnych Konopi.

Jak wygląda sytuacja prawna osób stosujących marihuanę medyczną? Sprawa ta w ostatnich dniach wzbudza kontrowersje w związku z aferą wokół aktora Antoniego Królikowskiego. 34-latek w sobotę 18 lutego został zatrzymany przez policję na warszawskiej Woli. - Narkotest wykazał, że znajduje się pod wpływem środków odurzających - poinformowała stołeczna policja.

Sam Królikowski oświadczył, że dzień przed zatrzymaniem zastosował marihuanę medyczną, która łagodzi objawy stwardnienia rozsianego. Aktor poinformował opinię publiczną o swojej diagnozie w kwietniu zeszłego roku.

Andrzej Dołecki, prezes Wolnych Konopi, który przygląda się przypadkowi Antoniego Królikowskiego od początku, stanął w obronie aktora. - Narkotest wykazał obecność metabolitów konopi, czyli substancji, które powstają po rozpadzie danego związku. Ślad metabolitów może utrzymywać się dwa lub dwa i pół tygodnia. Gdyby porównać to z alkoholem, to załóżmy, że pijemy w sylwestra, a 10 stycznia jesteśmy zatrzymani przez policję, która stwierdza metabolity alkoholu w naszym organizmie i na podstawie tego rozpoczyna się cała uciążliwa procedura - tłumaczył ekspert w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Gość weekendowej audycji zwrócił uwagę, że narkotesty używane przez polską policję są dużo mniej zaawansowane od tych stosowanych na Zachodzie. Powołał się też na niemieckie badania, z których wynika, że dla użytkowników medycznej marihuany wpływ substancji na motorykę jest liczony w kilku godzinach. - Użytkownik od dwóch do czterech godzin po użyciu jest w stanie prowadzić pojazd, a użyta substancja nie zaburza jego czynności psychomotorycznych. W Polsce często mamy bardzo duże pole do nadinterpretacji tej sytuacji przez policję. Takie testy mogłyby być inaczej skonstruowane i o to apelujemy od dłuższego czasu - mówił Andrzej Dołecki.

"Dali produkt, ale nie powiedzieli społeczeństwu nic na ten temat"

W Polsce medyczna marihuana jest legalna od 1 listopada 2017 roku, a kupić można ją w naszym kraju na receptę od 17 stycznia 2019 roku. Jak poinformował prezes Wolnych Konopi, szacuje się, że nad Wisłą z takiej formy leczenia korzysta 100 tys. osób.

Mimo to, jak wskazał gość TOK FM, poziom wiedzy policji na ten temat pozostawia wiele do życzenia. - Wprowadzenie konopi medycznych do aptek nie pociągnęło za sobą kwestii edukacyjnej. Pozostałe kraje, w których została zalegalizowana medyczna marihuana, dopracowały to ustawowo, aktami wykonawczyni, rozporządzeniami, szkoleniami. W Polsce ustawa funkcjonuje grubo ponad trzy lata, a dopiero w grudniu zeszłego roku komendant główny policji poinformował podległe mu piony, że coś takiego jest w aptekach. Policjanci zatrzymywali pacjentów, aresztowali ich ze względu na to, że znaleziono przy nich marihuanę. Pacjenci pokazywali oryginalne apteczne opakowanie, receptę, zaświadczenie od lekarza. A policjanci nie wiedzieli, że istnieje coś takiego - argumentował Andrzej Dołecki.

Z lekarzami i farmaceutami nie jest lepiej. - Współorganizujemy różne szkolenia i sympozja dla lekarzy, staramy się dotrzeć z wiedzą do tego środowiska. Z naszych wewnętrznych badań oraz badań firm, które zajmują się dystrybuowaniem suszu konopnego w Polsce, wynika, że taką wiedzę ma 1 proc. lekarzy. (Rządzący - red.) dali nam produkt, ale nie powiedzieli społeczeństwu, władzom, nikomu nic na ten temat - mówił Andrzej Dołecki w rozmowie w TOK FM.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Rozluźniony, spokojny, "słoneczny, siebiepewny i rad", brak jakichkolwiek lęków/przekonań/oczekiwań względem tripa; mnóstwo znajomych i przyjaciół wokół, kolorowy dom, szary garaż, zimno przez większość czasu.

11.11.2011

 • Benzydamina
 • Odrzucone TR
 • Pierwszy raz

W swoim przytulnym pokoju, w półmroku, chęć zobaczenia pierwszych halucynacji w życiu.

Hmmm. Od czego by tu zacząć? Teraz w trakcie pisania tego TR jest jakieś 10 h 45 min od czasu wejścia 0,5 g benzy, jeszcze się nie pozbierałem, ale daje w miare radę pisać. Wczoraj korzystając z okazji, że będe sam w domu przez jakąś godzinę (co rzadko się zdarza bo przeważnie w domu i tak zostaje moja siostra). rozpuściłem prawidłowo według opisu jedną saszetkę w 30ml letniej wody. Rozpuszczałem ok. 10 min. W międzyczasie zrobiłem sobie duży zapas herbaty (szklanka rumianku, szklanka melisy oraz duży dzbanek z wcześniejszą melisą, rumiankiem oraz dwiema świerzymi miętami.

 • Dekstrometorfan

Wiek: 22

Doświadczenie: mj, hash, amfa, gałka, DXM

Set & Setting: pokój, wrzut o 20.00, wywalenie na łóżku i jakiś marny film z Gibsonem (Edge of Darkness bodajże). Ostatni posiłek jadłem 2h temu żeby nieco ulżyć i tak katowanemu żołądkowi i przyśpieszyć działanie.

Dawka: 900mg+50g bimbru na 72kg przepite lemoniadą cappy

T+0

Wygodnie ułożony na łóżku wrzucam pierwsze opakowanie Acodinu. Film zaczyna się nieciekawie i dalej będzie tak samo (ale mniejsza z tym)

 • 2C-P
 • 4-MEC
 • GBL (gamma-Butyrolakton)
 • Tripraport

Samopoczucie doskonałe, przed, w trakcie i po tripie, dzięki ludziom, muzyce i nastawieniu. Nastawienie: "eksperymentujmy! bo kto jak nie my?" Miejsca: Dom, trasa przez miasto, klub, dom.

2C-P jest definitywnie moim ulubionym RC z półki z psychodelikami, a ten piątek miałem spędzić korzystając z jego uroków i pięknej pogody. Okazało się jednak, że w jednym z większych klubów w moim mieście jest "ponoć dobra" impreza...

randomness