List ministra zdrowia ws. narkomanii

Podziękowania dla wszystkich osób, instytucji, służb i organizacji pozarządowych za zaangażowanie i wysiłek na rzecz przeciwdziałania narkomanii przekazał minister zdrowia Marek Balicki

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1183

w liście otwartym z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

We współczesnym świecie narkomania stanowi wyzwanie dla wielu społeczeństw, zarówno krajów bogatych jak i biednych. Jak bardzo jest to złożony problem i jak trudno się z nim uporać, świadczy fakt, że w żadnym kraju niezależnie od systemu politycznego, kultury czy poniesionych na ten cel nakładów, nie zdołano do tej pory skutecznie zwalczyć tego zjawiska - napisał Marek Balicki.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej walka z narkotykami uznawana jest za element działań na rzecz utworzenia obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Jak napisał Balicki, ten cel został zapisany w Traktacie Amsterdamskim.

Minister podkreślił, że zarówno używanie, jak i nadużywanie środków psychoaktywnych pociąga za sobą szkody zdrowotne i zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli.

Skutki narkomanii to również koszty finansowe oraz inne problemy związane z tym nałogiem, a przede wszystkim marginalizacja społeczna, przestępczość, prostytucja, patologia rodzinna, wysokie koszty leczenia oraz choroby infekcyjne i wzrost śmiertelności. Narkomania to również zjawisko powiązane z działalnością przestępczą - czytamy w liście.

Marek Balicki zapewnił, że świadomość tych wszystkich zagrożeń towarzyszy działaniom resortu, którym kieruje. Podkreślił, że priorytetem tych działań jest prowadzenie skoordynowanej polityki, której głównym celem staje się znaczące ograniczenie rozpowszechniania używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza wśród osób niepełnoletnich.

Ministerstwo Zdrowia promuje jako efektywne i skuteczne długoterminowe strategie prowadzone we współpracy z władzami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi - napisał minister.

Według niego, przykładem takich działań jest ogólnopolska antynarkotykowa kampania Bliżej siebie - dalej od narkotyków, mająca na celu zachęcenie rodziców do zbliżenia się do swoich dorastających dzieci, poznania ich potrzeb, wsparcia ich w wejściu w samodzielne i odpowiedzialne życie.

Jak napisał minister, wielkie znaczenie resort przykłada do reagowania na potrzeby społeczne w dziedzinie narkomanii poprzez kształtowanie prawa.

Balicki przypomniał, że Sejm pracuje nad projektem nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której celem jest usprawnienie reakcji państwa jako całości na zagrożenia niesione przez używanie narkotyków i związane z tym problemy.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

rudy (niezweryfikowany)
wszystko ładnie, ale poprawka o depenalizacji posiadania niewielkich ilości poszła się jebać. Czy oni wyciągneli jakieś wnioski z tych &quot;konsultacji społecznych &quot;..?chyba nie. <br> <br>mimo to uważam Balickiego za jedynego rozsądnego ministra w tym rządzie, inicjatywa zmiany tej kulawej ustawy wyszła z jego resoru, ale nie oparła sie oszolomom z PiSu LPRu. <br> <br>Jah, bless us....:( <br>
(: (niezweryfikowany)
i tak wiekszosc polakow i ludzi na swiecie podchodzi do problemu narkomanii od dupy strony <br>najpierw niech sie zajma prawdziwymi problemami, np takimi wszechpolakami, ktorzy szerza nienawisc i robia krzywde innym, a niech zostawia uzywkowiczow ktorzy co najwyzej moga krzywde robic sobie
herezjarcha (niezweryfikowany)
i tak wiekszosc polakow i ludzi na swiecie podchodzi do problemu narkomanii od dupy strony <br>najpierw niech sie zajma prawdziwymi problemami, np takimi wszechpolakami, ktorzy szerza nienawisc i robia krzywde innym, a niech zostawia uzywkowiczow ktorzy co najwyzej moga krzywde robic sobie
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nastawiałem się jedynie na jaskrawe kolory i falujące drzewa. Miejscem mojej pierwszej przygody z psychodelikami był las.

 Od jakiegoś czasu czułem ogromną chęć wzięcia czegoś mocniejszego, niż tylko trawa, którą pale na co dzień . Przeczytałem wiele trip raportów min. na tym forum. Bardzo napaliłem się na LSD, niestety nigdzie nie mogłem jego dostać. Kolega o większym doświadczeniu polecił mi 4-HO-MET  Postanowiłem namówić kolegów na wypróbowanie tego.

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Obudziłem sie rano około godziny 9 u mojej byłej już(ufff) dziewczyny C, ogarnelismy mieszkanko, zjedlismy po jednej kanapce z twarogiem, popiłem około pół litrem soku porzeczkowego (inhibitor Mao<3) i czekalismy na naszego ziomeczka (B.) po niedlugiej chwili zapukał do drzwi i wszedł do nas z podekscytowanie i nastawieniem na przyjemny trip ( nigdy w zyciu nie brał zadnych narkotyków oprócz THC) spakowalismy wczoraj nazbierane kapelusze wolnosci i ruszylismy w strone przystanku autobusowego

Po około 5 minutach od wyjścia z autobusu od razu zajęliśmy się konsumpcją moich ulubionych łysic <3 Jakos inaczej zapamiętałem ich smak, był raczej łagodny i neutralny, teraz aplikacja kapeluszy wolności sprawiła mi lekki trud, lecz cała porcja zniknęła praktycznie na raz, zapita wodą (Jedynie mojej dziewczynie C.) sprawiło to delikatny trud, wypluła wszystko, lecz namówiłem ją do po prostu szybkiego połknięcia (hehehe). zaczynamy przechadzkę po lesie, mój ziomeczek (nazwijmy go B.) bardzo dobrze zna ten las, wiec idziemy w pewnym kierunku, czyli miejscem pogrzebu mojej i C.

  • Heroina
  • Kokaina

by yakamuchi

randomness