List ministra zdrowia ws. narkomanii

Podziękowania dla wszystkich osób, instytucji, służb i organizacji pozarządowych za zaangażowanie i wysiłek na rzecz przeciwdziałania narkomanii przekazał minister zdrowia Marek Balicki

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1183

w liście otwartym z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

We współczesnym świecie narkomania stanowi wyzwanie dla wielu społeczeństw, zarówno krajów bogatych jak i biednych. Jak bardzo jest to złożony problem i jak trudno się z nim uporać, świadczy fakt, że w żadnym kraju niezależnie od systemu politycznego, kultury czy poniesionych na ten cel nakładów, nie zdołano do tej pory skutecznie zwalczyć tego zjawiska - napisał Marek Balicki.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej walka z narkotykami uznawana jest za element działań na rzecz utworzenia obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Jak napisał Balicki, ten cel został zapisany w Traktacie Amsterdamskim.

Minister podkreślił, że zarówno używanie, jak i nadużywanie środków psychoaktywnych pociąga za sobą szkody zdrowotne i zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli.

Skutki narkomanii to również koszty finansowe oraz inne problemy związane z tym nałogiem, a przede wszystkim marginalizacja społeczna, przestępczość, prostytucja, patologia rodzinna, wysokie koszty leczenia oraz choroby infekcyjne i wzrost śmiertelności. Narkomania to również zjawisko powiązane z działalnością przestępczą - czytamy w liście.

Marek Balicki zapewnił, że świadomość tych wszystkich zagrożeń towarzyszy działaniom resortu, którym kieruje. Podkreślił, że priorytetem tych działań jest prowadzenie skoordynowanej polityki, której głównym celem staje się znaczące ograniczenie rozpowszechniania używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza wśród osób niepełnoletnich.

Ministerstwo Zdrowia promuje jako efektywne i skuteczne długoterminowe strategie prowadzone we współpracy z władzami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi - napisał minister.

Według niego, przykładem takich działań jest ogólnopolska antynarkotykowa kampania Bliżej siebie - dalej od narkotyków, mająca na celu zachęcenie rodziców do zbliżenia się do swoich dorastających dzieci, poznania ich potrzeb, wsparcia ich w wejściu w samodzielne i odpowiedzialne życie.

Jak napisał minister, wielkie znaczenie resort przykłada do reagowania na potrzeby społeczne w dziedzinie narkomanii poprzez kształtowanie prawa.

Balicki przypomniał, że Sejm pracuje nad projektem nowej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której celem jest usprawnienie reakcji państwa jako całości na zagrożenia niesione przez używanie narkotyków i związane z tym problemy.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

rudy (niezweryfikowany)
wszystko ładnie, ale poprawka o depenalizacji posiadania niewielkich ilości poszła się jebać. Czy oni wyciągneli jakieś wnioski z tych &quot;konsultacji społecznych &quot;..?chyba nie. <br> <br>mimo to uważam Balickiego za jedynego rozsądnego ministra w tym rządzie, inicjatywa zmiany tej kulawej ustawy wyszła z jego resoru, ale nie oparła sie oszolomom z PiSu LPRu. <br> <br>Jah, bless us....:( <br>
(: (niezweryfikowany)
i tak wiekszosc polakow i ludzi na swiecie podchodzi do problemu narkomanii od dupy strony <br>najpierw niech sie zajma prawdziwymi problemami, np takimi wszechpolakami, ktorzy szerza nienawisc i robia krzywde innym, a niech zostawia uzywkowiczow ktorzy co najwyzej moga krzywde robic sobie
herezjarcha (niezweryfikowany)
i tak wiekszosc polakow i ludzi na swiecie podchodzi do problemu narkomanii od dupy strony <br>najpierw niech sie zajma prawdziwymi problemami, np takimi wszechpolakami, ktorzy szerza nienawisc i robia krzywde innym, a niech zostawia uzywkowiczow ktorzy co najwyzej moga krzywde robic sobie
Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25
 • Retrospekcja

Humor pozytywny, chęć pracy nad sobą, cokolwiek to znaczy

Niniejszy raport ma formę listu pisanego do przyjaciela. Poza tym zawiera dość osobiste przemyślenia, jednak postanowiłem go opublikować, pomimo tego, że miałem zamiar już nie umieszczać tu raportów ze swoich tripów. Raport opisuje moje trzecie, i jak na razie ostatnie przeżycie z LSD. "Gryby", "Chacken" muszę powiedzieć, że to Wy skłoniliście mnie do umieszczenia tego raportu tutaj. Chacken - robisz dobrą robotę na tej stronie. Myślę, że jestem bardziej świadomą osobą dzięki tej stronie :) Pozdrowienia dla Was chłopaki i dla całego zespołu neurogrove.

 • 5-HTP
 • Amfetamina
 • Grzyby halucynogenne
 • Kannabinoidy
 • Marihuana
 • Marihuana
 • MDMA (Ecstasy)
 • Miks
 • Moklobemid
 • Tytoń

Spokojna niedziela z początkowym nastawieniem na spalenie gibona, a z czasem zaczęło się robić coraz ciekawiej. Nastawienie bardzo pozytywne, dwie dobrze znające się osoby i lubiące spędzać ze sobą dzikie tripy. Myśli bardzo czyste, skupione na spędzeniu miło czasu, brak negatywów w głowie. Miejsca raczej z dala od ludzi chociaż nie mamy problemu przebywać w ich otoczeniu. Ludzie którzy z nami wtedy byli to osoby nam znajome, pozytywne, wygadane wiec raczej tylko dodawały nam pozytywnego humoru. Alicja po tygodniowym ciągu amfetaminowym a mimo wszystko mieszanka nie zrobiła jej krzywdy a nawet pomogła wrócić do świata żywych :D

Spotkałem się z moja przyjaciółka z która lubimy sobie wysoko polatać haha. Dzień rozpoczął się niewinnie, spokojna niedziela umówiliśmy się na jakiegos gibonka po południu. Około godziny 15 przyjechałem do niej do domu. Na starcie chwile sobie typowo pogadaliśmy co tam ciekawego się działo ostatnio, skopcilismy petko na balkonie i wróciliśmy do pokoju i razem doszliśmy do wniosku że trzeba sprawdzić co tutaj mamy i czym mozemy się dziś zrobić. Na tamten moment posiadaliśmy:

1. około 0.5 marihuanki

2. dwie kreski fetki

 • Bromo-DragonFLY

wiek: 23 lata

waga: 89 kg

S&S: pusta chata, jakieś resztki jedzenia w lodówce, zapas wody, generalnie wszystko co potrzebne do przeżycia.

 • LSD-25
 • MDMA (Ecstasy)
 • Pierwszy raz

Mój pokój, ulubiona muzyka. Podniecenie sytuacją, uczucie spełniania czegoś co było dotąd zupełnie nierealne. Wiem, że być może to wcale nie był prawdziwy kwas, ale źródło jest zaufane. Zgadza się z trip-raportami, co skłania mnie do myślenia, że to jest "to".

 

Po długich poszukiwaniach zdobyłem kartony pochodzące z Holandii. Baba na rowerze – dawkowanie  +-150ug. Z racji tego, że posiadam dosyć dużą odporność na wszelkiego typu substancje na  kartonach postanowiłem dołożyć do LSD jedną pigułkę MDMA (zielona ze znakiem zapytania 120mg ).  

 

Początek: 23:10

 

randomness