Kanadyjskie lokale do konsumpcji narkotyków mają pozwolić na doustne oraz donosowe ich zażywanie

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TalkingDrugs
Avinash Tharoor - tłumaczenie Aleksandra Miekisiak

Odsłony

128

Po raz pierwszy kanadyjskie władze pozwalają na doustną oraz donosową konsumpcję narkotyków w lokalach przeznaczonych do zażywania narkotyków, podczas gdy kryzys w kraju związany z przedawkowaniem narkotyków narasta.

27 czerwca, Health Canada – federalny departament, który zajmuje się zdrowiem publicznym - wydał zezwolenie na utworzenie dwóch lokali przeznaczonych do konsumpcji narkotyków (DCRs) doustnie oraz donosowo. Lokale te – SafePoint oraz Centrum Wytrzeźwień i Analizy Quibble Creek – znajdują się w Surrey na terenie Kolumbii Brytyjskiej (BC). To posunięcie oznacza pierwszy przypadek, gdy państwo zaaprobowało doustną oraz donoswą – jak połykanie albo wciąganie- konsumpcję narkotyków w lokalach przeznaczonych do tego celu (DCR) poza Europą.

W lokalach DCR, osoby otrzymują sterylny sprzęt oraz indywidualne pomieszczenia, gdzie mogą brać narkotyki pod kontrolą personelu medycznego zaopatrzonego w nalokson – lek stosowany w celu odwrócenia efektów przedawkowania opioidami. Niektóre lokale DCR zapewniają dodatkowe usługi w postaci porad oraz miejsca, gdzie ludzie mogą pozostać po zażyciu narkotyków. Dzięki formalnemu zezwoleniu przez Health Canada osoby mogą używać tych miejsc bez obawy o konsekwencje prawne związane z posiadaniem czy też przemycaniem nielegalnych substancji.

Oba lokale znajdujące się w Surrey zostały otwarte w czerwcu 2017 roku, aczkolwiek ich przeznaczenie w celu pozwolenia na donosowe i doustne używanie narkotyków nie uzyskało od razu zezwolenia. Tym samym, na początku swojego istnienia lokalne te przeznaczone były jedynie do wstrzykiwania narkotyków.

„Około 1,000 osób skorzystało do tej pory z usług SafePoint od początku, gdy lokal ten otwarto 8 czerwca, 19 osób spośród nich przedawkowało co wymagało podania naloksonu, leku odwracającego efekty przedawkowania przez personel medyczny”, jak podaje doktor Victoria Lee, która obejmuje stanowisko naczelnego lekarza w regionalnej instytucji ochrony zdrowia, która finansuje te placówki.

Jak opisała doktor Lee, „Kiedy przyjrzeliśmy się danym dotyczącym przedawkowań, 33 procent osób skonsumowało narkotyki doustnie, 23 procent donosowo a 35 procent wstrzyknęło te substancje”. Biorąc pod uwagę, że głównym celem istnienia placówek DCR jest ochrona życia poprzez zapobieganie przedawkowaniom, wydaje się to być rozsądne, że takie usługi obejmują również tego rodzaju metody konsumpcji narkotyków.

Zezwolenie, które pozwala na stosowanie tego typu metod w DCR wygasa za rok, gdy po tym okresie placówki te muszą ponownie ubiegać się o pozwolenie na świadczenie usług dla osób, które biorą narkotyki doustnie i donosowo. Jeżeli działanie DCR w ciągu przyszłego roku zakończy się sukcesem, placówki te mogą służyć jako przykład dla innych tego typu ośrodków na terenie kraju. Obecnie istnieje 12 zatwierdzonych ośrodków przeznaczonych do wstrzykiwania narkotyków na terenie kraju, które wkrótce zostaną otwarte oraz rozważanych jest 12 aplikacji.

To coraz częstsze tworzenie DCR w Kanadzie, bezspornie powiązane jest z postępującym kryzysem opioidowym. Kanada jest drugim co do wielkości na świecie konsumentem opioidów na mieszkańca, zaraz po Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku spowodowało to około 1400 zgonów z powodu przedawkowania – problem głównie skupiający się w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie odnotowano 922 zgonów tego typu. W kwietniu 2016 roku zostało zadeklarowane przez inspektora zdrowia prowincji, że kryzys przedawkowań można uznać za stan nadzwyczajny.

Obecnie wzrasta potrzeba dokonania przemyślanej i skutecznej zmiany. Władze Kolumbii Brytyjskiej zanotowały do kwietnia 2017 roku 136 zgonów spowodowanych przedawkowaniem, co reprezentuje wzrost o 97.1 procent w porównaniu z 69 zgonami zanotowanymi w tym samym okresie w 2016 roku.

Pierwsza placówka DCR w Północnej Ameryce – InSite- została otwarta w Kolumbii Brytyjskiej w 2003 roku. Od początku swego istnienia nikt nie umarł z przedawkowania w tym ośrodku, a także zanotowano tendencję spadkową co do śmierci spowodowanych przedawkowaniem na pobliskim obszarze o 35 procent. Jeżeli ten nadzwyczajny sukces jest oznaką czegokolwiek, rosnący dostęp do usług związanych z redukcją zagrożeń dla osób, które biorą narkotyki doustnie oraz donosowo będzie wciąż powodował ograniczenie szkodliwości działania narkotyków.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA (Ecstasy)
 • Pozytywne przeżycie
 • Tytoń

Mój pierwszy TR więc proszę o wyrozumiałość

Wcześniej brałem MDMA (truskawki) tylko raz, minimum 3 km od jakiejkolwiek cywilizacji, teraz razem z innym kumplem (niech będzie B) , odważyłem się na miasto (średnia wielkość, żadna metropolia).

B brał dwie (też truskawki) dzień wcześniej w związku z czym jego "zwała" opóźniła trochę zabawę i umówiliśmy się na 20 pod okoliczną żabką razem z dwoma innymi ziomkami (M i L) którzy mieli nam towarzyszyć na trzeźwo (L opiekował się mną też podczas kwasowego tripa).

 • 4-HO-MET
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Nieznane jezioro 50 km od domu. Chęć poznania psychodeli. Przed zażyciem na miejscu obawa przed tym co mnie czeka.

 

Witam. Jest to mój pierwszy trip raport więc proszę o wyrozumiałość. Dwa poprzednie wieczory nie brałem tabletek przeciwalergicznych, bo nie mam pewności, czy można łączyć je z hometem. Poprzedniego wieczora nie jadłem kolacji, a w dni tripa tylko dwie skąpe kanapki rano, żeby dać większe szanse zadziałać tryptaminie.

10:30

 • MDMA (Ecstasy)
 • Pozytywne przeżycie

Miła atmosfera, pozytywne nastawienie z mojej strony, piękny lasek i najlepsi towarzysze

Przygotowania:

Razem z 2 osobami utworzyliśmy małą ekipę do tripu z pigułkami (ona G, on K i ja).

Któregoś dnia umówiliśmy się że weźmiemy owe cukiereczki, które niestety albo stety mi pozostały z holandii, z której wróciłem. Miałem TYLKO 2  zielone heinekeny (które szczerze mógłbym brać codziennie) i 1 niebieską WB, która była dla mnie bardzo słaba bo pamiętam,  że musiałem wziąć 1.5 by poczuć cząstkę działania jak w heinekenie ale mniejsza :P 

Generalnie na całą zabawę umówiliśmy się po lekcjach :D

Zabawa... AKCJA? 

 • Dimenhydrynat

Moje pierwsze Avio.


Stopien zaawansowania: niski(mj sporadycznie, 1x Tussipeckt w przyszłosci

gałka muszkatałowa i benzydamina)


Substancja: Aviomarin


Metoda zażycia(nie po śmierci): doustnie 20x50mg


Set & setting: Dom, mieszkanie w bloku siostra tuż obok ojciec ma zaraz

wrócic z roboty, oczekuje haloonow


Efekty: Fajne Haloony, oszołomienie, poważne problemy z mową i rownowaga

randomness