Co trzeci uczeń w gorzowskich szkołach ponadpodstawowych miał kontakt z narkotykami. Czas się obudzić, zauważyć problem, pomagać i zapobiegać
Rozpoczęła się akcja Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii i Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod hasłem "Obudź się!". Na wiosnę już po raz trzeci przeprowadzono w gorzowskich szkołach badania dotyczące narkotyków, ale też picia alkoholu, palenia papierosów, a nawet używania sterydów. Najbardziej niepokojące są wyniki dotyczące narkotyków - 36,8 proc. uczniów przyznało, że miało kontakt z narkotykiem, w tym 7,3 proc. bierze je regularnie. Tych, którzy spróbowali tylko raz, jest 10,9, ale te dane również są groźne - jak podaje Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii, nawet do 40 proc. eksperymentujących z narkotykami popada w uzależnienie. - Wyniki tych badań są porównywalne z danymi krajowymi, u nas problem jest trochę większy, jeśli chodzi o narkotyki. Niewątpliwie wpływ na to ma specyficzne położenie przy granicy, ale również trudna sytuacja gospodarcza. Niestety rozprowadzanie narkotyków jest dla młodzieży i dorosłych często sposobem na zarabianie pieniędzy - mówi Jolanta Nieścierewska, przewodnicząca gorzowskiego oddziału Towarzystwa.
Większość uczniów sięga po marihuanę: prawie 83 proc. przyznających się do próbowania narkotyków. Ale wśród "produktów" jest też amfetamina i ecstasy. - Aż 4,7 proc. wącha kleje i rozpuszczalniki. To środek, który czyni straszliwe spustoszenie w organizmie, szczególnie w układzie nerwowym. To tania śmierć za 1,60 zł - mówi Jolanta Nieścierewska.
Czas działać
"Obudź się!" - to hasło w tym roku jest skierowane nie tylko do młodzieży, ale również rodziców, pedagogów i wszystkich zainteresowanych problemem uzależnień. W szkołach będą odbywać się happeningi, ale uczniowie i wolontariusze wyjdą też na ulice miasta: kilkugodzinny happening zorganizowany przez II LO, Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego i Zawodowe Studium Medyczne odbędzie się 26 września na Wełnianym Rynku. Jednym z ważnych elementów tegorocznej akcji jest sztuka Wasilija Sigariewa "Rodzina Wampira" w reżyserii Edwarda Żentary. Obejrzą ją uczniowie ostatnich klas gimnazjów i wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Spektakl pokazuje, do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków i alkoholu, sytuację, w jakiej wskutek uzależnienia znalazła się rodzina.
Jak zatrzymać falę uzależnień wśród uczniów gorzowskich szkół?
Weź udział w dyskusji na naszym internetowym forum.
Czekamy także na państwa telefony pod nr. 7338901.
Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii przeprowadziło badania ankietowe we wszystkich gorzowskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Oto wyniki:
NARKOTYKI
Aż 36,8 proc. uczniów miało kontakt z narkotykami
w tym:
jeden raz spróbowało 10,9 proc
sporadycznie bierze 18,6 proc
regularnie 7,3 proc.
brak kontaktu 63,2 proc.
W gimnazjach
regularnie bierze 5,9 proc.
jeden raz spróbowało 10 proc.
W szkołach ponadgimnazjalnych
regularnie bierze 8,2 proc.
jeden raz spróbowało 11,6.
Co biorą?
marihuana 82,7 proc
amfetamina 4,4
Gdzie szukać pomocy?
Punkt konsultacyjny Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Gorzowie, ul. Okrzei 42 (internat Zespołu Szkół Budowlanych), tel. 723-19-99, czynny w pn., śr., pt. od godz. 10 do 13 i od godz. 16 do 18 (porady anonimowe).
Ośrodek Terapii Uzależnień, ul. Drzymały 45, tel. 720-45-26, czynny pn.-pt. od godz. 8 do 19.
Ośrodek Terapeutyczny "Szansa", ul. Towarowa 6a, tel. 720-50-74, czynny pn.-pt. od godz. 8 do 18.
Ogólnopolski telefon zaufania: 0801 199 990 w godz. 16-21.
Podesłał: sicboy
Komentarze