REKLAMA
Badania wykazują, że narkotyki z darkmarketów charakteryzuje wyższa jakość

Według badań przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii z siedzibą w Lizbonie kupowanie narkotyków w ciemnej sieci może redukować szkody dla użytkowników dzięki lepszej jakości substancji.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

DeepDotWeb
Benjamin Vitaris
Komentarz [H]yperreala: 
Czyżbyśmy zatem mówili o enklawie, w której dobrej jakości narkotyki sprzedawane są przez zasadniczo uczciwych, biegłych w sztuce komunikacji, wyczulonych na potrzeby klientów dilerów nowej generacji, którzy nie starają się nikogo zastraszać i ogólnie rzecz biorąc koegzystują w cywilizowany sposób? Przerażające, władze muszą czym prędzej coś z tym zrobić!

Odsłony

1763

Według badań przeprowadzonych przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii z siedzibą w Lizbonie kupowanie narkotyków w ciemnej sieci może redukować szkody dla użytkowników dzięki lepszej jakości substancji. Raport wskazuje również, że z nabywaniem narkotyków online wiąże się znacznie mniej przestępczych zachowań, niż ma to miejsce w wypadku ulicznych transakcji. Centrum monitoringu zbadało wzrost rynku darkmarketów, ich wpływ na społeczeństwo, przestępczość zorganizowaną i egzekwowanie prawa. Według raportu: "otrzymywanie przez internetowego sprzedawcę dobrych recenzji od klientów może być istotniejsze, niż mięśnie i bezpośrednie konfrontacje na ulicy".

Raport mówi również, że wielu hurtowych dostawców narkotyków korzysta z ciemnej sieci by rozprowadzać swój towar wśród potencjalnych nabywców, jednak internetowa sprzedaż tego rodzaju substancji nie stanowi alternatywy dla tradycyjnych, "kryminalnych" metod w przypadku dużych transportów. Na przykład handel heroiną i kokainą wciąż wymaga spotkań twarzą w twarz pomiędzy reprezentantami gangów i karteli działających w oparciu o "zaufanie i bezwzględny systemu sankcji".

Lizboński instytut odnotowuje, że ​​rosnąca popularność przeglądarki Tor pomogła wzrastać popularności darkmarketów.

Badacze ustalili, że "jakość może być lepsza" niż w wypadku narkotyków kupowanych od sprzedawców ulicznych i że produkty z darkmarketów są "mniej podatne na zanieczyszczenia". Według badania 120 spośród 129 próbek zakupionych online (93%) zawierało "jako jedyną substancję psychoaktywną narkotyk, który klient faktycznie chciał kupić ". Próbki kokainy charakteryzowała czystość na poziomie około 70% , w porównaniu ze średnio 38 % czystością próbek ulicznych, przejętych w Wielkiej Brytanii w roku 2013.

Na temat przemocy związanej z transakcjami narkotykowymi online raport mówi co następuje:

Nowy typ handlu narkotykami może też być względnie wolny od przemocy, zazwyczaj związanej z tradycyjnym rynkiem narkotykowym.
Badacze wspominają tu również o znaczeniu "zmniejszających prawdopodobieństwo konfliktu" rozwiązań takich jak depozyt (escrow).

Ponadto reputacja w ciemnej sieci i na ulicy różni się istotnie charakterem:

W dobie narkotykowych kryptomarketów dbałość o dobrą obsługę klienta, umiejętność komunikacji i reputacja bazująca na informacji zwrotnej od kontrahentów może być ważniejsza, niż mięśnie i bezpośrednie konfrontacje.

Badacze stwierdzają również:

W Europie wiele gangsterskich mordów ma za przyczynę transakcje narkotykowe, z którymi coś poszło nie tak. Biorąc pod uwagę panujące obyczaje oraz gigantyczne przepływy środków finansowych, związane z powodzeniem takich operacji, nie wydaje się prawdopodobne, aby zasadnicze negocjacje mogły mieć miejsce w ciemnej sieci.

Oceń treść:

Average: 8.1 (9 votes)
randomness