*Nazwa substancji: klonazepam, alprazolam, diazepam, estazolam....
*Doświadczenie: niemałe
Badania sugerują, że niewielkie dawki LSD mogą zmniejszać odczuwanie bólu
Według nowych badań, niewielkie dawki LSD, jednej z najaktywniejszych substancji psychodelicznych, mogą być skutecznym środkiem przeciwbólowym - być może nawet równie silnym, jak konwencjonalne opioidy, takie jak morfina.
Kategorie
Źródło
Odsłony
182Według nowych badań, niewielkie dawki LSD, jednej z najaktywniejszych substancji psychodelicznych, mogą być skutecznym środkiem przeciwbólowym - być może nawet równie silnym, jak konwencjonalne opioidy, takie jak morfina.
LSD jest najbardziej znane ze swoich psychodelicznych właściwości. Jednak okazuje się, że w małych dawkach może zmniejszać odczuwanie bólu. Po dziesięcioleciach zakazu stosowania LSD w próbach klinicznych, naukowcy znów badają ten środek i poddają go testom.
Mikrodawki LSD
W nowych badaniach, których wyniki ukazały się na łamach pisma „Journal of Psychopharmacology”, naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii i Beckley Foundation w Wielkiej Brytanii sprawdzali właściwości łagodzące ból popularnego narkotyku. Rezultaty badań wskazują, że niewielkie dawki LSD mogą zwiększyć tolerancję na ból nawet o 20 procent. Uczeni twierdzą, że efekt ten jest porównywalny z niektórymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi.
- Badania przeprowadzone na zdrowych ochotnikach pokazują, że niewielkie dawki LSD wywołują efekt przeciwbólowy przy braku efektu psychodelicznego. Skala działania przeciwbólowego wydaje się porównywalna z działaniem przeciwbólowym opioidów – przyznał główny autor publikacji Jan Ramaekers z Uniwersytetu w Maastricht.
Ramaekers i jego koledzy podawali małe dawki LSD - od 5 do 20 mikrogramów (dawka „rekreacyjna” to około 100 mikrogramów lub więcej) – 24 wolontariuszom. Podawano im także placebo. Jak stwierdzili badacze, dawki te były tak niskie, że biorące udział w próbach osoby nie odczuwały żadnych zauważalnych efektów psychodelicznych i byłyby w stanie bez problemu wykonywać codzienne czynności.
Następnie poproszono ochotników o wykonanie szeregu zadań, które miały na celu ocenę ich tolerancji na ból. Wśród nich było chociażby zanurzenie dłoni w zbiorniku z lodowatą wodą tak długo, jak to możliwe. W tym czasie naukowcy obserwowali ich parametry życiowe, aby ocenić, jak ich organizm radzi sobie z bólem. Poprosili także badanych o subiektywną ocenę bólu. Eksperyment ten był powtarzany przez cztery dni, między którymi było kilka dni przerwy.
Działanie przeciwbólowe
Wyniki doświadczeń pokazały, że osoby przyjmujące 20 mikrogramów LSD były w stanie utrzymać rękę zanurzoną w lodowatej wodzie znacznie dłużej niż osoby przyjmujące placebo. Tolerancja bólu wśród przyjmujących LSD wzrosła o około 20 procent. Osoby te zgłaszały również zmniejszenie subiektywnego doświadczenia bólu i nieprzyjemności. Ponadto efekty były zaskakująco długotrwałe. Uczestnicy odczuwali działanie przeciwbólowe do 5 godzin po otrzymaniu dawki.
- Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że niewielkie dawki LSD mogą stanowić nową terapię farmakologiczną, która jest nie tylko skuteczna, ale też pozbawiona problematycznych następstw związanych z obecnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi, takimi jak opioidy – powiedziała Amanda Feilding, dyrektor Beckley Foundation, która pomagała w badaniach. - Ponad 16 milionów ludzi na całym świecie cierpi obecnie na zaburzenia związane ze stosowaniem opioidów. Musimy nadal badać ten problem, aby zapewnić bezpieczniejsze, nieuzależniające alternatywy dla leczenia bólu i przybliżyć cierpiących ludzi do szczęśliwszego, zdrowszego życia – dodała.