REKLAMA
Badają "na oko"

Za prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków grozi taka sama kara, jak za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu - do dwóch lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Anonim

Kategorie

Źródło

Głos Szczeciński

Odsłony

5926

Za prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków grozi taka sama kara, jak za kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu - do dwóch lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Ani jednego testera, wykazującego obecność narkotyków w ślinie nie ma zachodniopomorska policja. - Kierowców będziemy oceniać "na oko" - przyznają policjanci.

Wakacje sprzyjają rozluźnieniu, o czym świadczą policyjne statystyki odnotowujące wzrost zatrzymań pijanych kierowców. Wśród zatrzymywanych jest też grupa kierujących pojazdami pod wpływem środków odurzających. Bardzo łatwym i szybkim sposobem sprawdzenia, czy dziwnie zachowujący się kierowca znajduje się pod wpływem narkotyków, jest stosowanie testerów ślinowych. Testery wykrywają m.in. amfetaminę, kokainę, środki psychotropowe, marihuanę i haszysz, ale także leki, po spożyciu których nie można kierować samochodem. Niestety, nasza policja nie dysponuje ani jednym takim testem.

Za drogie

- Testery są bardzo drogie - wyjaśnia Krzysztof Targoński, rzecznik prasowy wojewódzkiego komendanta policji w Szczecinie. - Rozporządzenie ministra zdrowia wymaga, żeby kierowcy wykonać cztery takie próby. Jedno badanie kosztuje łącznie 250 zł, a i tak nie stanowi dowodu procesowego. Trzeba je później potwierdzić badaniami moczu i krwi w zakładzie Medycyny Sądowej.

Testery chwali natomiast komisarz Grzegorz Sudakow z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie.

- W zeszłym roku szczecińska policja dostała około 30 takich testerów ślinowych - mówi komisarz Sudakow. - Muszę przyznać, że bardzo się sprawdziły. Wśród przebadanych nimi kierowców ujawniliśmy rzeczywiście kilku pod wpływem narkotyków. Niestety, szybko się skończyły. W tym roku nie mamy ani jednego. Pozostaje nam więc ocena kierowcy "na oko", według specjalnej instrukcji, którą zna każdy policjant ruchu drogowego.

Taka ocena "na oko" obarczona jest dużą możliwością popełnienia błędu. Komisarz Sudakow przyznaje, że zdarzało się, iż dziwne zachowanie sprawdzanego kierowcy wynikało z innych powodów niż zażycie środka odurzającego. Ciąganie takich osób na badania krwi i moczu wykonywane w Zakładzie Medycyny Sądowej PAM w Szczecinie, które też sporo kosztują mija się z celem.

W Katowicach kupili

Najwyraźniej z takiego założenia wyszedł komendant katowickiej policji i zdecydował o zakupie właśnie teraz 400 testerów.

- Chodziło o to, by wyeliminować sytuacje, kiedy policjant stan kierowcy musi ocenić "na oko". - mówi podinspektor Andrzej Gąska, rzecznik prasowy z KMP w Katowicach. - Po czterech minutach od użycia testera już wiadomo, czy kierowca jest pod wpływem narkotyków.

W testery w Katowicach zostali wyposażeni nie tylko policjanci z drogówki, ale również wywiadowcy i policjanci z prewencji, walczący z narkomanią.

ZAMIAST TESTERA

Objawy i okoliczności wskazujące na użycie środków działających podobnie do alkoholu, m.in. narkotyków, opisane w policyjnej instrukcji: obojętność, senność, zaburzenia motoryczne, ekstremalne zwężenie źrenic, pocenie się, wymioty, bełkotliwa mowa. Do instrukcji dołączona jest też tabela do oceny źrenicy oka.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

toksykomaniak 666 (niezweryfikowany)
no nie mam pytań "na oko" aaahahaha to naprawde zabawne
.chudy. (niezweryfikowany)
"o instrukcji dołączona jest też tabela do oceny źrenicy oka" - tak na oko to mnie rozpieroliło 8 )
ganita (niezweryfikowany)
na oko to chłop w szpitalu umarł... hahah ;) no nie moge ...
scr (niezweryfikowany)
ciekawe czy do tabeli szerokości źrenic dodali też adrenalinę, której poziom u każdego wzrasta gdy widzi niebieską dyskotekę ;) <br>
knowbody (niezweryfikowany)
słyszałem że taki narkomat można oszukać jedząc przed badaniem. A po THC zawsze się jest głodnym - po niczym innym jeszcze nie jeździłem. A poza tym max 3 godziny w ślinie się utrzymuje ślad marychy :)
molty (niezweryfikowany)
A ja jestem ciekawe, jakie to leki wykrywają te testy slinowe, orientuje się ktoś może? I czy wykazują one(testy) czy lek jest rekraacyjnie przedawkowany czy zjedzony zgodnie z zaleceniem lekarza, jesli ktos się na cos leczy. No bo jesli wykrywają benzo na przykład, a komuś lekarka kazała codziennie rano zjadać jednego małego afobama a na wieczór duzego, to czy taki człowiek po wykonaniu na nim testów dostaje tak samo jak pijany w sztok?
x (niezweryfikowany)
jezeli decydujesz sie te leki jesc to oznacza jedno = nie mozesz kierowac
pudel (niezweryfikowany)
słyszałem że taki narkomat można oszukać jedząc przed badaniem. A po THC zawsze się jest głodnym - po niczym innym jeszcze nie jeździłem. A poza tym max 3 godziny w ślinie się utrzymuje ślad marychy :)
Etaan (niezweryfikowany)
słyszałem że taki narkomat można oszukać jedząc przed badaniem. A po THC zawsze się jest głodnym - po niczym innym jeszcze nie jeździłem. A poza tym max 3 godziny w ślinie się utrzymuje ślad marychy :)
scr (niezweryfikowany)
słyszałem że taki narkomat można oszukać jedząc przed badaniem. A po THC zawsze się jest głodnym - po niczym innym jeszcze nie jeździłem. A poza tym max 3 godziny w ślinie się utrzymuje ślad marychy :)
koala (niezweryfikowany)
w sumie to istotne czy sie palilo przed jazdą a nie wczoraj czy przed tygodniem
Ciachos (niezweryfikowany)
..... &quot;na oko &quot; brechatam z was psy!!! Zastanawia mnie jedno, dlaczego jak wasi koledzy po fachu jeżdżą pod wpływem środków odurzających i przekraczają prędkość to uchodzi im to płazem!? A zwykły obywatel od razu zostaje karany max. mandatem albo idzie do paki!? Coś chyba jest nie tak? Pozdro dla wszsystkich zjednoczonych palaczy...
eeeeeehhhhhhhhh (niezweryfikowany)
na oko to mam to w dupie głęboko. Niezły kabret
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

wszystko opiszę w tripie

Od małego miałem problemy ze sobą, a właściwie z rodziną. Napierdalali mnie ojciec, matka, siostra, brat, i w chuj osób w szkole. Bałem się wszystkiego i wszystkich, a wystarczyło żeby ktoś krzyknął i prawie sikałem w majtki. Szukałem miłości, akceptacji i ciepła. Chciałem pomagać, a czasami jak widziałem jak komuś dzieje się krzywda czułem niemal fizyczny ból. Byłem jednym z tych gości, którym zabieraliście kanapki, podstawialiście nogę w szkole na korytarzu, laliście w pysk, wyrzucaliście rzeczy do kibla w akademiku. Pizdą.

  • Benzydamina

no wiec postanowilem wyprobowac Tantum Rosa. spozylem jedna saszetke, co

dalo 0,5g benzydaminy, czyli polowe ilosci, jaka pochlonal Roman

(trip-report na NeuroGroove). nie chcialem brac tego wiecej, przygode z

nowymi dla mnie srodkami zawsze zaczynam od malych ilosci, poza tym lek

zawiera takze zwiazki pomocnicze: chlorek sodu (zwykla sol kuchenna) i

p-toluenosulfonian trojmetylocetyloamoniowy. nie znalem swojej ewentualnej

reakcji na ta druga substancje, poza tym jej nazwa troche mnie przerazila,

  • 4-ACO-DMT
  • Przeżycie mistyczne

Pozytywne nastawienie, noc w łóżku z mp3.

„W dzieciństwie właściciel zawsze chciał uciec z cyrkiem, a teraz sukinsyn ma własny. To prawdziwa licencja na okradanie. Spełnienie amerykańskiego marzenia...”

 

  • Ayahuasca

Cięzko było mi się zabrać za pisanie tego TR ponieważ ajałaskowe doświadczenie jescze do tej pory nie zostało przezemnie ogarnione. Być może ogarnięte nie zostanie jeszcze przez długi czas. Może nie stanie się to nigdy. Z tego względu robie to pare dni po całym wydarzeniu, kiedy jeszcze nie zostało ono zatarte w mojej szwankującej pamieci.

randomness