Ketamina - podstawowe informacje

Tagi

Źródło

erowid.org

Tłumaczenie

redakcja hyperreal.info

Komentarz [H]yperreala

Pozostaje już tylko otworzyć stadninę koni i je masowo znieczulać :-), pata taj, pata taj.

Odsłony

120885

Ketamina jest środkiem używanym głównie w weterynarii. Ketamina blokuje scieżki nerwowe nie zatrzymując funkcji oddechowych i krwionośnych - przez co jest bezpiecznym i niezawodnym anestetykiem. Zwykle podawana jest w zatrzykach domięśniowych, jakkolwiek może być również podawana doustnie czy wciągana nosem.

Ketamina jest dostępna jedynie dla lekarzy i nie jest powszechnie sprzedawaną używką (na rynku brytyjskim jest dość powszechna i dostępna u dilerów, skategoryzowana jest w grupie C nielegalnych substancji, w związku z czym za jej posiadanie grożą względnie niewielkie kary - przyp. hyperreal). W Polsce ketamina jest na wykazie do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Najczęstszą nazwą handlową w USA ketaminy jest Ketaset i Ketalar, które są chlorowodorkiem ketaminy.

 

CHEMIA


 

chlorowodorek 2-(2-chlorofenylo)-metylamino-cykloheksanonu

M.mol - 274.2 C13H16CINO-HCL

LD50 (IPR-MUS): 400 mg/kg, LD50 (IVN-MUS): 77 mg/kg.

białe ciało stałe, t. topn. 266*C, nie palne

rozpuszczalność w wodzie: 20g/100ml

 

 

 

DZIAŁANIE PSYCHEDELICZNE

Ketamina nie wpływa zbytnio na odbiór muzyki. Można się spodziewać nieznacznego zawężenia zakresu spektrum dźwięków. Muzyka brzmi ładnie, ale nie do końca poprawnie i nie staje się "magiczna". Prawdopodobnie będziesz tracić niektóre częstotliwości. Słuchaj łagodnej muzyki z psychedelicznymi motywami, utrzymując volume trochę ciszej niż zwykle, bowiem twoje postrzeganie głośności będzie bardziej wrażliwe. Najczęściej zauważalnym efektem są wizuale w półmroku. Dotyk jest wyjątkowy. Zapachy i smaki znikają. Nie spodziewaj się gadatliwości, chociaż będziesz w stanie mówić. Spodziewaj się ogólnych refleksji, ale niekoniecznie wyjątkowej wrażliwości emocjonalnej.

 


DAWKOWANIE

Ze względu na działanie anestetyczne, K może wywoływać szeroki zakres efektów w zależności od dawki. Dawka liniowa (line dose) to taka, kiedy pacjent traci zdolność pojmowania/odczuwania podstawowych zmysłów. Kolejnym etapem jest dawka, kiedy pacjent całkowicie traci świadomość. Zwykle dojadanie nie jest wskazane i nie ma sensu dojadać później niż 10 minut po pierwszej dawce. Toleracja na ketaminę rośnie i potrzeba kilkunastu tygodni przerwy, by powrócić do pierwotnych ilości. Najczęściej efekty są liniowe z dawką, a najlepszy stan osiągniesz przy małych dawkach.

 • DOUSTNIE Dawka liniowa to ok 1mg/lb. masy ciała (lb. = 1 funt, 1 funt masy = ok. 450g). Dawki anestetyczne - powyżej 4.0mg/lb.  Powyżej dawki liniowej, zwiększanie dawki nie wywołuje znaczącego wzrostu efektów psychedelicznych, natomiast bardziej kasuje pamięć krótkotrwałą. Typową dawką jest 300-350mg dla średniej wagi kobiety i 350-275mg dla średniej wagi faceta. Dawka minimalna, 150-175mg powinna wywołać dobre psychedeliczne doświadczenie.
 • DOMIĘŚNIOWO Line dose rozpoczynają się prawdopodobnie od 0.4mg/lb. Dawka anestetyczna domięśniowa to ok. 1mg/lb. Powinno się wykonywać dwie iniekcje zamiast jednej. Sterylność buteleczki i igły jest konieczna. 100mg zwykle jest dobrą ilością przy podaniu domięśniowym. Spodziewaj się bólu w miejscu nakłucia przz kilka dni, a nawet tygodni.
 • DOŻYLNIE Nie zalecam takie sposobu podania, pomimo że czytałem o pomyślnych tripach wywoływanych w ten sposób. Przy podaniu dożylnym najprawdopodobniej stracisz motorykę zanim skończysz wstrzykiwać ketę w żyłę, dlatego lepiej się tego wystrzegać.
 • DONOSOWO Dawki nosowe są wysoce nieliniowe, obok doustnych i domięśniowych. Dla dawek liniowych (line dose), podanie doustne jest prawdopodobnie lepsze niż donosowe. Dawka liniowa donosowo to ok. 1.0mg/lb., minimalna dawka to 0.25mg/lb., jednak taka dawka wywoła krótkie efekty, które będą inne niż przy podaniu doustnie. 75-100mg będzie najlepszą dawką dla większości osób. Ketamina jest w miarę komfortowa przy takim sposobie podania.

 

 

PRZYGOTOWANIE

Podanie domięśniowe i dożylne wymaga całkowicie sterylnej buteleczki i igły. Proszek do użycia donosowego można uzyskać odparowując wodę z roztworu ketaminy. By przygotować dawkę doustną z proszku, umieść proszek w filiżance i zalej ok. 1cm grubości gorącej wody (kranówka będzie ok), po czym zamieszaj do rozpuszczenia. Wypełnij pozostałą objętość filiżanki czymś kwaśnym, np. sokiem pomarańczowym.

 


OTOCZENIE

Jak każdy anestetyk, ketamina może wywołać mdłości o różnym nasileniu, bezpośrednio związane z dawką. W związku z tym, należy znaleźć miejsce, gdzie można pozostać kilka godzin ze wszystkimi zabawkami/przyborami pod reką (ruch może powodować nudności). Nie-ketująca osoba jest bardzo pomocna, rozmowa z nią może być dość zabawna, może ona być pomocna np. przy zmianie muzyki, itp. Ciemność wyeliminuje pewne bardzo dziwne zjawiska wizualne. Muzyka jest bardzo silna/mocna (powerful). Ciepło też jest ważne, bowiem odkiedy twój system oddechowy nie jest zaburzony, możesz poczuć zimno przez brak ruchu.  Koc jest dobrym pomysłem. Możesz sobie postawić wiadro, żeby nie zaświnić perskich dywanów kiedy nudności osiągną apogeum; choć wymiotowanie jest dość rzadkie, nie wskazana jest próba dobiegnięcia do ubikacji, bo przy okazji "zamalujesz" cały korytarz, a bieg zajmie ci więcej czasu niż się spodziewasz. Upewnij się, że współtripowicze wystartowali w tym samym czasie co ty, bowiem jest to szybko startująca używka.

 


CZAS

Podana domięśniowo, ketamina wejdzie w czasie krótszym niż 2 minuty. Doustnie, przy średnio wypełnionym żołądku, efektów spodziewaj się po 15-20 minutach; przy pustym żołądku - po ok. 5 minutach. Dawki wciągane nosem zaczynają działać po 5-10 minutach. Należy założyć, że będzie się pół świadomym przy dawce liniowej przez ok. godzinę przy podaniu domięśniowym i trochę dłużej przy podaniu doustnym. Powrót jest szybko, po ukończeniu działania "line dose" i w ciągu ok pół godziny wrócą ci wszystkie zmysły. Kiedy spożywa się ketaminę gembowo, łagodny trip będzie utrzymywał się przez 2-3 godziny, co może prowokować do fajnej zabawy. Będziesz się czuł lekko, patykowato, niewyraźnie przez kilka godzin, and may be somewhat light-headed, though not incapacable the following day. Gaz rozweselający szybko zatrzymuję fazę ketaminową, pomimo tego, że sam jest anestetykiem.

 

TRIP

Przed osiągnięciem pierwszej linii, możesz zauważyć fragmentację - świat może wirować, ale nie będzie to powodować zawrotów głowy. Muzyka będzie poszatkowana. Pojawi się chaos (heil eris!). W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że jesteś zupełnie oddzielony od otoczenia i ciała. Opisy doświadczeń po przekroczeniu pierwszej linii różnią się trochę, ale zwykle rozmawia się z wyższymi bytami, objawia się przeszłość i przyszłość i pojawiają się różne dziwactwa wszelkich typów. Może być bardzo trudno dogadać się w takim stanie i prawdopodobnie nie będziesz widział ani słyszał innych ludzi z otoczenia. Niektóre wizje mogą być ciężkie, a inne - przerażające, ale ten strach jest o tyle dziwny, że trudno go nazwać strachem :-). Kiedy będziesz wracał, prawdopodobnie zaczniesz zauważać obiekty na linii wzroku i próbować je dotykać albo nazywać. Zwykle wtedy zechce ci się dotykać ze współtripowiczami. To jest tzw. okres "łał". Jest ważne, by nie próbować się ruszać. Trip będzie trwał przez ok. godzinę, po czym wróci ci bardziej normalne odbieranie świata.

 

OSTRZEŻENIA

Przedawkowanie ketaminy znieczuli cię jak na stole operacyjnym. Będzie to strata czasu, bo zupełnie nic nie zapamiętasz, a jedynym efektem przypominającym o ketaminie będzie ból żołądka. Dawka niebezpieczna jest dużo większa od tej anastetycznej i wynosi ok. 10mg/lb. Ketamina nie powinna być mieszana z depresantami oddychania, jak np. alkoholem, barbituranami i benzodiazepinami (valium). Ketamina nie "gryzie się" z LSD, gazem rozweselającym, DXM, MDMA, choć nie polecamy mieszania, a co więcej - nie jest to potrzebne, bowiem keta jest naprawdę konkretna. Niektórzy heroiniści opowiadali, że opiaty nasilają działanie ketaminy nawet przy małych dawkach, ale mieszając je ryzykujesz zapaścią układu oddechowego. Ketamina nie ma działania synergicznego z innymi halucynogenami. Podtlenek azotu może być wspomagającą używką przy górkach i dołkach po kecie. Niezaprawieni tripowicze mogą poczuć się przytłoczeni tripem po kecie, chociaż jak już pisaliśmy, strach po kecie to nie prawdziwy strach (jaki np. pojawia się po LSD, czy grzybach). Nie powinno się jeść podczas tripu, najlepiej tripować ze znajomymi którzy wiedzą co się z tobą dzieje.

Oceń treść:

Average: 8.6 (34 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

Z doswiadczenia dla zmaksymalizowania efektu radze nie jesc przed i w trakcie.
Jesli jest to twoja pierwsza przygoda donosowo wystartowalbym od 25 - 50 mg.
Ja lubie zaczac od MDMA i jointa, tak po kilku godzinach wciagnac kete i tak na zmiane z N2O.
Nigdy nie zaobserwowalem zeby faza zeszla.Wrecz przeciwnie, faza lepsza .Kilka razy zdarzylo sie ze obraz jakby sie wyostrzyl a kolory staly jaskrawsze (ale to tylko z MDMA czy dobrymi pigulami, bez N20).Orientuje sie w tym co robie, ale mam uczucie ze to tylko sen.Potrzeba troche wprawy
 zeby ogarnac otoczenie.Moja zona z przyjacolmi wlozyli rolki na nogi i zaczely jezdzic po domu,
jak sie trip skonczyl poszedlem szukac rolek po domu. Z keta zawsze mi sie kojarzy dobry smiech i urwane rozmowy.
Czasem jak sie we lbie poplacze to w polsku do zony mowie. Fajnie jest tez pograc w Jengee czy inna gra w ktorej

sie za duzo nie mysli a wiecej uzywa rak lub nog. Zawsze dobrze uzyc wyobrazni a nie wciagac za duzo i sie zawiesic.

A z rana Fajnie jakis film wrzucic ,nic skomplikowanego (cos jak xmen czy transformers) i tak starac sie w niego wejsc. Nie miksowac z paleniem bo sie obraz rozdwaja i jest wtedy do dupy.
Niewazne ile razy ten film juz widziales ,bedzie jak nowy.

Pozdro

Anonim (niezweryfikowany)

O wiele  bezpieczniej niz domiesniowo, a efekt ten sam.

Anonim (niezweryfikowany)

jak z uszkodzeniami pęcherza? możliwe już po jednym razie, czy trzeba długo często i gęsto?

Anonim (niezweryfikowany)

Taka mała uwaga- gaz rozweselajacy to analgetyk nie anastetyk :)

Szef (niezweryfikowany)

Czy keta wychodzi na multitestach na mocz?

Zajawki z NeuroGroove
 • Lophophora williamsii (meskalina)

Aldous Huxley - "Drzwi percepcji" (przeł. Piotr Kołyszko)


Gdyby oczyścić drzwi percepcji,
Każda rzecz jawiłaby się taka, jaka jest: nieskończona.
               Wiliam Blake (przeł. R. Krynicki)

 • Grzyby halucynogenne


Będę mówił o grzybach halucynogennych , które to

występują pod nazwą łysiczka lancetowata (psilocybe

semilanceta ) , bo z innymi do czynienia nie miałem

, a wszelkie treści zawarte w tej retrospektywie są

oczywiście bardzo indywidualne i wielce subiektywne

, więc proszę o odpowiedni dystans . Z innymi

substancjami psychoaktywnymi również miałem do

czynienie , ale zostawmy je na inne okazję , gdy to

słodkość lenistwa za bardzo mnie znudzi i będę się

 • Amfetamina
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Inne
 • Kodeina
 • Marihuana
 • MDMA (Ecstasy)
 • Metkatynon
 • Tripraport

dom w spokojnej wiejskiej okolicy, pełna swoboda działania, myślę, że wszyscy uczestnicy byli w pełni rozluźnieni i wolni od trosk. Przebywaliśmy w 3 pokojach, wszędzie dużo miejsca do siedzenia, leżenia, obecność TV, komputera z muzyką, balkon.

Słowem wstępu, czyli geneza spotkania.

 • Chlorprothiksen
 • Tripraport

Nastawienie: Nic specjalnego, dzień jak codzień. Otoczenie: Początkowo dom póżniej plener.

[Z uwagi na nikłą ilość raportów o tej substancji - przepuszczam. Może kogoś odwiedzie od próbowania]