Diagnostyka dla rolnika

Twoja konopielka zaczęła chorować? Dzięki tej ściądze błyskawicznie wystawisz diagnozę.

Tagi

Źródło

Marijuana Grower's Guide
Mel Frank, Ed Rosenthal

Tłumaczenie

emes

Odsłony

35871
Twoja konopielka zaczęła chorować? Dzięki tej ściądze błyskawicznie wystawisz diagnozę.

Zacznij czytać od punktu 1, aż znajdziesz przyczynę swoich zmartwień. Potem zajrzyj do drugiej części tekstu. Tam dowiesz się, jak pomóc swojej roślince.

Bądź ostrożny! Zanim dokonasz rewolucji w swoim ogródku, upewnij się że podejmujesz właściwą decyzję!

 1. Jeśli problem dotyczy tylko dolnej lub środkowej części rośliny, idź do punktu 2. Jeśli objawy występują tylko na czubkach wzrostu, zajrzyj do punktu 10. Jeśli cała roślina wygląda chorowicie, idź do pkt. 6.
 2. Większość liści jest żółta lub bladozielona. Listki umierają i odpadają. Wzrost jest powolny. Krawędzie liści nie są zawinięte do góry.
  >>> Niedobór azotu (N).
 3. Krawędzie liści są uniesione a końcówki skręcone. Liście żółkną (a nawet brązowieją) ale żyłki pozostają zielone.
  >>> Niedobór magnezu (Mg).
 4. Liście żółkną i/lub brązowieją. Pojawiają się żółte, brązowe lub martwe plamy, głównie przy krawędziach, które mogą być niekiedy zwinięte. Roślina jest za wysoka.
  >>> Niedobór potasu (K).
 5. Liście są ciemnozielone lub czerwono-purpurowe. Łodygi i szypułki mogą mieć czerwoną lub fioletową powierzchnię. Liście żółkną lub zwijają się do dołu i łatwo odpadają. Wzrost jest spowolniony a listki nieduże.
  >>> Niedobór fosforu (P).
 6. Końcówki liści są żółte, brązowe i/lub martwe. Reszta rośliny wygląda zdrowo i zielono. Łodygi mogą być miękkie. >>> Nadmiar nawozu (zazwyczaj azotu), zbyt mokra lub nieprzepuszczalna gleba (rozrzedzić piaskiem lub kermazytem), uszkodzone korzenie.
 7. Liscie są zakręcone jak barani róg (w dół) i mają ciemnozieloną, szarą, brązową lub złotawą barwę.
  >>> Nadmiar azotu.
 8. Roślina więdnie, choć gleba jest wilgotna.
  >>> Nadmiar nawozu lub wody, uszkodzone korzenie lub choroba (np. grzyb). Czasami (bardzo rzadko) może to być niedobór miedzi (Cu).
 9. Roslina nie kwitnie, choć jest zaciemniona 12 godzin na dobę przez ponad dwa tygodnie.
  >>> Zaciemnienie nie jest całkowite. Za dużo azotu. Zbyt często przycinana.
 10. Liście są żółtawe lub białe ale żyłki pozostają zielone.
  >>> Niedobór żelaza (Fe).
 11. Liście są jasnozielone i/lub żółkną u podstawy, podczas gdy krawędzie pozostają zielone. Pomiędzy żyłkami mogą pojawiać się martwe plamki. Liście nie są skręcone.
  >>> Niedobór manganu (Mn).
 12. Tak jak w pkt. 11, tyle że liście są skręcone.
  >>> Niedobór cynku (Zn).
 13. Liście skręcają się, brązowieją i odpadają.
  >>> Lampa jest za blisko rośliny lub wystąpił niedobór wapnia (Ca) lub boru (B).
 14. Masz po prostu słabą roślinę.

Minerały:

 • Azot (N) - Roślinki potrzebują bardzo dużo azotu podczas wzrostu wegetatywnego (od wykiełkowania po okres kwitnienia), ale łatwo go też przedawkować. Jeśli dodałeś go za dużo, przepłucz glebę dużą ilością czystej wody bez nawozu. Azot zawarty w związkach rozpuszczalnych (szczególnie azotanach) jest natychmiast przyswajany przez rośliny, podczas gdy nierozpuszczalny (np. z mocznika) musi najpierw zostać rozłożony przez bakterie. Unikaj stosowania azotu amonowego, który może blokować przyswajanie innych minerałów. Nadmiar azotu może też opóźnić kwitnienie, natomiast jego niedobór podczas kształtowania się kwiatów, dobrze wpływa na smak zioła.
 • Magnez (Mg) - Niedobór magnezu to dość częsty problem, jako że konopie potrzebują go sporo, a większość nawozów nie zapewnia wystarczajacej ilości. Można temu zaradzić, dodając dolomit w ilości 1 łyżeczki na każde 2 litry ziemi. Pobieranie magnezu może też być zaburzone przez nadmiar wapnia, chloru lub azotu amonowego. Blokowanie działa także w drugą stronę, więc staraj się nie przesadzić, uzupełniając niedobory Mg.
 • Wapń (Ca) - Braki wapnia są bardzo rzadkie. Zazwyczaj wiążą się one z mocno kwaśnym odczynem gleby. Uzupełnić je można dodając do ziemi dolomitu lub pokruszonych skorupek z jajek.
 • Potas (K) - Zbyt duża ilość sodu może zablokować przyswajanie potasu. Przyczyną tego może być nadużywanie sody (popularny środek podwyższający pH), nadmiar nawozów naturalnych lub stosowanie filtrów do zmiękczania wody (których nie powinno się w ogóle uzywać). Jeśli problemem jest właśnie nadmiar sodu, należy przepłukać glebę czystą wodą. Potas może być też zablokowany przez zbyt dużą ilość wapnia, azotu amonowego lub zbyt niską temperaturę.
 • Fosfor (P) - Niewielki niedobór w okresie kwitnienia to normalne zjawisko, ale nie można pozwolić by był on za duży. Czerwone zabarwienie łodyg i szypułek jest u wielu odmian normalną, zakodowaną genetycznie cechą, a czasami wynika też z niedoboru azotu, potasu lub magnezu. Tak więc objaw ten nie zawsze oznacza brak fosforu. Nadmiar fosforu może spowodować niedobór żelaza.
 • Żelazo (Fe) - Niedobór zazwyczaj jest skutkiem zbyt wysokiego pH gleby, a nie braku żelaza w ziemi. W takim wypadku należy zakwasić podłoże do poziomu pH 6,5 (a nawet 5,7 jeśli hodujemy hydroponicznie) i pilnować, by roślina nie otrzymywała za dużo fosforu.
 • Mangan (Mn) - Przyswajanie manganu jest zaburzane przez zbyt wysokie pH ziemi lub nadmiar żelaza.
 • Cynk (Zn) - Także może być zablokowany przez zbyt wysokie pH. Przy zbyt alkalicznym odczynie, deficyty Zn, Fe i Mn często występują jednocześnie. Rozwiązaniem jest zakwaszenie gleby (czyli obniżenie pH). Cynku można dodać po prostu wsadzając do gleby kawałki tego metalu (np. blachy lub gwoździ).
 • Bor (B) - Niedobory uzupełniamy kwasem bornym, dostępnym w każdej aptece jako środek do przemywania oczu. Stosujemy ćwierć łyżeczki kwasu na litr wody.

Kontroluj wodę

Kamień na kranach i prysznicach oznacza, że woda jest twarda, tzn. zawiera dużo substancji mineralnych. Zwykłe filtry do wody nie likwidują tego problemu. Z pomocą mogą przyjść dejonizatory lub filtry odwróconej osmozy (dość drogie). Na szczęście bardzo rzadko się zdarza by zwykła "kranówka" nie nadawała się do hodowli roślin.

Ogólne porady dotyczące nawożenia

Konopie są mało wymagające i niezbyt kapryśne, ale dla uzyskania lepszego efektu, należy zachować odpowiednie proporcje składników:

 • W fazie wzrostu wegetatywnego należy podawać dużo azotu i mniej fosforu i potasu. Stosunek NPK nawozu powinien wynosić około 10-7-8 (to jest oczywiście tyle samo, co 20-14-16).
 • W okresie kwitnienia roślina potrzebuje więcej fosforu, a nadmiar azotu może jej przeszkadzać. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie nawóz o NPK 4-8-8.

Po nawożeniu sprawdzaj pH. Jeśli nie masz pewności, jak dawkować nawóz, postaraj się serwować go w ilościach zalecanych dla pomidorów (opis powinien być na opakowaniu lub w książkach ogrodniczych).

Odczyn gleby

pH gleby po dodaniu nawozu powinno zawierać się w przedziale 5,9-6,5 (5,5-6,1 dla uprawy hydroponicznej). Ogólnie mówiąc, mikroelementy (Fe, Zn, Mn, Cu) zostają zablokowane gdy pH przekroczy 7,0 a makroelementy (N, P, K, Mg) - poniżej 5,0. Woda z kranu ma często odczyn zbyt zasadowy. Ziemia z dużą zawartością materii organicznej, jest zazwyczaj zakwaszona i wymaga neutralizacji np. dolomitem. Odczyn najłatwiej kontrolować papierkiem lakmusowym, dostępnym w sklepach chemicznych i niektórych akwarystycznych. Do dokładnego pomiaru można też zaopatryć się w mierniki elektroniczne (dość drogie).

Inne rady

Zimno - temperatury poniżej 10 st. C mogą zaburzyć przyswajanie fosforu. Niektóre odmiany, jak np. równikowe sativy, źle znoszą chłodny klimat. Jeśli możesz zapewnić korzeniom nieznacznie wyższą temperaturę, sytuacja powinna ulec poprawie.

Gorąco - jeśli lampy znajdują się za blisko rośliny, górne liście mogą zwinąć się i wyschnąć, sprawiając wrażenie niedoboru minerałów. Jeśli przytrzymasz rękę na wysokości szczytów rośliny i po około minucie będzie Ci w nią gorąco, znaczy to że światło jest za nisko. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 29 st. C (lub 33 st. C jeśli dodajesz sztucznie dwutlenku węgla).

Wilgotność - 40-80% powinno byc w sam raz. Mniejsza wilgotność sprawia, że liście są cienkie i pomarszczone, wyższa sprzyja rozwojowi pleśni.

Spraye - kropelki wody rozpylonej na liście dają efekt szkła powiększającego i przy mocnym świetle wypalają drobne białe, żółte lub brązowe punkciki, które mogą wyglądać podobnie jak objawy niedoboru minerałów.

Za mało światła - niedobór lub zły rodzaj światła objawia się szybkim wzrostem w górę, zamiast na boki. Zamiast zwykłych żarówek lub halogenów, lepiej zainwestować w neonówki lub lampy sodowe (najlepsze). Doskonałym i najtańszym źródłem światła jest oczywiście słońce :-)

źródło: materiały NORML i Marijuana Grower's Guide.
tłumaczenie: emes

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Hieronim Szklarnia (niezweryfikowany)

Jaką rolę pełni potas u konopii?
czy lepiej nawozić potasem w okresie wegetacyjnym, czy przed kwitnieniem?
azot - wiem na co jest
fosfor - też.
ale potas? jakaś ścisła odpowiedź, bo to ,że potas powoduje tworzenie się gęstszego łyka, to wiem.

pan x (niezweryfikowany)

siema wszystkim potrzebuje pomocy, moja roslinka ma juz ponad 2 miesace od kiedy dodalem nawoz sztuczny w postaci paleczek ( dalem ich 4 ) zaczela zolknoc i brazowiec niektore liscie maja koniuszki lisci zawiniete jak rog tylko ze do gory dotyczy to wiekszosc lisci. Niweim co mam zrobic wyjac je ?? tylko ze takie grzebanie moze powaznie uszkodzic korzenie prosze o podpowiedz !!! THX niech thc bedzie zwami :D

kazb (niezweryfikowany)

zaczynam chodowle w piwnicy ,będzie to obok pieca ,a więc będzie dużo dwutlenku węgla czy to będzie przeszkadzać ??

kazzz (niezweryfikowany)

jedna z chodowanych roślinek pachnie owocowo czy to normalne??

AleX (niezweryfikowany)

jedna z chodowanych roślinek pachnie owocowo czy to normalne??

ado (niezweryfikowany)

Dziękuję za rady zawarte w txt o uprawie. Bardzo pomaga w hodowli

Krzysztof (niezweryfikowany)

Cieawy artykuł. Napewno przydatna wiedza przynajmniej w teori

 

ja nie chce (niezweryfikowany)

moja roślinka do tej pory rozwijała się poprostu zajebiście
niedawno spostrzegłem że liście są z brązowymi plamami , zawinięte w dół i powoli padają zresztą jak cała roślina.

W poradniku przeczytałem że nawozu którego używam nie da się przedawkować?!(biohumus).

niedawno padał u mnie grad ale nie wyrządził żadnych szkód, dopiero po paru dniach zobaczyłem jak ona umiera co może być przyczyną?????
może się przemroziła w nocy ??
pomóżcie ! ona umiera!!!

pan x (niezweryfikowany)

siema wszystkim potrzebuje pomocy, moja roslinka ma juz ponad 2 miesace od kiedy dodalem nawoz sztuczny w postaci paleczek ( dalem ich 4 ) zaczela zolknoc i brazowiec niektore liscie maja koniuszki lisci zawiniete jak rog tylko ze do gory dotyczy to wiekszosc lisci. Niweim co mam zrobic wyjac je ?? tylko ze takie grzebanie moze powaznie uszkodzic korzenie prosze o podpowiedz !!! THX niech thc bedzie zwami :D

Seta (niezweryfikowany)

Stronka jest zajebista :):):
właśnie takich stron brakuje w polskim necie .Mozna sie tu wszystkiego dowiedzieć i to jest co lubie :):)Pozdrwim i życze sukcesów ::):)

ArkaDio (niezweryfikowany)

SIema ma moze ktos gg lub cos i czy ktoś zna się na uprawie ?? poniewaz mam wszystko oswietlenie spoko ziemia zaebista a roslinki majom około 15 cm moze wiencej i mają wspaniałe liscie chociaz małe jak narazie.
Ale chodzi mi o to ze sie taki zebany grzyb webał taki mały prypec obok roslinki jest mokro po prostu ok. Roslinka tak jak by sie najarala i sie obala powoli. czemu
prosze o nr gg lub cos prosze o pilny kontak na gg 3838138 z góry dzieki

SpunkmasterB (niezweryfikowany)

mam problem mianowicie 8 dni temu posadzilem holland hope 10 ziarenek(napewno dobre bo z banku nasion z hollandi) i dopiero wystartowal 1 -niewiem czego niechca sie wykluwac ( rozgrzebalem 1 dolniczke to wygloda to tak jak by poscilo korzonek ale taki uschniety) jak ktos mial podobna sytuacje to niech napisze w odpowiedzi byl bym wdzieeczny.

denden (niezweryfikowany)

moj krzaczek nie pachnie . POMOCY TERAZ . o co chodzi napiszcie na moje GG . nr. 6144434
P R O S B A W I E L K A

pan X (niezweryfikowany)

siema wszystkim potrzebuje pomocy, moja roslinka ma juz ponad 2 miesace od kiedy dodalem nawoz sztuczny w postaci paleczek ( dalem ich 4 ) zaczela zolknoc i brazowiec niektore liscie maja koniuszki lisci zawiniete jak rog tylko ze do gory dotyczy to wiekszosc lisci. Niweim co mam zrobic wyjac je ?? tylko ze takie grzebanie moze powaznie uszkodzic korzenie prosze o podpowiedz !!! THX niech thc bedzie zwami :D

SpunkmasterB (niezweryfikowany)

mam problem mianowicie 8 dni temu posadzilem holland hope 10 ziarenek(napewno dobre bo z banku nasion z hollandi) i dopiero wystartowal 1 -niewiem czego niechca sie wykluwac ( rozgrzebalem 1 dolniczke to wygloda to tak jak by poscilo korzonek ale taki uschniety) jak ktos mial podobna sytuacje to niech napisze w odpowiedzi byl bym wdzieeczny.

davo (niezweryfikowany)

MAM PYTANIE CZY TAKI SKUN WYCHODOWANY Z ZIARENKA HOLENDERSKIEGO PRZYKLADOWO WHITE WINDOW " BEDZIE MIAL TAKIE SAME WALORY SMAKOWE I ZAPACHOWE I OCZYWISCIE MOC DZIALANIA JAK SKUN KTOREGO MOZNA KUPIC .GENERALNIE CHODZI MI O TO CZY TAKIEGO SKUNA TRZEBA JESZCZE W JAKIS SPOSOB PODRASOWYWAC JAKIMIS KOMPONENTAMI I NAWOZAMI.PROSIL BYM O ODPOWIEDZ ;-) MEAIL Z GORY DZIEKI.

G@L@ (niezweryfikowany)

Witam!
Rozpoczynam hodowle i dużo czytałem na ten temat , ale nigdzie nie moge znaleść jakiegoś odpowiednika do stosowania nawozów , chodzi mi o proporcje poszczegulnych pierwiastków w rużnych okresach hodowli .... pomużcie staremu , biednemu , hlip hlip , farmerowi... hlip , hlip ...

rabi (niezweryfikowany)

mam problem mianowicie 8 dni temu posadzilem holland hope 10 ziarenek(napewno dobre bo z banku nasion z hollandi) i dopiero wystartowal 1 -niewiem czego niechca sie wykluwac ( rozgrzebalem 1 dolniczke to wygloda to tak jak by poscilo korzonek ale taki uschniety) jak ktos mial podobna sytuacje to niech napisze w odpowiedzi byl bym wdzieeczny.

SpunkmasterB (niezweryfikowany)

mam problem mianowicie 8 dni temu posadzilem holland hope 10 ziarenek(napewno dobre bo z banku nasion z hollandi) i dopiero wystartowal 1 -niewiem czego niechca sie wykluwac ( rozgrzebalem 1 dolniczke to wygloda to tak jak by poscilo korzonek ale taki uschniety) jak ktos mial podobna sytuacje to niech napisze w odpowiedzi byl bym wdzieeczny.

SpunkmasterB (niezweryfikowany)

nie wiem , to chyba jakies fatum. To juz chyba 4 podejscie i zadnej chodowli nie moge doprowadzic do konca. Zawsze napewnym etapie vega wszystkie krzaki zaczynaja zolknac i schnac:( Pozostaje mi tylko zrobic sobie z tego przyprawe do pizzy..

Nie wiem co jest grane, naprawde nie odpierdalam zadnej fuszerki, sterylizuje ziemie, perlit, te sprawy. Bardzo uwazam z nawozami, a nawet czesc krzakow nawozilem a czesc nie. Woda zawzsze przegotowana wczesniej. I zawsze hujnia z tego wychodzi:(

Niby nasze pomidorki to takie niewymgające rosliny, a w praktyce to chyba trzeba zrobic doktorat na SGGW zeby cos wychodowac. Dlaczego inne rosliny domowe rosna same, chociaz nikt sie o nie nietroszczy, nikt nie wymienia ziemi, i czesto zapomina sie je podlewac, i jakos nic im sie nie dzieje, rosną same. Jak to jest do qrwy?!?!?:-(

Jeszcze mam taka teorie ze ktos (czyt. rodzice) robią mi caly czas jakis sabotaż, np mogli popryskac hodowle jakims preparatem na chwasty.
TRUST NO ONE

docent (niezweryfikowany)

nie wiem , to chyba jakies fatum. To juz chyba 4 podejscie i zadnej chodowli nie moge doprowadzic do konca. Zawsze napewnym etapie vega wszystkie krzaki zaczynaja zolknac i schnac:( Pozostaje mi tylko zrobic sobie z tego przyprawe do pizzy..

Nie wiem co jest grane, naprawde nie odpierdalam zadnej fuszerki, sterylizuje ziemie, perlit, te sprawy. Bardzo uwazam z nawozami, a nawet czesc krzakow nawozilem a czesc nie. Woda zawzsze przegotowana wczesniej. I zawsze hujnia z tego wychodzi:(

Niby nasze pomidorki to takie niewymgające rosliny, a w praktyce to chyba trzeba zrobic doktorat na SGGW zeby cos wychodowac. Dlaczego inne rosliny domowe rosna same, chociaz nikt sie o nie nietroszczy, nikt nie wymienia ziemi, i czesto zapomina sie je podlewac, i jakos nic im sie nie dzieje, rosną same. Jak to jest do qrwy?!?!?:-(

Jeszcze mam taka teorie ze ktos (czyt. rodzice) robią mi caly czas jakis sabotaż, np mogli popryskac hodowle jakims preparatem na chwasty.
TRUST NO ONE

Oklasus (niezweryfikowany)

Czesc!

Moj problem z roślinką nie został opisany na tej stronce (przynajmiej ja nie moge znalesc).
A wiec tak kupilem kiedys worek dzisu a tam w srodku ziarenko, wiec pomyslalem ze go wsadze w ziemie co mi szkodzi i wlozylem go do dzewka szczescia w glebe. Po kilku dniach zaczelo rosnac. Urosla do jakiegos 1 metra i zaczela kwitnac, niestety na topach pojawia sie cos w rodzaju pajeczyny z takimi malymi robaczkami wielkosci 1/2 ziarenka piasku, robaki sa czarne, Niektore liscie zaczynaja zolknac i obumierac. Moze ktos wie o co chodzi z tymi darmozjadami, jak moge sie ich pozbyc, narazie zbieram pajeczyny i robaczki paleczka do czyszczenia uszu i je utylizuje, ale to nie za bardzo pomaga. Pliss HELP
Pozdrawiam oklasus

Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne

Zacznijmy od tego, że od Psylocybiny to jeszcze nikt nie umarł.....nawet śmiem powiedzieć że są one zdrowe:))) Jeśli ktoś ma dobrze poukładane w głowie i w życiu to grzybki mogą mu jedynie pokazać prawdziwe oblicze i niezwykłą przejrzystość naszego świata i sprawić, że zaczynamy rozumieć rzeczy, które kiedyś były dla nas zagmatwane.
 • Dekstrometorfan
 • Katastrofa

Codzienna depresja

Jest to opowieść o trzech podróżach, które mimo użycia niewielkich ilości substancji, doprowadziły mnie do iście bieluńskiego stanu. Oznaczyłem kategorie jako "katastrofa", bo choć nie jest to tzw bad trip, ani nic złego się nie stało, to jednak moje delirium i solidne halucynacje, zostawiły trwały ślad w psychice.

 

TRIP PIERWSZY - MARIHUANA + 300mg DXM

 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA

luźny, wakacyjny wieczór w moim ukochanym polskim mieście, wszystko pod stuprocentową kontrolą

Kolejna noc pod znakiem chaosu w połączeniach mózgowych. W zasadzie wiedzieliśmy, że tak to wyjdzie, choć cel wycieczki do mojego ulubionego zakątka pozornie był inny; ot, kilka spraw trzeba było pozałatwiać, niemniej okazji na zresetowanie sobie makówek i nastawienie odbiorników na przygotowania do nadchodzącego zapieprzu mogłoby już potem nie być, więc polecieliśmy w otchłań między stare kamienice.

 • Amfetamina
 • Katastrofa
 • Wenlafaksyna
 • Zolpidem

Samotny wieczorek w domu. Nic nie zwiastowało masakry.

Zachowana oryginalna pisownia, fatalny styl ukazujący rozkojarzenie myślowe i brak spójności (proszę porównać jakość z innymi TR), 2h po odzyskaniu świadomości. Raport, pomimo totalnej sieczki w głowie - napisał się sam. A brzmiał on tak...