Ketamina pomoże w leczeniu depresji? Przełomowe badania naukowców dają chorym nadzieję

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali raporty naukowe na temat skuteczności ketaminy w leczeniu objawów depresji. Wyniki potwierdzają, że lek stosowany w anestezjologii jako środek znieczulający przed operacjami podany w określonej dawce pacjentom z depresją skutecznie łagodzi objawy tej choroby oraz myśli samobójcze. Jego działanie pacjenci odczuwają już nawet po godzinie od zastosowania!

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazetas Wrocławska
Monika Góralska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

39

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali raporty naukowe na temat skuteczności ketaminy w leczeniu objawów depresji. Wyniki potwierdzają, że lek stosowany w anestezjologii jako środek znieczulający przed operacjami podany w określonej dawce pacjentom z depresją skutecznie łagodzi objawy tej choroby oraz myśli samobójcze. Jego działanie pacjenci odczuwają już nawet po godzinie od zastosowania!

Na łamach „British Journal of Psychiatry Open” naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii przedstawili wyniki analizy 83 opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat raportów na temat stosowania ketaminy w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Z danych wynika, że ten popularny środek znieczulający jest skuteczny w leczeniu depresji, a pozytywne efekty jego działania pacjenci odczuwają nawet już po jednej godzinie od zastosowania ketaminy.

Ketamina skuteczna w leczeniu depresji

Depresja dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. Obecna pandemia COVID-19 znacznie zwiększyła liczbę chorych, których według danych WHO jest już ok. 350 milionów na całym świecie, w Polsce natomiast ok. 4 milionów. Depresja to nie tylko obniżenie nastroju, ale przede wszystkim odczuwanie ciągłego smutku, apatii i zniechęcenia oraz negatywne myśli i myśli samobójcze. Leki przeciwdepresyjne obecnie stosowane w leczeniu tej choroby mają wiele skutków ubocznych głównie w postaci uzależnienia, a ich działanie odczuwane jest przez pacjenta dopiero po ok. 2 tygodniach, co jest bardzo długim i zagrażającym życiu okresem zwłaszcza w przypadku myśli samobójczych.

Z tego powodu naukowcy poszukują nowych skutecznych i szybciej działających leków. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się stosowana w anestezjologii jako środek znieczulający już od lat 70. XX wieku ketamina. Według wielu opublikowanych do tej pory badań katamina wykazuje dużą skuteczność w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci depresji, a także depresji opornej na leczenie antydepresantami. Konwencjonalne leki przeciwdepresyjne działają na zasadzie zwiększania poziomu serotoniny, natomiast ketamina oddziałuje na neuroprzekaźnik pobudzający zwany glutaminianem, który ma wpływ na regulację nastroju. Dokładny proces jej oddziaływania na psychikę nie został jednak jeszcze poznany.

Ketamina leczy inne zaburzenia psychiczne

Brytyjscy naukowcy pod kierunkiem Merve Mollaahmetoglu po przeanalizowaniu 83 prac naukowych dotyczących stosowania ketaminy w leczeniu depresji zauważyli jej silny wpływ na łagodzenie objawów depresji oraz myśli samobójczych, a także innych zaburzeń psychicznych.

We wczesnych badaniach pacjenci cierpiący na szereg opornych na leki zaburzeń nastroju takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, syndrom stresu pourazowego i zespół lęku społecznego zauważyli często natychmiastową poprawę po zastosowaniu ketaminy. Lek działał już po 1-4 godzinach od przyjęcia jego jednej dawki, a dobry stan pacjenta utrzymywał się ok. 2 tygodnie. Efekt ten był widoczny nawet u pacjentów, u których leczenie konwencjonalne za pomocą antydepresantów było nieskuteczne.

Zazwyczaj pacjenci przyjmowali ketaminę w postaci dożylnej, domięśniowej, aerozolu do nosa lub tabletek. Jak podkreślają autorzy badania, należy jednak pamiętać, że pacjenci biorący udział w badaniach leczeni byli za pomocą ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać jakimkolwiek ryzykiem. Ketamina może bowiem powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak halucynacje i urojenia, a także stwarzać ryzyko przedawkowania oraz wywoływać krótkotrwały wzrost ciśnienia. Dlatego nie może być stosowana bez nadzoru lekarza.

W dalszych badaniach naukowcy muszą ustalić optymalną dawkę, najlepszy sposób podawania ketaminy oraz skuteczność równoczesnego leczenia psychoterapeutycznego.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Gałka muszkatołowa

Nazwa substancji: gałka muszkutołowa

Poziom doswiadczenia: dużo tego było, hehe...

Dawka & metoda: niecałe opakowanie, zjedzone


 • Katastrofa
 • Marihuana
 • Tytoń

Set: Dobre samopoczucie z nastawieniem na rozerwanie się na mieście, względny brak zmartwień na tamtą chwilę. Setting: park miejski, godzina 20:00 , ok. 10 stopni Celsjusza.

Chce żebyście pomogli mi ustalić pewną rzecz, mianowicie mam obawy że jestem nadwrażliwy na THC. Jednak być może po prostu nie mam doświadczenia gdyż palę ekstramalnie rzadko, ilość paleń w moim życiu mogę policzyć na palcach obu rąk lub obu rąk i jednej nogi. Nie wkręcam sobie żadnej fazy, przeciwnie - zazwyczaj podchodziłem do tego z nastawieniem że "to mnie nie ruszy". Niestety za każdym razem rusza a ostatnim razem chyba było apogeum. W piątkowy wieczór wyszliśmy z kolegami rozerwać się na miasto. Przed udaniem się do pubu skoczyliśmy na skręta.

 • Ketamina
 • Pierwszy raz

Dom, weekend. Dla mnie kolejny narkotykowy wieczór, dla niej ćpuńskie rozdziewiczenie.

Tripraport będzie w większości opisem jej przeżyć (pisanych moją ręką z powodu nieznajomości polisha) z moimi kilkoma groszami. 

Arrrr!

W weekend miałam poraz pierwszy zażyć coś innego, silniejszego niż marihuana. Ketaminę. Mój chłopak, w miarę doświadczony w narkotykach, wyjaśnił mi jak to działa i czego mogę się spodziewać. No, ale tego to się nie spodziewałam. 

 • Heimia salicifolia
 • Inne
 • Leonotis leonurus (wild dagga)
 • Marihuana
 • Mieszanki "ziołowe"
 • Tripraport
 • Tytoń

Bywało różnie, ale nie jest to zbyt kapryśna używka i nie wymaga idealnych. O ile się mniej więcej z nią zaznajomiło.

Dostaję przesyłkę. Ależ szybko wysyłają! Mała paczuszka "kompozycji z natury" czeka na otwarcie.

Dopalacz, czy nie dopalacz? Z jednej strony wiara w to, że owego specyfiku nie kropią żadną chemią, jest naiwna. Z drugiej- coś mi mówi, że może to wcale nie pryskane.

Zamówiłem ten mix w celach relaksacyjnych, a co! Zamierzałem go palić, palić i leżeć na łóżku. Miałem z nim do czynienia wcześniej dwa razy i za każdym razem pozytyw. Po ostatnich przygodach z divinorum nic nie wydawało się tak kuszące, jak nic-nierobienie. No i nic-nie-myślenie.

randomness