Ketamina pomoże w leczeniu depresji? Przełomowe badania naukowców dają chorym nadzieję

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali raporty naukowe na temat skuteczności ketaminy w leczeniu objawów depresji. Wyniki potwierdzają, że lek stosowany w anestezjologii jako środek znieczulający przed operacjami podany w określonej dawce pacjentom z depresją skutecznie łagodzi objawy tej choroby oraz myśli samobójcze. Jego działanie pacjenci odczuwają już nawet po godzinie od zastosowania!

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazetas Wrocławska
Monika Góralska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

145

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali raporty naukowe na temat skuteczności ketaminy w leczeniu objawów depresji. Wyniki potwierdzają, że lek stosowany w anestezjologii jako środek znieczulający przed operacjami podany w określonej dawce pacjentom z depresją skutecznie łagodzi objawy tej choroby oraz myśli samobójcze. Jego działanie pacjenci odczuwają już nawet po godzinie od zastosowania!

Na łamach „British Journal of Psychiatry Open” naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii przedstawili wyniki analizy 83 opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat raportów na temat stosowania ketaminy w leczeniu depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Z danych wynika, że ten popularny środek znieczulający jest skuteczny w leczeniu depresji, a pozytywne efekty jego działania pacjenci odczuwają nawet już po jednej godzinie od zastosowania ketaminy.

Ketamina skuteczna w leczeniu depresji

Depresja dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie. Obecna pandemia COVID-19 znacznie zwiększyła liczbę chorych, których według danych WHO jest już ok. 350 milionów na całym świecie, w Polsce natomiast ok. 4 milionów. Depresja to nie tylko obniżenie nastroju, ale przede wszystkim odczuwanie ciągłego smutku, apatii i zniechęcenia oraz negatywne myśli i myśli samobójcze. Leki przeciwdepresyjne obecnie stosowane w leczeniu tej choroby mają wiele skutków ubocznych głównie w postaci uzależnienia, a ich działanie odczuwane jest przez pacjenta dopiero po ok. 2 tygodniach, co jest bardzo długim i zagrażającym życiu okresem zwłaszcza w przypadku myśli samobójczych.

Z tego powodu naukowcy poszukują nowych skutecznych i szybciej działających leków. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się stosowana w anestezjologii jako środek znieczulający już od lat 70. XX wieku ketamina. Według wielu opublikowanych do tej pory badań katamina wykazuje dużą skuteczność w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci depresji, a także depresji opornej na leczenie antydepresantami. Konwencjonalne leki przeciwdepresyjne działają na zasadzie zwiększania poziomu serotoniny, natomiast ketamina oddziałuje na neuroprzekaźnik pobudzający zwany glutaminianem, który ma wpływ na regulację nastroju. Dokładny proces jej oddziaływania na psychikę nie został jednak jeszcze poznany.

Ketamina leczy inne zaburzenia psychiczne

Brytyjscy naukowcy pod kierunkiem Merve Mollaahmetoglu po przeanalizowaniu 83 prac naukowych dotyczących stosowania ketaminy w leczeniu depresji zauważyli jej silny wpływ na łagodzenie objawów depresji oraz myśli samobójczych, a także innych zaburzeń psychicznych.

We wczesnych badaniach pacjenci cierpiący na szereg opornych na leki zaburzeń nastroju takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, syndrom stresu pourazowego i zespół lęku społecznego zauważyli często natychmiastową poprawę po zastosowaniu ketaminy. Lek działał już po 1-4 godzinach od przyjęcia jego jednej dawki, a dobry stan pacjenta utrzymywał się ok. 2 tygodnie. Efekt ten był widoczny nawet u pacjentów, u których leczenie konwencjonalne za pomocą antydepresantów było nieskuteczne.

Zazwyczaj pacjenci przyjmowali ketaminę w postaci dożylnej, domięśniowej, aerozolu do nosa lub tabletek. Jak podkreślają autorzy badania, należy jednak pamiętać, że pacjenci biorący udział w badaniach leczeni byli za pomocą ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać jakimkolwiek ryzykiem. Ketamina może bowiem powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak halucynacje i urojenia, a także stwarzać ryzyko przedawkowania oraz wywoływać krótkotrwały wzrost ciśnienia. Dlatego nie może być stosowana bez nadzoru lekarza.

W dalszych badaniach naukowcy muszą ustalić optymalną dawkę, najlepszy sposób podawania ketaminy oraz skuteczność równoczesnego leczenia psychoterapeutycznego.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne

Set&Settings: Dom, las wieczorową porą, początek września 2009

Wiek: 20 lat, 87kg

Doświadczenie: MJ, Hash, amfetamina, met amfetamina, kokaina, xtc, LSD, brown sugar, Psilocybe Semilanceata, gałka muszkatołowa, efedryna, kofeina, alkohol

 • MDMA (Ecstasy)

Substancja: Ecstasy x 4

Set & Setting: Prowadzenie pojazdu mechanicznego w warunkach nocnych patrolowanych policyjnie.

Czego się dowiedziałem: Że policjanci też czasem nawet nie czują jak rymują.
Witam raz jeszcze :)


Dobra, moge to opisać - ale wiecie będzie, że jestem kretynem i takie tam, a może jest w tym troche racji. Po prostu mam inne zdanie na ten temat, uważam siebie za dobrego kierowce - moze nieodpowiedzialnego troche; no ale cóz. Na krytyke odpowiadał nie będe, ale opisze :-)

 • 5-APB
 • 5-HTP
 • 6-APB
 • Przeżycie mistyczne

W domu, zmęczona, chcąca "ogarnąć się" przed przyjściem znajomych; niezadowolenie chłopaka z pomysłu na branie czegoś´.

Całą tą historie powinno zacząć się „za siedmioma górami, za siedmioma dolinami…” i opowiadać dzieciaczkom przed snem. Bajka to jednak nie jest, a i początek aż tak bajkowy nie był.

Wróciłam z chłopakiem (T) z uczelni. Byliśmy zmęczeni, zbliżało się wiele kolokwiów, a 2 ostatnie noce prawie nie spaliśmy – nauka plus do tego jakieś prochy. Nie bardzo mieliśmy siłę na cokolwiek, a wieczorem mieli przyjść do nas znajomi pograć na naszym nowym komputerze.

 • Alprazolam
 • Inne
 • Katastrofa
 • Kodeina
 • Tramadol

Kolejny dzień smutnej i żałosnej egzystencji, ciepły i słoneczny dzień w kawalerce znajomego, następnie mój dom

 Zaczeło się niewinnie tak jak każdy poprzedni opioidowy trip który miałem przyjemność przeżyć, lecz w tym momencie jeszcze nie wiedziałem co czeka mnie tego wieczoru. Kilka opakowań kodeinowego syropku oraz opakowanie Tramalu było już przygotowane do spożycia. Wiedząc, że owy tramal jest w wersji retard czyli takiej z wydłużonym działaniem a co za tym idzie z dłuższym czasem do pojawienia się pierwszych efektów ochoczo zabieram się za gorzkawe tableteczki.