Marihuana wypala wspomnienia? Psycholożka z SWPS przebadała polskich palaczy trawki [WYWIAD]

– Po blancie nasza pamięć epizodyczna działa gorzej i to już zostało zbadane. Nas natomiast interesował wpływ długotrwałego spożywania marihuany na wspomnienia wzrokowe, zapamiętywanie osób, miejsc – mówi Alicja Bińkowska. Niedawno skończyła przełomowe, bo pierwsze w Polsce badania nad marihuaną paloną rekreacyjnie, także w połączeniu z MDMA, kokainą czy amfetaminą. Wyniki są zaskakujące.

Tagi

Źródło

natemat.pl

Komentarz [H]yperreala

Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

5381

– Po blancie nasza pamięć epizodyczna działa gorzej i to już zostało zbadane. Nas natomiast interesował wpływ długotrwałego spożywania marihuany na wspomnienia wzrokowe, zapamiętywanie osób, miejsc – mówi Alicja Bińkowska. Niedawno skończyła przełomowe, bo pierwsze w Polsce badania nad marihuaną paloną rekreacyjnie, także w połączeniu z MDMA, kokainą czy amfetaminą. Wyniki są zaskakujące.

Z Alicją Bińkowską, kierowniczką WeedTeam z Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie rozmawia Katarzyna Bednarczykówna.

Spalenie sobie blanta w weekend regularnie od 10 lat to już uzależnienie?

Nie. Badania pokazują, że w grupie osób, które używają konopi każdego dnia, uzależnienie rozwija od 30 do 50 proc. osób.

Pani pierwszej w Polsce udało się zbadać wpływ marihuany palonej rekreacyjnie. Kierowała pani zespołem badawczym, przebiła się przez rodzimy światopoglądowy beton, zdobyła dofinansowania, zgody etyczne.

Początki nie były łatwe, na szczęście Uniwersytet SWPS przeciera szlaki. Doprecyzuję, że dokładnie chcieliśmy sprawdzić wpływ marihuany palonej rekreacyjnie na mózg, na pamięć epizodyczną, związaną z tworzeniem naszych wspomnień. Badaliśmy osoby, które zażywały konopie indyjskie przynajmniej dwa razy w miesiącu przez ostatnie dwa lata. Uogólniając, osoby które się do nas zgłosiły, paliły średnio od 10 lat.

Gdy spotkałyśmy się dwa lata temu, zbierała pani do badania grupę palaczy trawki z Warszawy. Zgłosiło się sporo chętnych, ponad 600 osób, ale większość trzeba było odrzucić: bo pili za dużo alkoholu, bo palili za dużo tytoniu, bo antydepresanty albo używali też innych substancji psychoaktywnych.

Wprowadziliśmy wąską selekcję, aby otrzymać jak najbardziej wiarygodne wyniki.

Okazało się, że niełatwo znaleźć osoby, które zażywają wyłącznie marihuanę. Podkreślam, to też nie mogły być osoby używające konopi w sposób problemowy, chodziło mi o sytuacje rekreacyjne. Podobnie trudno znaleźć osoby, które nie pomagają sobie w życiu żadnymi substancjami psychoaktywnymi, szczególnie biorąc pod uwagę kryteria wiekowe przyjęte w badaniu, czyli 20-35 lat. Taka grupa kontrolna też była nam potrzebna.

Używanie konopi w sposób problemowy, to znaczy jak? Codziennie, raz w tygodniu?

Tu statystyka raczej nie obowiązuje. Tak naprawdę diagnozę o uzależnieniu może postawić psychiatra. My wprowadziliśmy test przesiewowy, uznany w badaniach na całym świecie. Osiem pytań, na podstawie odpowiedzi ocenia się ryzyko uzależnienia. Nie chodzi tylko o częstotliwość zażywania marihuany, są tam pytania o całą oprawę: jak długo ktoś jest pod wpływem zioła w ciągu dnia, czy jest pod wpływem w sytuacjach ryzykownych, na przykład prowadząc samochód, czy chciałby ograniczyć, ale nie może, bo ma problem z kontrolą. Samo kryterium dotyczące częstotliwości używania marihuany nie jest wystarczające.

Ilu palaczy zioła przebadaliście?

Zgłosiło się do nas około 900, przez selekcję przeszło 50 i 29 osób w grupie kontrolnej.

I po zbadaniu 79 osób można otrzymać wiarygodne informacje, co marihuana robi z mózgiem?

Tak, jeśli opracuje się odpowiednią metodologię i starannie przeprowadzi selekcję do badania. Idealnie gdyby grupy różniło tylko używanie marihuany, co jest oczywiście niemożliwe, ale staramy się być możliwie najbliżej tego ideału.

Chętni najpierw deklarowali spożycie marihuany i innych substancji podczas rekrutacji online, później wypełniali kwestionariusz w laboratorium. Wszystko anonimowo. Na końcu pobieraliśmy próbki włosów, całkiem spore, bo o średnicy ołówka, do zbadania pod kątem zażywania substancji psychoaktywnych: ich ślad pozostaje we włosach. To nam diametralnie zmieniło obraz.

W grupie osób, które w kwestionariuszu rekrutacyjnym deklarowały, że wyłącznie palą trawkę, połowa używała też innych substancji: MDMA, amfetaminy, kokainy. Część przyznała się wypełniając kwestionariusze w laboratorium jeszcze przed pobraniem próbek włosa. Wyobrażam sobie, że wypełniając kwestionariusz online, ochotnicy nie czuli się bezpiecznie, być może nie chcieli podawać wszystkich informacji.

Na branie kokainy czy amfetaminy jest mniejsze przyzwolenie społeczne, niż na spalenie blanta.

Finalnie podzieliliśmy badanych na trzy grupy: pierwszą byli regularni palacze wyłącznie konopii indyjskich od minimum 2 lat; drugą - osoby zażywające konopie oraz co najmniej jedną inną substancję psychoaktywną nielegalną w Polsce w ciągu ostatnich 3 miesięcy; trzecią były osoby, które nie palą zioła ani nie zażywają innych nielegalnych u nas substancji psychoaktywnych.

Jak badała pani ich mózg?

Najpierw uczestnicy przechodzili krótki test inteligencji. To ważne, żeby poziom inteligencji był podobny, nie różnicował grup. Później odbywał się pomiar EEG, to znaczy umieszczaliśmy na powierzchni głowy elektrody, które rejestrują aktywność elektryczną mózgu i poprosiliśmy, żeby wykonali kilka zadań na komputerze. W największym skrócie, badanym prezentowano szereg obrazów, którym mieli się przyjrzeć, a później, po dłuższej przerwie, określić, czy widzieli je już wcześniej.

Jak mówiłam, chcieliśmy sprawdzić przede wszystkim, czy regularne używanie konopi wpłynie na funkcjonowanie pamięci epizodycznej.

Postaram się wytłumaczyć najprościej. Gdy jesteśmy pod wpływem działania marihuany, pamięć epizodyczna, która pozwala nam zapamiętywać zdarzenia, tworzyć wspomnienia - działa gorzej i to już zostało zbadane. Jest trochę badań dotyczących wpływu rekreacyjnego palenia marihuany na werbalną pamięć epizodyczną, związaną np. z zapamiętywaniem rozmów czy audycji radiowej. Nas natomiast interesował wpływ długotrwałego spożywania marihuany na aspekt wzrokowy pamięci epizodycznej, nasze obserwacje, wzrokowe zapamiętywanie osób, miejsc.

Chcieliśmy sprawdzić, czy pogorszenie się pamięci wzrokowej trwa tylko, gdy jesteśmy “na haju”, czy dużej. Chcieliśmy zaobserwować różnice w aktywności mózgu związanej z procesami pamięciowymi w trzech badanych grupach. Bardzo interesowało nas, czy inne nielegalne substancje psychoaktywne będą miały tu znaczenie.

Co się okazało?

To zaskakujące, ale pomiędzy grupami nie było różnic w poziomie wykonania zadania. Pamięć epizodyczna dla każdej grupy wypadła dobrze. Natomiast zaobserwowaliśmy zwiększoną aktywność mózgu u osób, które używały regularnie konopi i innych nielegalnych substancji psychoaktywnych typu MDMA, kokaina, amfetamina.

I co to oznacza?

Zinterpretowaliśmy te wyniki jako mechanizm kompensacyjny. Zwiększona aktywacja mózgu prawdopodobnie pozwalała tym osobom wykonać zadanie na wysokim poziomie, ale mózg musiał włożyć większy wysiłek w to, żeby dobrze wypadli. Podobną zależność obserwowano w innych badaniach.

Próbowaliśmy dociec, dlaczego nie było istotnych różnic w pamięci epizodycznej wśród palaczy trawki i osób, które nie palą. Uważamy, że znaczenie może mieć wiek, w którym zaczynamy regularnie zażywać marihuanę. W naszej grupie to była granica 20 roku życia. Wyników prawdopodobnie nie można rozszerzać na grupę, która zaczęła palić jeszcze w okresie dorastania, bo im wcześniej zaczynamy palić, tym większy wpływ konopi na mózg i jego funkcje poznawcze.

Rozumiem, że wniosek z badania brzmi: wieloletnie palenie rekreacyjne marihuany, kiedy zaczęło się po 20 roku życia, nie uszkadza naszej pamięci wzrokowej, nie wpływa na zapamiętywanie wspomnień.

Co więcej, jak się okazało, używanie innych substancji psychoaktywnych też nie wpływa na działanie wzrokowej pamięci epizodycznej. Jedyny wpływ, który odnotowaliśmy, to wpływ na większą aktywność mózgu związaną z procesami pamięciowymi.

Czyli, mówiąc kolokwialnie, marihuana nie uszkadza naszej pamięci, a gdy palimy trawkę i przy okazji bierzemy od czasu do czasu MDMA, kokainę czy amfetaminę, musimy się bardziej namyśleć, żeby odtworzyć codzienne wspomnienia.

Ale nie chciałabym, żeby wyszła nam rozmowa: „ proszę, palcie marihuanę, korzystajcie z innych substancji i wszystko będzie super!”. Temat substancji psychoaktywnych jest jak chodzenie po kruchym lodzie, wnioski trzeba stawiać bardzo ostrożnie. Powiedziałabym tak: w przypadku osób, które zaczęły regularnie palić trawkę po okresie dojrzewania i które nie używają jej w sposób problemowy, wpływ marihuany na funkcjonowanie pamięci epizodycznej, na tworzenie się wspomnień, może być bardzo znikomy. My w każdym razie takiego wpływu nie zaobserwowaliśmy.

No dobrze. A skąd ja mam wiedzieć, czy jestem w grupie osób narażonych na uzależnienie?

W grę wchodzą predyspozycje genetyczne, ale badania póki co pokazują szerokie widełki dla roli genów w skłonnościach do uzależniania od konopi indyjskich, 20-70 proc. Poza tym czynniki ryzyka to cechy związane z osobowością: np. potrzeba poszukiwania doznań, duża wrażliwość na nagrodę. To też niski status ekonomiczny, różne czynniki środowiskowe, przede wszystkim trudne, traumatyczne doświadczenia, zwłaszcza jeśli miały miejsce w okresie dzieciństwa. Częstotliwość używania też ma znaczenie.

Kilkuletnie badanie w grupie użytkowników konopi indyjskich pod kierownictwem Peggy van der Pol z 2013 roku, które było przeprowadzone w Holandii, pokazało, że dużą rolę odgrywają czynniki życiowe. To, że ktoś mieszka sam, żyje samotnie, wpada w kłopoty finansowe, nie radzi sobie ze stresem.

Uzależnienie od konopi bardzo często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, depresyjnymi, lękowymi, osobowości. Prawdopodobnie dlatego, że osoby cierpiące na te zaburzenia, stosują konopie jako panaceum, leczą się sami zaopatrując na czarnym rynku.

A jak to jest z emocjami? Czy są badania, które sprawdzają wpływ regularnego spożywania marihuany na nasz system emocjonalny, odczuwanie empatii, przeżywanie uczuć, wrażliwość?

Jest niewiele takich badań. Najwięcej dotyczy wpływu konopi indyjskich na odczuwanie lęku, pokazują działanie przeciwlękowe CBD (związek aktywny w konopiach, który nie działa odurzająco). Natomiast z THC (związek odpowiedzialny za tzw. haj) sprawa jest bardziej złożona - prawdopodobnie małe dawki działają przeciwlękowo a wyższe mogą powodować lęk.

Na pewno jeśli ktoś zaczął intensywnie używać konopi w wieku dojrzewania, to może mocno wpływać na jego sposób radzenia ze stresem. Gdy ją odstawi, widać, że ma duży problem, jest bardzo drażliwy.

Gdy rozmawiałyśmy w 2019 roku, podkreślała pani, że uzyskanie zgód etycznych na badanie długotrwałych efektów używania marihuany, jest bardzo trudne. Coś się od tego czasu w Polsce poluzowało?

Na szczęście tak. Jest większa otwartość, potrzeba prowadzenia takich badań jest już dostrzegana. Teraz łatwiej otrzymać dofinansowanie, jest dużo przychylniejsza postawa nawet w środowisku naukowym. Myślę, że ma na to wpływ zachowanie zagranicznych placówek, czołowe światowe jednostki badawcze coraz częściej pochylają się nad działaniem substancji psychoaktywnych, a szczególnie psychodelicznych. Ta fala powoli dociera i do nas.

Żeby nie być gołosłowną, wiem, że aktualnie trwa badanie użytkowników substancji psychodelicznych prowadzone przez Instytut Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, Uniwersytet SWPS oraz Uniwersytet Jagielloński.

Jest łatwiej, nie mniej wciąż badania dotyczące długotrwałych efektów używania substancji prawnie zakazanych, są trudne do zrealizowania. Cieszę się, że naszymi wnioskami mogliśmy dołożyć ważną cegiełkę do aktualnej wiedzy.

Oceń treść:

Average: 7.5 (4 votes)

Komentarze

ZX

Amnesia Haze nazywa sie tak nie bez powodu. W trakcie upalenia mozna miec zaniki pamieci po prostu z powodu upalenia. Natomiast pamiec u regularnych palaczy to wyglada tak, ze po czasie aktywnosc wlasnie rosnie i do tego neuroprzekazniki rosna jak chocby dopamina, a to powoduje lekkie zaburzenia pamieci, stad jaracze, ktorzy pala to zapominaja ciagle cos. A to oznacza, ze sa juz na wysokim stopniu odklejenia. Pomijajac fakt, ze ten stan jest niebezpieczny i moze sie skomplikowac chocby pod wplywem incydentow, stan odklejenia jest zajebisty i do tego rozlaczenie sie ze swoja pamiecia moze byc terapeutyczne, dzieje sie to szczegolnie w momencie, jak nasz mozg zmienia poziom aktywnosci na wiekszy (dzieje sie to skokowo), wtedy nastepuje rozerwanie z pamiecia, jednak powoli wraca do normalnosci ale moga byc wieksze zaniki jak sie upalimy czyms konkretnym.

kafarek (niezweryfikowany)

Odkrywanie ameryki na nowo. Wiadomo, że cannabis upośledza pamięć i abstrakcyjne myslenie, niszczy wyobraźnię oraz wrażliwość. Powoduje zaniki pamięci krótkotrawłej i długotrwałej oraz otępienie i ogłupienie. Tak działa marihuana, robi z człowieka wegetujące warzywo. Do tego olbrzymi spadek testosteronu, amotywacja i lenistwo. Lepiej tego nie brać jeśli się chce mieć szczęśliwą rodzinę i dobrą pracę. Odradzam.

mm (niezweryfikowany)

Ganja jak kazda uzywka i wlasciwie wszystko - w nadmiarze szkodzi.

Jesli nie znasz z nia umiaru, mozesz miec problemy z: plucami, oskrzelami, ukladem odpornosciowym, pamiecia, koncentracja, kojarzeniem.
Jesli znasz umiar i minimalizujesz uzywanie, nie powinno byc zle.
Zreszta, ja sam palilem pare lat wlasciwie non stop albo b. czesto (od 17tego do ok 22 roku zycia) i jakos jestes w miare koherentny...ponad 15 lat pozniej.
a teraz to rzadko pale, bo: sa lepsze rzeczy do robienia, starszemu bardziej szkodzi
nawet wlasciwie kwasow tez kiedys duzo jadlem ponad 15 lat temu, zawsze byly swietne przezycia, emocje i przemyslenia. w pewnym momencie przestalem, bo juz nie dzialalo jak trzeba.
a teraz zjadlem po 15 latach i tez lipa, juz nie to samo co 1sze kwasowe jazdy.
z pewnych rzeczy sie po prostu wyrasta.
dobry gin lub koniak okazjonalnie, rzadko, daja rade...
ganja tez, gdyby nie pluca, a vaporizer to srednio

Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Substancja : Kodeina - po uprzednim spożyciu białego grejpfruta.

Ilość : 150mg o godzinie 16:15 + kolejne 150mg o godzinie 19:07

S&s : Mój dom i okolice.

substancje pomocnicze : piwo, tabaka

Tytułem wstępu, przedstawię pokrótce historię mojej znajomości z kodeiną.

  • 2C-D
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Pozytywne nastawienie, spokój, branie w domu, trip w lesie.

 

  • LSD-25

LSD-pierwszy raz

Wtajemniczenie: zioło- wiele razy, extasy- 5 razy, amfetamina- 2 razy

Jeden cały papierek pod język


O LSD myślałem już od dawna. Miałem próbować już w wakacje, ale moja ówczesna dziewczyna zdrowo mnie ochrzaniła za takie pomysły, więc odłożyłem to na później. Teraz, będąc już do wzięcia, postanowiłem zrealizować swoje marzenie.

  • Dekstrometorfan
  • Inhalanty
  • Miks

Pozytywne,mój pokój,rodzice w pokoju za ścianą.

Witam wiem, że jest aż od groma tripów z dxm. Lecz nie ma chyba żadnego z mieszanki dxm i butanu, która jest warta uwagi!

 

Trip raport jest rzecz jasna pisany następnego dnia.

T+00:00(22:30)

Laduję 50 tabletek w około pół godziny po kolejnych 20 min kolejne 10.

 

T+01:00 

Dopiero teraz odczuwam działanie dxm na około 50-60 % peaku. Po zamknięciu oczu lekki efekt wirowania lecz jeszcze żadnych CEV-ów.

T+02:00 (peak)

randomness