Syntetyczny opioid o niewybiórczym działaniu na receptory opioidowe.
Więcej informacji: Tramadol w Narkopedii [H]yperreala
Posty: 1 • Strona 1 z 1
  • 516 / 168 / 0

Spis treści:
1. Czym jest tramadol i jaki jest jego podstawowy mechanizm działania
2. Dostępność tramadolu
3. Metabolizm tramadolu - wzmacnianie i osłabianie działania
4. Działanie rekreacyjne
5. Drogi podania oraz dawkowanie
6. Skutki uboczne
7. Atak drgawek
8. Benzodiazepiny - brać, czy nie brać?
9. Tolerancja
10. Uzależnienie
11. Przedawkowanie
12. Interakcje
13. Testy na obecność tramadolu w organizmie
14. Status prawny i dostępność tramadolu w innych krajach
15. Przydatne tematy


1. Czym jest tramadol i jaki jest jego podstawowy mechanizm działania.

tramadol to syntetyczny opioid, jest relatywnie słabym, niewybiórczym agonistą receptorów opioidowych — mi (to z wiązania z tym receptorem wynika działanie narkotyczne tramadolu), delta oraz kappa (μ, d i k).

Nietypową cechą tramadolu, wyróżniającą go na tle innych opioidów, jest jego działanie inhibitujące wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny (w wyniku czego następuje zwiększenie poziomu tych neuroprzekaźników). Serotonina daje uczucie przyjemności i specyficzną empatię (podobnie jak np. MDMA), noradrenalina jest neuroprzekaźnikiem pobudzającym OUN, działa znieczulająco i pobudzająco. To działanie tramadolu jest podobne jak w przypadku leków antydepresyjnych z grupy SNRI (np. duloksetyna) z tym, że występuje natychmiastowo. Ma to na celu zwiększenie działania przeciwbólowego i odpowiada za specyficzne, wyjątkowe na tle innych opioidów działanie tramadolu. Dlatego tramadol przez jednych bywa nazywany "brudnym, najgorszym opioidem", a dla innych jest najlepszym. tramadol to w zasadzie relatywnie słaby opioid i pobudzający antydepresant. Przez to jest z jednej strony bardziej przyjemny (serotonina), z drugiej dość trudno o noddy (noradrenalina i stosunkowo słabe wiązanie z receptorem μ), chociaż jak najbardziej są one osiągalne, zwłaszcza przy zastosowaniu pewnych "trików", o czym później.

tramadol jest metabolizowany w wątrobie przez izoenzymy grupy P450: CYP2D6 i CYP3A4, a jednym z metabolitów powstałych w wyniku działania izoenzymu 2D6 jest o-desmetylotramadol, który wiąże się z receptorem μ silniej od samego tramadolu.

Wiązanie z receptorem μ jest podobne jak w przypadku morfiny. Cząsteczki opioidów naśladują strukturalnie endorfiny - cząsteczka morfiny zawiera "klucz", który wiąże się z endogennym receptorem opioidowym, powodując reakcję identyczną, jak w przypadku dostarczenia endorfin naturalnie przez organizm (np. po smacznym posiłku, seksie, bliskości z drugim człowiekiem, jako naturalna nagroda za wykonanie trudnego zadania itp.). To dlatego tramadol, podobnie jak inne leki opioidowe, jest tak przyjemny w działaniu, a jednocześnie uzależniający (zob. punkty o ryzyku uzależnienia). Są to, upraszczając, egzogenne endorfiny.



2. Dostępność tramadolu.

tramadol w preparatach stosowanych w lecznictwie jest w postaci chlorowodorku i racematu, można dostać go w tabletkach, kapsułkach, kroplach oraz roztworze przeznaczonym do iniekcji. Maksymalna dawka tramadolu dostępna w Polsce w pojedynczej tabletce to 200 mg, w wersji retard, tj. o przedłużonym działaniu. W przypadku kropli i preparatów z dodatkową substancją pomocniczą, np. paracetamolem, mamy do czynienia z natychmiastowym działaniem. Maksymalna dawka tramadolu w formie takich tabletek to 75 mg tramadolu + 650 mg paracetamolu. W przypadku kropli mamy do czynienia z czystym tramadolem. Krople mają specjalny aplikator, którego osiem naciśnięć odpowiada 100 mg tramadolu. Jest to mniej niż łyżka stołowa preparatu. Mają one specyficzny, gorzkawo-miętowy posmak, który nie wszystkim odpowiada i po pewnym czasie może prowadzić do reakcji wymiotnej.

tramadol na drabinie analgetycznej - skali stosowanej do określenia wymaganego stopnia zmniejszenia bólu, opracowanej przez WHO - znajduje się na drugim z trzech poziomów, obok leków opioidowych takich jak kodeina, dihydrokodeina, czy talpendadol, które dodatkowo bywają wzmacniane lekami NLZP - niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. NLZP są jednocześnie lekami stosowanymi w pierwszym, z trzech stopni, natomiast silne opioidy, takie jak morfina, oksykodon, czy fentanyl, trzecim.

Jest to o tyle istotne, że tramadol jest najsilniej działającym lekiem opioiodowym dostępnym na tzw. "receptę zwykłą", tj. nie jest objęty tak silną kontrolą jak chociażby dihydrokodeina, choć dyskusyjna jest kwestia, który z tych leków jest silniejszy.
Dlatego tramadol jest względnie łatwo dostępnym lekiem, preparaty z substancją pomocniczą, np. paracetamolem, można uzyskać nawet przez popularne serwisy z e-receptami (oczywiście nie zawsze i nie wszystkie; dodatkowo polityka tych serwisów zmienia się z czasem i bardzo możliwe, że ta informacja jest już nieaktualna). Nieco trudniejszy jest dostęp do preparatów zawierających "czysty" tramadol, zdobycie ich wymaga już wizyty u lekarza, stacjonarnej lub online. Najtrudniej pozyskać Tramal w wersji czystej, nie retard, w postaci kropli.
Wskazaniem do wypisania tramadolu może być m.in. nietolerancja słabszych leków, takich jak diklofenak, który powoduje częste problemy ze strony układu żołądkowego, a także silne, przewlekłe bóle, takie jak: bóle pooperacyjne, słabsze (nieprzebijające) bóle nowotworowe, silne bóle kości i reumatyczne, klastrowe bóle głowy itp.



3. Metabolizm tramadolu - wzmacnianie i osłabianie działania.

tramadol jest metabolizowany w wątrobie, poprzez izoenzymy CYP3A4 cytochromu P450, podobnie jak większość popularnych leków, a także izoenzymy CYP2D6, co jest dość specyficzne dla tego leku.
Odpowiadając na popularne pytanie czy grejpfrut działa: tak. Za działanie grejpfruta odpowiedzialne są zawarte w nim związki, flawonoidy. Związki te hamują działalność enzymów CYP3A4 i CYP2D6, przez co rozkład tramadolu jest mniej efektywny i wolniejszy, w wyniku czego lek działa mocniej i dłużej. Najwięcej flawonidów znajduje się w grejpfrucie białym, jednak wszystkie rodzaje te związki zawierają. Natomiast zawartość flawonoidów w tanich, pasteryzowanych sokach z koncentratu często jest znikoma i działanie takich soków to bardziej placebo. Najskuteczniej działanie można wzmocnić świeżym, białym grejpfrutem. Wzmocnienie działania wiąże się oczywiście ze wzrostem skutków ubocznych, w tym ryzykiem napadu drgawkowego, o czym dalej.
Istnieją także inne substancje działające podobnie, jak flawonoidy. Jednocześnie wzmacnianie działanie przez wszystkie te substancje jest w przypadku tramadolu bardziej złożone, niż innych leków rozkładanych przez ww. izoenzymy; wynika to m.in. z ww. metabolizmu do o-desmetylotramadolu. Dlatego wzmacniając należy zachować szczególną ostrożność.

Są też substancje osłabiające działanie tramadolu - jest to grupa substancji przyspieszająca jego metabolizm, co w mechanizmie odwrotnym do działania flawonidów powoduje skrócenie i osłabienie działania tramadolu. Najpopularniejszą substancją tego typu jest karbamazepina, popularny lek przeciwpadaczkowy, stosowany także w psychiatrii.
Stosowanie tego rodzaju środków nie zmniejszy jednak ryzyka napadu drgawkowego.

Pełną listę substancji działających - w obie strony, tzn. przez indukcję i inhibicję - na izoenzymy cytochromu P450 można znaleźć w internecie.




4. Działanie rekreacyjne

tramadol wywołuje euforię, poprawia humor, polepsza odbiór muzyki, może pobudzić lub wywołać sedację, potrafi aktywizować. tramadol, ze względu na to, że jest SNRI, nie ma typowego dla opioidów działania, euforia jest trochę inna, ciężej o charakterystyczne dla opioidów ciepło.
tramadol ma dwojakie działanie empatogenne. Po pierwsze wynika to z działania jako opioid, po drugie z działania serotoninowego. Zwiększenie empatii po tramadolu jest relatywnie silne.
Przy tramadolu jest trudniej o tzw. nodding, charakterystyczny dla innych opioidów, ale jest on osiągalny. Po pierwsze jest to kwestia osobnicza, niektórzy osiągają stan noddów bardzo łatwo przy tramadolów, dla niektórych może to być trudne. Po drugie, dla zwiększenia szansy wystąpienia noddów stosuje się m.in. hydroksyzynę, czy benzodiazepiny, które mają działanie usypiające (co jednak wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji oddechowej).
tramadol ma także działanie pobudzające, ze względu na oddziaływanie na noradrenalinę.

To wszystko sprawia, że jego profil działania jest unikalny, nie występuje w żadnym innym opioidzie. Działanie jest mocno syntetyczne, zupełnie inne niż kodeiny, czy morfiny. Przez to wielu użytkowników tramadolu określa go jako "najgorszy, brudny opioid". Z drugiej strony dla niektórych użytkowników jest to najlepszy opioid, czy wręcz jedyny, który im odpowiada. Prawdopodobnie wynika to ze słabszego działania opioidowego ale dodatku w postaci SNRI.
Najbliżej pod względem profilu działania jest oksykodon, który również potrafi działać pobudzająco, jednak jest znacznie silniejszy od tramadolu.


5. Skutki uboczne

Skutki uboczne, które mogą wystąpić po zażyciu tramadolu to: swędzenie, nudności, zaburzenia widzenia ("rozjeżdżający" się wzrok), problemy z oddawniem moczu, zaparcie, problem z osiągnięciem wzwodu, niemożność osiągnięcia orgazmu, obniżone libido, zaburzenia koordynacji, spłycony oddech, drżenie i skurcze mięśni, nadmierne pocenie się, parestezje, ból głowy, atak drgawek, dysforia, dezorientacja, bezsenność, podwyższone ciśnienie.
Więcej znajduje się w ulotce leku.

Uciążliwymi skutkami ubocznymi są, charakterystycznymi dla użycia rekreacyjnego, i występujące praktycznie za każdym razem przy dawkach euforycznych, są: trudności w oddaniu moczu, zaparcia, swędzenie całego ciała.
Czasem występują mdłości, potliwość, bezsenność, rzadziej bóle głowy.

Najgroźniejszym jest ryzyko wystąpienia ataku padaczkowego, co jest możliwe przy zbyt dużej dawce lub w połączeniu z niektórymi lekami.

W połączeniu z niektórymi substancjami lub w bardzo dużych dawkach tramadol może wywołać bardzo groźny dla zdrowia i życia zespół serotoninowy.

6. Drogi podania oraz dawkowanie

Podane dawki są orientacyjne, dotyczą osób bez tolerancji oraz użycia rekreacyjnego i są moją sugestią, którą ukształtowałem na podstawie doświadczeń swoich oraz innych użytkowników forum.

Podanie doustne (biodostępność — 68%):
Dawkowanie "bezpieczne" to zwykle do 400 mg na dobę. Ta droga podania jest także najlepszym wyborem podczas pierwszej styczności z tramadolem. Ogólnie tramadol ma dość dużą dostępność p.o., stąd zazwyczaj wybierana jest ta droga podania. Jest najsensowniejsza pod kątem korzyści do strat.
Działanie zaczyna być odczuwalne w ciągu godziny od podania. Czas działania wynosi od około 3 do 5 godzin, a w przypadku tabletek o przedłużonym uwalnianiu, działanie może być odczuwalne do 10 godzin lub dłużej.
Zalecana dawka na pierwszy raz: od 37.5 mg do 150 mg.
Wyjście poza ulotkową dawkę do 400 mg na dobę grozi wystąpieniem padaczki.
Wraz z używaniem tramadolu szybko wzrasta tolerancja, która długo się utrzymuje - miesiącami, a czasami nawet przez lata. W skrajnych przypadkach znane są doniesienia o przyjmowaniu do 2-3 g tramadolu na dobę, jednak w takich dawkach zawsze stosowany jest z lekami przeciwpadaczkowymi, zwykle są to diazepam lub klonazepam. Stosowanie takich dawek grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu - zaburzeniami pracy serca, skrajnymi wahaniami nastroju, padaczką, a nawet śmiercią.


Ekstrakcja tramadolu z tabletek zawierających paracetamol jest zwykle polecana jako analogiczna do tej, jaką stosuje się przy antidolu (polecam odwiedzenie odpowiedniego działu forum). Nie jest to jednak równie wypróbowana metoda, a rozpuszczalność tramadolu w wodzie jest prawdopodobnie gorsza, niż kodeiny. Dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g (choć jest to kwestia osobnicza, i na plus i na minus), ze względu na ryzyko trwałego uszkodzenia wątroby. Dlatego polecane jest stosowanie leków zawierających czysty tramadol.

Ponieważ tramadol w postaci tabletek dostępny jest w Polsce wyłącznie w wersji o spowolnionym uwalnianiu (retard) dla przyspieszenia wejścia substancji często stosuje się technikę rozgryzania tabletek lub kruszenia, np. przez nacisk powierzchnią dużego noża kuchennego. Czasami, dla uniknięcia mało przyjemnego smaku tabletek, stosuje się tzw. bąbkę, tj. owija się proszek np. w jedną warstwę chusteczki higienicznej, a następnie połyka. Jest to skuteczna technika, która znacznie przyspiesza wchłanianie tramadolu. Mało znany jest jednak fakt, że tramadol w postaci retard wykazuje działanie spowolnionego uwalniania w dwojakim mechanizmie. Po pierwsze przez powłokę tabletki, gdzie jej rozkruszenie praktycznie niweluje ten mechanizm spowolnionego uwalniania. Jednak tramadol retard wykazuje swoje działanie spowolnionego uwalniania także na poziomie molekularnym, przez zastosowane wypełniacze - przede wszystkim hypromelozę (stosowaną także jako dodatek do klejów, farb i materiałów budowlanych). Dlatego nawet najbardziej pokruszone tabletki tramadolu nigdy nie będą wykazywać szybkości działania w 100% odpowiadającego substancji w wersji standardowej. Przyspieszenie odczuwalnego działania tramadolu jest możliwe o około 70%.

Podanie doodbytnicze (biodostępność — 77%):
Tutaj dawkowanie waha się od 150 do 300mg, działanie nie różni się od tego przy podaniu doustnym, zaczyna być odczuwalne w ciągu trzydziestu minut.
Czas działania wynosi od 3 do 5 godzin.
Zalecana dawka na pierwszy raz: do 100mg.

Podanie dożylne (biodostępność — 100%):
Dawkowanie waha się od 100 do 250mg. Tutaj także działanie jest podobne do tego przy podaniu doustnym, nie ma wjazdu, działanie zaczyna być odczuwalne natychmiastowo.
Czas działania wynosi około 4 godziny.
Zalecana dawka na pierwszy raz: do 50mg.
7. Tolerancja
Z czasem tolerancja na tramadol rośnie, co oznacza, że dawki potrzebne do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu będą coraz wyższe, a z racji na efekt pułapowy w końcu w ogóle nie będą satysfakcjonować. Tolerancja na tramadol jest krzyżowa z innymi opioidami, czyli mając tolerancję na przykład na kodeinę, ma się również tolerancję na tramadol. Co ważne — tolerancja na działanie obniżające próg drgawkowy nie rośnie.
Najlepszym sposobem na spowolnienie wzrostu tolerancji oraz jej obniżenie jest robienie przerw.
Od pewnego poziomu tolerancja na tramadol zdaje się utrzymywać bardzo długo, przez miesiące, a nawet lata. Przy odpowiednim "przebiegu" użytkownika nawet po dłuższej przerwie może okazać się, że satysfakcjonująca jest tylko jedna-dwie sesje z tramadolem, po czym jego magia znika. Wtedy najsensowniejszym wyjściem jest przyjęcie, że nasza przygoda z mocnym działaniem tramadolu się skończyła i zadowolenie się mniejszymi efektami rekreacyjnymi lub zupełne odstawienie opioidów. Niestety praktyka pokazuje, że użytkownicy często sięgają wtedy po mocniejsze substancje z grupy opiatów i opioidów.

8. Uzależnienie

tramadol, tak jak inne opioidy, wywołuje uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Choć potencjał uzależniający, w stosunku do innych opioidów, jest niski, to nadal stanowi realne zagrożenie. Jako, że tramadol jest nie tylko opioidem, ale też SNRI, to, oprócz typowych dla opioidów objawów odstawiennych, dochodzą do tego skutki uboczne odstawienia SNRI. Fizyczne objawy głodu mogą trwać nawet ponad tydzień. Psychiczne rozbicie, wahania nastroju, a nawet depresja, mogą trwać miesiącami. Wynika to nie tylko z 'tęsknotą' organizmu za opioidem, ale także przyzwyczajenia do przyjemnego działania serotoniny i noradrenaliny, których uzależniony organizm nie jest w stanie sam wytwarzać w odpowiednich ilościach.

Część objawów odstawiennych:
Spoiler:

9. Przedawkowanie

Przedawkowanie tramadolu powoduje silną depresję OUN, a konsekwencją tego jest zapaść, oprócz tego, przy za wysokiej dawce może wystąpić atak drgawek (nie jest on równoznaczny z zapaścią). Przy przedawkowaniu należy bezzwłocznie wezwać karetkę. Przy delikatnym przedawkowaniu pomocne może (ale nie musi) być otwarcie okna, obmycie twarzy zimną wodą, zimny prysznic, wyjście na zewnątrz. Substancją odwracającą opioidowe działanie tramadolu jest nalokson, należy przy tym zaznaczyć, że nalokson zwiększa ryzyko wystąpienia ataku drgawek. Ryzyko zapaści rośnie w przypadku połączenia tramadolu z innymi depresantami.

10. Atak drgawek

tramadol może wywołać atak drgawek, jest to napad toniczno-kloniczny (tzw. grand MAL). Dzieje się tak, ponieważ tramadol obniża próg drgawkowy. Przyjęło się, że w większości przypadków branie tramadolu do dawki 400mg bez leków przeciwdrgawkowych jest bezpieczne, niestety nie mogę tego z całą pewnością potwierdzić, aczkolwiek skłaniam się ku tej opinii. Nie ma określonej dawki, po której może wystąpić atak drgawek, w skrajnych przypadkach wystąpi przy ilości 200mg, a w innych nie wystąpi nawet przy ilości 1g. To kwestia osobnicza. Często nie da się przewidzieć kiedy wystąpi napad, chociaż niektórzy zgłaszali dziwne samopoczucie przed atakiem. Zwykle świadomość, że do napadu doszło, zyskuje się po pobudce, z częściowo "urwanym filmem", bólem mięśni i pogryzionym językiem.

Jak uchronić się przed atakiem drgawek?

Jedyną pewną opcją są benzodiazepiny, ale wyłącznie te o silnej komponencie przeciwdrgawkowej, dlatego najlepiej do tego nadają się klonazepam oraz diazepam — działają w tej kwestii mocno oraz długo. Takie benzodiazepiny jak alprazolam nie nadają się do tego. Nie polecam również stosowania benzodiazepin RC, ponieważ nie są badane klinicznie i nie ma informacji na temat ich skuteczności.
Leki stosowane w leczeniu padaczki, na przykład karbamazepina, lamotrygina, czy kwas walproinowy nie zapewniają ochrony przed atakiem drgawek przy użyciu doraźnym, ponadto, niektóre z tych leków przy takim użyciu mogą, paradoksalnie, zwiększyć ryzyko wystąpienia napadu. Istnieje wiele rodzajów padaczki, a niektóre z leków przeciwpadaczkowych działają tylko na określone jej rodzaje. Ulotka i źródła takie jak PubMed nie podają danych o skuteczności poszczególnych leków tego typu na padaczkę tramalową, Stąd skuteczność tego rodzaju leków w zapobieganiu atakom jest bardzo trudna do oceny przez osoby bez specjalistycznej wiedzy i praktyki medycznej.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że pregabalina nie tylko nie zmniejsza ryzyka wystąpienia napadu, a wręcz obniża próg drgawkowy, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia napadu.

Jak postępować w przypadku wystąpienia ataku drgawek?

Jeżeli atak drgawek dotyczy ciebie, to jest już za późno, byś cokolwiek zrobił, natomiast jeśli jesteś świadkiem napadu, to pamiętaj, że choć wygląda przerażająco, to zwykle nie stanowi zagrożenia życia sam w sobie.
Osobę, która ma napad toniczno-kloniczny, należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i zadbać o to, aby w nic nie uderzyła głową ani inną częścią ciała. Nie należy wkładać do ust przedmiotów, to może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Napad grand MAL trwa zwykle około trzy minuty, jeśli trwa dłużej, to wtedy należy wezwać karetkę, ponieważ wtedy jest to stan zagrożenia życia.

11. Benzodiazepiny - brać, czy nie brać?

Sensowność włączania benzodiazepin do rekreacyjnego użytkowania tramadolu jest dyskusyjna. Nie wynika to z małego ryzyka wystąpienia ataku drgawek, a raczej z bilansu korzyści do strat. Benzodiazepiny przez większość użytkowników opisywane są jako substancje jeszcze trudniejsze do odstawienia od opioidów, a trzeba pamiętać, że tramadol jest stosunkowo słabym opioidem. Nie oznacza to, że przy zażyciu większej, niż ulotkowa dawki tramadolu nie należy ich stosować. Najlepiej nie przekraczać dawki ulotkowej.
Natomiast jeśli jesteś już uzależniony/a opioidów i regularnie zażywasz tramadol w wysokich dawkach kwestią do przemyślenia jest, czy warto pakować się w kolejny nałóg. W tej sytuacji paradoksalnie bezpieczniejszym, długofalowo, rozwiązaniem może okazać się przerzucenie się na inny opioid, który nie generuje ryzyka wystąpienia napadu. Jest to kwestia do indywidualnej oceny przez każdego użytkownika, ale nie należy bagatelizować ryzyka uzależnienia od benzodiazepin. Odsyłam do wątków "benzodiazepiny - odstawienie" i "benzodiazepiny - uzależnienie" w odpowiednich działach - jest to bardzo pouczająca lektura.


12. Interakcje

Pod kątem użycia rekreacyjnego dobrym połączeniem mogą być:
1/ antyhistaminy, jak hydroksyzyna.
Ponieważ tramadol działa też pobudzająco, ciężko jest osiągnąć lubiany przez użytkowników opio stan noddów - półświadomego przysypiania, z zazwyczaj przyjemnymi "wizjami" i odczuciem euforii.
Niektóre antyhistaminy zwiększają senność, przez co łatwiej jest osiągnąć ten stan. Dodatkowo zmniejszają uczucie swędzenia, które występuje po opioidach jako skutek uboczny. Po mocniejszej sesji z tramadolem można się ocknąć ostro podrapanym.
Zazwyczaj używana jest hydroksyzyna.

2/ benzodiazepiny
Podobnie jak antyhistaminy zwiększają sedację, dodatkowo działają przeciwpadaczkowo i mają, typowe dla benzodiazepin, działanie rozluźniające i uspokajające.
Z jednej strony jest to stan lubiany przez wielu użytkowników, z drugiej benzodiazepiny mogą znieść pobudzenie po tramadolu, które ceni sobie wiele użytkowników (to samo dotyczy hydroksyzyny).
Trzeba koniecznie brać pod uwagę opisane wyżej ryzyko uzależnienia od benzodiazepin i groźny dla życia zespół odstawienny.

3/ DXM
Jest znany ze zwiększania działania opioidów. Dodatkowo działa na serotoninę, podobnie jak tramadol. Zwykle używane są mniejsze dawki, żeby tramadol nie zadziałał za mocno i dla uniknięcia zespołu serotoninowego.

4/ inne opioidy
Często stosowany, ale różny co do skuteczności miks. Ze względu na profil farmakokinetyczny tramadol może osłabić działanie innych opioidów.

Skrótowe interakcje wraz z zagrożeniami:

SSRI, SNRI — ryzyko zespołu serotoninowego, zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
iMAO — ryzyko zespołu serotoninowego, możliwe zaburzenia czynności OUN, ośrodka oddechowego oraz krążenia.
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne — zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
Leki przeciwpsychotyczne — zwiększona sedacja, zwiększone ryzyko wystąpieniaataku drgawek, nasilone działanie depresyjne na OUN.
Benzodiazepiny — zwiększona sedacja, nasilone działanie depresyjne na OUN, w przypadku benzodiazepin takich jak klonazepam, diazepam czy midazolam ryzyko wystąpienia ataku drgawek maleje.
Inne opioidy — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększone efekty rekreacyjne oraz skutki uboczne.
alkohol — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększona sedacja i euforia, wyższe ryzyko wystąpienia ataku drgawek, alkohol może zadziałać mocniej.
Stymulanty — w przypadku stymulantów oddziałujących na serotoninę zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
MDMA — zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, MDMA może zadziałać mocniej.
DXM — nasilone działanie depresyjne na OUN, zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, wzmocnione działanie tramadolu.
Pregabalina — zwiększona sedacja, wzmocnienie działania tramadolu, nasilone działanie depresyjne na OUN, prawdopodobnie zwiększone ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
GBL — zwiększona euforia oraz sedacja, nasilone działanie depresyjne na OUN, ryzyko wystąpienia ataku drgawek.
marihuana — efekty mogą być różne, zależnie od rodzaju marihuany, może zostać zwiększona euforia i/lub sedacja, podobnie z pobudzeniem, albo maleje, albo rośnie.

13. Testy na obecność tramadolu w organizmie

tramadol nie jest wykazywany na typowych testach na ślinę/mocz na obecność opioidów w organizmie, które reagują na metabolity morfiny. Istnieją specjalne testy tego typu wykrywające tramadol, oprócz tego jest oznaczany podczas badań krwi pod kątem toksykologicznym.

14. Status prawny i dostępność tramadolu w innych krajach

tramadol na terenie innych krajów UE, podobnie jak w Polsce, jest traktowany jako lek narkotyczny, dostępny z przepisu lekarza. W większości krajów jego uzyskanie jest trudniejsze, niż w Polsce.
W niektórych krajach, np. afrykańskich, lek jest traktowany na równi z ulicznymi narkotykami, a za próbę przewozu tramadolu grożą surowe konsekwencje, łącznie z więzieniem. Wybierając się z paczką tramadolu poza granice UE (a nawet wewnątrz wspólnoty) należy koniecznie sprawdzić status prawny leku w kraju, do którego się wybieramy.
Specyficznym przypadkiem stosowania tramadolu była Ukraina, gdzie lek ten dostępny był bez recepty. Wywołało to prawdziwą plagę uzależnienia od tramadolu, która miała bardzo dotkliwe skutki społeczno-ekonomiczne. Podobno dochodziło do tak dziwacznych sytuacji, jak automaty z tramadolem ustawione nieopodal lombardów. W wyniku tego rząd Ukrainy bardzo zaostrzył politykę dotyczącą stosowania tramadolu i został on wycofany jako lek bez recepty ("OTC").

15. Przydatne tematy

Tramadol - Pierwszy raz
Tramadol - Wątek ogólny
Tramadol - Negatywne skutki zażywania
Tramadol - Uzależnienie
Tramadol - Przedawkowanie
Posty: 1 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.