Diazepam

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN1C2=C(C=C(Cl)C=C2)C(C3=CC=CC=C3)=NCC1=O

Nazwa generyczna

Relanium, Relsed, Neorelium

Inne nazwy substancji

7-chloro-5-fenylo-1-metylo-3H-1,4-benzodiazepin-2-on, Diazepamum, rolki

Odmiany nazwy substancji

diazepamu, diazepamem, diazepamowi, diazepamie, rolkom, rolek, rolków, rolkami, rolkach

Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/diazepam

Informacje ogólne[edytuj]

Diazepam jest związkiem organicznym, pochodną benzodiazepiny, która wykazuje działanie anksjolityczne i przeciwdrgawkowe. Jego działanie opiera się na depresyjnym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowany w psychiatrii i neurologii oraz pomocnie w leczeniu uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych. Diazepam działa poprzez układ GABA-ergiczny i hamuje odruchy rdzeniowe, dając objawy takie jak: senność, uspokojenie i rozluźnienie mięśni.

Opracowania naukowe[edytuj]

"Diazepam: A Review of its Pharmacological Properties and Therapeutic Use" - dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC57508/

"Pharmacology of diazepam" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/352280/

"The effects of diazepam on anxiety-related behaviors and memory performance in a rat model" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31295336/

"Diazepam: An overview of its pharmacology, clinical efficacy and tolerability in the management of anxiety disorders" - dostępny pod adresem: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0887617798000486

"Diazepam: Review of pharmacokinetics, clinical uses and toxicity" - dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/60879/

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

W Polsce diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego, ponieważ w wysokich dawkach działa jak narkotyk.

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

  • przeciwlękowe
  • przeciwdrgawkowe
  • nasenne

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Jako depresant, diazepam stosowany jest w celu wprowadzenia się w stan odurzenia i wywołania przyjemnych odczuć.

Inne zastosowania[edytuj]

  • doraźnie przy objawach odstawienia substancji psychoaktywnych (w tym najczęściej alkoholu)
  • doraźnie w premedykacji przedoperacyjnej

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Drogi podania[edytuj]

  • doustnie (p.o)
  • dożylnie (i.v)
  • domięśniowo (i.m)
  • doodbytniczo (p.r)

Dawkowanie[edytuj]

  • doustnie - 2-10mg maksymalnie 4 razy na dobę, jednak dawkę można zwiększyć w przypadku takiej potrzeby do 60-80mg na dobę np. przy psychozie alkoholowej.
  • dożylnie - 2-20mg
  • domięśniowo - 2-20mg
  • doodbytniczo - 5-10mg

Zagrożenia[edytuj]

  • depresja oddechowa
  • bradykardia
  • niedociśnienie
  • zapaść
  • utrata przytomności
  • niepamięć następowa
  • śpiączka
  • uzależnienie psychofizyczne

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Diazepam funkcjonuje na rynku jako substancja czynna preparatów: Diazepam, Neorelium, Relanium, Relsed Jest benzodiazepiną przepisywaną na receptę od np. psychiatry bądź lekarza rodzinnego. Tak więc lek ten legalnie można zakupić w aptece, posiadając receptę. Jednak na czarnym rynku wciąż istnieje możliwość zakupu benzodiazepin.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Diazepam jest lekiem z grupy benzodiazepin. Benzodiazepiny zawierają pierścień benzenowy skondensowany z pierścieniem diazepiny, który jest siedmioczłonowym pierścieniem z dwoma składnikami azotu. Pierścień benzodiazepinowy jest związany z aromatycznym pierścieniem fenylowym. Pierścień benzylowy bicyklicznego rdzenia jest podstawiony w R7 grupą chloru. Diazepam zawiera także grupę tlenową podwójnie związaną z R2 jej pierścienia diazepinowego z utworzeniem ketonu.

Benzodiazepiny (w tym diazepam) wywołują różnorodne efekty, wiążąc się z miejscem receptora benzodiazepiny i zwiększając skuteczność i działanie neuroprzekaźnika - kwasu gammaaminomasłowego (GABA), działając na jego receptory. Jego modulacja powoduje sedację (działanie uspokajające diazepamu na układ nerwowy).

Przeciwdrgawkowe właściwości benzodiazepin mogą być częściowo lub całkowicie związane z wiązaniem do zależnych od napięcia kanałów sodowych, a nie do receptorów benzodiazepinowych.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Ze względu na bardzo nieprzyjemne objawy odstawienne zaleca się stopniowe redukowanie dawki do zera (nagłe odstawienie jest wysoce niewskazane) powiązane z psychoterapią.


Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

W Polsce diazepam to substancja psychotropowa grupy IV-P. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Australia[edytuj]

Diazepam jest substancją z Wykazu 4 zgodnie z normą dotyczącą trucizn, co czyni go lekiem wydawanym wyłącznie na receptę.

Austria[edytuj]

Diazepam jest legalny do użytku medycznego zgodnie z AMG (Arzneimittelgesetz Österreich) i nielegalny w przypadku sprzedaży lub posiadania bez recepty zgodnie z SMG (Suchtmittelgesetz Österreich).

Czechy[edytuj]

Diazepam jest substancją ujętą w wykazie IV [40] (wykaz 7). Sprzedawany wyłącznie na receptę "bez niebieskiego paska" (§ 1, g), 1. of Nařízení vlády č. 463/2013 Sb.)

Niemcy[edytuj]

Diazepam jest kontrolowany zgodnie z Anlage III BtMG (ustawa o środkach odurzających, wykaz III) od 1 sierpnia 1986 r. Może być przepisywany wyłącznie na receptę na środek odurzający, z wyjątkiem preparatów, które zawierają do 10 mg diazepamu w każdej postaci dawkowania i roztworów, które zawierają do 1% i mniej niż 250 mg diazepamu łącznie na jednostkę opakowania.

Rosja[edytuj]

Diazepam jest substancją kontrolowaną z Wykazu III od 2013 roku.

Szwajcaria[edytuj]

Diazepam jest substancją kontrolowaną wymienioną w Verzeichnis B. Dozwolone jest stosowanie w celach leczniczych.

Anglia[edytuj]

Diazepam jest sklasyfikowany jako lek kontrolowany i wymieniony w wykazie IV, część I (CD Benz POM) przepisów dotyczących nadużywania narkotyków z 2001 r., co pozwala na jego posiadanie na podstawie ważnej recepty. Ustawa o nadużywaniu narkotyków z 1971 r. sprawia, że posiadanie tej substancji bez recepty jest nielegalne i do takich celów jest ona klasyfikowana jako narkotyk klasy C.

Pamiętaj! Źródło - Psychonautwiki.org
Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Podobno Eminem był uzależniony między innymi od diazepamu.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.