Substancja: Miks: Benzydamina + DXM (BXM)
Dawka: 450mg/1g
Doświadczenie: Mj, DXM (7raz), Benzydamina (3 raz), Ronson, Efedryna, Feta,
Wiek: 17 lat.
Metoda zażycia: Benzydamina wyekstraktowana metodą wodną.
Set&Settings: Nie zarzucałem tego mixu z wielką ochotą. Na poczatku mieliśmy siedzieć u kumpla w domu przez cały dzień, ale to nie wypaliło i byliśmy zmuszeni przesunąć czas i miejsce
Nowe substancje na liście narkotykowej - projekt trafił do opiniowania
Szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, oraz ich łatwa dostępność w internecie - to główne powody, dla których zaistniała konieczność uzupełnienia listy substancji psychoaktywnych i nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Projekt trafił właśnie do opiniowania.
Kategorie
Źródło
Odsłony
254Szybkie tempo pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, oraz ich łatwa dostępność w internecie - to główne powody, dla których zaistniała konieczność uzupełnienia listy substancji psychoaktywnych i nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Projekt trafił właśnie do opiniowania.
Jak wskazano w uzasadnieniu podjęcia prac nad nowelizacją, na podstawie uchwał zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, w projekcie rozszerzono wykaz nowych substancji psychoaktywnych o kolejny związek chemiczny oraz o nową grupę substancji chemicznych. Projektowane rozporządzenie ma też przyśpieszyć (na wzór innych krajów europejskich) umieszczanie substancji w wykazach. - Z uwagi na aktualnie utrzymującą się dynamikę rynku nowych narkotyków, które stanowią jedno z największych wyzwań dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, ograniczanie dostępności do tych substancji w rezultacie objęcia ich prawem karnym, umożliwia skuteczniejszą oraz szybszą ochronę społeczeństwa przed niebezpiecznymi substancjami - zaznacza resort zdrowia w uzasadnieniu.
Jak podkreślono, nowe substancje zostały zidentyfikowane nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale również na obszarze innych państw Unii Europejskiej. Zagrożenia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi dotyczą grup szczególnie wrażliwych, zwłaszcza ludzi młodych. MZ zaznacza, że brak wprowadzenia zakazu stosowania danej substancji może wywołać błędne wrażenie o jej nieszkodliwości.
Rozszerzenie ma objąć m.in: butonitazen, dipentylon, bromazolam, gizadepam (pochodna benzodiazepiny), nowe pochodne benzimidazolu (syntetyczne opioidy) i syntetyczne kannabinoidy.
W zestawieniu szczególnie niebezpieczne są nitazeny (syntetyczne opioidy). Jak wskazano, na ciągle rozwijającym się rynku pojawiają się nowe pochodne tej grupy jako alternatywy dla substancji, które obecnie są wymienione w rozporządzeniu (literalnie wpisanych jest siedem związków), przez co wprowadzone zakazy są omijane. Dlatego w rozporządzeniu nie będą wymieniane literalnie nazwy związków, w zamian pojawi się określenie grupy pochodnych. Nowe substancje zidentyfikowano kilkukrotnie w trakcie badań laboratoryjnych w ubiegłym roku. Są one silnie uzależniające i działają niekorzystnie na zdrowie. Wykazują silne działanie przeciwbólowe, niektóre z nich nawet od 100 do 1000 razy większe niż morfina. Mogą wywoływać euforię, relaksację, analgezję, uspokojenie, bradykardię, hipotermię, ale też łagodzić ból i wywoływać euforię w znacznie niższych dawkach niż inne znane opioidy. Wykazują przez to duży potencjał uzależniający i doprowadzić potencjalnie np. do zapaści i zatrzymania oddechu. W wielu krajach (Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria) odnotowano zgony spowodowane lub związane z zatruciem pochodnymi benzimidazolu.
Podobną sytuację zaobserwowano w przypadku syntetycznych kannabinoidów. Podobnie jak w przypadku syntetycznych opioidów, prawo jest omijane przez literalne wymienianie nazw związków w rozporządzeniu. Substancje te również wykazują potencjał uzależniający i mogą wykazywać szkodliwe działanie na ośrodkowy układ nerwowy, stanowiąc zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.
Zmiana rozporządzenia ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia aktu w Dzienniku Ustaw.