Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.
Brazylia to drugi na świecie kraj pod względem spożycia kokainy. Naukowcy z tego państwa opracowali testową szczepionkę o nazwie Calixcoca, która dała obiecujące wyniki podczas badań na zwierzętach, wywołując odpowiedź immunologiczną, która blokuje kokainie i crackowi możliwość dostania się do mózgu.
Naukowcy mają nadzieję, że szczepionka pozwoli użytkownikom kokainy i cracku wyrwać się z kręgu uzależnienia. Jak pisze agencja AFP, narkomani zażywając kokainę lub crack nie byliby w stanie odczuć "haju", czyli stanu silnego pobudzenia po zażyciu narkotyków.
Jeżeli terapia zostanie zatwierdzona przez odpowiednie instytucje, będzie to pierwszy przypadek leczenia uzależnienia od kokainy za pomocą szczepionki - powiedział cytowany przez AFP psychiatra Frederico Garcia, koordynator zespołu, który opracował szczepionkę na Federalnym Uniwersytecie w Minas Gerais.
W ubiegłym tygodniu projekt zdobył główną nagrodę - pół miliona euro (2,23 mln zł) - na konkursie Euro Health Innovation dla medycyny z Ameryki Łacińskiej. Konkurs był sponsorowany przez firmę farmaceutyczną Eurofarma.
Jak działa szczepionka na kokainę? Preparat pobudza układ immunologiczny pacjenta do wytwarzania przeciwciał, które w krwioobiegu łączą się z cząsteczkami kokainy, sprawiając, że stają się one zbyt duże, by przedostać się do mezolimbicznego szlaku dopaminergicznego, nazywanego "centrum nagrody", gdzie stymulanty takie jak kokaina powodują uwalnianie dopaminy, odpowiedzialnej za ośrodki przyjemności.